Očevi i sinovi - kako danas vaspitati sina?

Antihejter

Iskusan
Poruka
5.984
I još jedna tema, pa na pauzu.
Postoje dva tipa odnosa otac-sin.
Prvi je da još u školi sin bogatog oca ima fensi garderobu, da uvek ima love za izlaske, kasnije sa 18 auto...itd.
Drugi tip, koji sam počeo da primećujem negde od generacije 1985 i mlađe je rečenica: "Ima moj otac, nemam ja."
(Ovaj drugi primer me podsetio na roditelje generacije 1940 i neke koji su svojim sinovima govorili: "Sve ovo će biti tvoje kad ja umrem" i u tom slučaju, sin će imati dva izbora: da čeka kad će ovaj da umre ili da ode od kuće i pokuša stvoriti nešto i izgraditi život za sebe.)

Post-Titovske generacije roditelja su bili ljudi koji su činili sve što su mogli za svoju decu, ljudi sa osnovnom školom su uspevali da decu pošalju na fakultet, a oni sami ostajali neobrazovani- najbolji roditelji prema mom mišljenju).

Ovi prvi, kojima su očevi davali sve su se tim istim autom slupali ili zgazili nekoga pijani i bahati;
Ovi drugi ("Ima moj otac nemam ja") su postali u velikom broju kriminalci i lopovi, znam dilera koji mi se pohvalio najnovijim patikama...koja žalost.

Lično sam video sve primere. Jedini dobro "urađen posao" kao roditelja su gore opisani koji su radili kao magarci da bi školovali decu mislim da to i jeste jedini način i jedini pravi put međutim za današnje vreme to nije moguće. I vremena i ljudi su se drastično promenili.

Pitam vas: kako danas vaspitati dete, sinove naročito? Dati mu sad i odmah (a ne "kad ja umrem...), ili mu ne dati ništa da ga društvo ne bi iskorišćavalo pošto znaju da mu otac ima para? Nije usamljen slučaj da završi u zatvoru ni ovaj prvi ni ovaj drugi.
 
Мојима сам дао кад им је требало "стартну позицију". Кров над главом. Да се не потуцају као подстанари кад већ нису морали. Остало... Нека се снађу сами. Ово говорим сада каса су одрасли. Раније сам балансирао - куповао сам оно што им је било битно и форсирао да и сами зараде неки динар када су били тинејџери.
 
Stvar nije toga koliko i šta si mu dao, već koliko si ga vaspitao i koliko si mu vremena posvetio. Najgore od svega je kad ljudi misle dati mladom dečku lovu i brza kola i verovati da je po difoltu pametan i normalan... Naravno da nije, ako se ne baviš njime. Suština je, pričati sa sopstvenim detetom, dati mu dobar uzor i primer i kući, ponašati se normalno i dati mu ljudske vrednosti.
 
Samo moze da dobije nekretninu koja se prenosi s kolena na koleno,za fax moze da zaradi i skuplja dzeparac
Za fax je moglo da se zaradi negde krajem 1960-ih, pa do kraja '70-tih.
Studenti su bili plaćeni za fizičke poslove više nego radnik na gradilištu, i opet si morao da biraš manje zahtevne fakultete.
(Da ne moraš često ili svaki dan na faks)
Lično poznajem jednog profesora koji je raznosio mleko i kad uleti bilo šta i završio je Višu pedagošku, odsek istorija. Moglo nekad. Čovek ima sada blizu 70 godina.

Samo kažem, neko može i stan deci da kupi i plati faks, pitao sam kako vaspitavati sinove dok odrastaju, kad dođu do faksa nema tu prevaspitavanja, kasno.
 
Мојима сам дао кад им је требало "стартну позицију". Кров над главом. Да се не потуцају као подстанари кад већ нису морали. Остало... Нека се снађу сами. Ово говорим сада каса су одрасли. Раније сам балансирао - куповао сам оно што им је било битно и форсирао да и сами зараде неки динар када су били тинејџери.
Svaka čast, slažem se. Nisi ni "kad ja umrem dobićeš..." Nisi ni "Dati sve, sad i odmah".
Startna pozicija je ključna. Kasnije posle faksa, početni kapital. Ko može, naravno.
 
Мојима сам дао кад им је требало "стартну позицију". Кров над главом. Да се не потуцају као подстанари кад већ нису морали. Остало... Нека се снађу сами. Ово говорим сада каса су одрасли. Раније сам балансирао - куповао сам оно што им је било битно и форсирао да и сами зараде неки динар када су били тинејџери.
ček zar ti nisi katolički pop? imaš decu?
 
Мојима сам дао кад им је требало "стартну позицију". Кров над главом. Да се не потуцају као подстанари кад већ нису морали. Остало... Нека се снађу сами. Ово говорим сада каса су одрасли. Раније сам балансирао - куповао сам оно што им је било битно и форсирао да и сами зараде неки динар када су били тинејџери.

najdotupaviji stav i razmišljanje koje neko vrlo pokvaren širi kod naivnvih Srba....
Vidim, deca bogatih cincara se sve sami snalaze?
al će zato pametni Srbin svoje dete da ostavi da se snadje sam? U ovoj džungli grabljivaca?
A za to vreme Cincari prave porodična carstva, nasledjuju i državne funkcije, i fime, i poslove i sve
Najbitnije je da se ponositi i gordi Srbi snalaze!
I ostavite svoje rodjeno dete sa 134 startne pozicije iza samo zato jer se pravite pametni!
I tako u krug, i onda vam ovi vladaju, ali bitno je da vi ostavljate decu da se snalaze sami!
xaxaxaxaxaxa, u džungli nepravde, bezakonja, nemorala....pošteno dete NE MOŽE DA SE SNADJE!


1638955802276.png


1638955823950.png
 
najdotupaviji stav i razmišljanje koje neko vrlo pokvaren širi kod naivnvih Srba....
Vidim, deca bogatih cincara se sve sami snalaze?
al će zato pametni Srbin svoje dete da ostavi da se snadje sam? U ovoj džungli grabljivaca?
A za to vreme Cincari prave porodična carstva, nasledjuju i državne funkcije, i fime, i poslove i sve
Najbitnije je da se ponositi i gordi Srbi snalaze!
I ostavite svoje rodjeno dete sa 134 startne pozicije iza samo zato jer se pravite pametni!
I tako u krug, i onda vam ovi vladaju, ali bitno je da vi ostavljate decu da se snalaze sami!
xaxaxaxaxaxa, u džungli nepravde, bezakonja, nemorala....pošteno dete NE MOŽE DA SE SNADJE!
Zasto si unistio temu stavljanjem ovih fotografija?
 
Ne treba valjda ljudi na selu da budu nepismeni?
Nista im ne fali vekovima su bili i doziveli duboke starosti,od takvih ljudi se moze nesto vredno nauciti,za razliku od profesora losih psihologa koji ce pre unazaditi ucenike nego nauciti necemu,posebno sto mnogo toga nikad nece zatrebati u zivotu,inace idu na selu sve redom zavrse ali su napredniji i sposobni da vode domacinstvo za razliku od gradske
 
Niko nije rekao (doduše nisam direktno ni postavio pitanje) u koju grupu dece ste vi spadali?
U "čekaj dok ja umrem" ili otac koji bukvalno ima a ne da. Mada mu to dođe na isto, takoreći, nećeš dobiti SAD.

Srećom ima i normalnih odnosa u porodici gde će otac dati/ uložiti u sina tako što će pratiti detetove želje i potrebe. Pa izdvoj onda malo od tog čuvenog "dobićeš sve...", Neka ne bude SVE, neka da malo od toga.
Meni je žao kad vidim da ljudi od 30 godina nikad nisu bili na moru, a rade. Kako tako očevi mogu biti kruti, pa zar ne vidiš da ne može da zaradi, što mu ne daš SAD, jer ako bude "čekao da otac umre", šta mu vredi sa 60 godina da ide ne samo na more već bilo kuda.
 
najdotupaviji stav i razmišljanje koje neko vrlo pokvaren širi kod naivnvih Srba....
Vidim, deca bogatih cincara se sve sami snalaze?
al će zato pametni Srbin svoje dete da ostavi da se snadje sam? U ovoj džungli grabljivaca?
A za to vreme Cincari prave porodična carstva, nasledjuju i državne funkcije, i fime, i poslove i sve
Najbitnije je da se ponositi i gordi Srbi snalaze!
I ostavite svoje rodjeno dete sa 134 startne pozicije iza samo zato jer se pravite pametni!
I tako u krug, i onda vam ovi vladaju, ali bitno je da vi ostavljate decu da se snalaze sami!
xaxaxaxaxaxa, u džungli nepravde, bezakonja, nemorala....pošteno dete NE MOŽE DA SE SNADJE!


Pogledajte prilog 1063673

Pogledajte prilog 1063674

Zapravo, ovo je dosta tačno kada se malo bolje razmisli o tome. Retko ko je u ovom svetu napravio velike pare tako što je bio dete koje se samo snalazilo.
 
Niko nije rekao (doduše nisam direktno ni postavio pitanje) u koju grupu dece ste vi spadali?
U "čekaj dok ja umrem" ili otac koji bukvalno ima a ne da. Mada mu to dođe na isto, takoreći, nećeš dobiti SAD.

Srećom ima i normalnih odnosa u porodici gde će otac dati/ uložiti u sina tako što će pratiti detetove želje i potrebe. Pa izdvoj onda malo od tog čuvenog "dobićeš sve...", Neka ne bude SVE, neka da malo od toga.
Meni je žao kad vidim da ljudi od 30 godina nikad nisu bili na moru, a rade. Kako tako očevi mogu biti kruti, pa zar ne vidiš da ne može da zaradi, što mu ne daš SAD, jer ako bude "čekao da otac umre", šta mu vredi sa 60 godina da ide ne samo na more već bilo kuda.
Ja sam kćer koja je imala brata i oca koji je imao dvije kuće. Moj brat je insistirao da se zna da je jedna moja još dok su roditelji bili živi. Baš to mu je bilo objašnjenje, daj joj sad šta je njeno, šta ima da čeka da umreš.
 
ček zar ti nisi katolički pop? imaš decu?
Нисам католички. Ја сам протестантски свештеник. Немам биолошку децу (стицајем околности нисам се никада оженио) али сам подигао два момка из система Звечанске који су сада одрасли људи и по једном од њих сам и троструки деда.

Slažem se. Sada je sve drugačije. Padre je rekao da ima sad već odraslu decu, tada je postupio ispravno.

Sad se više i ne zna šta su vrline.
Извини али ја сам два месеца тражио средњошколца или студента који би радио тиа 20ак сати седмично, с релативно флексибилним радним временом (тако да може да га усклађује с обавезама у школи / на факултету и испитним роковима) и једва сам нашао... А понуђена плата је била 30.000 Мени је тих 30.000 ипак сасвим пристојно сналажење за средшшколца или студента...
 
Poslednja izmena:

Back
Top