Odakle nam ovoliki novac? Srbija evidentno ima vise novca

Na kraju vladavine zutih krenuli smo polako da zaradjujemo vise.
Sada za vrijeme sadasnjih osjetim na svojoj kozi da su mi primanja odlicna.Plata blizu 80000d i invalidnina 26000d.
Neka naraste plata na 1000e i sto se mene tice to je san koji sam nekada sanjao.
Ko god bude na vlasti.
A cekam da neki ekonomski strucnjak koji nece biti ostraccen politikom objasni da li imamo zdrav rast ili je neki balon od sapunice kao za vrijeme Ante Markovica.

Gradi se, popravlja,trosi,povecanja plata i penzija? Cesto se pitam ,odakle? Imam neke pretpostavke,jedno su krediti ali to nije dovoljno za ovolika ulaganja.Odakle novac?

Efekat inflacije jednim delom

Ali i četvrt veka u Srbiji je bilo manje novca u opticaju od obima roba i usluga.
Tekovina 5.10.2000 te

Jedan od načina da se država zadužuje

Drugim rečima naš rad vredeo je manje , pošto nam je prerađivačka industrija uništena sirovine su vredele manje, sav višak se preplivao Zapadu

Sad se zeru niveliše

Živim u zgradi iz 80-tih, ne možeš da živiš od renoviranja i buke

Nadalje još uvek postoji jedna solidna grupa koja je u dosadašnjem sistemu izgradila veštine prodaje magle pa je i dalje prisutan efekat nepravde, što oni koji su u ovoj drugoj grupi vide kao mutne radnje
Ne kažem da one ne postoje ali mnogo njih zarađuje mnogo na račun drugih

Gradi se, popravlja,trosi,povecanja plata i penzija? Cesto se pitam ,odakle? Imam neke pretpostavke,jedno su krediti ali to nije dovoljno za ovolika ulaganja.Odakle novac?
Srbija je vec prezaduzena. Nema javnih podataka o kolicini zaduzivanju? Treba pitati vucicevu Jorgovanku. Koliko se moze saznati, kamate za dostigle rate od kredita su vec 8 mlijardi. Uzimaju se novi krediti da bi se vratile kamate. To se zove duznicko ropstvo. vec poznata prica iz juzne amerike. Poslije predajes sve resurse, da bi vracao kamate, i drzva je u vlasnistvu, recimo black-roka. Vjerovatno, djelimicno vec i jeste. Sva buduca pokolenja ce vracati dugove, koji su zavrsili u necijim privatnim djepovima i na besmislene i preskupe projekte, poput nato autoputeva, fontana, stadiona i sajmova . . .
Gdje ide lova od rasprodaje aerodruma, izvora vode, Bora i Majdanpeka, PKB-a, IMT-a, poljoprivrednog zemljista, B na V . . . sve leks specijalis.
I jos na kraju, zaduzujemo se za Eure i Dollare, koji se bjesomucno stampaju po cijeni papira.
Nase zlatne rezerve su negdje u stranim bankama, ukoliko ih uopste ima. Niko narodu ne polaze racun.

Ma prosto usrasmo se od para, to "odakle nam ovoliko novac" najbolje pitaj neku kasirku u Idea-i ili Maxiju sto tamo sedi za kasom za 45 hiljada, nekog ko podize kredit da bi dete poslao na dvodnevnu ekskurziju ili nekog penzionera koji se u prodavnici po pola sata premislja dal da uzme 3 banane ili 4 pomorandze ili nekog lika koji čeka da dobije na kladionici da bi kupio patike ili izveo devojku na kafu.
Mislim kakav keš,kakvi bakrači, daleko smo mi od neke keš klijentele i nekog standarda, čak štaviše, nismo ni prošli pored.
Sine, jos su kasirke u samousluzi u Srbiji dobro prosle, u USA ili Canadi kasirka ne sme da sedi za vreme radnog vremena - rad samo i iskljucivo na nogama.
Posao kasirke apsolutno ni u jednoj zemlji nije dovoljan za prezivljavanje, to je ili studentski posao ili posao za zenu/muskarca kojem partner donosi u kucu vecu platu.

Poslednja izmena:
Nije veliki stan,prodao se za 3 dana ,fantastican pogled na Ratno ostrvo,Dunav, 25 maj,to ga je prodalo. Realno oko 120 000evra.Visoka spratnost,mora lift .
Znaci u Belacima ili onim soliterima bez tearasa na Keju. Tamo je kvm ( u Staklenom soliteru na Keju) pre 10-tak godina moj brat placao 1350 eura, za 95-96m2 je platio 130 hiljada kao za bas povoljnu cifru ( lova za stan je bila ono sto je cale dobio za 50 ari plaza na Altini ). Stan ti je bio ili u ruiniranom stanju ili ti je bila ekstremna frka za lovu pa si isao ispod cene...

Znaci u Belacima ili onim soliterima bez tearasa na Keju. Tamo je kvm ( u Staklenom soliteru na Keju) pre 10-tak godina moj brat placao 1350 eura, za 95-96m2 je platio 130 hiljada kao za bas povoljnu cifru ( lova za stan je bila ono sto je cale dobio za 50 ari plaza na Altini ). Stan ti je bio ili u ruiniranom stanju ili ti je bila ekstremna frka za lovu pa si isao ispod cene...
Jeste onih 5 solitera. Sin je nesto petljao sa nekim bzv stanarima koji nisu placali komunalije,dosla nam od izvrsitelja neka zatezna cifra da smo odlepili. To je njemu bio dzeparac ali posto je neodgovoran resili smo da prodamo,

Ljudi su ti vec odgovorili, ali evo da probam preciznije.

Od rasprodaje Srbije (otud krediti) i od pranja kriminalnog novca (ne peru samo nasi kriminalci, peru i Siptari, Hrvati i svi ostali). Na sve to mi generalno imamo vrlo male plate, sto takodje omogucuje drzavi da ima vise novca.

Karikirano, prodali smo stan i sada pravimo zurku od tih para. Dok potraje lepo, kad presusi bice kuku-lele.

Sine, jos su kasirke u samousluzi u Srbiji dobro prosle, u USA ili Canadi kasirka ne sme da sedi za vreme radnog vremena - rad samo i iskljucivo na nogama.
Posao kasirke apsolutno ni u jednoj zemlji nije dovoljan za prezivljavanje, to je ili studentski posao ili posao za zenu/muskarca kojem partner donosi u kucu vecu platu.

Pa sad bio ili ne bio dovoljan za prezivljavanje mnoge zene (a i neki muskarci) drugi posao nemaju i mnoge citav svoj radni vek provedu na kasi u nekom supermarketu ili prodavnici, a sad dal im je to dovoljno za prezivljavanje ili ne nazalost niko ih nista ne pita.

Ljudi su ti vec odgovorili, ali evo da probam preciznije.

Od rasprodaje Srbije (otud krediti) i od pranja kriminalnog novca (ne peru samo nasi kriminalci, peru i Siptari, Hrvati i svi ostali). Na sve to mi generalno imamo vrlo male plate, sto takodje omogucuje drzavi da ima vise novca.

Karikirano, prodali smo stan i sada pravimo zurku od tih para. Dok potraje lepo, kad presusi bice kuku-lele.

Istina, pritom oi od te rasprodaje zemlje i pranja para nazalost obicna raja nece videti ni dinara, to sto oni rasprodaju nasu zemlju mi od toga necemo popiti ni sok a kamoli nesto drugo , i to sto se grade ti luksuzni stambeni kompleksi, beogradi na vodi i koje sta pa nije valjda neko lud da misli da je to nama namenjeno ili da ce iko od nas moci da si priusti tako nesto.
Tako da od silnih tih para i silnog luksuza i izgradjenih kula i gradova mi cemo i dalje po supermarketima da jurimo pecenicu, tunjevinu i kackavalj na akciji i da se neckamo i mozgamo dal da ovaj mesec platimo struju ili infostan.

Pa sad bio ili ne bio dovoljan za prezivljavanje mnoge zene (a i neki muskarci) drugi posao nemaju i mnoge citav svoj radni vek provedu na kasi u nekom supermarketu ili prodavnici, a sad dal im je to dovoljno za prezivljavanje ili ne nazalost niko ih nista ne pita.
Ne sporim da ima ljudi koji jako tesko zive,male penzije ko je radio na minimalcu ali ko je radio u drzavi,solidnoj firmi ima penziju od preko 100 000din. sto nije tako lose. Imam utisak da veci broj ljudi solidno zivi,nista specijalno ni bogato ali solidno.
Dosli smo u situaciju da nasi biraju poslove,sto ranije nije bio slucaj

Ne sporim da ima ljudi koji jako tesko zive,male penzije ko je radio na minimalcu ali ko je radio u drzavi,solidnoj firmi ima penziju od preko 100 000din. sto nije tako lose. Imam utisak da veci broj ljudi solidno zivi,nista specijalno ni bogato ali solidno.
Dosli smo u situaciju da nasi biraju poslove,sto ranije nije bio slucaj

Ma ima da ne kazem sta, moja majka koja je bila komercijalni direktor u jednoj dobrostojecoj drzavnoj firmi, bila prakticno drugi, treci covek te firme ima nakon ovih povecanja penziju od oko 70-ak hiljada sto se smatra bas dobrom penzijom za nase prilike, njena drugarica koja je bila internista i lekar-specijalista ima negde mozda 80-ak, a opet direktora i lekara-specijalista je mali procenat, moj cale recimo koji ima zavrsen fakultet ima oko 180 evra penziju.

Pritom i ta povecanja je uveliko pojela inflacija i rast cena (posebno hrane i osnovnih namirnica), tako da standard nam uopste nije porastao, ono ko je ziveo dobro ili solidno i ranije verovatno i sad a ko je i ranije krpio kraj sa krajem i prezivljavao od 1. do 1. isto tako prezivljava i krpi kraj sa krajem i danas.

A to sto neki nasi biraju poslove je zato sto su tu uglavnom slabo placeni poslovi koje niko nece da radi (kao sto je recimo bas posao kasirke na primer) i sto je ogroman broj radno sposobnih ljudi otisao u inostranstvo, mada i dalje je itekako tesko naci neki iole pristojan posao, oni svi sve pricaju, obecavaju, ovo ono ali u praksi to bas i nije tako.

Posto sam i ja, jelte, veliki deo svog zivota ziveo u Srbiji znam da je ta plata kasirke i u srpskim kucama samo dopuna kucnog budzeta a ne nesto od cega se iskljucivo prezivljava. Pa tako su komsinice iz kraja koje su radile ili u Pekabeti ili u C-marketu jos u vreme copavog dikatora (iako je po nekima tad tekao med i mleko po zemlji SFRJ) tu platu donosile u kucu gde je muz im donosio vecu platu iz recimo Zmaja ili Grmeca. Ista meta isto odstojanje i posle 2000-tih i danas, ma kako se zovu novi trgovacki lanci.

Meni je uvek svega preko one stvari kada ljudi pocnu da "dokazuju" kako je lose preko plate kasirke u samoposluzi - e onda im ja potegnem pricu o toj kasirki-komsinici iz Pekabete i '70-80-tim, o kasirkama u USA/Canadi. Gledajte neko prosecno a ne zanimanje sa dna lestvice placenih zanimanja, koliko ima recimo zidar (njemu treba manje skole nego kasirki koja mora imati minimalno srednju, zidar ne mora), bravar, sluzbenik u opstini ili banci, vodoinstalater u BGD Vodovodu ili privatnoj firmi pod imenom Rastosnica, vozac autobusa u Lasti ili NisExpresu itd, da ne ulazimo u zaposlenja za koja treba fakultetska diploma. Jasno je da zaposleni sa istim zanimanjem u Srbiji dobije 2-4 puta manje nego njegov kolega negde na Zapadu ali moze li neko sa one liste obicnih zanimanja da prezivi od svoje mesecne plate i u Srbiji, to je poenta. Ocito je da mogu, bar do nekog trenutka, jer nisu svi oni otisli iz te zemlje ako je tako losa sitiacija, u trenutku kad im krene neizdrz onda i oni gledaju da beze.

Istina, pritom oi od te rasprodaje zemlje i pranja para nazalost obicna raja nece videti ni dinara, to sto oni rasprodaju nasu zemlju mi od toga necemo popiti ni sok a kamoli nesto drugo , i to sto se grade ti luksuzni stambeni kompleksi, beogradi na vodi i koje sta pa nije valjda neko lud da misli da je to nama namenjeno ili da ce iko od nas moci da si priusti tako nesto.
Tako da od silnih tih para i silnog luksuza i izgradjenih kula i gradova mi cemo i dalje po supermarketima da jurimo pecenicu, tunjevinu i kackavalj na akciji i da se neckamo i mozgamo dal da ovaj mesec platimo struju ili infostan.
Naravno, ali on I OD TIH para placa deo ljudi, i to ne mali deo. I oni dobijaju solidne pare, jer je i pljacka kolosalna.

Ne znam da li ti je poznato da Srbija ima preko 30000 milionera u EUR/USD. Ako uzmemo u obzir da su to porodice jedno 100000 ljudi mu milioneri! To uopste nije malo. Pa onda imas one druge koji imaju manje ali opet puno, i dobijas da jako puno ljudi zivi solidno.

Branko Dragas pominje istrazivanje Djordja Vukadinovica po kome oko 30% ljudi u Srbiji zivi bolje nego pre 4 godine, a jos oko 35% zivi isto kao pre 4 godine (mozda sam obrnuo cifre, ali nije ni bitno). Znaci oko 65% Srbije zivi isto ili bolje nego pre 4 godine - zato i nemas proteste za smenu vlasti, ljudi jednostavno zive dobro, ili bolje reci ne zive bas jako lose.

Naravno, bandi na vlasti odgovara da cene rada budu sto nize JER SU SADA ONI KAPITALISTI i mi sada sve vise radimo za njih. Zato i uvoze strane radnike cime dodatno spustaju sebi cenu rada, a i svima nama. Ja ne znam da li su ljudi svesni sta nam se sprema.

Evo ti mali primer od Ljube Slavije, urednika YouTube kanala Slavija INFO: on tvrdi u jednoj od emisija, nazalost ne mogu da se setim u kojoj, da poznaje coveka iz osnovne skole (drugovi iz osnovne) koji je potrcko onoj zeni koja je uhapsena vezano za novac koji joj je pronadjen pri prelazu granice, a inace radi da li u Katastru ili u na izdavanju gradjevinskih dozvola, uglavnom radi nesto na gradjevinskim dozvolama. Elem, taj POTRCKO koji je njoj (toj zeni) samo donosio zahteve za sredjivanje gradjevinskih dozvola trosi DNEVNO 5000 EUR, a on je prakticno niko i nista u SNS hijerarhiji. Mozes misliti koliko ima takvih, i koliko je to para koje oni pljackaju od nas dnevno.

Ali posto je narod stoka, GLUPA STOKA, cuti i trpi i jos kao zadovoljni sto im Vucic DAJE - a zapravo su zaradili ne taj novac, nego i mnogo vise.
I opet, hajde sto je narod glup za sebe, njegov problem, ali debilnim glasanjem, ponasanjem i nebunjenjem pravi i tebe i mene robovima, ali i nasu decu kojoj se pise jos gore nego sto smo mi prosli. Samo uzmi obim kupljenih diploma, ja ne znam da li iko ko je navodno diplomirao u poslednjih 15 godina, a mozda i duze, ima pravu diplomu potkrepljenu znanjem! Mislim ima ih, ali koliko? I sta da radimo sa onima koji nemaju pojma a imaju diplome?

Ponovicu, ne znam da li su ljudi svesni koliko je svaki od pomenutih probema bitan za raspad drustva i drzave. A takvih problema ima jos mnogo...

Naravno, ali on I OD TIH para placa deo ljudi, i to ne mali deo. I oni dobijaju solidne pare, jer je i pljacka kolosalna.

Ne znam da li ti je poznato da Srbija ima preko 30000 milionera u EUR/USD. Ako uzmemo u obzir da su to porodice jedno 100000 ljudi mu milioneri! To uopste nije malo. Pa onda imas one druge koji imaju manje ali opet puno, i dobijas da jako puno ljudi zivi solidno.

Branko Dragas pominje istrazivanje Djordja Vukadinovica po kome oko 30% ljudi u Srbiji zivi bolje nego pre 4 godine, a jos oko 35% zivi isto kao pre 4 godine (mozda sam obrnuo cifre, ali nije ni bitno). Znaci oko 65% Srbije zivi isto ili bolje nego pre 4 godine - zato i nemas proteste za smenu vlasti, ljudi jednostavno zive dobro, ili bolje reci ne zive bas jako lose.

Naravno, bandi na vlasti odgovara da cene rada budu sto nize JER SU SADA ONI KAPITALISTI i mi sada sve vise radimo za njih. Zato i uvoze strane radnike cime dodatno spustaju sebi cenu rada, a i svima nama. Ja ne znam da li su ljudi svesni sta nam se sprema.

Evo ti mali primer od Ljube Slavije, urednika YouTube kanala Slavija INFO: on tvrdi u jednoj od emisija, nazalost ne mogu da se setim u kojoj, da poznaje coveka iz osnovne skole (drugovi iz osnovne) koji je potrcko onoj zeni koja je uhapsena vezano za novac koji joj je pronadjen pri prelazu granice, a inace radi da li u Katastru ili u na izdavanju gradjevinskih dozvola, uglavnom radi nesto na gradjevinskim dozvolama. Elem, taj POTRCKO koji je njoj (toj zeni) samo donosio zahteve za sredjivanje gradjevinskih dozvola trosi DNEVNO 5000 EUR, a on je prakticno niko i nista u SNS hijerarhiji. Mozes misliti koliko ima takvih, i koliko je to para koje oni pljackaju od nas dnevno.

Ali posto je narod stoka, GLUPA STOKA, cuti i trpi i jos kao zadovoljni sto im Vucic DAJE - a zapravo su zaradili ne taj novac, nego i mnogo vise.
I opet, hajde sto je narod glup za sebe, njegov problem, ali debilnim glasanjem, ponasanjem i nebunjenjem pravi i tebe i mene robovima, ali i nasu decu kojoj se pise jos gore nego sto smo mi prosli. Samo uzmi obim kupljenih diploma, ja ne znam da li iko ko je navodno diplomirao u poslednjih 15 godina, a mozda i duze, ima pravu diplomu potkrepljenu znanjem! Mislim ima ih, ali koliko? I sta da radimo sa onima koji nemaju pojma a imaju diplome?

Ponovicu, ne znam da li su ljudi svesni koliko je svaki od pomenutih probema bitan za raspad drustva i drzave. A takvih problema ima jos mnogo...
Sta brate mozes da ocekujes od nepismenog i glupog naroda.......

Peru se ukradene pare od prošlih budžeta a i uzimaju se krediti.

Ako se svake godine ukrade oko 20% budžeta to je oko 3 milijardi eura koji se vraćaju u sistem.

Ne slazem se sa ovim, 65% ljudi najmanje zivi jos gore nego pre, bogati se bogate sve vise, srednja klasa bukvalno i ne postoji i imamo ljude koji jedva sastavljaju kraj sa krajem to je realnost Srbije.

Back