Obracanje starozavetnim herojima

Meklaud

Iskusan
Poruka
5.258
Vecinski se obracamo molitvom direktno bogu,Isusu ili nekom svecu (najcesce onom koj nam je krsna slava) za resavanje problema,zdravlje itd.E sad,neubicajno je,al opet teorijski ili malo prakticno, da se obratis Adamu recimo da se kod Boga pomoli za tvoje zdravlje ili Avramu,Davidu,Mojzesu? Koji je stav SPC,katolika (ako ih ima na forumu,a citao sam na stranim forumima da im je i to ok),protestantima
 
A vi kada se molite molite se ovako: Oce nas...
Isus nam je dao uputstvo kome treba da se molimo.

I sve sto tražite u moje ime dace vam se...
Ukazuje namm da sve trebamo trayiti u Njegovo ime. Znaci ne u ime starozavetnih patrijarha i sl.
 
Mi njih molimo da se oni mole za nas? Ako sam dobro razumeo.
Imamo i primer toga u N.Zavetu:
Jovan 12.
20. А бијаху и неки Јелини међу онима који дођоше да се поклоне о Празнику.
21. Они, дакле, приступише Филипу, који бјеше из Витсаиде Галилејске, и мољаху га говорећи: Господине, хоћемо да видимо Исуса.
22. Дође Филип и каза Андреју, а опет Андреј и Филип казаше Исусу.
 
Mi njih molimo da se oni mole za nas? Ako sam dobro razumeo.
Da, upravo.
Mi ih molimo za to zastupništvo, zato što su svi u Bogu živi.

Imamo i onaj deo iz knjige o Jovu, na kraju gde se kaže:

А кад Господ изговори оне ријечи Јову, рече Господ Елифасу Теманцу: распалио се гњев мој на тебе и на два пријатеља твоја што не говористе о мени право као слуга мој Јов.
Зато сада узмите седам телаца и седам овнова, и идите к слузи мојему Јову и принесите жртве паљенице за се, и слуга мој Јов нека се помоли за вас, јер ћу доиста погледати на њeга да не учиним с вама по вашој лудости, јер не говористе о мени право као слуга мој Јов.
 
Imamo i primer toga u N.Zavetu:
Jovan 12.
20. А бијаху и неки Јелини међу онима који дођоше да се поклоне о Празнику.
21. Они, дакле, приступише Филипу, који бјеше из Витсаиде Галилејске, и мољаху га говорећи: Господине, хоћемо да видимо Исуса.
22. Дође Филип и каза Андреју, а опет Андреј и Филип казаше Исусу.
Meni to izgleda cisto kao administrativni problem. Ipak je isus bio slavna licnost, morao je imati neku vrstu telohranitelja.
 
Ima ona priča o svešteniku koji je molio boga i pitao zašto mu ne usliši molitve za verni narod koji je redovan na bogosluženju.
Uze anđeo sveštenika i ponese ga "gore" prema bogu, kad tamo tajac, ništa se ne čuje. Upita se, pa zar bog ne čuje? Anđeo mu kaže čuje ali i ne čuje. Pomisli se sveštenik ništa ne razumem. Anđeo ga spusti pravo u crkvu, puna, narod pognute glave, mole se. Tek sad mu ništa nije jasno. Međutim, anđeo mu reče dodirni svakog vernika. Kako je sveštenik stavljao ruku na vernike čuo je bože pomozi mi da dobijem unapređenje na poslu da mogu kupiti novi auto, bože vidi onu kako je došla nafrćkana u crkvu sram je bilo, ovaj mi diše za vratom, vidi onog glavonju koliki je ništa se od njega ne vidi, o bože kad će više ovaj pop da završi, molim te Bože daj da dobijem na lutriji da ne zavisi od nikog, au bože što nam posla ovakvog popa ništa ga ne razumem, vidi one dve što šapuću sad su našle.... anđeo kaže ovo Bog ne čuje. A sad te ponovo nosim gore da čuješ šta čuje. Sveštenik čuje uplakani dečiji glas koji kaže Bože molim te pomozi mom tati da ne pije više.
Ne znam dal sam je dobro prepričao.
 
Jel to znaci da njihove molitve imaju vecu tezinu nego regularnih vernika?
Ja mislim da nema.
Da tezinu ima ono sto molis.
Neces mi verovati ali zaista se ne secam kada sam molila nesto za sebe.
Zahvalim na onome sto imam.
Za nekoga je mozda to malo, za nekoga je to sto imam mnogo ali kad sve ipak saberem i oduzmem meni je taman.
Sve je stvar iz kog ugla gledas. Mozes imati palate i biti stalno nezadovoljam a mozes imati i kolibu i da si srecan.
Ljudi su zaboravili biti srecni i da rade na sebi, mole Boga za zdravlje, za dobar posao, uspeh u necemu a jedino za sta trebaju moliti je to da imaju dovoljno snage da prebrode sve nedace koje im se nadju na zivotnom putu i da na tom putu ne skrenu i ne zadju negde gde nebi trebali.
Molila sam Boga za druge, da li je uslisio moje molitve..... iskreno receno ne znam. Mozda i jeste ali mozda ne onoliko koliko covek zeli pa i ne primetis da ti je izasao u susret.
 
Ja mislim da nema.
Da tezinu ima ono sto molis.
Neces mi verovati ali zaista se ne secam kada sam molila nesto za sebe.
Zahvalim na onome sto imam.
Za nekoga je mozda to malo, za nekoga je to sto imam mnogo ali kad sve ipak saberem i oduzmem meni je taman.
Sve je stvar iz kog ugla gledas. Mozes imati palate i biti stalno nezadovoljam a mozes imati i kolibu i da si srecan.
Ljudi su zaboravili biti srecni i da rade na sebi, mole Boga za zdravlje, za dobar posao, uspeh u necemu a jedino za sta trebaju moliti je to da imaju dovoljno snage da prebrode sve nedace koje im se nadju na zivotnom putu i da na tom putu ne skrenu i ne zadju negde gde nebi trebali.
Molila sam Boga za druge, da li je uslisio moje molitve..... iskreno receno ne znam. Mozda i jeste ali mozda ne onoliko koliko covek zeli pa i ne primetis da ti je izasao u susret.

Ja sam se milio i nikada ništa nisam dobio od molitve.
 
Сви који нешто моле од Бога и не добијају, не добијају свакако из једног од ових разлога:

- или због тога што пре времена траже,
- или због тога што траже недостојно или из сујете,
- или због тога што би се погордили или олењили ако добију то што траже.

. . . . . Св. Јован Лествичник (525-608)
 
Jel to znaci da njihove molitve imaju vecu tezinu nego regularnih vernika?

U našoj Crkvi ima običaj, ukoliko se neko namenski moli za nekog svog milog i dragog, ili za sebe, da se u Crkvu povede neko malo dete, i da se ono zamoli da upali sveću za zdravlje tog i tog. Ta njegova molitva i sveća upaljena nevinom ručicom i čistom dečjom dušom, ima veću težinu pred Bogom od naših ogrehovljenih duša.
 
Poslednja izmena:
Jel to utemeljeno na nekim citatima iz biblije?

Ima to.
Citat ... gde, ne znam sada da ti kažem, ali
nije od krucijalnog značaja naći citat, pa ako si ga našao upirati prstom u njega i likovati kako si prilježan citatotražitelj, jer eto našao si ga. A opet, ako ga nisi našao (citat) tako jasnog kako si ti zamislio da se tamo nađe, da onda sve to, sva ta tema, sve to oko čiste duše trpi osudu prevare i laži i obmane, koju neko lukavo podmeće, jer eto ''to ne piše u Bibliji''.
*
Život vernika mora biti slobodan a ne stegnut, stisnut, sitničav, grozničavo i jedino i isključivo vezan za ''citate iz Biblije''. Jer je onda taj život karikatura bogotražitelja... Razumeš?
*
A jeste u duhu Biblije (Vidi Blaženstva, pa čisto srce...), tj. u Duhu Svetome.
I... još mnogo, mnogo, mnogo... toga što Crkva čuva u svom znanju i predanju ne piše u Bibliji. Crkva je nastala tako što ju je Hristos osnovao. Znači davno pre nego što je Crkva konsolidovala Bibliju - par vekova posle. Hristos nam je ostavio Crkvu da nam posle svog ovozemnog života bude stub i tvrđava Istine. Tj. Njega lično, jer, On je Istina. Bibliju smo napisali i tako je poštujemo, da nam bude PRIRUČNIK u našoj Bogomoljačkoj delatnosti. Ali, svaka struka može da živi i razvija se i bez priručnika. Teže, ali može.

I još nešto. Biblija, kao priručnik Duhom Svetim nadahnut, nije predmet obožavanja, kako mi se čini da smatraš. Ona je SAMO KNJIGA. Obožavati knjigu je isto što i obožavati idola, zlatno tele. To je velika greška. Obožavati se sme - samo Bog. I niko i ništa drugo.
Tako da,
čista, neogrehovljena dečja duša, velika je pred Bogom. Slično kao svetiteljska duša, koja je takođe čista, jer je očišćena.
*
A ti, ukoliko se hvališeš kako si ''proučavalac'' ili ''ozbiljni čitalac'' ili ''dubokoumni biblijski istraživač'', hajde pronađi (naravno, ako želiš) gde to još stoji (negde u nz), da Bog najviše voli čistu dušu svojih stvorenja, i da molitvu te čiste duše najpre ispunjava.
 
Ima
Isus kaže da u carstvu nebeskom je puno dece
Takodje kaze da treba da budemo kao deca. A onda kad smo analizirali sta to znaci, od svih osobina koje krase decu, svede se samo na deciju iskrenost.
Tako da generalno ovo za razlicite tezine molitvi mi izgleda besmisleno. A tek uvlacenje dece u te proceduralne ujdurme iz nekih izmisljenih razloga mi stvarno izgleda suvisno. Kao da su ljudi skontali da im bog ne odgovara na molitve pa sad traze razlog da to opravdaju. Te, zamoli sveca da se moli za tebe, te poturi dete nek zapali svecu ....
 
Takodje kaze da treba da budemo kao deca. A onda kad smo analizirali sta to znaci, od svih osobina koje krase decu, svede se samo na deciju iskrenost.
Tako da generalno ovo za razlicite tezine molitvi mi izgleda besmisleno. A tek uvlacenje dece u te proceduralne ujdurme iz nekih izmisljenih razloga mi stvarno izgleda suvisno. Kao da su ljudi skontali da im bog ne odgovara na molitve pa sad traze razlog da to opravdaju. Te, zamoli sveca da se moli za tebe, te poturi dete nek zapali svecu ....
To nikako poturati ko kukavica jaje, čak šta više to je licemerno. Govorio sam u kontekstu da su deca bezgrešna jer još ne raspoznaju šta je dobro šta je zlo. Što se kaže nisu okusili još uvek plod
 
A ti, ukoliko se hvališeš
Zatrpas me sa toliko budalastina da mi samo ostane da lezim zatrpan.
Na ovo sto si napisao imam da ti odgovorim jedno 5 stvari i svaki odgovor je tema za sebe.
Da ja tebi sad dokazujem kako si nenormalan ne pada mi napamet. Ako hoces i umes normalno da diskutujes u redu. Ako ne umes, sta ja tu mogu.

I kazi nam, ako nije tajna sto si promenio nalog, sta je falilo onom Milanu od Gruze?
 
To nikako poturati ko kukavica jaje, čak šta više to je licemerno. Govorio sam u kontekstu da su deca bezgrešna jer još ne raspoznaju šta je dobro šta je zlo. Što se kaže nisu okusili još uvek plod
Decu krasi mnogo osobina. A glavna je da nisu mentalno dovoljno razvijeni i da rastu. Jel to sto ne razaznaju dobro od zlog njih cini blizim bogu? Ne mogu da skontam odakle potpora za takvo razmisljanje.
 
Decu krasi mnogo osobina. A glavna je da nisu mentalno dovoljno razvijeni i da rastu. Jel to sto ne razaznaju dobro od zlog njih cini blizim bogu? Ne mogu da skontam odakle potpora za takvo razmisljanje.
Ti sada zapadaš u filozofsko pitanje. Treba sve od početka da se diskutuje da bi došli do nekog odgovara. Kakav je Bog? Da li gleda jednako i belce i crnce, hrišćana i hindusa, odrasle i decu...sa aspekta hrišćanstva Isus decu smatra za anđele koji pune carstvo, a čovek koji se preobrati u dete znači da je izbacio sve loše iz života, sve grehe.
 
Ti sada zapadaš u filozofsko pitanje. Treba sve od početka da se diskutuje da bi došli do nekog odgovara. Kakav je Bog? Da li gleda jednako i belce i crnce, hrišćana i hindusa, odrasle i decu...sa aspekta hrišćanstva Isus decu smatra za anđele koji pune carstvo, a čovek koji se preobrati u dete znači da je izbacio sve loše iz života, sve grehe.
Pa nije filozofsko vise od svih onih pitanja kad ne znamo da li nesto treba da se tumaci bukvalno ili simbolicno.
Isus kaze budite bezazleni kao golubovi. Sto nije rekao budite kao golubovi. Pa da mi onda mozemo da filozofiramo sta to znaci biti kao golub. Ali je zato rekao budite kao deca. I ostavljen je prostor za filozofiranje, i tumacenje toga sta je on u stvari hteo da kaze.
 

Back
Top