Obrada rane

Enter-2-2

Zainteresovan član
Poruka
166
Moze li neko, po mogucstvu strucan, da objasni tehniku obradjivanja rana, redosled, nacin dezinfekcije i zastite, koja se sredstva koriste u zavisnosti od vrste i velicine rane itd.
Nekoliko puta sam imao priliku da se ucim na "svojoj kozi", ali bukvalno i trudio sam se da pratim svaki deo procedure. Ono sto sam ja imao ne spada u neke teze rane, uglavnom povrsinske, pa evo kako je to islo u domu zdravlja;
-prvo ispiranje, tj ciscenje rane "fizioloskim", i to tako sto se njime natopi gaza, pa se gaza povlaci preko rane, da bi se uklonilo ono sto treba. Pri tome se gaza drzi hvataljkama, koje podsecaju na makaze, ali sa hvatacem na vrhu.
-onda dolazi na red hidrogen, istom tehnikom nanosenja, mislim da sluzi za dezinfekciju
-poslednji korak, gaza se natapa jodom i ostavlja se da stoji na rani (zabrana saobracaja za bakterije, viruse i ostale uljeze), a onda se rana "zapecati" flasterom.

E sad, u "kucnoj radinosti" cela ta tehnika ima upadljivo drugaciji oblik:
-prvo se rana opere vodom, eventualno sapunom, ako je mnogo prljava
-polije se etanolom, pri cemu se ne koristi nista od gore navedenog pribora, osim eventualno komada vate, sto mislim da je narocito nepozeljno, posto vata ima obicaj da se lepi za ranu i time komplikuje zivot i rani i onom ko je obradjuje.
-posle toga, ili se ostavlja "gola", ili se pokriva nekim flasterom, hanzaplastom ili sta se vec nadje...

E, sad se ja pitam, da li je postupak (strucni ili amaterski) manje-vise nebitan ili svaki ima svoje "cari" i koji je bolji. Takodje, kad se za dezinfekciju koristi alkohol, a kad ne alkohol, nego hidrogen? Da li je istina da se kod dubljih rana ne sme koristiti alkohol, jer razara tkivo i time jos vise ostecuje ranu?
Ako neko moze, bilo bi dobro da ispise sve ono sto smatra da treba da zna neko ko hoce da pravilno i kvalitetno obradjuje rane.

Hvala unapred :)
 
Uh, uh, uh...
Postoji gomila vrsta rana koje se, opet, različito zbrinjavaju. Ako je rana mala (posekotina, manja razderina - nema obilnijeg krvarenja), dovoljno je isprati ranu peroksidom, fiziološkim rastvorom, pa i vodom, pokriti (hanzaplast, gaza-zavoj) i to je to.
Ako je potrebna hirurška obrada rane (to neće moći kod kuće), ona ima svoje nivoe, zavisi od lokaliteta, dubine, veličine, načina nastanka (lacerokontuzna, perforans, penetrans, scisum, sklopetarijum, morsum, itd.) Od toga zavisi i ide po etapama obrada: anestezija, privremena hemostaza, skidanje dlaka oko rane, lavaža, eksploracija, dezinfekcija, debridment, trajna hemostaza, obrada ivica rane, sutura, moguća drenaža i zaštita zavojem.

Ako pričamo o površnim ranama, daje se lokalni anestetik (obično lidokain), brijačem se skidaju dlake oko rana (najčešće na glavi). Potom se rana ispira pa dezinfikuje - čime, zavisi - ringer laktat, peroksid, fiziološki rastvor (šta može biti, a ne sme ostati u rani: krv, koagulum, strana tela, fragmenti kosti i hrskavice, dlake, različiti delovi okolnih tkiva tečnosti, gnoj, sekret, ekskret), pa se onda vrši eksploracija, kako bi se proverilo da li postoje džepovi u rani u kojima takođe može biti stranih tela i utvrdila stvarna obimnost rane, i kojima je takođe potrebna lavaža i dezinfekcija (eksploracija se vrši instrumentalno ili digitalno). Ako je rana posebno prljava, za ispiranje se koriste mnoga sredstva, prevashodno antiseptici (povidon jod, najčešće). Ukoliko postoji nekroza tkiva, radi se debridment rane (kiretiranje). Šavovi ne trebaju posebno objašnjenje (zarastanje, hemostaza). Na sterilnu gazu se stavlja obično povidon-jod, ta gaza ide direktno na ušivenu (ako je manja rana za koju nije potrebna sutura, direktno na obrađenu ranu), i obavija se zavojem.

Na kraju, alkohol NE KORISTITI za obradu otvorenih rana (ne znam koliko sam puta u životu ovo ponovio). Šteti tikivu, i time pravi prostor za sekundarnu infekciju i usporava zarastanje rane!

A, da, instrument o kome govoriš je pean. Kao makaze, samo hvataljke na kraju.

Pozdrav!
 
Uh, uh, uh...
Postoji gomila vrsta rana koje se, opet, različito zbrinjavaju. Ako je rana mala (posekotina, manja razderina - nema obilnijeg krvarenja), dovoljno je isprati ranu peroksidom, fiziološkim rastvorom, pa i vodom, pokriti (hanzaplast, gaza-zavoj) i to je to.
Ako je potrebna hirurška obrada rane (to neće moći kod kuće), ona ima svoje nivoe, zavisi od lokaliteta, dubine, veličine, načina nastanka (lacerokontuzna, perforans, penetrans, scisum, sklopetarijum, morsum, itd.) Od toga zavisi i ide po etapama obrada: anestezija, privremena hemostaza, skidanje dlaka oko rane, lavaža, eksploracija, dezinfekcija, debridment, trajna hemostaza, obrada ivica rane, sutura, moguća drenaža i zaštita zavojem.

Ako pričamo o površnim ranama, daje se lokalni anestetik (obično lidokain), brijačem se skidaju dlake oko rana (najčešće na glavi). Potom se rana ispira pa dezinfikuje - čime, zavisi - ringer laktat, peroksid, fiziološki rastvor (šta može biti, a ne sme ostati u rani: krv, koagulum, strana tela, fragmenti kosti i hrskavice, dlake, različiti delovi okolnih tkiva tečnosti, gnoj, sekret, ekskret), pa se onda vrši eksploracija, kako bi se proverilo da li postoje džepovi u rani u kojima takođe može biti stranih tela i utvrdila stvarna obimnost rane, i kojima je takođe potrebna lavaža i dezinfekcija (eksploracija se vrši instrumentalno ili digitalno). Ako je rana posebno prljava, za ispiranje se koriste mnoga sredstva, prevashodno antiseptici (povidon jod, najčešće). Ukoliko postoji nekroza tkiva, radi se debridment rane (kiretiranje). Šavovi ne trebaju posebno objašnjenje (zarastanje, hemostaza). Na sterilnu gazu se stavlja obično povidon-jod, ta gaza ide direktno na ušivenu (ako je manja rana za koju nije potrebna sutura, direktno na obrađenu ranu), i obavija se zavojem.

Na kraju, alkohol NE KORISTITI za obradu otvorenih rana (ne znam koliko sam puta u životu ovo ponovio). Šteti tikivu, i time pravi prostor za sekundarnu infekciju i usporava zarastanje rane!

A, da, instrument o kome govoriš je pean. Kao makaze, samo hvataljke na kraju.

Pozdrav!

OK, da ne ulazimo dalje u raspravu o dubokim ranama, zanimaju me one lakse, teze se ipak ne bih usudio da sam radim.
Sto se tice alkohola, SVI koje znam, nemedicinske struke, za svaku otvorenu ranu vicu "stavi alkohol". A zanimljivo je ono sto sam cuo od caleta, da je kod ukazivanja prve pomoci u saobracaju (za ostalo ne znam), zakonom zabranjeno stavljati alkohol na ranu, ne znam da li je to tacno, ali znam da nije ni malo prijatno kad pocne da otkida koliko pece.

Hvala na odgovoru :-)
 
OK, da ne ulazimo dalje u raspravu o dubokim ranama, zanimaju me one lakse, teze se ipak ne bih usudio da sam radim.
Sto se tice alkohola, SVI koje znam, nemedicinske struke, za svaku otvorenu ranu vicu "stavi alkohol". A zanimljivo je ono sto sam cuo od caleta, da je kod ukazivanja prve pomoci u saobracaju (za ostalo ne znam), zakonom zabranjeno stavljati alkohol na ranu, ne znam da li je to tacno, ali znam da nije ni malo prijatno kad pocne da otkida koliko pece.

Hvala na odgovoru :-)
Dublje ne bi ni smeo da radiš sam. :)
To ''stavi alkohol'' ne znam odakle potiče, mada se po Srbiji rakija za sve koristi, pa tako i za dezinfekciju rana. Da je dezinficijens, to je tačno. Da je dobar za rane - nikako.
Što se prve pomoći tiče, bitno je zaustaviti krvarenje, kako - tako. Čišćenje rane se ne radi, niti je potrebno (pružamo pomoć da spasimo život, sačuvamo ekstremitet - infekcija je najmanji problem ako osoba iskrvari). Naravno, to ima izuzetaka, koji nisu sada tema, ali što se alkohola tiče - ni u kontrolisanim uslovima, pa ni u prvoj pomoći!
 
Повидон јод је дезинфекционо средство које сме и у рану или нпр. водоник пероксид 3%.

Алкохолни дезинфицијенси не смеју по оштећеном ткиву јер буквално ''прже'' ћелије.
Они смеју само око ране.
 
Moj dragi se opekao na fitilj od petarde i posle par sati mu se skinula koza na palcu nekih 2-3cm. Previjala sam mu ranu i cistila sa hidrogenom 3% i povidon jodom, ali imam jedan problem. Posto je rana otvorena tj nema koze gaza se uvek zalepi za ranu i nemoguce je skinuti bez malo cupanja. Da li treba na ranu da se stavi neki prah za isusivanje i brze zarastanje ? Unapred hvala na odgovoru.
 

Back
Top