Oblasti i pokrajne sveta koje bi mogle pratiti kosovski put nezavisnosti

tko je sledeći? Za nezavisnost?

  • Baskija (od Španjolske)

  • Republika Srpska (od BiH)

  • Južna Osetija i Adhazija (od Gruzije)

  • Nagorno Karabah (od Azerbajdž)

  • Sjeverni Kipar (od Kipra)

  • Flandrija (od Belgije)

  • Farski otoci (od Danske)

  • Škotska (od Velike Britanije.)

  • Čečenija (od Rusije)

  • Tajvan (od Kine)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
hvala :ok:

eto ti znaš ceniti nečiji trud ...za razliku od petog ligamenta koji ceni samo loopanje:mrgreen::hahaha::cool:

Citiraš olympiakosa a upućuješ post meni...
Podje.bavaš na ružan način, pretežno tako što se (citiraću tebe) ''obraćaš na pogrešnoj adresi''.

Što se tiče tvojih tema, ne bi ih posjećivao da nisu dobre, narcisu.
 
Nisi dodao,ne vidim. :rtfm:

:arrow:
http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=6039314#post6039314
:rtfm:

nisi morao mnogo listati....na trećoj strani ti je dopuna uvodnog posta:idea:

aj čitaj i zabavi se...a ponešto i nauči ;):D


:arrow:
----------------------------
obnovljen popis i preuređen

uistinu je mnogo regija, oblasti, pokrajna i republika koje bi mogle slediti primer Kosova pa da i one postanu nezavisne države

nameće mi se pitanje jel nakon 1. i 2. svjetskog koji je bio blokovski, pa sve preko hladnog ratza, suvremenog terorističkog rata...jel došao novi kriterijum za pravljenje podjela i izazivanje uistinu 3.svjetskog rata

u kojem će biti na jednoj strani zemlje (oštećene za svoj teritorij) a na drugoj strani zemlje koje su se svrstale uz USA (koja od pokrajine pravi državu i time direktno/indirektno daje za pravo i ostalim pokrajinama u svetu da slede njen primjer) & novonastale države

Evo popis oblasti i pokrajna koje imaju želju da nakon Kosova i one budu na redu za nezavisnost (idemo redom prvo od onih koji se tome najviše nadaju po meni):

1. Sever Kosova (od Kosova)
2. Baskija (od Španjolske)
3. Rep.Srpska (od BiH)
4. Južna Osetija (od Gruzije)
5. Abhazija (od Gruzije)
6. Nagorno Karabah (od Azerbajdžana)
7. Sjeverni Cipar (od Cipra)
8. Flandrija (od Belgije)
9. Farski otoci (od Danske)
10. Škotska (od Velike Britanije)
11. Tamil (od Šri Lanke)
12. Pridnjestrovlje -Transnistria (od Moldavije)
13. Dobrudza (od Rumunjske)
14. Irian Jaya (od Indonesie)
15. Zapadna Sahara (od Maroka)
16. Tajvan (od Kine)
17. Kašmir (od Indije)
18. Shaba -Katanga (od D.R. Konga)
19. Kurdistan (od Turske)
20. Darfur (od Sudana)
21. Tibet (od Kine)
22. Kvebek (od Kanade)
23. Sjeverna Irska (od Velike Britanije)
24. Korzika (od Francuske)
25. Grenland (od Danske)
26. Kalistan (od Indije)
27. Cijapas (od Meksika)
28. Transilvanija (od Rumunjske)
29. Rep.HercegBosna (od BiH)
30. Sjeverna Osetija (od Rusije)
31. Čečenija (od Rusije)
32. Sicilija (od Italije)
33. Zapadna Makedonija -alb. (od Makedonije)
34. Sandžak/jug Srb. (od Srbije)
35. Albanski dio Crne Gore (od Crne Gore)
36. Katalonija (od Španjolske)
37. Novi Meksiko (od USA)
38. Južni Tirol (od Austrije)
39. Sjeverna Italija (od Italije)
40. Wales (od Velike Britanije)
41. Teksas (od USA)
42. Kalifornija (od USA)
43. Kalinjingradska oblast (od Rusije)
44. Kavkavske rep. Dagestan,
45. K.-Balkarska,
46. Čerkezija
47. Adigeja (od Rusije)
48. Sjever Vojvodine (od Srbije)
49. Istra (od Hrvatske)
50. Laponija (od Finske i Švedske)

to je za one koje su aktualne u posljednjih par godina koliko sam upućen u svjetsku politiku...sigurno sam propustio još neke...slobodno nadopunite

:):):)
 
@kyo. je
Legenda
Dali si iz Hrvatske jer me zanima ako znas nesto o Vlasima sa Istre poznati i pod imenom "ĆIĆI" dali ih stvarno ima jos samo 1000 govornika Vlaskog ili ih ima vise samo sto neznaju maternji jezik sluze se hrvatskim jezikom a svesni su svog Vlaskog porekla bezobzira na poznati Vlaski lokalni patriotizam sto znaci da se ako je Hrvatska upitanju oni izjasnjavaju kao Hrvati.

Izvinjavam se sto ovo nije bas u kontekstu ove teme ali pomislio sam da si mozda iz Hrvatske i da znas nesto o Vlasima sa Istre.
 
@kyo. je
Legenda
Dali si iz Hrvatske jer me zanima ako znas nesto o Vlasima sa Istre poznati i pod imenom "ĆIĆI" dali ih stvarno ima jos samo 1000 govornika Vlaskog ili ih ima vise samo sto neznaju maternji jezik sluze se hrvatskim jezikom a svesni su svog Vlaskog porekla bezobzira na poznati Vlaski lokalni patriotizam sto znaci da se ako je Hrvatska upitanju oni izjasnjavaju kao Hrvati.

Izvinjavam se sto ovo nije bas u kontekstu ove teme ali pomislio sam da si mozda iz Hrvatske i da znas nesto o Vlasima sa Istre.

jesam iz Hrvatske al iz Varaždina...tako da nisam upoznat s materijom...na žalost :(
 
Što se tiče Timočke Krajine, ona jeste bila većinski Vlaška/Rumunska. Ali tamo je živelo dosta Srba, koji su kasnije postali većina. Na primer, tako su u Zemunu Hrvati i Nemci bili većina, posle WW2 Srbi su postali većina u tom gradu.

Verovatno je Timočka Krajina oslobođena iz dva razloga:
1. Tamo je živelo mnogo Srba (skoro pa je bio identičan broj Srba i Vlaha/Rumuna)
2. Bez Timočke Krajine bilo bi teško osloboditi Vidin (koji je bio većinski srpski grad)

P.S. Vlasi su deo Rumunskog naroda.
 
Vuk Karadjic je pisao o prvom srpskom ustanku i negotinskoj i timockoj krajini od njega i potice ili on prvi pominje ime Krajina a on je bio u krajini za vreme prvog srpskog ustanka.On pise o Karadjordju koji je nezainteresovan za krajinu jer mu netreba nije srpska pa cak i kaze Karadjordje neke lose reci o krajini tada i koliko se Hajduk Veljko Petrovic ubedjivao sa Karadjordjem da podigne ustanak i u krajini pa je na kraju Kradjordje rekao da nema sta da izgubi moze samo ako uspe da uveca Srbiju zemlju.Karadjordje je inace planirao da ako uspe ustanak ,ustanak prosiri i podigne u Bosni gde su ziveli srbi i bili vecina i da tamo podigne ustanak protiv Turaka
 
Sto se tice stanovnistva bilo je dosta Srba ali su Vlasi bili uvek Nacionalna vecina a to vazi i za okolinu Vidina ako ne i za Vidin.
Vidin i opstina Vidin je jedini deo Timocke krajine ili Timockog regijona koji nije sada Srpski vec je Bugarski.Za vreme turaka Timocki region je bio Vidinski Sandjak.
U pitanju je istorijska oblast bez obzira na sastav stanovnistva kao npr.Banat,Slavonija,Dalmacije,Srem,Sumadija itd.
 
Poslednja izmena:
Vuk Karadjic je pisao o prvom srpskom ustanku i negotinskoj i timockoj krajini od njega i potice ili on prvi pominje ime Krajina a on je bio u krajini za vreme prvog srpskog ustanka.On pise o Karadjordju koji je nezainteresovan za krajinu jer mu netreba nije srpska pa cak i kaze Karadjordje neke lose reci o krajini tada i koliko se Hajduk Veljko Petrovic ubedjivao sa Karadjordjem da podigne ustanak i u krajini pa je na kraju Kradjordje rekao da nema sta da izgubi moze samo ako uspe da uveca Srbiju zemlju.Karadjordje je inace planirao da ako uspe ustanak ,ustanak prosiri i podigne u Bosni gde su ziveli srbi i bili vecina i da tamo podigne ustanak protiv Turaka

Krajina je slovenski naziv za deo teritorije. Ta oblast se nikako ranije nije zvala, da bi nekako označili tu teritoriju koja je imala dosta Srba i malo više Vlaha/Rumuna, nazvalisu je po reci Timok i Krajina - kao naziv za deo teritorije.

Kažem da Timočka Krajina nije bila srpska, tu si upravu, ali nije bila ni vlaška/rumunska.
Ta teritorija je imala malo više Vlaha/Rumuna nego Srba. Možemo da kažemo da je neka teritorija vlaška ili srpska samo ako jedan od ta dva naroda čini APSOLUTNU većinu. To sa Timočkom Krajinom nije bio slučaj jer je bilo samo malo manje Srba od Vlaha/Rumuna.
Imak, Timočka Krajina je danas neotuđivo srpska teritorija zato što je ta teritorija APSOLUTNO većinski nastanjena Srbima.
Dakle, Srbi su natalitetom postali većina i tako omogućili da Timočka Krajina postane srpska. Tu danas Rumunija ni nekakva nezavisna Vlaška nemaju nikakvo pravo.

Uzmi primer Transilvanije u Rumuniji, gde su Mađari i Nemci činili većinu, danas je to neotuđiva rumunska teritorija.
 
Da upravu si.

Ali za Transilvaniju si pogresio u Trasilvaniji su oduvek Rumuni bili vecina i ostali i dan danas samo sto su izgubili dobar deo Transilvanije za koji ljudi danas i neznaju da je Transilvanija.Mislim na prostor izmedju Tise i danasnje Rumunsko-Madjarske granice,prostor od Tise i srpsko-rumunske granice(srpski deo banata) kao i severni maramures koji je pripadao prvo Ceho-Slovackoj posle 1 svetskog rata pa madjarskoj za vreme 2 svetskog rata a sada je deo Ukrajine .
 
Poslednja izmena:
Sto se tice stanovnistva bilo je dosta Srba ali su Vlasi bili uvek Nacionalna vecina a to vazi i za okolinu Vidina ako ne i za Vidin.
Vidin i opstina Vidin je jedini deo Timocke krajine ili Timockog regijona koji nije sada Srpski vec je Bugarski.Za vreme turaka Timocki region je bio Vidinski Sandjak.

Neće biti. Vidin i cela okolina Vidina je bila većinski srpska i Bugarska. Vlaha je bilo ali nikada nisu bili u većini. Tamo su dominirali Bugari i Srbi.
Istorijska vlaška teritorija je
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Romania_1600.png

Posle Bugarske navale, Vlasi su nastanjili srpske teritorije od sadašnje Timočke i Vidinske Krajine preko severne Bosne i Slavonije pa do Istre.

Istorijska Vlaška je severno od Dunava i istočno od negotina.
 
To je vreme prvog ujedinjenja Rumuna Mihaj Hrabri je bio vojvoda ujedinitelj ako se tako na srpskom zove i neznaci nista to jer su oni samo par godina odrzali slobodni imali su Tursku,Austriju i Poljsku za neprijatelje bilo je tesko ali bilo je i velikih podviga kao sto je bilo osvajanje i oslobodjenje Jedrenja od Turaka.Tada se verovalo da ce turci propasti na Balkanu ali kratko je trajalo samo par godina.

Treba da vidis sve mape Transilvanije kroz vreme od samog nastanka transilvanije pa i pre nastanka i sve do kraja 1 svetskog rata,to vazi i za vlasku knezevinu sve mape kroz vreme od samog nastanka do ujedinjenja sa moldavijom(tada ostatkom moldavije) i nastanka Rumunije.Isto sve to vazi i za Moldaviju.
 
Poslednja izmena:
Da upravu si.

Ali za Transilvaniju si pogresio u Trasilvaniji su oduvek Rumuni bili vecina i ostali i dan danas samo sto su izgubili dobar deo Transilvanije za koji ljudi danas i neznaju da je Transilvanija.Mislim npr. za prostor izmedju Tise i danasnje Rumunsko-Madjarske granice.

Nisu! Rumuni nisu bili apsolutna većina u Transilvaniji, pogotovu ne za vreme mađarske kolonizacije. Razloge ću navest.
Moramo imati u vidu pravu Transilvaniju i isključiti pomoriški Banat i zapadnu Moldaviju iz nje, jer danas mnogi ove teritorije ubrajaju u Transilvaniju.

Nemoj da se uvrediš, meni su Rumuni najdraži narod posle Srba, da nisam Srbin bio bih Rumun, ali...
Prvo moramo definisati Rumunsku narodnost. Rumuni kao narod nisu postojali kad su se Mađari naselili po Tranilvaniji. Ustvari postojali su oni, samo se nisu zvali tako nego Moldavci/Besarabi/Vlasi... Danas se uzima da su Rumuni mešavina Dačana i rimskih kolonista, a rumunski jezik nam govori da dosta ima slovenskih činbenika.

Naziv Rumunija se prvi put spominje u osamnaestom veku, i ono što je stvorilo Rumunsku narodnost je pravoslavna vera. Da su Moldavci i Vlasi različite vere, danas bi to bila dva posebna naroda.
Mi Rumune možemo da posmatramo otprilike kao Jugoslovene.
Tri plemena (Srbi+Hrvati+Slovenci) se udružila u jedan narod = Jugoslovenski
Dva plemena Vlasi + Moldavci = Rumuni

Tako da ne možemo da kažemo da su Rumuni (hajde da kažemo rumunska plemena) bili većina u Transilvaniji jer Rumuni nisu sebe smatrali Rumunima u pravom smislu te reči.
Obaška što je Mađara tamo svakako bilo više - ali su Rumuni natalitetom uspeli da povrate Transilvaniju.
 
Prostor Pomoravlje,Podunavlje i dolina Timoka kao i prostor izmedju Timoka i Morave za vreme Rimljana bio je kolonizovan Rimljanima.
Bila je jaka kolonizacija Rimljana na tom prostoru sto se vidi iz mnogobrojnih Rimskih naselja i utvrdjenja.
Jedan deo Rimljana znam tacno vode poreklo od potomaka Rimljana koji su osvojili anticku Makedoniju bili su vojnici (legionari) za ostale Rimljane neznam poreklo.
Taj prostor u tadasnjoj Rimskoj provinciji ili provincijama gornja i donja Mezija bio je romanizovan znaci imamo Rimljane i starosedeoce koji prihvataju Latinski jezik i Romanizuju se.
To vazi i za Olteniju (Rimski kolonisti su poljoprivrednici),Banat i Erdelj (rimski kolonisti su rudari iz Dalmacije) u Rumuniji koja je tada Rimska provincija Dakija i naravno svuda u Dakiji su i Rimski kolonisti vojnici (legionari).
To je prostor Nukleus (jezgro) nastanka Rumunskog Naroda a posle se ubrzo Romanizacija prosirila i zahvatila mnogo vecu teritoriju.
Tako da je valjda sada jasno sta su Srbi i Bugari juzno od Dunava kao i Madjari i Ukrajinci severno od Dunava uradili Rumunima posle velike seobe naroda i stvaranja svojih drzava.
A pogotovu Srbi i Bugari juzno od Dunava gde Rumuna skoro da vise nema jedino su ostali kao vecina u oblasti Dobrudja.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Romanian_origins_map.PNG
 
Poslednja izmena:
gresis niti su nasi preci imali niti mi imamo niti smo mogli da imamo drugu rec za narod i jezik.
ROMANUS latinski = RUMÂN ili u manjem broju slucaja ali knjizevno ispravno ROMÂN samo su stranci nerumuni Rumune nazivali Vlasima na svojim jezicima a u narodnom i knjizevnom Rumunskom jeziku nepostoji rec VLAH,postoji sada u knjizevnom Rumunskom jeziku jer treba da oznaci strucni pojam npr. istorijski kao ovo ocemu mi sada pricamo.
ROMÂNIA = ROMANIA latinski

ROMANUS je Rimljanin
ROMANIA je Rimsko carstvo (originalni pravi tadasnji Rimski naziv za Rimsko Carstvo)

RUMÂN ili ROMÂN je Rumun
ROMÂNIA je Rumunija
 
Poslednja izmena:
Nema u Rumuniji bratstva i jedinstva znaci Rumunske nacije koja je nastala od 3 srodna naroda ima samo jedan narod i jedna nacija a to da su Moldavci jedan a Vlasi(Rumuni) drugi i Vlasi(Transilvanije) nesto trece to nije bilo nikad kod Rumuna a nisu ni komunisti iz Sovjetskog saveza koji su radili na tome da se Rumunski narod podeli kao sto je i Tito to hteo kod nas u Istocnoj Srbiji da uradi nisu uspeli.To su komunisticke ideje koje cesto koriste i oni koji nisu komunisti iz koristi.
 
jesam iz Hrvatske al iz Varaždina...tako da nisam upoznat s materijom...na žalost :(

zelim samo da ti cestitam i dodacu ti reputaciju i ako si hrvat ali bih te zamolio da napravis jos jednom listu od jos nekih ekstremistickih grupacija koje smo mi dopisali i nemoj da zaboravis Belu krajnu i RSK mislim nemoj da se vredjas nista licno samo da bude skroz realna.
 
zelim samo da ti cestitam i dodacu ti reputaciju i ako si hrvat ali bih te zamolio da napravis jos jednom listu od jos nekih ekstremistickih grupacija koje smo mi dopisali i nemoj da zaboravis Belu krajnu i RSK mislim nemoj da se vredjas nista licno samo da bude skroz realna.

za Belu Krajinu nisam upoznat...:think:

al ajde objasni mi koliko može biti realna po tvom RSK!? :think:...:arrow:

u prvom redu oni koji su se vratili su većinom starije stanovništvo:rtfm:


drugo... na području te tzv. živi većim delom nesrpsko stanovništvo (većina koji su tu oduvek živeli osim u periodu okupacije te određeni broj naknadno naseljenih):rtfm:

treće....ovi Srbi koji žive na području bivše RSK su velikom većinom prihvatili da žive unutar Hrvatske i mnogima ne pada na pamet nikakvi vid separacije jer jedino šta žele da sačuvaju mir i normalan život:rtfm:

četvrto.... taman da se i svi Srbi jednog dana vrate.....Hrvatska će biti deo EU i NATOa pa shodno tome im neće past na pamet da se odvajaju kad će standard da raste shodno ulskom u integracije...:rtfm:

peto...ko to tako žarko želi opet nove sukobe i ratove?...odgovore je jasan...onaj koji se nije u ovom prošlom dovoljno nakrao koristeći tuđu nevolju i nesreću te haos celokupnog društva da napuni sopstvene džepove....eto ti žele rat....normalnom čoveku nije do ratovanja:rtfm:

treba ti još razloga zašto nije RSK na listi?:roll:
(mogo bi pričati i o institucijama itd...a i o potporama koje nisu samo sa strane Amerike, već i Rusije, nesvrstanih, istoka i zapada....Hrvatsku su priznale sve zemlje u sadašnjim granicama...uključujući i Srbiju):rtfm:

o čem mi pričamo onda?:think:...o šačici alkosa u Zemunu:mrgreen: koji sebe nazivaju nakakvom vladom u begstvu:rotf: i loču i krču prasetinu o trošak građana Srbije...:thumbdown:

ljudi ajd se osvestite pre nego što nešt lupite:idea:
 

za Belu Krajinu nisam upoznat...:think:

al ajde objasni mi koliko može biti realna po tvom RSK!? :think:...:arrow:

u prvom redu oni koji su se vratili su većinom starije stanovništvo:rtfm:


drugo... na području te tzv. živi većim delom nesrpsko stanovništvo (većina koji su tu oduvek živeli osim u periodu okupacije te određeni broj naknadno naseljenih):rtfm:

treće....ovi Srbi koji žive na području bivše RSK su velikom većinom prihvatili da žive unutar Hrvatske i mnogima ne pada na pamet nikakvi vid separacije jer jedino šta žele da sačuvaju mir i normalan život:rtfm:

četvrto.... taman da se i svi Srbi jednog dana vrate.....Hrvatska će biti deo EU i NATOa pa shodno tome im neće past na pamet da se odvajaju kad će standard da raste shodno ulskom u integracije...:rtfm:

peto...ko to tako žarko želi opet nove sukobe i ratove?...odgovore je jasan...onaj koji se nije u ovom prošlom dovoljno nakrao koristeći tuđu nevolju i nesreću te haos celokupnog društva da napuni sopstvene džepove....eto ti žele rat....normalnom čoveku nije do ratovanja:rtfm:

treba ti još razloga zašto nije RSK na listi?:roll:
(mogo bi pričati i o institucijama itd...a i o potporama koje nisu samo sa strane Amerike, već i Rusije, nesvrstanih, istoka i zapada....Hrvatsku su priznale sve zemlje u sadašnjim granicama...uključujući i Srbiju):rtfm:

o čem mi pričamo onda?:think:...o šačici alkosa u Zemunu:mrgreen: koji sebe nazivaju nakakvom vladom u begstvu:rotf: i loču i krču prasetinu o trošak građana Srbije...:thumbdown:

ljudi ajd se osvestite pre nego što nešt lupite:idea:

sto se tice Bele krajne nalazi se u Sloveniji i stanovnistvo je pretezno Srbsko mozes to videti i na vikipediji.

e sad sto se tice republike srbske krajne tu se vidi da si naconalista i los covek i da nisi realan ovde se neprica o ratovanju vec gde zive narodi koji zele samostalnost i gde moze doci do te zelje u krajni je pretezno Srbsko stanovnistvo i pored Hrvatske agresije 90-ih one ustaske OLUJE .ako si administrator budi realan i ne s.eri mnogo.sad si me bas uvredio i razocarao .
 

Back
Top