Od EU Srbiji kredit od 1,13 milijardi evra, rok otplate 40 godina

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
93.476

Od EU Srbiji kredit od 1,13 milijardi evra, rok otplate 40 godina​


Vlada Srbije usvojila je predlog zakona kojim se povrđuje sporazum o zajmu između EU i Republike Srbije. Reč je o iznosu do 1.131.090.929,77 evra, sa rokom otplate od 40 godina, uz "poček" od deset godina, što znači da otplata glavnice počinje 2034. godine "i ravnomerno se raspoređuje u jednakim iznosima isplate tokom preostalog roka dospeća".


U obrazloženju predloga zakona podseća se da je budžetom za 2024. godinu predviđeno zaduživanje kod Evropske unije do iznosa od 1,2 miliona evra u okviru Instrumenta EU za reformu i rast za Zapadni Balkan.

Kako Narodna skupština mora da potvrdi ugovore kojima se stvaraju finansijske obaveze za Republiku Srbiju, Vlada Srbije usvojila je na sednici u četvrtak, 5. decembra, „Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, kao zajmodavca i Republike Srbije, kao zajmoprimca i Narodne banke Srbije, kao fiskalnog agenta zajmoprimca, u okviru Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan“.
Sporazum je, kako se navodi, potpisan 28. novembra i 29. novembra 2024. u Beogradu i Briselu.

Instrument za reformu i rast za Zapadni Balkan podrazumeva šest milijardi evra za ceo region Zapadnog Balkana, od čega dve milijarde granta i četiri milijarde u „mekim kreditima“ („soft loans“ – sadrže elemente pomoći za razvoj) za period 2024–2027.

Za Republiku Srbiju će okvirno, kako se navodi u obrazloženju predloga zakona, biti raspoloživo ukupno 1,59 milijardi evra za ceo period finansiranja (2024–2027), uz napomenu da će deo sredstava biti obezbeđen kao budžetska podrška u kreditima, a oko polovine sredstava (53,3 odsto tj. ceo grant i deo kredita) biće opredeljen za projekte WBIF (Western Balkans Investment Framework).

Instrument za reforme i rast predviđa, kako se navodi, „kreditiranje po veoma povoljnim uslovima, koji podrazumevaju otplatu u maksimalnom periodu od 40 godina, sa počekom od deset godina“.

Od ukupno raspoloživog iznosa za Srbiju, okvirno 1,131 milijarda evra iznose krediti i 455 miliona grant.

Konačno, od ukupnog iznosa zajma, za budžetsku podršku okvirno će biti na raspolaganju 738 miliona evra, dok za finansiranje projekata WBIF 393 miliona evra kredita i 455 miliona evra granta.

Za povlačenje sredstava Instrumenta neophodno je da Republika Srbija ispuni sledeće:

1. opšte preduslove (napredak u oblastima demokratije, vladavine prava i ljudskih prava, kao i u dijalogu sa Prištinom);

2. opšte uslove (makroekonomska stabilnost, transparentnost budžeta i napredak u reformi javnih finansija), kao i

3. uslove za plaćanja, tj. da ispuni indikatore iz Reformske agende.

Da bi se obezbedila isplata sredstava, korisnici će dva puta godišnje podnositi zahtev Evropskoj komisiji, koja će potom proceniti ispunjenost preduslova, opštih uslova i specifičnih kriterijuma vezanih za sprovođenje reformskih mera predviđenih za dati period, a nakon toga će se realizovati isplate.

„Nakon ratifikacije Sporazuma o instrumentu i Sporazuma o zajmu postoji mogućnost povlačenja avansnih sredstava u iznosu sedam odsto ukupnog iznosa instrumenta krajem 2024. godine. Naime, avans bi okvirno iznosio 112 miliona evra (od čega u budžetsku podršku ide oko 52 miliona, a za projekte Republike Srbije u okviru WBIF oko 60 miliona evra ili 28 miliona zajma i 32 granta)“, navodi se u obrazloženju.

Polovina povučenih sredstava biće, kako se navodi, namenjena finansiranju projekata iz oblasti energetike, transporta, digitalizacije i ljudskog kapitala.

„Predviđeno je da se projekti sprovode preko Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB). Za finansiranje projekata za Republiku Srbiju biće opredeljen poseban fond unutar WBIF, kojim će rukovoditi menadžeri EIB i EBRD. Pored sredstava Instrumenta za reformu i rast, projekti će biti finansirani i iz drugih dodatnih izvora (budžet, grantovi i krediti)“, stoji u obrazloženju predloga zakona.

S tim u vezi, kako se ističe, dogovoreni su sledeći finansijski uslovi:

– iznos zajma: do iznosa od 1.131.090.929,77 evra;

– iznos za predfinansiranje: do iznosa od 79.176.365,08 evra, u jednoj ili više tranši;
– otplata zajma: otplata glavnice počinje 2034. godine i ravnomerno se raspoređuje u jednakim iznosima isplate tokom preostalog roka dospeća i vrši se prema uslovima o kojima zajmodavac obavesti zajmoprimca;
– period trajanja zajma: maksimalno do 40 godina, uključujući grejs period od 10 godina;
– isplata sredstava: rate zajma se isplaćuju u jednoj ili više tranši, prema izboru zajmodavca;

– kamatni period i datum dospeća: utvrđuju se za svaku ratu ili tranšu zajma u potvrdi o prihvatanju uslova za tu ratu ili tranšu zajma;
– period dostupnosti kreditne podrške: traje od 1. januara 2024. godine do 31. decembra 2027. godine
– naknade: troškovi finansiranja, troškovi usluga i troškovi upravljanja likvidnošću u skladu sa EU Metodologijom za raspodelu troškova;
– kamatna stopa: koncesionalna kamatna stopa, u skladu sa politikom zajmodavca i uslovima na međunarodnom tržištu kapitala;

https://n1info.rs/biznis/od-eu-srbiji-kredit-od-113-milijardi-evra-rok-otplate-40-godina/

:bravo: :bravo: :bravo: :woho: :woho: :woho:

Ovo je odlicna vest za Srbiju. Idemo napred.
To.
 
Проблем је што су те позајмице повољне за државу, ако зна да их искористи за паметне ствари.
Рецимо да сам ја власник српске сламарице (процена око 15 милијарди евра), да ја одлучујем о свим српским еврима који се држе у ормарима, зидовима, књигама, поду, вешу, саксијама, кесама или где већ српска машта смишља штек када крије евре ... мени би било јако неповољно да држави дам тај новац, који је скоро 15 пута већи од овог кредита, јер бих био задовољан тек са неких 5-6% колико банке дају за динарску противвредност или макар 3% колико даје камате на евре.

Држави и грађанима се исплати да тај новац улажу у неке инвестиционе фондове, где неће бити трговинског односа као са банкама, већ партнерског, где би грађани били финансијери неког пројекта, неко да 100е, неко 100 хиљада, сваком је свој евро велики као кућа, па да у том случају обе стране деле ризик, али да се и зна неки миниминум добити.

И грађане сламаричаре држава стално мора да плаши инфлацијом, јер народ је глуп ко ћускија и не зна шта је инфлација, колико нова једе годишње итд.
Сламаричари су обично клошарског изгледа, јер су штекаре, док богати људи немају динара/евра код себе, јер све улажу у неке послове или инвестиције и када дођу до прфита, опет улажу у апгрејд бизниса.



I na kraju kamata 2 milijarde dolara.
Па само да ти неко поклони тих милијарду евра, за 40 година вредност тог новца мора бити минимум 2,2 милијарде евра, због инфлације, ако рачунамо просту камату, док би са сложеном то било 3,2 милијаре ... значи само да се израчуна стопа инфлација, без и једног евра добити преко тога.
Или другачији прорачун, ако бисмо вредност тих пара гледали из перспективе данашњице, те 2064. године тих милијарду евра ће вредети као данашњих 300-400 милиона евра.

Prosečne kamatne stope za međunarodne zajmove: Za državne zajmove od međunarodnih institucija poput EIB-a ili Svetske banke, stope često iznose 1-2%

Ја лично, држави Србији или било којој држави не бих дао ни динара за овако бедну стопу камате, али могу се направити неки модели инвестирања где постоји потенцијална велика добит, како би обе стране и држава и ја имали користи.
Рецимо, да држава са грађанима сламричарима направи неко стамбено насеље или неку соларну електрану итд.
 
Zar nije cilj da se dug sto pre otkaci a ne da se gomila?
Циљ је и да га инфлација што више поједе, а то не можеш постићи ако дуг откачиш брзо.


Svaki kredit koji se pametno utroši je dobar kredit. A EU ne daje kredite "na lepe oči" nego traži garancije kako će se utrošiti. Svi se zadužuju, čak i najbogatije zemlje, svi žele da žive život preko svojih mogućnosti.
Јапан је најзадуженији, има најстарију популацију, мора да реформише привреду, а то одлажу деценијама, имају комуњарски однос према компанијама, где радиш чим завршиш са образовањем и радиш исти посао до пензије, тога више нема ни код нас. А људи их сматрају Американцима, само зато што имају добар стандард и зато што воде проамеричку политику, а у стварности Кина много више личи на Америку.

Не желе само грађани да живе изнад својих могућности, него и привредници желе да послују и живе изнад својих могућности. Рецимо да наша држава данас мора да производи више струје него раније.
 
Ја лично, држави Србији или било којој држави не бих дао ни динара за овако бедну стопу камате, али могу се направити неки модели инвестирања где постоји потенцијална велика добит, како би обе стране и држава и ја имали користи.
Kamate su niske jer ima malo projekata. Drugo to si stimulišući krediti a ne klasični bankarski krediti hde banka gleda da zaradi.
 
Ima Srbija para da to vrati :D

1000011715.jpg
 
Проблем је што су те позајмице повољне за државу, ако зна да их искористи за паметне ствари.

Upravo tako. U procesu tranzicije i pristupanja EU se dobijaju ogromne pare. I te pare trebaju da posluže da se država reformiše, pređe na tržišnu ekonomiju i onda uđe u kolektiv gde bi bila konkurentna. Taj proces obično traje oko 10-ak godina.

Međutim, šta je Srbija uradila: posle 15 godina se nije pomakla u reformama, ostali smo autokratski korumpirani šupak Evrope, novac je naravno nestao bez traga i sad imamo problem. Ne zavodoljavamo uslove za prijem pa predsednik gleda da nas namesti kao rudarsku koloniju.
 
Kamate su niske jer ima malo projekata. Drugo to si stimulišući krediti a ne klasični bankarski krediti hde banka gleda da zaradi.
Знам, али овде људи посматрају државу и банке као неке монструме, то је ваљда тако наслеђено још од турске окупације, па је затим комунистичка окупација још додатно затуцала народ.
Заправо народ не схвата да смо сви ми грађани појединачно држава за себе и да функционишемо слично као држава или банка.

Ја се први попишам на банчину понуду од 2% орочене камате колико ми нуди да штедим код ње, јер имам друге изборе, који доносе 3-5 пута више годишњег пасивног прихода.

Upravo tako. U procesu tranzicije i pristupanja EU se dobijaju ogromne pare. I te pare trebaju da posluže da se država reformiše, pređe na tržišnu ekonomiju i onda uđe u kolektiv gde bi bila konkurentna. Taj proces obično traje oko 10-ak godina.

Međutim, šta je Srbija uradila: posle 15 godina se nije pomakla u reformama, ostali smo autokratski korumpirani šupak Evrope, novac je naravno nestao bez traga i sad imamo problem. Ne zavodoljavamo uslove za prijem pa predsednik gleda da nas namesti kao rudarsku koloniju.
Слажем се са уводним делом, али нисам баш сигуран да ЕУ даје режиму новац да користи како се њима ћефне, дакле држава мора да да гаранције, као што је и раније давала гаранције, на шта ће се тачно утрошити новац.

Што се тиче рударске колоније, вероватно мислиш на литијум и у овом случају те могу оптужити да си кинески или руски агент, јер Кина има највише користи од саботирања тог пројекта ... а знам да ниси русофил и синофил (кинофил) или то кријеш.
Литијум је развојна шанса Србије и сви коју су против тог пројекта, требало би да нападну амбасаде западних земаља, да пале западне заставе као Шешељ некада и да шешељизују свој идеолошки профил што више.

Јако је лицемерно бити против западних инвестиција, планова и идеја овде, а подржавати тај исти запад рецимо у Украјини, Грузији, Сирији.
 
nastampanih para nikad dosta da ljudima komanduje sta da rade
Кад ти први одеш на село, па почнеш да производиш храну и почнеш да вршиш робну размену, кромпир за купус и слично, онда се јави да си одбацио новац као средство плаћања.
На једној теми хејтујеш злато, на другој новац ... прави си професионални балкански кукач... а заправо лицемер, ако немаш ону ствар да одбациш овај постојећи систем, са све интернетом.
 
Јако је лицемерно бити против западних инвестиција, планова и идеја овде, а подржавати тај исти запад рецимо у Украјини, Грузији, Сирији.

Ja i jesam za zapad, ali da budemo deo tog zapada a ne njihova rudarska kolonija. Čudi me da ne vidiš razliku u tome :think:
 
Ja i jesam za zapad, ali da budemo deo tog zapada a ne njihova rudarska kolonija. Čudi me da ne vidiš razliku u tome :think:
Па ниси ти онда за запад, тачније ниси за овај данашњи запад, ти си као десничари који сањају неко нови запад. Твоји западни политичари се још нису ни родили. Ти си у овом случају лицемер.
Као што рекох, правац западне амбасаде, скупите се тамо и правите протесте против њих.

Престани да шириш антизападну пропаганду, јер запад уопште нема намеру да од Србије прави неку депонију или рударску колонију.
 
ako cemo. ovaj kredit je povoljan. nije zelenaski kao neki drugi
Jeste,povoljanje ako je kamata do 3%, to je tacno ,cak i to sto je usmeren na birokratiju,cak ni to ne menja etiketu da je povoljan...
Treba im trosak za stranku ,ok, 1milijardana 40 godina nije veliki ceh, vise ce potrositi na kurave i kafane...

A za lopovluk bosova , to ce biti 17 milijardi za 3 godine,ili brze.... svakom svoje...bazi bazno ,bosovima elitno..
 
запад уопште нема намеру да од Србије прави неку депонију или рударску колонију.

Nema zapad, ali ima Vučić. Mi kao država Evrope možemo da opstanemo samo na dva načina:

1. Da budemo član EU
2. Da budemo rudarska kolonija i deponija za EU

Vučić je odabrao ovo drugo. Da je hteo da budemo član, valjda bi za 12 godina uradio neke reforme iz pristupnih poglavlja i uskladio spoljnu politiku. Svake godine nam kažu da postoji isti problem "neusklađenost spoljne politike i nedovoljne reforme". Koliko moraš da imaš vode u ušima da to ne čuješ?
 

Back
Top