Odmazda zbog spaljivanja Kur'ana

  • Začetnik teme Začetnik teme Mingo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
110403048.jpg

Terry Jones (Foto: AP)

Nakon spaljivanja Kur'ana
Pastor Terry Jones: Ne osjećamo se krivima za ubistva ljudi u Afganistanu

Nakon što je pastor Wayne Sapp spalio Kur'an, svetu knjigu muslimana, pod nadzorom kontroverznog sveštenika evangelističke crkve sa Floride Terryja Jonesa došlo je do nasilnih protesta u Afganistanu.


Proteklih dana ubijeno je jedanaest stranih radnika UN-a u napadu demonstranata na sjedište svjetske organizaciju u gradu Mazar i Šarifu, a u današnjim protestima poginula je jedna osoba, a najmanje 16 ih je povrijeđeno u afganistanskoj provinciji Kandahar.

Barack Obama, predsjednik SAD-a, istakao je da je skrnavljenje svake vjerske knjige, pa i Kur'ana, čin ekstremne netolerancije i fanatizma, ali da to ne može biti opravdanje za ubijanje nedužnih ljudi.

Pastor Terry Jones izjavio je da se on uopće ne osjeća krivim za smrt nedužnih ljudi, prenosi Daily Telegraph.

"Mi se ne osjećamo krivima. Gledajući kroz historiju islama možemo shvatiti da oni uvijek nalaze izgovore, a ako ih nemaju naći će izgovor u tome da su Amerikanci u Afganistanu. Koristit će svaki mogući izgovor. Mi smatramo da ubijanje ljudi nije uredu, ali mi se ne osjećamo odgovornima", kazao je Jones, dodavši da Afganistanci protestima upravo pokazuju "radikalizam islama o kojem oni govore".

Podsjetimo, u jednoj maloj crkvi na Floridi 20. marta održano je "suđenje Kur'anu", a pastor Wayne Sapp proglasio je svetu knjigu muslimana "krivom za zločine" i "pogubio je".

Spaljivanje Kur'ana nadgledao je sveštenik Terry Jones koji je prošle godine, na dan obilježavanja terorističkog napada na Svjetski tgovinski centar u New Yorku, 11. septembra, želio spaliti Kur'an.

Svetu knjigu muslimana držali su potopljenu sat vremena u kerozinu, a zatim su je stavili u metalnu posudu u sredini crkve, te ju je Sapp zapalio.

sarajevo-x.com
 
110403008.jpg

Barack Obama (Foto: AFP)


Barack Obama
"Ubijanje nevinih zbog paljenja Kur'ana je besramno"

Američki predsjednik Barack Obama izjavio je u subotu da su ubojstva u Afganistanu počinjena nakon što je američki propovjednik spalio Kur’an bila besraman čin, istovremeno nazvavši oskvrnuće Kur’ana činom fanatizma.


"Skrnavljenje svakog vjerskog teksta, uključujući Kur'an, čin je ekstremne netolerancije i fanatizma", rekao je Obama u izjavi koju je objavila Bijela kuća. "Napasti i ubijati nevine ljude kao odgovor, strašno je i uvreda ljudskom dostojanstvu", stoji u izjavi.

Najmanje 10 ljudi je poginulo, a 83 ranjena u Kandaharu na jugu Afganistana, saopćili su dužnosnici u subotu, drugog dana nasilnih protesta koji su uslijedili nakon što je kršćanski propovjednik Terry Jones spalio Kur'an.

U petak su demonstranti gnjevni zbog paljenja Kur'ana, napali UN-ovu misiju u Mazar-i-Sharifu na sjeveru Afganistana i ubili sedam djelatnika UN-a (četiri Nepalca, te po jednog Šveđanina, Norvežanina i Rumunja).

"Nijedna religija ne dopušta pokolj i odrubljivanje glave nevinih ljudi, i nema opravdanja za takav nečastan i žalostan čin", rekao je Obama.

"Vrijeme je da se oslonimo na humanost koju dijelimo, a koju su najbolje pokazali UN-ovi djelatnici koji su izgubili svoje živote pokušavajući pomoći narodu Afganistana", stoji u izjavi.

Propovjednik Terry Jones pažnju svjetske javnosti izazvao je prošle godine, kada je spaljivanjem Kur'ana prijetio u povodu godišnjice terorističkih napada 11. septembraa. Pod pritiskom iz SAD-a i svijeta Jones je tada odustao od te namjere. Kur'an je zato spalio 20. marta pred pedesetak svojih sljedbenika, a potom svoj čin objavio na internetskoj stranici Dove World Outreach centra.

Obama u izjavi Jonesa nije spomenuo imenom.

(FENA)
 
"Mi se ne osjećamo krivima. Gledajući kroz historiju islama možemo shvatiti da oni uvijek nalaze izgovore, a ako ih nemaju naći će izgovor u tome da su Amerikanci u Afganistanu. Koristit će svaki mogući izgovor. Mi smatramo da ubijanje ljudi nije uredu, ali mi se ne osjećamo odgovornima", kazao je Jones, dodavši da Afganistanci protestima upravo pokazuju "radikalizam islama o kojem oni govore".
"Nijedna religija ne dopušta pokolj i odrubljivanje glave nevinih ljudi, i nema opravdanja za takav nečastan i žalostan čin", rekao je Obama.

u pravu su sto posto
 
A da li ijedna vjera dopusta spaljivanje jedne svijete Knjige pa makar ta knjiga bila svjeta Konfucijancima ipak za muslimane je zabranjeno spaljivati takvo nesto i to je sa Islamske tacke svjetogrdje i to se karakterise jednom ljudskom katastrofom i ljudskoj bezobzirnosti.Kako su smjeli drzavni organi Amerike dopustiti da se spaljuje jedna svijeta Knjiga kao sto je Kur'an i zasto nisu reagirali?To su Afganistanci shvatili neprijateljstvom od strane Amerike i UNovog prisustva u toj zemlji i mozete li zamisliti da se to ritualno obavi kao sto su obavili ritualno Americki svecenici spaljivanje Kur'ana.To je ono sto mora da se zabrine Amerika ako zeli imati muslimane za prijatelje jer na ovaj nacin se nece postici nista a Islam nije radikalan nego je Islam religija kao i sva druga ali kako bi reagirali Budisti da im neko u Americi srusi kip Bude ili spali neku sveti knjigu?Sigurno bi to bio odraz divljastva u kome Budisti svijeta ne bi oprostili Americi.Znaci ne krivim puno Afganistance jer smatram da ih nisu na to naveli Talibani nego su se sami organizirali kako bi izvrsili odmazdu zbog divljackog spaljivanja jedne svijete Knjige Kur'ana.
 

Back
Top