Quantcast

Oče naš koji si na nebesima?

Bog je

• sveprisutan

glasova: 15 93,8%
  • biće na nebesima

glasova: 1 6,3%

• Ukupno glasova
    16

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Isus nam je dao molitvu koja počinje sa Oče naš koji si na nebesima.
Međutim da li je Bog na nebesima ili je sveprisutan?
Ja mislim da je sveprisutan. Čak šta više smatram ne da je Bog u svemu nego da je sve u Bogu, da ništa ne postoji van Boga.
Da li je Bog sveprisutan ili je negde na nebesima?

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Bog moze biti gde hoce . Na Nebesa se misli kao na Njegovo carstvo.
znači li to da Zemlja nije njegovo carstvo?
Zivi Bog koji daje zivot.
da. sviđa mi se to što naglašavaš da je u pitanju živi Bog koji daje (sav) život. Na neki način Bog je upravo to, život. Sve živo i sve neživo. Celokupna realnost u kojoj postojimo. I više od toga.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
44.226
znači li to da Zemlja nije njegovo carstvo?

da. sviđa mi se to što naglašavaš da je u pitanju živi Bog koji daje (sav) život. Na neki način Bog je upravo to, život. Sve živo i sve neživo. Celokupna realnost u kojoj postojimo. I više od toga.
Zemlja nije po Njegovoj volji.

...Neka bude volja Tvoja ,kako na Nebu tako i na zemlji...

Bog nije sve. Bog je iskljucivo dobro. Nista sto nije dobro i cisto.Nema greha na Njemu.

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Bog nije sve. Bog je iskljucivo dobro. Nista sto nije dobro i cisto.
a ko je stvorio i od čega ono što nije dobro i čisto?
ja zamišljam da je Bogu bilo dosadno i da se izdelio na manje entitete na duše kojima je dao slobodnu volju. U tom slučaju on nije odgovoran za to što se neki njegovi delovi ne ponašaju dobro ali je on i dalje Tvorac i Izvor svih tih delova, a ne samo onih koji su ispali dobri i čisti. To je kao organizam čije su neke ćelije maligne.Verujem da osim ovog sveta postoje i mnogi drugi svetovi i mnogo bolji ali i gori od ovog.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
44.226
a ko je stvorio i od čega ono što nije dobro i čisto?
ja zamišljam da je Bogu bilo dosadno i da se izdelio na manje entitete na duše kojima je dao slobodnu volju. U tom slučaju on nije odgovoran za to što se neki njegovi delovi ne ponašaju dobro ali je on i dalje Tvorac i Izvor svih tih delova, a ne samo onih koji su ispali dobri i čisti. To je kao organizam čije su neke ćelije maligne.Verujem da osim ovog sveta postoje i mnogi drugi svetovi i mnogo bolji ali i gori od ovog.
Bogu nikad nije dosadno.
On je Stvoritelj. Sve nas je stvorio bez greske i dao nam volju da zivimo slobodni.
Neki slede Boga i razvijaju se u dobru. Neki ne, po svojoj volji.

RIA77

Ističe se
Poruka
2.647
Ja mislim da je sveprisutan. Čak šta više smatram ne da je Bog u svemu nego da je sve u Bogu, da ništa ne postoji van Boga.
Најбоље да је Христос рекао "Оче наш који си трансцендентан, за кога нема ни прошлости ни будућности, ти који си у вечитој садашњости".
Онда нико не би ништа разумео, али би све било тачно.
Поједине речи се користе да би се Божанска стварност приближила нама.
Бог се не каје када нешто уради, не замахне својом "десницом" итд. Као што је то давање људских особина Богу, тако је и лоцирање Бога на небесима један начин да се упрости прича о Богу, јер за нас постоји време и ми смо променљива бића, за разлику од Бога.

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Најбоље да је Христос рекао "Оче наш који си трансцендентан, за кога нема ни прошлости ни будућности, ти који си у вечитој садашњости".
Онда нико не би ништа разумео, али би све било тачно.
Поједине речи се користе да би се Божанска стварност приближила нама.
Бог се не каје када нешто уради, не замахне својом "десницом" итд. Као што је то давање људских особина Богу, тако је и лоцирање Бога на небесима један начин да се упрости прича о Богу, јер за нас постоји време и ми смо променљива бића, за разлику од Бога.
znači Isus je, znajući istinu da je Bog sveprisutan, na neki način slagao da bi nam približio sliku o Bogu?

RIA77

Ističe se
Poruka
2.647
Није слагао, већ је говорио речником који људи разумеју. Да је говорио појмом трансцендентности о Богу за којег не постоји време и промена, не би погрешио.
Али то никоме не би било јасно.
Антропоморфни говор се јавља најчешће у Старом Завету, а у Новом Завету да, али на неки други начин, јер је дошао Христос, па нема потребе за приказима Бога као оног ко се каје као у Старом Завету.

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Није слагао, већ је говорио речником који људи разумеју. Да је говорио појмом трансцендентности о Богу за којег не постоји време и промена, не би погрешио.
Али то никоме не би било јасно.
mislim da bi ljudima bilo sasvim jasno i da je kazao "Oče naš koji si sveprisutan"

RIA77

Ističe se
Poruka
2.647
Заборавио си да је циљ да Христа разумеју и најнеобразованији људи, а не да говори прецизно да људима оног времена треба високо образовање да би га разумели.

hm337

Domaćin
Poruka
3.851
Заборавио си да је циљ да Христа разумеју и најнеобразованији људи, а не да говори прецизно да људима оног времена треба високо образовање да би га разумели.
Reč transcedentan ne bi razumeli, ali reč sveprisutan bi razumeli i oni najneobrazovaniji.
Možda je Isus verovao da je Bog biće koje egzistira negde na nebesima pa je zato tako kazao?

aeternum

Poznat
Poruka
9.573
Nke se sveti IME Tvoje
Dakle treba svetiti ime Boga JHVH Jehova

Zna se gde je Bog iznad nas daleko...
a svojim dughom je sveprisutan

aeternum

Poznat
Poruka
9.573
pa ne znam koje mu je ime..naš drugar bmaxa tvrdi da se Bog ustvari zove Anu nego su Jevreji to prekrstili u Jahve
moze on da veruje u sta hoce to je njegovo subjektivno
ja pisem objektivnu istinu koja je u Bibliji

Anu? :lol: hajde ne pisi te gluposti

Bozje ime je JHVH JEHOVAH
Bog je obznanio svoje ime ljudima.

2. Mojsijeva 3:15
Bog zatim reče Mojsiju: „Ja sam Jehova.
Ja sam se pojavio Avrahamu, Isaku i Jakovu kao Bog Svemoćni,
ali svojim imenom Jehova nisam im se objavio.

2 Mojsijeva 20
2 “Ja sam Jehova, Bog tvoj, koji te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropske.
3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!

bmaxa

Veoma poznat
Poruka
12.441
kaže @bmaxa to je jedan te isti Bog samo su Sumerci bili pre Jevreja pa je to ime starije. na avataru ima simbol boga Anu po kome su Anunaki (koji su reptili po meni) dobili ime
Па исти, Ану је прво име ѕа JHVH. Postao sam ovde sva njegova imena u *razliчitim* religijama kao tablicu.
Pa i prelaz sa sumerkskog na hebrejski pa ne engleski naziv i obratno.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.