• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Obrazovni sistem u Srbiji u praksi

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
37.114
Ma pusti to. Da sam imala pojma sa kog kanala ide anketa , ne bih je objavila.
Pričamo o brojevima.
Pišem sedmicu sa crtom iako je lepša bez Mislim da sam kopirala starijeg brata ili tatu..Eto pročitala sam da se u Latinskoj Americi i kontinentalnom delu Evrope isto tako piše.
Sedmica sa crtom je tehnicka sedmica :P
No ako mladi stvarno ne znaju sta su arapski brojevi...

cronnin

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.403
s obzirom da su arapi doneli aritmetiku u evropu, doneli su i svoje brojeve, evropljani su malo promenili stil pisanja, pa se i dalje nasi brojevi zovu arapski

Могуће је да доста људи данас зна да се наши бројеви индијски, а да арапи пишу бројеве другачије. Није исто као пре 50 година. Велики број људи је био у арапским земљама, а може и да види арапске прилоге и емисије на интернету те да сконта да се арапски бројеви пишу другачије од наших.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
37.114
Могуће је да доста људи данас зна да се наши бројеви индијски, а да арапи пишу бројеве другачије. Није исто као пре 50 година. Велики број људи је био у арапским земљама, а може и да види арапске прилоге и емисије на интернету те да сконта да се арапски бројеви пишу другачије од наших.
Arabic numerals are the ten numerical digits: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 9. They are the most commonly used symbols to write decimal numbers. They are also used for writing numbers in other systems such as octal, and for writing identifiers such as computer symbols, trademarks, or license plates. The term often implies a decimal number, in particular when contrasted with Roman numerals.

They are also called Western Arabic numerals, Ghubār numerals, Hindu-Arabic numerals,[disputed (for: No indication this term means this subset of digit symbols) – discuss][1] Western digits, Latin digits, or European digits.[2] The Oxford English Dictionary differentiates them with the fully capitalized Arabic Numerals to refer to the Eastern digits.[3] The term numbers or numerals or digits often implies only these symbols, however this can only be inferred from context.

It was in the Algerian city of Béjaïa that the Italian scholar Fibonacci first encountered the numerals; his work was crucial in making them known throughout Europe. European trade, books, and colonialism helped popularize the adoption of Arabic numerals around the world. The numerals have found worldwide use significantly beyond the contemporary spread of the Latin alphabet, and have become commonly used in the writing systems in where other numeral systems existed previously, such as Chinese and Japanese numerals.

cronnin

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.403
Arabic numerals are the ten numerical digits: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 9.

Да, али људима данас те дефиниције нису пресудне. Били људи у неком Дубајију па видели другачије.
Када видиш овако нешто запамтиш заувек да не знаш арапске бројеве.

Mens-Watches-2021-Luxury-Brand-Leather-Wrist-Watch-for-Men-Arabic-Numerals-Date-Casual-Sport-Quartz.jpg_Q90.jpg_.webp

Poruka
3.074
Да, али људима данас те дефиниције нису пресудне. Били људи у неком Дубајију па видели другачије.
Када видиш овако нешто запамтиш заувек да не знаш арапске бројеве.

Mens-Watches-2021-Luxury-Brand-Leather-Wrist-Watch-for-Men-Arabic-Numerals-Date-Casual-Sport-Quartz.jpg_Q90.jpg_.webp
Kad sam bio u Dubajiju, dok sam se vozio gradom i putevima, iz zabave sam ucio da citam arapske cifre sa registarskih tablica automobila (novcice sam savladao brzo). Nije uopste bilo toliko tesko da se nauci, i vec posle jedno dve nedelje sam uspevao da bez greske procitam bilo koju tablicu. Najduze mi je trebalo da ne gresim kod 6, 7 i 8.

E sad, ako neko apriori nece da nauci, moze to da zapamti zauvek.

cronnin

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.403
E sad, ako neko apriori nece da nauci, moze to da zapamti zauvek.

Нисам мислио на учење, него да данас лако може да се деси да човек види да постоје арапски бројеви — негде на путовању, телевизији, интернету, брошури, производу за њихово тржиште, итд — и да само констатује да то нису наши бројеви.

Poruka
3.074
Нисам мислио на учење, него да данас лако може да се деси да човек види да постоје арапски бројеви — негде на путовању, телевизији, интернету, брошури, производу за њихово тржиште, итд — и да само констатује да то нису наши бројеви.
razumeo sam ja tebe jos prvi put

Poruka
3.074
cujem danas na tv da roditelji na pesteru ne šalju decu u školu..jer u mnogim mestima nije obezbedjen prevoz do škole pa deca pešace po deset i više kilometara u jednoim smeru, a ide hladno vreme i zima ,divlje životinje i slicno..pisali više puta lokalnoj samoupravi ali su ostali bez resenja
i nema sanse da im se obezbedi barem nekakav autobus?

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.