Quantcast

Odlazak na neko bolje mesto.

DOC HOLLIDAY

Legenda
Poruka
66.185
Nikada nisam voleo sahrane.
Izbegavao sam ih koliko god sam mogao.
Nekada moraš otići. Raditi stvari koje ne voliš, a familija je tebe izabrala.
Nekoliko puta sam držao posmrtni govor. Mene su odabrali, da li familija dogovorom, da li pokojnik za života.
Kada sam drugi put trebao da čitam mislio sam da će biti lakše.
Ne, svaki put iznova i iznova sam preživljavao sve, čitav moj život sa dragom osobom. Uvek su to bili najlepši trenutci.
Zadnji govor, obavestili me par sati pred sahranu. Rođak je zamolio svog drugara da napiše par lepih reči.
Gledam govor i razmišljam se da li je dotični bio pijan ili drogiran kada je pisao.
Garant je uzeo neki šablon sa neta ubacio malo biografije od pokojnika.
Nisam takav tekst mogao pročitati, na brzinu sam preradio sve što se preraditi moglo.
Sledeći put ako budem čitao lično ću sastavljati tekst.
Par trenutaka pred govor teši me jedan dalji rođak, vidi da mi je teško. Kaže i mene uvek zadesi, mene uvek odaberu, a reći ne nije ni u razmatranju.
Počeo sam.
I čast i prokletstvo u istom trenutku. Govoriš, čitaš i prisećaš se svega, čitav jedan život ide ispred tvojih očiju.
Osećam da je jedan deo života zauvek otišao od mene.
Doživeo je više nego lepe godine, nije mu puno falilo do stotke. Bila je realnost od koje niko nije ni bežao.
Po koja suza je pala.
Obred je završen ispratili smo dragu osobu na putu ka Gospodu.
Krenuli smo ka izlazu, pričam sa rodbinom koju sam počeo da viđam samo po svadbama i sahranama.
Na kraju ostanem sam sa gore pomenutim rođakom koji ima tu sudbinu da čita govore kao i ja.
Teško se kreće, ima problema sa kolenima zaostajemo za kolonom.
Svaka ti čast- i poljubi me - niko ovo bolje ne bi mogao.
Sve si rekao kao što je i bilo.
Pričamo o životu, reči klize i polako dolazimo do kapije.
Dva mladića na izlazu, jedan sa jedne, drugi sa druge strane kapije. U jednoj ruci flaša u drugoj puna čaša.
Jedva prepoznah jednog od njih, rođak, bio je dete zadnji put kada sam ga video.
Pozdravimo se prozborimo po koju reč.
U jednoj flaši rakija u drugoj vinjak. Uzeću jedan vinjak rekoh rođaku. Pravi izbor - reče on - i ja ću.
Dadoh mu čašu, ali on mi zaustavi ruku i reče - Ne, ti ćeš prvi.
Popili smo po jednu, poslednju za pokojnika.
Kada sam prošao kroz kapiju osećao sam se kao da mi je spao teret sa leđa.
Jer za života jedino nije bio razapet kao Isus na krst, sve ostalo je preživeo.
Otišao je na bolje mesto gde će zauvek biti slobodan.

Poslednja izmena:

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.341
Ako postoji nešto besmisleno, onda je to sahrana.
Em što je maltetiranje za porodicu koja često grogirana od kojekakvih bensedina i bromazepama mora sad da prođe kroz ceo taj ceremonijal..

Em što je ceremonijal jeftina pozorišna jednočinka koja treba da zadovolji potrebu malograđanske publike za smrću..

Em što pokojnik u čije ime se sve dešava, nije prisutan.

Sahrane treba ukinuti, a sve preminule odneti daleko na more.
Organizovati posebne brodove koji odvoze tela na pučinu, dok se ne ovlada tehnologijom da se isto tako, umesto na more, odnesu u kosmos.

faraonn

Elita
Poruka
15.968
...sve sto se desava na sahranama
daleko je od stvarnosti
toga obreda
sama patetika i suvisnost
da se okupe najbliyi porodicno i prijatelji pokojnika
podsjete na same iskrenost
i neka yelja pokojnika
a sve ostalo suvisno je...
Moyda svestenik treba ukratko da obavi obredno svoju rijec i to najkraceee...