Odakle se stvorio 8. mart?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
87.780
Međunarodni dan žena se obeležava od ranih 1900-ih - u vreme velike ekspanzije i turbulencija u industrijalizovanom svetu koji je doživeo nagli rast stanovništva i uspon radikalnih ideologija.

1741460745884.png


Da pogledamo malo istoriju...
 
1908. godine
Veliki nemiri i kritička debata su se dešavali među ženama. Ugnjetavanje i nejednakost žena podstakli su žene da postanu glasnije i aktivnije u kampanji za promjene. Zatim je 1908. 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.


1909. godine
U skladu sa deklaracijom Socijalističke partije Amerike, prvi Nacionalni dan žena (NDŽ) obeležen je širom Sjedinjenih Država 28. februara. Žene su nastavile da slave NDŽ poslednje nedelje februara do 1913. godine.


1910. godine
U Kopenhagenu je 1910. održana druga Međunarodna konferencija radničkih žena. Žena po imenu Klara Cetkin (liderka 'Ženske kancelarije' Socijaldemokratske partije u Nemačkoj) iznela je ideju o Međunarodnom danu žena. Ona je predložila da se svake godine u svakoj zemlji održi proslava istog dana - Dan žena - kako bi se insistiralo na njihovim zahtevima. Konferencija preko 100 žena iz 17 zemalja, koje su predstavljale sindikate, socijalističke partije, klubove radničkih žena - uključujući i prve tri žene izabrane u finski parlament - pozdravila je predlog Cetkine sa jednoglasno odobravanjem i rezultat je bio Međunarodni dan žena.


1911. godine
Nakon odluke dogovorene u Kopenhagenu u Danskoj 1911. godine, Međunarodni dan žena je po prvi put obeležen u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj 19. marta. Više od milion žena i muškaraca prisustvovalo je skupovima MDŽ u kampanji za prava žena da rade, glasaju, budu obučavani, da obavljaju javne funkcije i okončaju diskriminaciju. Međutim, manje od nedelju dana kasnije, 25. marta, tragični požar "u trouglu" u Njujorku odneo je živote više od 140 zaposlenih žena, većinom italijanskih i jevrejskih imigranata. Ovaj katastrofalni događaj privukao je značajnu pažnju na uslove rada i radno zakonodavstvo u Sjedinjenim Državama koji su postali fokus narednih događaja povodom Međunarodnog dana žena. 1911. takođe je bila ženska kampanja Hleb i ruže.
 
1913-1914
Uoči Prvog svetskog rata u kampanji za mir, Ruskinje su obeležile svoj prvi Međunarodni dan žena 23. februara, poslednje nedelje u februaru. Nakon diskusija, dogovoreno je da se Međunarodni dan žena obeležava svake godine 8. marta koji je preveden u široko prihvaćen gregorijanski kalendar od 23. februara - i od tada je ovaj dan ostao globalni datum za Međunarodni dan žena. Godine 1914. druge žene širom Evrope održale su mitinge za kampanju protiv rata i za izražavanje ženske solidarnosti. Na primer, u Londonu u Ujedinjenom Kraljevstvu održan je marš od Bou do Trafalgar skvera u znak podrške pravom glasa žena 8. marta 1914. Silvija Pankherst je uhapšena ispred stanice Čaring Kros na putu da govori na Trafalgar skveru.


1917. godine
Poslednje nedelje u februaru, Ruskinje su počele štrajk za „Hleb i mir“ kao odgovor na smrt preko 2 miliona ruskih vojnika u Prvom svetskom ratu. Suprotstavljene političkim liderima, žene su nastavile da štrajkuju sve dok četiri dana kasnije car nije bio primoran da abdicira i privremena vlada je ženama dala pravo glasa. Datum početka štrajka žena je nedelja 23. februar po julijanskom kalendaru koji je tada bio u upotrebi u Rusiji. Ovaj dan po gregorijanskom kalendaru koji je korišćen na drugim mestima bio je 8. mart.
 
1975. godine
Međunarodni dan žena prvi put su obeležile Ujedinjene nacije 1975. Zatim je u decembru 1977. Generalna skupština usvojila rezoluciju kojom se proglašava Dan Ujedinjenih nacija za ženska prava i međunarodni mir koji države članice obeležavaju svakog dana u godini, u skladu sa njihovim istorijskim i nacionalnim tradicijama.


1996.
UN su objavile svoju prvu godišnju temu „Slavimo prošlost, planiramo budućnost“ koju su 1997. pratile „Žene za stolom mira“, 1998. „Žene i ljudska prava“, 1999. „Svet bez nasilja nad ženama“ i tako svake godine.
 
2000
Do novog milenijuma, bilo je malo glavnih aktivnosti za Međunarodni dan žena u većini zemalja. Svet je krenuo dalje i, u mnogim sferama, feminizam nije bio popularna tema. Bilo je potrebno nešto da se ponovo zapali Međunarodni dan žena dajući mu poštovanje koje zaslužuje i da se podigne svest među masama. Bilo je hitnog posla - bitke nisu dobijene, a rodni paritet još uvek nije postignut. Postojala je snažna potreba da se angažuju glavne mase i da se podstakne i podrži kolektivna akcija.


2001
Nakon godinu dana planiranja i kolaborativnih razgovora sa različitim ženskim grupama, dobrotvornim organizacijama i drugim organizacijama, platforma internationalvomensdai.com je pokrenuta sa specifičnim ciljem da oživi dan i pozove masovno učešće, fokus koji traje do danas, slaveći i čineći vidljivim dostignuća žena, uz nastavak poziva na ubrzanje rodne ravnopravnosti. Veb lokacija MDŽ pokrenuta je u svetu preddruštvenih medija kao korisno središte za inspiraciju za akciju - nije postojao Facebook za povezivanje
 
2011
U 2011. godini obeležena je 100 godina od Međunarodnog dana žena – sa prvim događajem MDŽ održanom pre tačno 100 godina 1911. u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj. U Sjedinjenim Državama, predsednik Barak Obama proglasio je mart 2011. za „Mesec istorije žena“, pozivajući Amerikance da obeleže MDŽ razmišljanjem o „izvanrednim dostignućima žena“ u oblikovanju istorije zemlje. Tadašnja državna sekretarka Hilari Klinton pokrenula je „Inicijativu 100 žena: Osnaživanje žena i devojaka kroz međunarodnu razmenu“. U Ujedinjenom Kraljevstvu, slavna aktivistkinja Eni Lenoks predvodila je marš preko jednog od kultnih londonskih mostova podižući svest o podršci globalnoj dobrotvornoj organizaciji Vomen for Vomen International. Druge dobrotvorne organizacije kao što je Okfam vodile su opsežne aktivnosti IVD-a. Mnoge poznate ličnosti i poslovni lideri aktivno podržavaju ovaj dan. IVD je konačno počeo da postaje mejnstrim i inkluzivniji, sa grupama koje su učestvovale svuda.
 
2025. i dalje
Svet je bio svedok značajne promene i promene u stavovima kako žena tako i društva o jednakosti i emancipaciji žena. Mnogi iz mlađe generacije mogu smatrati da su sve bitke dobijene za žene, dok mnoge feministkinje iz 1970-ih i šire znaju predobro dugovečnost i ukorenjenu složenost patrijarhata. Sa više žena u sali odbora, većom jednakošću u zakonodavnim pravima i povećanom kritičnom masom vidljivosti žena kao impresivnih uzora u svakom aspektu života, moglo bi se pomisliti da su žene stekle istinsku jednakost. Žalosna činjenica je da žene još uvek nisu plaćene jednako kao i njihove muške kolege, žene još uvek nisu u jednakom broju prisutne u biznisu i politici, a globalno obrazovanje, zdravlje i nasilje nad ženama su gori od muškaraca. Međutim, napravljena su velika poboljšanja. Imamo astronaute i premijerke. Iako je to još uvek izazov u mnogim zemljama, devojke su u velikoj meri dobrodošle na univerzitet, žene mogu da rade dok uravnotežuju potrebe porodice, a žene mogu imati stvarne izbore. I tako, svake godine svet inspiriše žene i slavi njihova dostignuća. MDŽ je zvanični praznik u mnogim zemljama uključujući Avganistan, Jermeniju, Azerbejdžan, Belorusiju, Burkinu Faso, Kambodžu, Kinu (samo za žene), Kubu, Gruziju, Gvineju Bisao, Eritreju, Kazahstan, Kirgistan, Laos, Madagaskar (samo za žene), Moldaviju, Mongoliju, Crnu Goru, Nepal, Tadžistan, Rusiju, Ukrajinu, U Turmeniju, Ukrajinu (samo za žene). Uzbekistan, Vijetnam i Zambija. Tradicija vidi da muškarci časte svoje majke, žene, devojke, kolege, itd. cvećem i malim poklonima. U nekim zemljama, MDŽ ima ekvivalentan status Majčinog dana kada deca daju male poklone svojim majkama i bakama.

Mnogi veb-sajtovi sa vestima aktivno se angažuju u MDŽ tako što u partnerstvu sa svojim klijentima pokreću 'Specijalne MDŽ funkcije' zasnovane na naknadi i čine ono što mogu, bilo da stvaraju kontroverze ili stvaraju saradnju, kako bi povećali vidljivost i promet svog sadržaja fokusiranog na žene. Podizanje štampanog i digitalnog sadržaja širom sveta koji promoviše MDŽ pozitivno doprinosi globalnom dijalogu i narativu o ravnopravnosti žena.

Globalna mreža bogatih i raznovrsnih lokalnih aktivnosti povezuje žene iz celog sveta, od političkih skupova, poslovnih konferencija, vladinih aktivnosti i umrežavanja do lokalnih ženskih zanatskih tržišta, pozorišnih predstava, modnih parada i još mnogo toga. Mnoge globalne korporacije aktivno podržavaju MDŽ tako što vode sopstvene događaje i kampanje. Na primer, 8. marta Google često menja svoj Google Doodle na svojim stranicama za globalnu pretragu u čast MDŽ-a – pa čak i određuje sopstvenu godišnju temu MDŽ-a, koja je još 2023. bila DareToBe.

1741461597716.png
 
Međunarodni dan žena se obeležava od ranih 1900-ih - u vreme velike ekspanzije i turbulencija u industrijalizovanom svetu koji je doživeo nagli rast stanovništva i uspon radikalnih ideologija.

Pogledajte prilog 1694719

Da pogledamo malo istoriju...
moj zaključak sa ovih par tema na forumu o 8. martu je, nažalost, da žene nemaju pojma sa 8. mart predstavlja i zašto se slavi :( utisak mi je da se ženama *ebe za ravnopravnost i njihova prava, da im je samo bitno šta će muškarci da im poklone 😐
 
Generalno, danas bi žene trebale da vode reč a mi muškarci da ih (eventualno) podržavamo.

Bilo bi logičnije da nas podmićuju da radimo ono što one žele? Dakle, one nama poklone, ili barem usluge :) a mi šatro "u pravu ste"
 
Kolektiv koji organizuje skupove, Greve feministe (Feministički štrajk), saopštio je da je 250.000 ljudi izašlo na ulice širom Francuske na oko 150 demonstracija, a samo u Parizu 120.000 ljudi.

1741468247699.png


Policija procenjuje da je izlaznost u glavnom gradu bila 47.000 ljudi.
 

SRETAN OSMI MART - DAN ŽENA - RADNICA!8. mart nije dan za darivanje "nježnijeg spola”. Slavimo dan kada su 1909. godine čikaške radnice i radnici organizirali štrajkove za povećanje nadnica i priznavanje općeg prava glasa. Međunarodni dan žena isprva se nazivao Međunarodni dan žena radnica (International Working Woman 's Day).
 

Back
Top