Quantcast

Obuka za sportske i komercijalne pilote u Srbiji

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
29.013
Evo jedan zanimljiv tekst sa direktnim iskustvom gde je dat presek putanje od početka do ATPL dozvole za komercijalne letove.
Celi tekst je na linku sa pripadajućim slikama:

https://daljine.rs/kako-se-postaje-pilot-od-nule-do-sledece-nule/

" jedan sveobuhvatan tekst na temu “kako se postaje pilot u Srbiji”, koji je prožet ličnim iskustvom i može vam poslužiti kao sjajan orijentir.

Ukoliko želite da vaša buduća putovanja podignete na viši nivo koji uključuje mnogo odgovornosti (i možda tek nešto bolja finansijska “zadovoljstva” i privilegije nego što to danas imaju recimo IT inženjeri ili YouTube/Instagram influenseri kod nas) – i to lično, iz pilotske kabine – od toga vas deli jedno među-putovanje koje traje dve do tri godine. U tu turu je uključeno 1.000 teorijskih pitanja na srpskom, više od 16.000 pitanja na engleskom, oko 200 sati naleta, ovlašćenja za upravljanje avionom u različitim vremenskim (ne)prilikama, i dosta strpljenja, discipline, rada i volje. Takođe, sa sobom treba da ponesete i 50.000 evra. A to je tek početak....."

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja sam se zagrejao za PPL dozvolu čisto zbog entuzijazma za letenje pošto sam naravno malo zašao u ozbiljnije godine da bih kretao putrm te karijere i ganjao ATPL dozvolu, ali izgleda zaista je i sa razlogom ovo hobi za baš bogate ljude.

Da li ste vi razmišljali o ovome i imate li neko iskustvo sa dozvolama za letenje?

DOC HOLLIDAY

Legenda
Poruka
71.639
Sama PPL licenca za malog dvosed dvokrilca i nije tako nedostižna od nekih mislim tri do pet iljada evra sa obukom i polaganjem.
Zavisi gde i kod koga polažeš. Nude se i krediti.
Teoretski ispit je relativno lak, više kao kombinacija fizike i meteorologije sa malo dodataka mehanike.
Za helikopter ima malih teoretskih dodataka i što se obuke tiče i što se ispita tiče ništa posebno.
Praktično je već malčice zahtevnije :lol:
Jedino je cena 3x u odnosu na avionče.
Nakon položenoh teoretskog ide se na praktičnu obuku (40 sati leta mislim, više se i ne sećam.).
Predhodno se može obučavati u simulatoru letenja (takođe zavisi od škole u koju ideš).
Ovo zadnje možeš i sam ako želiš da vežbaš. Oko 20 sati je više nego dovoljno za simulator.
Posle toga godišnje moraš da imaš neki minimum sati naleta i da budeš mislim član nekog letačkog društva da bi ti licenca bila u životu.
Osim početne sume za licencu ovo ostalo te manje košta nego da si npr pušač (osim za helihopter :lol: )
I naravno pravila vožnje avionom su mnogo drugačija nego automobilom, svaki let se mora najaviti putanja, visina itd....
I naravno na nebu nema policije da ispita žmigavce, alkoholisanost itd :zcepanje:
Ali znaju da izvrše proveru na aerodromu pre i posle leta stariji drugovi članovi društva :mrgreen:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
29.013
A ako želiš da voziš vojni avion možeš u Južnoafričkoj Republici.
Ima par opcija ona najbolja da sam voziš je i najskuplja.
Jer sat letenja na tim mašinama je pravo bogatstvo :mrgreen: + prvo da prođeš dodatnu obuku
Ako ikada budem toliko bogat MIG29 me čeka.
A ako budem još bogatiji i svemir :manikir:
Za ovo drugo majčica Rusija :D
Pazi kada nemam te top gun ambicije,niti me je ikada privlačila vojna avijacija. Ja sam više sanjao da stavim 747 na autopilot pa sa stjuardesama ćaskam 6-10 narednih sati :lol:

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
29.013
Sama PPL licenca za malog dvosed dvokrilca i nije tako nedostižna od nekih mislim tri do pet iljada evra sa obukom i polaganjem.
Zavisi gde i kod koga polažeš. Nude se i krediti.
Teoretski ispit je relativno lak, više kao kombinacija fizike i meteorologije sa malo dodataka mehanike.
Za helikopter ima malih teoretskih dodataka i što se obuke tiče i što se ispita tiče ništa posebno.
Praktično je već malčice zahtevnije :lol:
Jedino je cena 3x u odnosu na avionče.
Nakon položenoh teoretskog ide se na praktičnu obuku (40 sati leta mislim, više se i ne sećam.).
Predhodno se može obučavati u simulatoru letenja (takođe zavisi od škole u koju ideš).
Ovo zadnje možeš i sam ako želiš da vežbaš. Oko 20 sati je više nego dovoljno za simulator.
Posle toga godišnje moraš da imaš neki minimum sati naleta i da budeš mislim član nekog letačkog društva da bi ti licenca bila u životu.
Osim početne sume za licencu ovo ostalo te manje košta nego da si npr pušač (osim za helihopter :lol: )
I naravno pravila vožnje avionom su mnogo drugačija nego automobilom, svaki let se mora najaviti putanja, visina itd....
I naravno na nebu nema policije da ispita žmigavce, alkoholisanost itd :zcepanje:
Ali znaju da izvrše proveru na aerodromu pre i posle leta stariji drugovi članovi društva :mrgreen:
Šalu na stranu. Koliko sam pročitao pored osnovne obuke i svaki sat naleta se dodatno naplaćuje. Takođe za održavanje dozvole opet treba neka satnica da se održava a to košta.
Ako si polagao koliko te je od početka do kraja izašao PPL? I koliko godišnje naleta treba za obnavljanje?

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
29.013
Još jedno iskustvo sa drugog foruma :

Prvo oko 200 evra za pregled za Class 2, koji mozes i da ne prodjes, ako imas neke srcane mane i sl., a za koje nisi ni znao.
Onda oko 1200-1400 evra za upis, teoriju i polaganje pred Direktoratom.
Moras dobro da znas engleski... ima sada vidim i na srpskom opciju, ali sve knjige su na engleskom i uopste, engleski je jezik avijacije.

Imas da polozis, po secanju.... Air Law & Operational Procedures, Navigation & Radio, Aviation Meteorology, Aircraft General & Principles of Flight, Flight Performance & Planning, Navigation, RT Communication, tj oko
9 predmeta koje moras da naucis dobro da bi polozio test i imao preko 90% tacnih odgovora (sada vidim 75%). Imas oko 150 pitanja po oblasti... dakle preko 1300 pitanja..

Pitanja uopste nisu naivna a sa druge strane avion nije auto da mozes da se parkiras pored puta ako ti se ugasi ili ne znas da ubacis u brzinu
Gines ako se zeznes i moras dobro da savladas teoriju, tj. da shvatis principe letenja!

Kada sve to prodjes, sledece je letenje. Imas oko 45 casova koji te kostaju oko 150-160 evra po casu. (ovako je bilo pre 15-ak godina)
To naravno nije dovoljno za prosecnu osobu, pa se moze desiti da te letenje kosta i preko 10.000 evrica, prosto jer te instruktor nece pustiti da letis sam dok se ne uveri da si dovoljno savladao letenje i da mozes samostalno da poletis i sletis.

Sve ovo podrazumeva barem 80-100 voznji do Vrsca i nazad ili spavanje tamo (30 evra dan plus klopa)
(Sve ostale skole u zemlji su gubljenje vremena i novca, jer je bez veze da poleces sa livade ili da placas skupu taksu da bi poletao sa Nikole Tesle, ali i to moze.) Takodje i ultra lake letilice su gubljenje novca i vremena, jer kosta preko 7000 evra realno a nemas PPL!

Mana Vrsca je sto ces leteti u avionima starim 40 godina i vise., mada dobro odrzavanim. Ali tek su ostale skole po tom pitanju katastrofa! Jedna recimo ima Cessnu iz 64-te godine. Ima na sajtu direktorata PLOVIDBENOST/REGISTAR VAZDUHOPLOVA i tu se za svaki registrovani avion u Srbiji, moze videti godina proizvodnje... svi su penzioneri odavno! (Da, menjaju se delovi, sve je novo unutra sto se delova i motora tice... ali 40 godina je 40 godina...) A tek 56 je uzas!

Imaju u Vrscu i Cesne sa Garmin G1000 ali su one rezervisane za kandidate koji se skoluju za ATP licencu i na njima mozes leteti par sati ako bas insistiras.

Najzad, kada dobijes tu famoznu dozvolu, ti si zapravo samo VFR (visual flight rules) pilot, sto znaci da mozes da letis samo kada je nebo plavo i bez oblaka.

A kada navrsis 40 godina, za PPL, Private Pilot Licence, ili dozvolu sportskog pilota, moras imati pregled na svakih 6 meseci. Ako ne odes.. nemas vise dozvolu.

Dalje, da bi sacuvao dozvolu, godisnje te sati naleta kostaju preko 2000 evra sa gorivom za odlazak na aerodrome... ovde moze biti resenje da ides da budes instruktor a ima jos nekih opcija... dalje mozes polagati za IFR (instrumentalno letenje) i za dvomotorni avion. Recimo, Diamond DA 42 MK IV, dvomotoras sa mercedesovim CDI dizel motorima, jeftin za letenje, ali moras ici u Austriju za tako nesto, posto kod nas postoje samo (pre)skupe dvomotorne Cessne 310T, na kojima se sat letenja isplati samo pilotima koji se skoluju za dalje.

Sve u svemu, ovo je sport za ljude koji ne pitaju za cenu, zdravi su, imaju nesto u glavi (u prevodu sem pameti imaju solidno obrazovanje iz fizike, matematike, mehanike...) i jako dobro znaju engleski.

DOC HOLLIDAY

Legenda
Poruka
71.639
Ovako, igrom slučaja tadašnja firma je organizovala kurs za pilota jer smo radili nešto za aviondustriju.
PPL licenca je bila u pitanju. Na kraju se ispostavilo da možemo da polažemo teoretski deo ali ukoliko želimo da sertifikujemo treba da platimo oko 500 evra.
Inače u školi nam rekoše da to polaganje i toliko košta. Ovo je samo teoretski deo posle ide praktična obuka i koja je tada po njima iznosila ukupno 5000 evra.
To je bilo sa teorijom i praktičnim delom.
Na kraju smo odustali više zbog nekih problema na relaciji firma škola.
Inače sam položio :lol:
Treba ti 75% i pitanja su uglavnom sa a, b c itd...Malo bolji đak iz srednje škole bi mislim položio bez problema i neke dodatne obuke osim meteorologije.
Tada je bilo reči da jedan sat leta kada letiš sam košta mislim oko 60 evra. Mislim da je min 20 sati godišnej ali opet nisam siguran.
Godišnaj članarina i to je to.
Možda se nešto promenilo do sad, možda sam nešto i zaboravio jer prošlo je par godina ali to je otprilike to.

Bosi72

Početnik
Poruka
5
>Ako si polagao koliko te je od početka do kraja izašao PPL?

PPL u Australiji me je kostao oko 16000evra. Najveca komponenta je sat letenja od oko 240 evra (c172). Minimum sati po zakonu je 40, ali retki su oni koji dobiju dozvolu sa 40 sati. U proseku je to oko 60ak sati, uglavnom zbog licnog samopouzdanja.

I ovde su avioni 40+ godina stari, nista strasno/cudno u tome. Ljudi lete u mnogo starijim avionima iz prvog, drugog sv. rata. Cak mehanicari kazu da aluminijum kod novijih aviona nije tako kvalitetan kao kod starijih.

>Koliko godišnje naleta treba za obnavljanje?
Po zakonu ovde za PPL jedino je obavezan "flight review" svake 2 godine, ali ako zelis da vozis prijatelje, moras da imas 3 poletanja i sletanja u poslednjih 90 dana.
Lekarski pregled "Class 2" vazi 4 godine za ljude ispod 40god starosti, ili 2 godine za preko 40god..

https://www.casa.gov.au/standard-page/getting-your-private-pilot-licence

Uglavnom PPL nije toliko nedostizan niti strasan kao sto kolega sa drugog foruma pise, ali tacno je da nije jeftino.

Meni je trebalo 33 godine od prve odbijenice za srednju vazduhoplovnu skolu, ali nikad nije kasno :)

Ljuta Tica

Veoma poznat
Supermoderator
Poruka
11.724
Иако је тема посвећена обуци пилота у Србији, ова суморна вест из Немачке не улива велику наду

На жалост

Depresija počinje: "Razmišljajte o drugim karijerama"

Lufthanzina pilotska akademija savetovala je studentima da razmisle o drugim karijernim pozivima jer avio-industriji neće biti potrebni "veoma dugo vremena".
1602238046325.png

"Gotovo sve avio-kompanije širom sveta neće imati potrebu za novim pilotima, bilo sa iskustvom ili bez iskustva, dugo vremena. Radi se o tome da ispadnemo fer i da pojasnimo našim studentima šta ih čeka u budućnosti veoma jasno, da mogu početi da razmišljaju o alternativnim karijerama na vreme", prenosi Flajt global.

Kako Flajt takođe navodi, jedan od nemačkih pilotskih sindikata tvrdi da Lufthanzina škola obučava "veoma mali" procenat studenata i da "pritiskaju" druge studente da razmišljaju o drugoj karijeri, prenosi Tango siks.

Sindikat navodi da će studenti koji pohađaju Lufthanzinu akademiju nakon koje dobijaju njenu posebnu licencu za višečlanu posadu, umesto tradicionalnog i univerzalnog programa obuke za licencu pilota za avio-prevoz, morati da se prebace u "spoljne" škole letenja i prihvate promenu svog programa i neće imati "pravo" da leti za Lufthanzu kasnije.

Sindikat kaže da je Lufthanza odabrala "najbolje" kandidate za svoj program obuke pilota na osnovu svog brenda i izgleda za posao u grupi. Sada se sindikat plaši da će studenti piloti koji završe obuku izvan Lufthanzinog programa morati da prođu procenu pre potencijalnog budućeg zaposlenja i da snose sav finansijski teret svoje obuke.

Aktivnosti u školama letenja su u međuvremenu na čekanju najmanje do kraja godine usred pandemije kovida 19, navodi se na sajtu kompanij.

Iz akademije su poručili da studenti koji su pogođeni rezovima imaju fer ponudu da prekinu ugovore besplatno i da su slobodni da odluče da li će da prihvate ponudu ili će ići na dalje obuke.

Lufthanza je do sada unapred finansirala većinu troškova obuke svojih pilota, koji bi to otplaćivali tokom nekoliko godina zaposlenja.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.