"Obuci se pristojno, ne traži đavola"

Када се прошета судом такође се види да су жене привилеговане, рецимо.

Не браним мушкарце, јежим се од изјава како жена изазива, како је сама тражила својом појавом... Толико је то одвратно и примитивно да речи немам. Али се дашава да се трпи и у другом смеру.

Šta očekuješ, da ne budu "dečaci"?

Sve je akcija reakcija.

akcija reakcija važi za objekte. ljudi su, nažalost, svesni subjekti

i tu negde izmedju tuđe akcije i naše reakcije se nalazi naša ljudskost

muškarac nije pseto da kad vidi butku mora odmah da naskoči. ne tvrdiš valjda da jeste. pseto, mislim

Danasnje klinke kopiraju poznate oskudno odevene ribe koje furaju drolja fazon,tako da nije bitno uopste kako ih drugi vide ako znaju koga kopiraju
Ima i toga ali ja sam pisala o vaspitanju, napomenula da se zna dres kod za sve prilike, ali to ne znači ako devojčica obuče haljinicu, da sme drug da joj podigne haljinicu, recimo. A deca i to rade.

akcija reakcija važi za objekte. ljudi su, nažalost, svesni subjekti

i tu negde izmedju tuđe akcije i naše reakcije se nalazi naša ljudskost

muškarac nije pseto da kad vidi butku mora odmah da naskoči. ne tvrdiš valjda da jeste. pseto, mislim
Ne...
Ali, sve zavisi od akcije da bi bilo reakcije.
Provokacije...

Ljudi su itekako objekti, objekti pažnje. Posebno ukoliko ih vidimo samo kroz objektivnu pretpostavku i pogled ka predrasudama, svi to radimo, takvi smo, sem ukoliko nisu bliski subjekti.
Ti nemaš pojma ništa o recimo nekom poznatom ali imaš svoje subjektivno mišljenje o toj objektivnoj osobi...

Ja sam muško pa ne reagujem tako, ako sam dovoljno blizak samo bih pohvalio odevnost ukoliko mi se dopada, ne bih seksualno uznemiravao.

Sve dok nema uznemiravanja to je sve samo komentar, i što si se obukla izazovno u sredini koja odgovara na provokacije neprikladnom reakcijom? Ne ti, nego bilo ko, zato što i želiš reakciju...

Ako te komentar dotiče, što izazivaš?

I opet da se ponovim, reakcije nema bez povoda ili uzroka...

Ne...
Ali, sve zavisi od akcije da bi bilo reakcije.
Provokacije...

Ja sam muško pa ne reagujem tako, ako sam dovoljno blizak samo bih pohvalio odevnost ukoliko mi se dopada, ne bih seksualno uznemiravao.

Sve dok nema uznemiravanja to je sve samo komentar, i što si se obukla izazovno u sredini koja odgovara na provokacije neprikladnom reakcijom? Ne ti, nego bilo ko, zato što i želiš reakciju...

Ako te komentar dotiče, što izazivaš?

I opet da se ponovim, reakcije nema bez povoda ili uzroka...
Ne možeš reakcijom pravdati takvo ponašanje, nevaspitano i neprimereno. Ako otac pozdravi takvu reakciju svog sina, šalje mu poruku da može uvek tako reagovati bez posledica.

Pogledaj je kako je obučena, kako li su je uopšte roditelji pustili da izađe iz kuće?!”

Čuli ste ovu rečenicu, ili neku njenu vulgarnu varijaciju obogaćenu rečima “prostakuša” ili “nevaspitana” 100 puta. I nijednom je niste čuli u muškom rodu. Nije to slučajno i nije bez posledica – komentari ovog tipa ženama od najranijih dana u svest usađuju tu neku ideju da je njen položaj u ovom društvu i ponašanje muškaraca prema njoj apsolutno uslovljeno njenim oblačenjem.

devojka.jpg

U osnovi svih pravila oblačenja za žene, sa kojim se prvi put susrećemo kad uđemo u školu, leži jedna veoma prosta stvar – ponašanje muškaraca. Devojčicama će i sami učitelji, nastavnici i profesori često objasniti kako ne smeju da dolaze u školu u suknjama koje otkrivaju kolena, jer to može da preokupira previše pažnje dečaka i da ih… Ometa u učenju. Nakon toga će vam roditelji govoriti da ne treba da idete napolje ili u grad u kratkoj suknji ili golog stomaka, jer i tamo ima dečaka. I njih biste mogli da… Ometate. Da iziritirate. Da izazovete ko zna kakvo ponašanje.

“Ne traži đavola, obuci se pristojno”

Zaboravi na kratke suknje. Nemoj taj dekolte, previše je nepristojan. Kakve su to bretele, kao da ih ni nema?! Šorts? Nikako, pristojne devojke to ne nose! Preuska haljina, previsoke štikle, preveliki otvor na leđima, previše plitak struk na pantalonama, prekratka majica i kakve su to, pobogu, šljokice?
Pa, ti kao da tražiš da te neko napadne, ženo božja?!
Pitam se, da li isti ti roditelji pričaju svojoj muškoj deci da je žena više od onoga što vide, da ne treba da o njoj donose zaključke na osnovu fizičkog izgleda niti oblačenja i da svaka žena ima pravo da se oblači kako ona hoće? Da li im ponekad kažu da su najgore aždaje često obučene u plisirane midi suknje? Da manjak materijala na pantalonama ne znači i manjak morala i kućnog vaspitanja? Da li im, onako usput, spomenu da to što njih u školi “ometa” drugarica u majici na bretele nije problem te devojčice, već problem njih samih, problem koji moraju da nauče da kontrolišu?

Džaba se pitam, jer odgovor znam. Sticajem okolnosti, znam nekoliko prosvetnih radnika koji su tokom karijere više puta trpeli izlive besa majki i očeva muške dece jer je njihovo dete neka devojčica “izazvala” nepristojnim oblačenjem. To ide do tih razmera da su roditelji spremni da prete i ucenjuju ako ih nastavnik pozove na razgovor zbog, na primer, činjenice da je dečak uhvatio devojčicu za zadnjicu na velikom odmoru. Nikad nije njihovo dete krivo. Uvek je kriva ta nevaspitana devojčica u šortsu i preuskim farmerkama.
“Znate, dečaci su u ovom periodu prosto takvi, to je dečačka stvar, ne možemo da ga kažnjavamo za prirodno ponašanje”
Ovo je jedan otac zaista rekao mojoj dobroj prijateljici, nastavnici u osnovnoj školi, nakon incidenta na velikom odmoru. On je bio ponosan što je njegov sin junak već u šestom razredu osnovne škole pokazao tako jaku sklonost ka ženskom rodu, jer očigledno nije gej, što je najveći uspeh jednog prosečnog balkanskog ćaleta. Zapravo, prvi put kad sin bez pristanka uhvati devojčicu za dupe, to se u mnogim kućama slavi. Otac i sin razmene “koske” i namignu jedan drugom, onako šmekerski, jer sad ih zauvek spaja ta iskonska heteroseksualnost. Taj čin pravog mužjaka koji nije mogao da zadrži ruku kad je video žensko u kratkoj suknji. Ponos tatin.
A ona? Pa, ona samo drami! I da nije htela, ne bi se tako oblačila!
I svi klimamo glavom.
I svima nam je normalno i prirodno da je žena kriva, jer se oblači tako kako se oblači.
I prihvatamo da muškarac jednostavno radi po instinktima.
Nemojte pogrešno da me razumete, naravno da i dečaci i devojčice treba da znaju šta se oblači za koju priliku, šta je za školu, šta za žurku, a šta za šetnju gradom. U potpunosti podržavam pravila oblačenja u školama i generalno primereno oblačenje i poštovanje dreskoda – ta pravila postoje s dobrim razlogom. Ali, nemojte da nam govoriti da je reakcija muškaraca dobar razlog!

Prestanite devojčicama da govorite kako da se (ne)oblače da ne bi izazivale dečake. Umesto toga, naučite dečake kako da poštuju devojčice, bile one u mini suknjama ili dugačkim haljinama. Neće biti lako, ali je jako važno. I za dečake i za devojčice i za sve nas.
Link
Ovo je zanimljivo.
Znaci, ona ima pravo da se ponasa kako zeli, da se oblaci kako zeli, da radi sta zeli ali on treba da je tretira kao damu.
Naucite decake da tretiraju zene kao dame, bile one dame ili ne.
Pitanje. Cemu da naucimo kcerke?
Da budu dame ili da imaju prava bez odgovornosti i da im se pravi lazna slika drustva u kojoj ce spram nje uvijek biti gospodin, a ne nekada i prostak.

Ne možeš reakcijom pravdati takvo ponašanje, nevaspitano i neprimereno. Ako otac pozdravi takvu reakciju svog sina, šalje mu poruku da može uvek tako reagovati bez posledica.
Pa komentar je...

Da li ti možeš učeniku koji nije dobar u nekom predmetu komentar dati lošom ocenom, isto tako možeš i dobrom...

Da li ti ovu ili onu pojavu možeš okarakterisati ovako ili onako, možeš...

I pre svega, da li ti trebaš reagovati? To zavisi od toga kakva je akcija...

U ovom primeru je, to što si navela, ja ne bih reagovao ali kao i ti zadržao bih komentar za sebe... Šta ti ne odobravaš a milioni njih odobravaju?
Nisi ti ta koja odlučuje. Većina je...
Ma koliko da jesi u pravu...

Ima i toga ali ja sam pisala o vaspitanju, napomenula da se zna dres kod za sve prilike, ali to ne znači ako devojčica obuče haljinicu, da sme drug da joj podigne haljinicu, recimo. A deca i to rade.
Pa te koje se skidaju po netu to rade za lajkove i pare,znaci obucene nista ne postizu,"normalne" su se skinule jer im nije problem da tako dodju lakse do para,kad sve to sad znamo sta znaci oblaciti se radi nekog cilja,ajmo sad o posledicama a ne na pocetku

Ovo je zanimljivo.
Znaci, ona ima pravo da se ponasa kako zeli, da se oblaci kako zeli, da radi sta zeli ali on treba da je tretira kao damu.
Naucite decake da tretiraju zene kao dame, bile one dame ili ne.
Pitanje. Cemu da naucimo kcerke?
Da budu dame ili da imaju prava bez odgovornosti i da im se pravi lazna slika drustva u kojoj ce spram nje uvijek biti gospodin, a ne nekada i prostak.
Ne, reč je o tome, da učimo decu da su oni više od onoga što se vidi na prvi pogled. Još jednom ću ponoviti, naravno da neću ćerku učiti da na posao ode u miniću i dekolteu do pupka, ali zato ne želim da razmišljam ako ta ista ćerka pođe na neku proslavu, svečano obučena, bez obzira da li voli usku haljinu, šlic na haljini ili šta god, da će se naći neko ko će je na osnovu toga okarakterisati kao nemoralnu osobu, bez da poznaje njenu ličnost.

Када се прошета судом такође се види да су жене привилеговане, рецимо.

Не браним мушкарце, јежим се од изјава како жена изазива, како је сама тражила својом појавом... Толико је то одвратно и примитивно да речи немам. Али се дашава да се трпи и у другом смеру.
Taj problem se dešava onda kada je žena zgodna pa samim tim, na njoj obična, crna uska haljina bez dekoltea i preko kolena može da deluje izazovno. Znači, mora da prikrije da je zgodna širokim stvarima i tunikama jer će povrediti osećanja muškaraca, ili ih ometati u poslu ili ih izazvati da je šljepnu po goozi :mrgreen:

Primetio sam da meni više zapadaju oni koji se obuku od glave do pete, jer sam vrv više navikao na one koji se slobodnije odevaju...

Ne volim pirsinge po licu, ali to je moje mišljenje, neću im počupati ili komentarisati osim ako me ne pitaju...

Ne volim ni tetovaže koje su masne, ali šta ćeš, neko ne voli mladež na mom obrazu pa ga ne soli...

A što se tiče odevanja, odevaj se kako hoćeš... Ali ako obučeš čipku za radno mesto, očekuj i čipkaste komentare...

Ne, reč je o tome, da učimo decu da su oni više od onoga što se vidi na prvi pogled. Još jednom ću ponoviti, naravno da neću ćerku učiti da na posao ode u miniću i dekolteu do pupka, ali zato ne želim da razmišljam ako ta ista ćerka pođe na neku proslavu, svečano obučena, bez obzira da li voli usku haljinu, šlic na haljini ili šta god, da će se naći neko ko će je na osnovu toga okarakterisati kao nemoralnu osobu, bez da poznaje njenu ličnost.
Zna se šta je svečano i pristojno. A šta ružno i vulgarno. Ona koja ne zna tu mjeru nije dama. U pravu je leptir.

Naravno. Ko moze opravdati necije prostacko ponasanje.

Ali, ako neko uznemirava zenu u busu a momci sjede i ne reaguju.
Da li cemo reci, pa kakvo je to musko koje ne reaguje, koje ne zastiti...jer zna se sta je musko...ili cemo reci, pa dobro, nije im bio dan, nemojmo imati ocekivanja i postujmo ih kao i da su junaci.
Da li jednako postujemo svakog muskarca?

Da li poznajes viditeljku Jeremic ili poslanicu Stasu?
Imas li ikakvu predrasudu kada su one u pitanju?

Zna se šta je svečano i pristojno. A šta ružno i vulgarno. Ona koja ne zna tu mjeru nije dama. U pravu je leptir.
Ta dama je nečija mala devojčica bila, ako su je roditelji načili gde se i šta oblači, ako se u nekoj svečanoj prilici obuče izazovnije, jel to znači da je kriva što je sređena i lepo izgleda? Da ponovim, ne uzimam za primer 'javne ličnosti' koje svojim nakaradnim shvatanjima daju pogrešne primere. Polazim od toga da roditelji svojoj deci treba da ukazuju na pozitivne primere a ne na kič sveprisutan.

Taj problem se dešava onda kada je žena zgodna pa samim tim, na njoj obična, crna uska haljina bez dekoltea i preko kolena može da deluje izazovno. Znači, mora da prikrije da je zgodna širokim stvarima i tunikama jer će povrediti osećanja muškaraca, ili ih ometati u poslu ili ih izazvati da je šljepnu po goozi :mrgreen:
Има и тога.
Али и тога да ми пролазимо и у бретелама, и са деколтеом, и у кратком... А мушки не на таквим местима.

Ta dama je nečija mala devojčica bila, ako su je roditelji načili gde se i šta oblači, ako se u nekoj svečanoj prilici obuče izazovnije, jel to znači da je kriva što je sređena i lepo izgleda? Da ponovim, ne uzimam za primer 'javne ličnosti' koje svojim nakaradnim shvatanjima daju pogrešne primere. Polazim od toga da roditelji svojoj deci treba da ukazuju na pozitivne primere a ne na kič sveprisutan.
Opet :D Zna se šta je izazovno a šta vulgarno. Prvo jeste normalno i u redu. Biti vulgaran nije. Naravno to ne znači da vulgarnu osobu treba komentarisati na isti način.

Naravno. Ko moze opravdati necije prostacko ponasanje.

Ali, ako neko uznemirava zenu u busu a momci sjede i ne reaguju.
Da li cemo reci, pa kakvo je to musko koje ne reaguje, koje ne zastiti...jer zna se sta je musko...ili cemo reci, pa dobro, nije im bio dan, nemojmo imati ocekivanja i postujmo ih kao i da su junaci.
Da li jednako postujemo svakog muskarca?

Da li poznajes viditeljku Jeremic ili poslanicu Stasu?
Imas li ikakvu predrasudu kada su one u pitanju?
Obe doživljavam kao javne ličnosti koje ne mogu biti uzor, jer ne poštuju dreskod shodno svom zanimanju. Retko imam predrasude o ljudima jer sam tako vaspitana, a i puno puta se ispostavi da nešto na prvi pogled nije onako kako izgleda, upravo kada je reč i o oblačenju. Poštujem svakog muškarca koji ima stav, a takvi sa stavom sigurno neće sedeti i gledati napad na slabije biće. I da ponovim, iz porodice kreće mnogo toga... Sina sam tako vaspitala i ne očekujem da bi nemo posmatrao takvu scenu.

Opet :D Zna se šta je izazovno a šta vulgarno. Prvo jeste normalno i u redu. Biti vulgaran nije. Naravno to ne znači da vulgarnu osobu treba komentarisati na isti način.
Ja polazim od toga, odkud u ljudima tolika želja da stalno komentarišu, osuđuju i karakterišu druge samo na osnovu izgleda.. naravno, bode i meni oči vulgarno oblačenje ali mi to ne daje za pravo da kategorizujem ljude, posebno ako ih ne poznajem.

Back