Od carskog svestenstva do nijemog pokornog sluge

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Objasnjava apostol Petar krstenom narodu znacenje vjerovanja u Isusa Hrista kroz cin krstenja pa kaze:

"Vi ste izabrani rod, carsko svestenstvo, sveti narod, narod dobitka, da objavite dobrodjetelj onoga koji vas dozva iz tame k cudnome vidjelu svome". (1.Pet.2,9)

Apostol Pavle tom istom narodu hriscanskom, tom carskom svestenstvu i svetom narodu tumaci znacaj dostojnog pricesca govoreci da je od Hrista primio ove rijeci o pricescu:

"Ova je casa novi zavjet u mojoj krvi; ovo cinite, kad god pijete, meni za spomen".(1.Kor.11,25)

Nekad carsko svestenstvo i sveti narod, a onda kroz vijekove do danas cutljivo pokornog sluge ljudima kojima ljubeci ruku pokorno sapucu: "Oce, blagoslovi".

I mada su prvi hriscani prezreli i odbacili kamene i metalne idole, novoformirana svestenicka kasta u sprezi sa politickom prisilom, ponovo nacini hriscanima idole, ali ne kamene ili metalne, nego ljude idole. I sad govore da je episkop Hristos na Liturgiji, a papa je cak namjesto Boga Hrista upravitelj sve zemlje i ucitelj covjecanstva.

Koga dakle prvenstveno slavi ii velica danasnji hriscanin: covjeka ili Boga i kome zapravo sluzi danasnji hriscanin?
 
Poslednja izmena:
Svaka cast za inspiraciju od sabajle

Oluja nas raznijela I razbacala sirom kugle zemaljske, pa tamo gdje je kod tebe svanulo, kod mene jos mrakaca.

Ponekad se cudim ljudima zasto vise volimo da ljudima ugadjamo nego li Bogu. Eto primjera radi navescu ovo: Bog Hristos fino kaza ljudima za nauk i upravljanje u zivotu:

- Ne zovite nikoga na zemlji ocem, jer jedan je vas Otac nebeski.

A sad i golobradi popovi traze da ih sijede glave zovu " oce". Pravdaju se popovi time da je rijec " pop" pogrdan turski oblik grcke rijeci I potezu jos kao argumenat za "oce" neke rijeci apostola Pavla sto je u obracanju nekima napomenuo ima da ih je on rodio vjerom. Ne rece Pavle da I'm je duhovni otac, nego simbolicno rece da ih je rodio u vjeri, tj. upoznao sa vjerom I priveo ih vjeri krstenjem, a krstenje je duhovno rodjenje, zar ne!

I eto zbog Pavlovih rijeci u prenesenom smislu, sad svi popovi hoce da ih I mlado i staro oslovljava sa "oce". Boli uvo popove za one Hristove rijeci, oni sebi ugled dizu. Pa se pitam zasto. I iz kakvog interesa vjernici takodje odbacuju Hristiv nauk popova radi obracajuci se popovima i vladikama suprotno Hristovom ucenju i savjetu?

I popovi postadose oci, a popadije su i dalje popadije, a nisu majke. Kako to?
 
Poslednja izmena:
Istinu zboriš brate u Hristu. :ok:

Istina je prije 2000 godina sisla sa neba medju ljude i pokusala da zivi sa ljudima uceci ih o sebi i o Ocu istine Stvoritelju svijeta i stvoritelju ljudi. Onda su se ondasnji glavari crkveni razbjesnili na istinu, uhvatise je i svezase, te s njom vezanom pred carskog sudiju. I slagase kako Istina rovari protiv cara nebeskoga i protiv cara zemaljskoga. I tako osudise Istinu i bi raspeta na Golgoti, umrlla, pogrebena i po tom u treci dan vaskrsla i otisla tamo odakle je dosla: ne nebo kod Oca Istine. I tako Istine medju ljudima i u ljudima nema i ne vole je ni car ni patrijarh, jer ako o istini pocnes pricu, podignu se i jedan i drugi prijeteci degenjekom, hapsanom i sabljom, jer ozakonili su da samo oni istina.
 
Poslednja izmena:
Oluja nas raznijela I razbacala sirom kugle zemaljske, pa tamo gdje je kod tebe svanulo, kod mene jos mrakaca.

Ponekad se cudim ljudima zasto vise volimo da ljudima ugadjamo nego li Bogu. Eto primjera radi navescu ovo: Bog Hristos fino kaza ljudima za nauk i upravljanje u zivotu:

- Ne zovite nikoga na zemlji ocem, jer jedan je vas Otac nebeski.

A sad i golobradi popovi traze da ih sijede glave zovu " oce". Pravdaju se popovi time da je rijec " pop" pogrdan turski oblik grcke rijeci I potezu jos kao argumenat za "oce" neke rijeci apostola Pavla sto je u obracanju nekima napomenuo ima da ih je on rodio vjerom. Ne rece Pavle da I'm je duhovni otac, nego simbolicno rece da ih je rodio u vjeri, tj. upoznao sa vjerom I priveo ih vjeri krstenjem, a krstenje je duhovno rodjenje, zar ne!

I eto zbog Pavlovih rijeci u prenesenom smislu, sad svi popovi hoce da ih I mlado i staro oslovljava sa "oce". Boli uvo popove za one Hristove rijeci, oni sebi ugled dizu. Pa se pitam zasto. I iz kakvog interesa vjernici takodje odbacuju Hristiv nauk popova radi obracajuci se popovima i vladikama suprotno Hristovom ucenju i savjetu?

I popovi postadose oci, a popadije su i dalje popadije, a nisu majke. Kako to?

Сјајно размишљање! :lol: Ја мислим да одговор лежи у томе што су и попови ГРЕХОВНА, ЉУДСКА БИЋА - нису се они ослободили греха, а у овом случају је у питању САМОЉУБЉЕ и СЛАВОЉУБЉЕ...:cool:
 
I mada su prvi hriscani prezreli i odbacili kamene i metalne idole, novoformirana svestenicka kasta u sprezi sa politickom prisilom, ponovo nacini hriscanima idole, ali ne kamene ili metalne, nego ljude idole. I sad govore da je episkop Hristos na Liturgiji, a papa je cak namjesto Boga Hrista upravitelj sve zemlje i ucitelj covjecanstva.
Prvo nauci crkvenu istoriju.Ucenje da epskop na Liturgiji ikonizuje samoga Hrista nije nikakva nopvotarija,nego o tome govori Sv.Ignatije Antiohijski(stradao 105.).Dakle,najpre procitaj njegovu poslanicu Filipljanima a onda dodji da pricas ovakve gluposti.
 
Ne zovite nikoga na zemlji ocem, jer jedan je vas Otac nebeski.
Bravo,sad si poceo kao JS.Reci mi genije,jel to znaci da ni svog bioloskog oca ne smemo zvati tako?
A sad i golobradi popovi traze da ih sijede glave zovu " oce".
A kakve ima veze sto nemaju bradu???
Svestenik se oslovljava sa "oce" jer je on nas duhovni otac.On nas krstava,ispoveda,pricescuje itd.
 
Сјајно размишљање! :lol: Ја мислим да одговор лежи у томе што су и попови ГРЕХОВНА, ЉУДСКА БИЋА - нису се они ослободили греха, а у овом случају је у питању САМОЉУБЉЕ и СЛАВОЉУБЉЕ...:cool:

Upravo tako. Vjera svestenstva je toliko raslabljena da u nedostatku vjere pocinju sebe u Crkvi stavljati na visoko postolje trazeci od naroda cast i slavu i poklonjenje, umjesto da svojim primjerom uce narod da cast i slava I poklonjenje pripada Bogu.
 
ISUS HRISTOS: Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji, jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima.

PETAR M: Bravo,sad si poceo kao JS.Reci mi genije,jel to znaci da ni svog bioloskog oca ne smemo zvati tako? Svestenik se oslovljava sa "oce" jer je on nas duhovni otac.On nas krstava,ispoveda,pricescuje itd.

Te reci znace da ne treba nikog postovati kao Boga a ne da ne smemo nikog drugog nazivati ocem.
I nisi odgovorio na moje pitanje sem sto si ponovio te reci.
ps.jel dozvoljeno "cale" ili "tata"?:D
 
„Episkop vodi ka svetlosti,predstavljajući Hrista,jer je obilan njegovom blagodaću...“-Sv.Simeon Solunski, „Tumačenje Svete Liturgije“;


„Prvi, dakle, ulazak Arhijereja u Svetu Crkvu za vreme sveštenog sabranja, učio je (blaženi Starac), jeste slika i znak prvog dolaska u telu u ovaj svet Sina Božijega, i Spasitelja našega Hrista“-Sv.Maksim Ispovednik, „ Mistagogija";


„Prema tome, jasno je da na Episkopa treba gledati kao na samoga Gospoda"-Sv.Ignatije Antiohijski,poslanica Efescima.
 
„Episkop vodi ka svetlosti,predstavljajući Hrista,jer je obilan njegovom blagodaću...“-Sv.Simeon Solunski, „Tumačenje Svete Liturgije“;


„Prvi, dakle, ulazak Arhijereja u Svetu Crkvu za vreme sveštenog sabranja, učio je (blaženi Starac), jeste slika i znak prvog dolaska u telu u ovaj svet Sina Božijega, i Spasitelja našega Hrista“-Sv.Maksim Ispovednik, „ Mistagogija";


„Prema tome, jasno je da na Episkopa treba gledati kao na samoga Gospoda"-Sv.Ignatije Antiohijski,poslanica Efescima.

Gordost je otjerala udaljila djavola od Boga i otjerala u ga propast!

To si oni kao episkopi izjednacavali sebe sa Hristom, a svi koji sebe u crkvi smatraju Hristom, ko su? Evo ko su:

Ali vas molimo, braćo, za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista, i za naš sastanak u Njemu,


Da se ne date lasno pokrenuti od uma, niti da se plašite, ni duhom ni rečju, ni poslanicom, kao da je od nas poslana, da je već nastao dan Hristov.

Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli,

Koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog." (2. Sol2,1-4)

"... tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog."

Hristos je Bog.

Episkopi predstavljaju sebe u Liturgiji kao Hrista = episkop = Bog

Obistinilo se, doslo vrijeme:

"... tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog."
 
Poslednja izmena:
Te reci znace da ne treba nikog postovati kao Boga a ne da ne smemo nikog drugog nazivati ocem.
I nisi odgovorio na moje pitanje sem sto si ponovio te reci.
ps.jel dozvoljeno "cale" ili "tata"?:D

Tebe treba za ruKu pa u skolu od prvog razreda ili ti razmisljanje nije jaca strana. Treceg nema!

Evo te ucim pola godine i nikako da te dozovem u pamet. Prati recenicu, pisana je cistim srbskim jezikom:

"Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji, jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima."

Pogledaj glagol NE ZOVITE to je 2. lice mnozine, Hristos se obraca mnozini, na ne pojedincu.

VAS licna zamjenica , genitiv 2. lice mnozine.

"Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji, jer je u vas iedan Otac koji je na nebesima."


Pojedinac svog bioloskog oca moze zvati ocem, ali grupa ljudi, clanovi jedne crkve, jedne eparhije, jedne parohije ne smiju da ikoga od ljudi zovu svojim duhovnim ocem.

"Bog je duh; i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole"

Vidis li: Bog je duh!

Ako je Bog duh (a jest) i uz to Otac ljudi, ko duhovni otac vjernika? Naravno: Bog Otac, jer On odabire ljude koji ce da vjeruju u Hrista, On ih uci o Hristu:

"Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče Otac koji me posla; i ja ću ga vaskrsnuti u poslednji dan.

U prorocima stoji napisano: i biće svi naučeni od Boga. Svaki koji čuje od Oca i nauči, doći će k meni. "(Jovan, 6,44-45)

Vidis li,slijepce kod ociju, ko je duhovni otac ljudi?

Sve Bozije popovi pocese pripisivati sebi.
 
Poslednja izmena:
Pojedinac svog bioloskog oca moze zvati ocem, ali grupa ljudi, clanovi jedne crkve, jedne eparhije, jedne parohije ne smiju da ikoga zovu svojim duhovnim ocem.
Evo,ja imam i brata i sestru.Dakle,nije u pitanju pojedinac.:D
Opet dolazimo do zakljucka da tvoja uvrnuta logika nema veze sa stvarnoscu.
"Bog je duh; i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole"

Vidis li: Bog je duh!

Ako je Bog duh (a jest) i uz to Otac ljudi, ko duhovni otac vjernika? Naravno: Bog Otac, jer On odabire ljude koji ce da vjeruju u Hrista, On ih uci o Hristu:
Reci:Bog je duh,znace da de duhovno bice,tj.bestelesno.Za takav zakljucak ti nije potrebno nikakvo tumacenje.
Svestenik jeste duhovni otac jer te rukovodi u duhovnom zivotu.Moze se reci i da je Bog duhovni otac,ali u potpuno drugacijem smislu,jer ne mozemo poistoivecivati coveka i Boga kao i uloge koju oboje imaju.Citav Boziji sadrzaj koji je za nas bitan upravo se sastoji u tome da je Otac.Stoga Boga poznajemo upravo kao Oca.Pritom to poznanje nije intelektualno vec na egzistencijalnom nivou.Da bismo zadobili oboženje neophodno je da se usinovimo,tj.da se izjednacimo sa Sinom.Tada ce nas Bog poznati kao svoju decu,a mi njega kao Oca.To je sustina obozenja.
Kao sto vidis,znacenje pojma "otac" se dijametralno razlikue kada se odnosi na Boga i kada se odnosi na svestenika.
Vidis li,slijepce kod ociju, ko je duhovni otac ljudi?

Sve Bozije popovi pocese pripisivati sebi.
Nista popovi ne pripisuju sebi nego su sposobni da naprave razliku izmedju poznanja Boga kao Oca,i svestenika kao duhovnog oca.Objasnio sam vec.
 
Poslednja izmena:
Apostol Pavle na tom mestu govori Antihristu dok ucenje da je episkop ikona Hristova potice jos s kraja 1.veka.A kao sto znamo,sveti Ignatije nije Antihrist.
Da ne spominjem sto tvoje odbijanje tog ucenja u potpunosti negira eshatolosku dimenziju Evharistije.

Episkop je duhovni coban Hristovog stada! Eto to: duhovni coban! Evo sta je svom cobanu Petru rekao Hristos pred povratak na nebo:

"Pasi ovce moje."

Dakle je episkop duhovni coban koji cuva Hristovo duhovno stado!
 
Episkop je duhovni coban Hristovog stada! Eto to: duhovni coban! Evo sta je svom cobanu Petru rekao Hristos pred povratak na nebo:

"Pasi ovce moje."

Dakle je episkop duhovni coban koji cuva Hristovo duhovno stado!

Duhovni coban?Sta bi,vec menjamo misljenje?Znaci sad svestenik moze da bude duhovni otac?:D
btw.nisi odgovorio na moj komentar,vec kao po obicaju skreces cim ne znas da odgovoris.
 
Evo,ja imam i brata i sestru.Dakle,nije u pitanju pojedinac.:D
Opet dolazimo do zakljucka da tvoja uvrnuta logika nema veze sa stvarnoscu.

Reci:Bog je duh,znace da de duhovno bice,tj.bestelesno.Za takav zakljucak ti nije potrebno nikakvo tumacenje.
Svestenik jeste duhovni otac jer te rukovodi u duhovnom zivotu.Moze se reci i da je Bog duhovni otac,ali u potpuno drugacijem smislu,jer ne mozemo poistoivecivati coveka i Boga kao i uloge koju oboje imaju.Citav Boziji sadrzaj koji je za nas bitan upravo se sastoji u tome da je Otac.Stoga Boga poznajemo upravo kao Oca.Pritom to poznanje nije intelektualno vec na egzistencijalnom nivou.Da bismo zadobili oboženje neophodno je da se usinovimo,tj.da se izjednacimo sa Sinom.Tada ce nas Bog poznati kao svoju decu,a mi njega kao Oca.To je sustina obozenja.
Kao sto vidis,znacenje pojma "otac" se dijametralno razlikue kada se odnosi na Boga i kada se odnosi na svestenika.

Tebi treba specijalna nastava, a ja nisam te struke!

Je li se Hristos tebi, tvom bratu i tvojoj sestri obratio ili se obraca svojim sljedbenicima i ucenicima?

To da si antihrist opet ti ponavljam, jer i djavo je htio da se izjednaci sa Bogom pa pade sa nebesa: niko od ljudi ne moze se izjednaciti sa Sinom Bozijim, a Bog nas poznaje kao svoju djecu vjerom u Hrista, jer krstenjem i zivotom po duhu (po ucenju duhovnog nam Oca nebeskog) primamo usninovljenje Bozije.

"Jer koji se vladaju po duhu, oni su sinovi Boziji.jer ne primiste duha ropstva opet da se bojite, nego primiste duha posinackog kojijem vicemo: Ava, Oce!
Ovaj duh svjedoci nasem duhu da smo djeca Bozija."


Svi su otpali od Boga, sve vjere i sve sekte, ali ce se Antihrist iznjedriti u crkvi medju onima sto se zovu pravoslavci.
 
Poslednja izmena:
Tebi treba specijalna nastava, a ja nisam te struke!

Je li se Hristos tebi, tvom bratu i tvojoj sestri obratio ili se obraca svojim sljedbenicima i ucenicima?
Na glupu tvrdnu dobio si i glup odgovor.
To da si antihrist opet ti ponavljam, jer i djavo je htio da se izjednaci sa Bogom pa pade sa nebesa: niko od ljudi ne moze se izjednaciti sa Sinom Bozijim, a Bog nas poznaje kao svoju djecu vjerom u Hrista, jer krstenjem i zivotom po duhu (po ucenju duhovnog nam Oca nebeskog) primamo usninovljenje Bozije.
Izjednaciti se sa Sinom kao sto sam lepo objasnio znaci da se usinovimo,da dostignemo sinovski odnos sa Bogom.Dakle,nema ni govora o tome da sa ja veci od Sina ili slicno.Tvoje fantazije nemoj meni da prirpisujes posto sam sve lepo objasnio.
Svi su otpali od Boga, sve vjere i sve sekte, ali ce se Antihrist iznjedriti u crkvi medju onima sto se zovu pravoslavci.
Ako je tako onda nema spasenja nikome.
 
Ako je tebi coban isto sto i otac, to je vrlo cudno rezonovanje.

Ti imas problema sa razumijevanjem jednostavnih stvari.Tebi je Bog, ne znam zasto, zatvorio um.

Rekao si da je svestenik duhovni coban,sto je po shvataju isto sto i meni duhovni otac.Dakle,kao sto vidis razlika je jedino u tome sto ti koristis rec "coban" a ja "otac".U cemu je onda problem???
 

Back
Top