Q. in perpetuum hibernum
Stara legenda
- Poruka
- 93.667
Почетком 14.века територија је припадала Стефану Дечанском
Битка код Велбужда
у лето 6838, месеца јунија 19. дан.
Детаљ са иконе Стефана Дечанског из 16.века са приказом Велбуждске битке
Године 1330. Србију su напали здружени Грци , Бугари, Осети и Татари -, Андроник II с југа, а Михаило Шишман ( претходни савезник Срба док је трајао брак са Милутиновом ћерком, савезник Грка кад је оженио Гркињу) са севера ...
,,,"Подиже на нас 7 царева, у лето 6838, месеца јунија 19. дан... сви они кренуше на нас, хотећи... као нешто слатко прождерати нас и земљу нашег отачества разделити себи и у ропство себи предати”, остало је записано у Душановом законику.
,,, „Ми сабрасмо војнике земље отачества нашег, које сам ја припремио за борбу, њих око 15 тисућа, и свесрдачно подигосмо на небо руке наше ка свемогућем Богу” ...
Стефан Дечански наредио је „да се скупе сви војници српске земље, отачества свога, на поље звано Добриче; то је поље дивно и велико у месту званом Топлица..према Великој Рашки "... . Данас је некадашња српска Топлица (бојно поље Велбуждске битке) у Бугарској , у околини градића "Разлог" у благојевградском региону.
То није данашња српска Топлица Југ-Богдана (Прокупље), нити је (мала) речица Рашка, притока Ибра... већ много источније.
Река Велика Рашка данас носи бугарски назив В'ча и притока је Марице....заиста је голяма река.
Напомена
.. градић Разлог,
http://gallery.guide-bulgaria.com/SW/Blagoevgrad/Razlog/Razlog/?pg=3
Ово је мапа долине Велике Рашке реке, данас бугарске Ваче
Мапа њеног тока постоји на мрежи али ,најбоље се види цео њен ток (заиста је и дуга и велика, прави и језеро) кад се отвори интерактивна мапа Бугарске.
http://www.bgmaps.com/map/blagoevgrad
Тражите Разлог, па на истој географ.ширини источно...види се Вачко језеро између топонима Батак и Девин, и онда је лако да увеличате и пратите ток до реке Марице.
Још:
..... алтернативни данашњи називи су Vach Vacha Vucha Văcha Watscha Wătscha Въча Văcea
http://www.nmnhs.com/butterfly_areas_bg/area_bg.php?q=43_vacha_v
http://angler.blog.bg/turizam/2008/03/14/rekite-v-bylgariia.172679
http://www.amazon.co.uk/Vacha-River-Rhodopes-Bulgaria-Chepelare/dp/613054152X
http://klearchosguidetothegalaxy.blogspot.com/2008/09/blog-post_17.html
Географски је могуће било одредити положај ове бугарске реке Велика Рашка -Ваче, захваљујући Милошу Милојевићу који је забележио српски храм Св.Апостола подигнут у Расу (Расон) на тој Големој Рашки- реци..и повезао са грчким ауторима који је такође ту лоцирају Расон, више на стр 13
http://www.scribd.com/fullscreen/17431282
Храм Св.Апостола вероватно је данашња рушевина код града Кричима, на току реке Вач
http://svetimesta.com/България/Пловдивска област/Krichim
Približni položaj Rasa na Velikoj Raškoj reci i Rasa na (maloj) Raškoj reci na mapi koja prikazuje stanje pet godina posle Velbuždske bitke, sa drastičnim nepreciznostima oko tadašnje granice Srbije i bugarskih plemena. Pedeset i jednu godinu posle Velbužda,Srbi se tuku sa Turcima na Marici, znači 46 godina posle prikazanog stanja na ovoj mapi..zaključak je jednostavan: brane teritoriju svoje države.
.
http://www.spc.rs/files/u5/2011/11/24_5.preview.jpg
Српски врховни војсковођа (краљ Стефан) поделио је војску на два дела: једним делом командовао је сам, док је други с најамницима предводио млади краљ Душан. ..„
Војници господина краља гоњаху силе цара Михаила једне секући, друге стрељајући, друге бодући, друге рањене силом водећи.”
Хроничари описују и реку Струму која се „сва изменила у крв”, јер Бугари беху сасецани „као пољска трава”.
Углавном према тексту Д,ЛопандићаПо Мавру Орбинију, Михајлу се коњ саплео у бегу, након чега је он пешице побегао у шуму, где су га ухватили српски војници који су се склонили у шуму, пошто су рањени у борби. Након битке су га одвели пред краља Стефана Дечанског и он је током разговора умро божијом вољом.
Вест о великој српској победи брзо се проширила. Сазнавши за резултат битке код Велбужда, византијски цар Андроник III напустио је поход на Србију. „Вратио се најбрже што је могао у Цариград, не учинивши ништа и не претрпевши ништа” (Григора).
Битка код Велбужда приказана изнад саркофага цара Душана у цркви Светог Марка у Београду
Преостали бугарски бојари, на челу са царевим братом, Балауром, одмах су Србији понудили мир. Неки међу њима предлагали су и да Стефан Дечански буде изабран за бугарског цара, и да се две земље обједине, што српски краљ није прихватио. Уместо тога, Стефан Дечански је на бугарски престо поставио свога сестрића Ивана Стефана, а уз њега вратио и своју сестру, бившу царицу Ану-Неду.(прву Шишманову жену)-тетку Душана Великог.
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/u-ime-tvoјe
http://www.bogotrazitelj.com/?p=5466
Владимир Р. Петковић, Стари српски споменици у Јужној Србији (1924):
"У области Ћустендила (турско име Константинове Бање, седишта Константина Драгаша) налази се чувена црква Спасовица коју краљ Стефан Дечански за успомену на крваву битку код Велбужда (1330. год.) у којој Бугари беху до ногу потучени, па у њој погибе и њихов цар Михаил, подиже на месту на коме се он за време битке налазио са својим штабом. "
A prije toga, Velbužd je bio bugarski - izgleda da ga je upravo Stefan Dečanski osvojio od Bugara.