Odnos Haosa i Utopije

Balthasar

Obećava
Poruka
62
Utopiji svi mi težimo, ali ako umesto da stvorimo savršenstvo mi stvaramo uništenje, stvaramo Haos. Stvaramo potpuno demoliranje, i sve više težimo Ragnaroku ( ako je nekom draže Armagedonu ). Zašto nismo u stanju da stvorimo mir bez rata, stvaranje bez uništenja. Da li je moguće stvoriti milost bez izopačenja...
 
Da li je neko cuo za teoriju haosa. Ali kako po toj teoriji sve da bude povezano. Najprostije objashljenje, Leptir zamahne krilima u Japanu u Americi oluja. Stvarno vishe nisam siguran da li je to politicki marketing iz drugog svetskog rata.
 
Ja ne.
Kakva harmonija....
To podrazumeva da je sledeći trenutak isti kao i prethodni....
Nije problem u dosadi , jer je neće biti.
Problem je u iskustvu, i neiskustvu drugih, u jednoj jedinoj napravljenoj stolici u kojoj volite da gledate zalazak.A nije vaša....

Dakle harmonija podrazumeva pristojnost i saradnju....

A to dalje poništava postojanje harminije, jer deca se radjaju nenaučena, alavi su uvek nenajedeni itd.
 
Ето, провали ме... :)


A sta mislis snago, ako su te jos od samog pocetka "provalili" i ostali koji ovde postuju i podveli to pod mladost i mnogo slobodnog vremena i zelju za komunikacijom a patak ti jedini tako javno reko do kog je "inteligentnog" zakljucka dosao? I to naravno, na njemu svojstven nacin, da te ne uvredi, daleko bilo, makar ga ti i "ispalio" ('vako verbalno) a mi ostali mu se "smejali kako je isp'o glup" ???

Bila bi utopija drzati se misljenja da je svako stariji ujedno i obrazovaniji i pametniji. Ali bio bi veliki haos ako bi se svi mladji a priori ponasali kao obrazovaniji i pametniji. Pa, izmedju te utopije i tog haosa treba se negde naci, jel?

E, a sad kazi "Fala ciko, bicu bolji ubuduce" a ja kao seretski samo odmahnem rukom u smislu "Ma, u redu je...." ;)
 
A sta mislis snago, ako su te jos od samog pocetka "provalili"... i ostali koji ovde postuju i podveli to pod mladost i mnogo slobodnog vremena i zelju za komunikacijom a patak ti jedini tako javno reko do kog je "inteligentnog" zakljucka dosao?

Ништа.... што, јел би требало нешто да буде? :)

Bila bi utopija drzati se misljenja da je svako stariji ujedno i obrazovaniji i pametniji. Ali bio bi veliki haos ako bi se svi mladji a priori ponasali kao obrazovaniji i pametniji. Pa, izmedju te utopije i tog haosa treba se negde naci, jel?

Жао ми је, не тежим за класичним "налажењем"... јер сам већ "нађен"... :)

E, a sad kazi "Fala ciko, bicu bolji ubuduce" a ja kao seretski samo odmahnem rukom u smislu "Ma, u redu je...." ;)

Фала чико, остајем оно што већ јесам... ;-)
 
Utopiji svi mi težimo, ali ako umesto da stvorimo savršenstvo mi stvaramo uništenje, stvaramo Haos. Stvaramo potpuno demoliranje, i sve više težimo Ragnaroku ( ako je nekom draže Armagedonu ). Zašto nismo u stanju da stvorimo mir bez rata, stvaranje bez uništenja. Da li je moguće stvoriti milost bez izopačenja...


Da, utopija je cilj...Ali ona ne bi postojala da ne postoji nalicje , kao ni sve drugo..mir bez rata se ne bi ni zvao mir jer ne bi ni postojao ...stvaranje bez unistenja takodje ne bi bilo stvaranje nego nesto sto je primarno i samim tim neprimeceno...:roll:
I tako u nedogled ...
 
Utopiji svi mi težimo, ali ako umesto da stvorimo savršenstvo mi stvaramo uništenje, stvaramo Haos. Stvaramo potpuno demoliranje, i sve više težimo Ragnaroku ( ako je nekom draže Armagedonu ). Zašto nismo u stanju da stvorimo mir bez rata, stvaranje bez uništenja. Da li je moguće stvoriti milost bez izopačenja...

Haos i utopija su kontrasti: Pakao i Raj, ili mržnja i ljubav, tamno i svetlo.
Haos je dijalektičan – nemir u stalnom i najčešće destruktivnom kretanju; utopija je statično savršenstvo. Jedno isključuje drugo; gde ima haosa, nema utopije ali ne i obrnuto, jer je utopija fantazma, apoteoza, nirvana, snoviđenje u kome nema ničeg suvišnog niti ičeg manjkavog. U svetu po kome hodamo, vlada dijalektički haos; utopiju, kao univerzalni obrazac života, nikada neće dostići niko od nas, čak ni u duhovnom smislu. Toliko je savršena da je nepostojeća, a ako je možda i ima, onda prođe u trenu. Vrli novi svet zavisi od količine some koju svakodnevno konzumiramo, a propisana doza zavisi od terapije koju smo sami sebi odredili.
Destrukcija je čin osvete onih, koji su spoznali svoju nesposobnost da budu kreativni. Klasična zamena teza: ako ne možeš da stvoriš ni iz čega, ti stvori iz nečeg, tako što ćeš ga preoblikovati po sopstvenom nahođenju.
Stvaranje bez uništenja je moguće i podrazumeva oplemenjujuću kreaciju. A šta je čin rađanja nego stvaranje? Šta je umetničko delo?
Sve ostalo je, manje-više, obest.
 
[QUOTEkao ni sve drugo..mir bez rata se ne bi ni zvao mir jer ne bi ni postojao ...stvaranje bez unistenja takodje ne bi bilo stvaranje nego nesto sto je primarno i samim tim neprimeceno...
I tako u nedogled ...][/QUOTE]

poznat filozofski stav zbunjivanja nikad nije dao rezultate, mir svakako postoji i bez rata ali covek cezne za igrackom tek kad je izgubi a to ne znaci da je igracka nepostoji vec da je ona nestala ali mi ne znamo gde se ona nalazi. Da nepostoji crno dal bi se belo zvalo belo, pa postojanje samo crnog ili belog pokrece i definisanje same njene suprotnosti tj dualizma, znaci da je samo dovoljno ili belo ili crno da bi imali oba elementa, isto vazi i za rat-mir i ostale dualizme.
 
utopiju, kao univerzalni obrazac života, nikada neće dostići niko od nas, čak ni u duhovnom smislu. Toliko je savršena da je nepostojeća, a ako je možda i ima, onda prođe u trenu

Ovu tvoju utopiju kako si je opisala ne bi niko uzeo cak i da im je dzabe das koliko je savrsena. Savrsenstvo karakterise beskonacnost i bezvremenost, e sad mi objasni kako ta beskonacnost i bezvremenost prodje u trenu.
 
Itekako teorija zbunjivanja daje rezultate , uzmi npr. Cercilovu teoriju (Ako ne zelis da resis problem formiraj komisiju)...Opste prihvacena teorija zbunjivanja , slozices se ?
Jeste da ima politicku konotaciju ali rezultati su ocigledni...
Filozofija uzbunjivanja je zanimljivija za raspravu jer utice na psihologiju ponasanja mase a ti si je upravo primenio...to je u stvari onaj pravi odnos izmedju haosa i utopije...
 
Zar ja tvrdim da postoji savršenstvo? I, ako možda postoji, u kom kontekstu

pa u kontekstu savrsenstva.

Itekako teorija zbunjivanja daje rezultate

mi tezimo odredjenom cilju ili utopiji da bi smo bili bolji a ne radi hleba i igara sto se jedino dobija od filozofije zbunjivanja.

пут до пакла поплочан је најбољим намерама", па је једном тежњом за савршенством настао и један Трећи Рајх и један СССР

ovo su ceste greske, primer nije povezan sa porukom jer treci rajh i sssr u startu nisu imali dobre namere a kamoli najbolje. Poruka ove jake propagande je da cak i ako cinimo dobro zavrsice se lose sto dovodi pojedinca u nedoumicu i u apstinenciju cinjenja lepih stvari a samim tim i jedne moguce slike utopije. a vidimo i rezultat poruke koja je obradjena dosla do sledeceg
Тако да мислим да је ипак најбоље остати по страни и пустити ствари да "клизе" својим током, објавити трајно примирје ветрењачама...
ovo ima za posledicu povecanje zla jel ono kao sto znamo nikad ne miruje.
 
pa u kontekstu savrsenstva.
.

Ne.

Jesi li se ti nekad osetio savršeno?
Koliko je to trajalo? Bezvremeno? Da li je osećaj bio beskonačan?
Ili ovako: da li je ono, što je za tebe možda savršeno, savršeno i za druge?
Pitanje pojma savršenstva je inividualno. Pa ne postoji matrica za štancovanje savršenstva za masovnu upotrebu.
Uostalom, ovde je reč o utopiji. Oni koji su verujući, skloni su da je poistovete sa Rajem (bezvremenim tj. savršenim). Ovozemaljska utopija, kao društveni poredak, ne postoji. Savršenstvo, ako uopšte postoji, nalazi se u nekim drugim sferama.
Je l' treba još jednostavnije?
 
ovo su ceste greske, primer nije povezan sa porukom jer treci rajh i sssr u startu nisu imali dobre namere a kamoli najbolje. Poruka ove jake propagande je da cak i ako cinimo dobro zavrsice se lose sto dovodi pojedinca u nedoumicu i u apstinenciju cinjenja lepih stvari a samim tim i jedne moguce slike utopije. a vidimo i rezultat poruke koja je obradjena dosla do sledeceg

Не знам на коју поруку мислиш, јер купиш цитате са скроз друге теме. Јеси ли ти био у вођству наведених држава, па ми одговорно тврдиш то, или је у питању чисто твој субјективни утисак?

Порука те "пропаганде", како је ти називаш, јесте да добро и зло не постоје, то су само илузије субјективног ума... :)

Лепе ствари? Закољеш прасе и поједеш га, лепо ти? А прасету? :)

ovo ima za posledicu povecanje zla jel ono kao sto znamo nikad ne miruje.

Добро и зло су само илузије твог ума... а ти си, колико видим, опрости ако грешим, у грчевитом страху, да ако баш ти ништа не (у)радиш зло једноставно преплавити свет... sorry to dissapoint you, али ниси центар света... :)
 
ne postoji matrica za štancovanje savršenstva za masovnu upotrebu

postoji, ali to je borba u istrajnosti svakog pojedinca a ne manufakturna proizvodnja.

Ovozemaljska utopija, kao društveni poredak, ne postoji. Savršenstvo, ako uopšte postoji, nalazi se u nekim drugim sferama.

pa ni ne moze da postoji zbog jedne "sitnice" naseg EGA koji je zid izmedju nas i savrsenstva. Glupo je da ti govorim da probas da nemislis o svojim zeljama i o sebi a u drugima trazis bezuslovnu ljubav kad ti to nezelis da uradis. Jer je odricanje od sopstvenog ega najtezi zadatag za coveka.

Pitanje pojma savršenstva je inividualno

upravo ovo je ego savrsenstvo. tvoj strah da cemo svi biti jednolicni i robotizovani ako krenemo za ljubavlju i da cemo izgubiti neke svoje osobine koje nas odredjuju kao individue govori o tome da ne povezujes dva ista pojma ljubav - savrsenstvo u kojemu nema ogranicenja. da sazmem savrsenstvo (ljubav) nije jedan put ili opcija koja te lisava drugih stvari ( osim onih koji ti ni nisu potrebni u savrsenstvu) to je celovitost, punoca.
 
postoji, ali to je borba u istrajnosti svakog pojedinca a ne manufakturna proizvodnja.



pa ni ne moze da postoji zbog jedne "sitnice" naseg EGA koji je zid izmedju nas i savrsenstva. Glupo je da ti govorim da probas da nemislis o svojim zeljama i o sebi a u drugima trazis bezuslovnu ljubav kad ti to nezelis da uradis. Jer je odricanje od sopstvenog ega najtezi zadatag za coveka.



upravo ovo je ego savrsenstvo. tvoj strah da cemo svi biti jednolicni i robotizovani ako krenemo za ljubavlju i da cemo izgubiti neke svoje osobine koje nas odredjuju kao individue govori o tome da ne povezujes dva ista pojma ljubav - savrsenstvo u kojemu nema ogranicenja. da sazmem savrsenstvo (ljubav) nije jedan put ili opcija koja te lisava drugih stvari ( osim onih koji ti ni nisu potrebni u savrsenstvu) to je celovitost, punoca.

1. Pojedinci su različiti pa je tako i poimanje savršenstva različito
2. Gubitak ega vodi u odricanje sopstvene ličnosti.
Moje želje nisu nužno suprotstavljene željama i potrebama drugih. Bezuslovna ljubav ne zahteva da se čovek odrekne svog Ja, već samo da ga malo gurne u stranu, potisne - i to ne svesno, već spontano. Kada ljubavi pristupiš sa zadatkom da moraš prvo da se odrekneš svog ega, ona već nije bezuslovna jer si samog sebe uslovio tim odricanjem.
3. http://forum.krstarica.com/threads/196317
 
Не знам на коју поруку мислиш, јер купиш цитате са скроз друге теме

dragon te je pitao sta mislis ti si mu stavio shortcut odgovor, nisi hteo da se raskucavas ponovo:lol:

Јеси ли ти био у вођству наведених држаva

ne znam gde sam navodio vodjenje drzava:neutral:

Порука те "пропаганде", како је ти називаш, јесте да добро и зло не постоје, то су само илузије субјективног ума...
Лепе ствари? Закољеш прасе и поједеш га, лепо ти? А прасету?

znaci ubistva, silovanja, zlostavljanja ( to su neki od posledica zla) to su sve iluzije. Dosta stvari pripisujes tim iluzijama. Ovo mi dosta lici na situacionu etiku - danas jeste sutra nije.
Relativisticka etika je i stvorena da bi napravila odredjenu kontru biblijskom zakonu, ima zanimljivih poklapanja sa la vejom.

[
 

Back
Top