Od čega se izdržava Federacija BiH?

Gledam koliko je ko zadužun u regiona a i šire i vidin da BiH ima najmanju zaduženost, pa se pitam od čega oni žive?

Pogledajte prilog 1896488
ispod 20 % Federacija tj 18,8 % Mile je i gace prodao jos se ceka 2 milijarde naplate za tuzbe od raznih firmi ,Mile stavio najsposobije da zakljucuju ugovore :mrgreen: .Mislim nije svoje gace nego od naroda.
 
Imaju industriju,nije da nemaju.Uzmimo Tuzlu npr. so pa termoelektrane jer imaju dosta uglja Banovici,Hemijska industrija u Lukavcu,Dita deterdzenti,Itong sasvim dovoljno da se prikace usluzne delatnosti i komunalna preduzeca. Iz Tuzle je lanac samoposluga Bingo.
Slicno Srbiji ima stranih fabrika koje proizvode komponente a tamo su zbog nizih plata nego kod njih,Slovenija je dosta prebacila u Bosnu. Ubija ih prevelika administracija u malim mestima ali u vecim gradovima ima posla a i turizam je sve jaci. Nije tako lose kao nekad ,moze da se zivi. Dijaspora salje bar 15 posto GDP od oko 10-12 milijardi evra,mozda i vise sada,CG ima 8 milijardi.
 
Imaju industriju,nije da nemaju.Uzmimo Tuzlu npr. so pa termoelektrane jer imaju dosta uglja Banovici,Hemijska industrija u Lukavcu,Dita deterdzenti,Itong sasvim dovoljno da se prikace usluzne delatnosti i komunalna preduzeca. Iz Tuzle je lanac samoposluga Bingo.
Slicno Srbiji ima stranih fabrika koje proizvode komponente a tamo su zbog nizih plata nego kod njih,Slovenija je dosta prebacila u Bosnu. Ubija ih prevelika administracija u malim mestima ali u vecim gradovima ima posla a i turizam je sve jaci. Nije tako lose kao nekad ,moze da se zivi. Dijaspora salje bar 15 posto GDP od oko 10-12 milijardi evra,mozda i vise sada,CG ima 8 milijardi.
Imaju,imaju kako da ne.
https://www.biznisinfo.ba/ugasena-visoka-pec-obustvljena-proizvodnja-celika-u-zenici/

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bo...koksare-lukavac-imovina-200-miliona-km/626776
 
Imamo more :manikir: izvozimo struju :D ima para, imaaaa!

Vas najveci strateski resurs. :mrgreen:

images
 
30 godina pričate kako je Republika Srpska na rubu bankrota,samo što nije propala.
Kako vam više ne dosadi?
Ubrzano ide tim putem


Ukupno posmatrano, planirano novo zaduživanje u 2026. godini moglo bi premašiti 1,6 milijardi KM, pri čemu se dio tih sredstava planira koristiti za refinansiranje postojećih dugova.

Budžet veći od 5,6 milijardi KM​

Budžet Republike Srpske za 2026. godinu planiran je na oko 5,6 milijardi KM. Prema projekcijama Vlade, ukupni dug Republike Srpske mogao bi do kraja godine iznositi oko 35,8 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok bi javni dug bio oko 32,2 odsto BDP-a.
 
Znas zasto je ugasena ,jer EU stiti svoje trziste celika i ne dozvoljava uvoz jer ni njihove zelezare ne posluju pozitivno. Ni nasa u Smederevu nije u plusu ,ima minus od 50 m.evra prosle godine,ni Kinezi nisu uspeli kao ni Amerikanci USS pre njih. Malo trziste .Kod nas se kompenzuje jer im daju da grade puteve ,zeleznicu,mostove pa se odatle pokriva minus.
 
Ubrzano ide tim putem


Ukupno posmatrano, planirano novo zaduživanje u 2026. godini moglo bi premašiti 1,6 milijardi KM, pri čemu se dio tih sredstava planira koristiti za refinansiranje postojećih dugova.

Budžet veći od 5,6 milijardi KM​

Budžet Republike Srpske za 2026. godinu planiran je na oko 5,6 milijardi KM. Prema projekcijama Vlade, ukupni dug Republike Srpske mogao bi do kraja godine iznositi oko 35,8 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok bi javni dug bio oko 32,2 odsto BDP-a.
Da,da i tako se nadate već 30 godina,al ništa od toga.
 
Znas zasto je ugasena ,jer EU stiti svoje trziste celika i ne dozvoljava uvoz jer ni njihove zelezare ne posluju pozitivno. Ni nasa u Smederevu nije u plusu ,ima minus od 50 m.evra prosle godine,ni Kinezi nisu uspeli kao ni Amerikanci USS pre njih. Malo trziste .Kod nas se kompenzuje jer im daju da grade puteve ,zeleznicu,mostove pa se odatle pokriva minus.
O kojoj industriji u Federaciji onda pričamo tj.pričaš?
 
Samo zahvaljujući Hrvatima se Federacija drži iznad vode.Da Hrvati uspostave sutra treći entitet,muslimanski entitet bi bio teška bijeda i najzaostaliji od sva tri entiteta.
U Bosni i Hercegovini nema jednog jedinog “najbogatijeg dijela”, ali se jasno izdvajaju nekoliko ekonomskih centara gdje su industrija, firme i GDP najjači.
🥇 1. Sarajevo – najjači ekonomski region
Najrazvijeniji i najbogatiji kanton u BiH
Generira oko 25–45% ukupnog GDP-a države �
Wikipedia +1
Najviše:
državne institucije
IT i usluge
banke i telekom firme
industrija i turizam
Najviše velikih firmi i stranih investicija
👉 Ukratko: Sarajevo je finansijski i administrativni centar BiH
🥈 2. Tuzla – industrijski “motor” sjeveroistoka
Jedan od najjačih industrijskih gradova
Jaka:
hemijska industrija
rudnici i energetika
sol i proizvodnja
Važan izvozno-industrijski region
👉 Tuzla = teška industrija i energija
🥉 3. Zenica – čelična i metalska industrija
Tradicionalni industrijski centar
Dominira:
čelična industrija (ArcelorMittal Zenica)
metal i prerada
Jedan od glavnih izvoznika
👉 Zenica = metal i čelik
🌊 4. Hercegovina (Mostar i Zapadna Hercegovina)
Posebno:
Mostar (aluminij, elektro i telekom sektor)
Zapadna Hercegovina (Široki Brijeg, Ljubuški, Čitluk)
Mnogo:
privatnih firmi
izvoza
malih i srednjih preduzeća
Često se smatra jednim od najpoduzetnijih dijelova BiH
📌 Zaključak
🥇 Sarajevo kanton = najbogatiji ukupno (GDP, firme, usluge)
🏭 Zenica + Tuzla = industrijski najjači
💼 Zapadna Hercegovina = najpoduzetnija regija (privatni biznis)
Ako želiš, mogu ti napraviti i rang listu “po standardu života” ili “gdje se najbolje živi u BiH”.
 
U Bosni i Hercegovini nema jednog jedinog “najbogatijeg dijela”, ali se jasno izdvajaju nekoliko ekonomskih centara gdje su industrija, firme i GDP najjači.
🥇 1. Sarajevo – najjači ekonomski region
Najrazvijeniji i najbogatiji kanton u BiH
Generira oko 25–45% ukupnog GDP-a države �
Wikipedia +1
Najviše:
državne institucije
IT i usluge
banke i telekom firme
industrija i turizam
Najviše velikih firmi i stranih investicija
👉 Ukratko: Sarajevo je finansijski i administrativni centar BiH
🥈 2. Tuzla – industrijski “motor” sjeveroistoka
Jedan od najjačih industrijskih gradova
Jaka:
hemijska industrija
rudnici i energetika
sol i proizvodnja
Važan izvozno-industrijski region
👉 Tuzla = teška industrija i energija
🥉 3. Zenica – čelična i metalska industrija
Tradicionalni industrijski centar
Dominira:
čelična industrija (ArcelorMittal Zenica)
metal i prerada
Jedan od glavnih izvoznika
👉 Zenica = metal i čelik
🌊 4. Hercegovina (Mostar i Zapadna Hercegovina)
Posebno:
Mostar (aluminij, elektro i telekom sektor)
Zapadna Hercegovina (Široki Brijeg, Ljubuški, Čitluk)
Mnogo:
privatnih firmi
izvoza
malih i srednjih preduzeća
Često se smatra jednim od najpoduzetnijih dijelova BiH
📌 Zaključak
🥇 Sarajevo kanton = najbogatiji ukupno (GDP, firme, usluge)
🏭 Zenica + Tuzla = industrijski najjači
💼 Zapadna Hercegovina = najpoduzetnija regija (privatni biznis)
Ako želiš, mogu ti napraviti i rang listu “po standardu života” ili “gdje se najbolje živi u BiH”.
Zenica i Tuzla propala komunistička industrija.
Jedino vam je ostalo još Sarajevo kao neki ekonomski centar.Sve vam je drugo propast.
Bez zapadne Hercegovine i Hrvata bi bili teška bijeda.
 
O kojoj industriji u Federaciji onda pričamo tj.pričaš?
Tebi je industrija ona TESKA! Rudarenje. Postoji i druga cistija,profitabilna. U svetu trenutno caruju usluge,hrana.prevoz,medicinske usluge su br.1 od starackih domova do specijalizovanih bolnica,turizam,sport,telekomunikacije,zabava,sport,prosveta,pravosudje,,zanati,tekstil...proizvodnja oruzija i municije je isto trazena roba,dronovi... Dobili su novi zatvor od 21 m.evra
 
Tebi je industrija ona TESKA! Rudarenje. Postoji i druga cistija,profitabilna. U svetu trenutno caruju usluge,hrana.prevoz,medicinske usluge su br.1 od starackih domova do specijalizovanih bolnica,turizam,sport,telekomunikacije,zabava,sport,prosveta,pravosudje,,zanati,tekstil...proizvodnja oruzija i municije je isto trazena roba,dronovi... Dobili su novi zatvor od 21 m.evra
Dobro i šta Federacija onda ima posebno?
Svijetski proizvođači hrane? Medicinske usluge respiratori by Fadil Novalić?
Specijalizovana bolnica Sebija Izetbegović?
 

Back
Top