Oficirsko znamenje kod Srba

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
351.400
Clip.jpg

Epoleta je oznaka čina koju pripadnici vojske i policije nose na ramenima. Epoleta u prevodu sa francuskog znači „malo rame” i korene vuče iz 17. veka. Mada, činove na ramenima nosili su još pripadnici rimskih legija.Tokom 18. i 19. veka epolete su nošene na oba ili samo na jednom ramenu i izrađivane su od zlata i srebra. Sjaj i plemeniti materijal ukazivali su čast oficiru koji je bio spreman da pogine na bojnom polju.

Uniformisani Srbi, kako oni domovini tako i „prečani” iz Austrougarske, takođe su nosili epolete. Oficiri srpske vojske nosili su epolete na uniformama i šinjelima
i sa njima su prešli Albaniju. Epolete su nošene i na novim francuskim i engleskim uniformama koje su dobijene na Krfu. Te epolete imale su mesinganu osnovu postavljenu ka karton koji je obložen valjanom vunom. U zavisnosti od roda – službe, vuna je mogla da bude crvena za pešadiju, crna za artiljeriju ili plave boje za konjicu.
Na epoletama su postavljene rozete – četvorokrake zvezdice koje su označavale čin.

4587494689.jpg


Vojvode i generali nosili su posebne epolete, od upletenog metala zlatne boje. Vojvodske epolete imale su na sebi vezenog, belog orla na čijim grudima je bio srpski grb.
Kraljevina Jugoslavija je uz manje izmene preuzela srpske epolete. One su u upotrebi ostale do nestanka te zemlje u aprilu 1941. godine. Partizani i četnici nisu koristili epolete, koje se u upotrebu vraćaju nakon rata. Nova Jugoslavija koristi epolete po uzoru na Crvenu armiju. Jugoslovenska narodna armija će do svog kraja takođe koristiti jednostavne epolete, možda je bolje reći naramenice, na kojima je istaknut čin oficira.

U zajednici kolekcionara, epolete su veoma cenjene ali je većina sačuvanih primeraka u lošem stanju. Epolete su osetljive na vladu i posebno moljce koji jedu vunu.
688z387_epole-srpske.jpg

(politika)
 

Back
Top