Obicni ljudi

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Na mom parcetu Balkana, gde zivim, nekoliko procenata ljudi koristi internet. Procenat nepismenih je ogroman ako se uzme u obzir da smo u 3. milenijumu.A neki dobri, " mali " ljudi, upravo tu, zive svoj zivot i veruju u Boga, postuju religiozne norme, slave slavu, pamte svoje korene, drze se tradicije, radjaju u krste decu, a da nikada Bibliju procitali nisu.Znaju Oce nas , poznaju 10 zapovedi i uglavnom su i blagi i dragi... Kada bi procitali ove nase diskusije " na visokom nivou svest" samo bi se prekrstili i nastavili dalje.
Sta te drage, obicne ljude odrzava u veri u Boga ?
 
Milena_9:
Na mom parcetu Balkana, gde zivim, nekoliko procenata ljudi koristi internet. Procenat nepismenih je ogroman ako se uzme u obzir da smo u 3. milenijumu.A neki dobri, " mali " ljudi, upravo tu, zive svoj zivot i veruju u Boga, postuju religiozne norme, slave slavu, pamte svoje korene, drze se tradicije, radjaju u krste decu, a da nikada Bibliju procitali nisu.Znaju Oce nas , poznaju 10 zapovedi i uglavnom su i blagi i dragi... Kada bi procitali ove nase diskusije " na visokom nivou svest" samo bi se prekrstili i nastavili dalje.
Sta te drage, obicne ljude odrzava u veri u Boga ?

Pa obicni su,zar ne?
Kao sto rece Sizif,samo ja bih jos dodao i glupost.
Pozdrav.
 
Pa mozda se ne bi samo prekrstili. Nekada su manje pobrkani nego mi "nacitani" i imaju bolju zivotnu ravnotezu. Zasto veru u Boga poistovecujete sa verom u zlatno tele? To nije za svakog cika sa bradom. Mozda pre nesto mnogo slicnije onom u sta vi svi verujete nego onom kako zamisljate da izgleda Bog tih "neukih".
 
Pa ako pre svega podjem od mog dede i moje babe, oni su bili nepismeni, drzali su do svih obicaja koji su njima ostali od starih, verovali su u Boga.
Verovali su u ono sta su mogli da cuju od svojih starih i od svojih popova. U njihovom normalnom izrazavanju rec Civut (Jevrejin) oznacavala je pogrdu, jer su Jevreji izdali Hrista za srebrnjake. Nikada nisu culi da treba okrenuti drugi obraz kada ti neko udari samar i grdno su se naljutili kada sam im rekao da su to Hristove reci.
Danas, kada je procenat nepismenosti drasticno smanjen, kada ljudi koji zele da veruju uzimaju da procitaju i da vide u sta to veruju, pa naidju na neke nelogicnosti pocinju da se pitaju sta je zapravo istina.
S druge strane dosta je onih koji "veruju" zato sto je to moderno danas. Danas je moderno biti vidjen u crkvi (nema veze sto mobilni nije iskljucen, i nema veze sto zene nisu u pristojnim haljinama), danas je moderno da te svi na poslu vide kako petkom jedes ribu, danas je moderno biti vernik bas kao sto je pre nekih 15-16 godina bilo moderno biti komunista. A koliko je zapravo to licemerno, o tome zaista ne zelim da pricam.
Opet, ima i onih (a cini mi se da je njih najvise) koji se ponasaju po inerciji, po principu "Kud svi Turci tu i mali Mujo". Oni ce na izborima glasati za onoga ko je na vlasti, ne razmisljajuci zasto je to tako. Pa na TV-u je cuo da su oni najbolji. Kada se promeni vlast, oni ce glasati za nove, jer su sada oni najbolji i sve tako. Tako da ce ti ljudi ici u crkvu i postiti zato sto to svi rade. Oni ne veruju, oni ne razmisljaju zbog cega to treba ili ne treba raditi, vec rade zato sto je to tako. To su oni koji ce se uvek okretati onako kako vetar duva.
Sta je ispravno? Zaista ne znam.
 
Milena_9:
Na mom parcetu Balkana, gde zivim, nekoliko procenata ljudi koristi internet. Procenat nepismenih je ogroman ako se uzme u obzir da smo u 3. milenijumu.A neki dobri, " mali " ljudi, upravo tu, zive svoj zivot i veruju u Boga, postuju religiozne norme, slave slavu, pamte svoje korene, drze se tradicije, radjaju u krste decu, a da nikada Bibliju procitali nisu.Znaju Oce nas , poznaju 10 zapovedi i uglavnom su i blagi i dragi... Kada bi procitali ove nase diskusije " na visokom nivou svest" samo bi se prekrstili i nastavili dalje.
Sta te drage, obicne ljude odrzava u veri u Boga ?


Pozdravljam sve ucesnike!


Vuk Karadzic-otac srpskog jezika je stekao pisme-
nost kroz religiju u manastirima.Preveo je Bibliju.
Tako da se na terenima Balkana biblijski principi
primenjuju a da ljudi i nisu svesni toga!


Veliki broj principa koji vode zivot ljudi je u nama
od pocetka stvaranja.To je apostol Pavle lepo opisao
u pismu rimskim hriscanima na sledeci nacin:
"Jer kad god ljudi iz nacija,koji nemaju zakona,po
prirodi cine ono sto je u zakonu,oni su,iako nemaju,
sami sebi zakon.I bas oni pokazuju da je sustina za-
kona zapisana u njihovim srcima,dok njihova savest
svedoci s njima i, u svojim mislima,bivaju optuzeni
ili pak opravdani." Rimljanima 2:14,15.

To je savest-covek je stvoren sa savescu i
potrebom da se ponasa u skladu sa svojom savescu koja
treba da bude u skladu sa Bozjom voljom.

Tako da je ponasanje tih ljudi pozitivno i norma-
lno i jos jedan veliki dokaz u moru ostalih,da covek
ima potrebu za bliskim odnosom sa svojim Stvoriteljem
i da bude vodjen,za svoje dobro, principima koje
je Stvoritelj uspostavio za ljude!
Pozdrav i postovanje!Dragutin :D
 
Od rata / belosvetskog/ pa do pre desetak godina, vera je bila izopstena iz javnosti poprilicno. U tim istim godinama su ti isti obicni ljudi, ne mareci uopste za opstu situaciju, sem toliko sto su bili malo diskretniji, postovali svece i rituale, slavili, verovali jer je njima to prirodjeno.Po principu: to tako treba. Zasto? Zato. I tu je kraj njihovim dilemama. Ti ljudi su nakon svega ostali zdravi i psihicki celi.

Ne bih se slozila da je to odraz gluposti, neukosti ili nedostatka zdrave logike. Jednostavno, to je korporisano u njihov duhovni svet , talozilo se i slagalo stotinama godina, prenosilo sa kolena na koleno. Ali je njima donelo nesto dragoceno, a to je saznanje ko si i gde pripadas.Ti ljudi nisu imali socijalne komplekse.
Ziveli su i zive dosta jednostavan zivot, mozda opterecen nekim spoljnim okolnostima, ali u sebi su bili kompletni. Tako nepismeni i neuki.

Naravno, ne smatram da ce oni svet voditi dalje, ali su baza koja ce omoguciti da svet koji neki druge vode, opstane.
 
STAJIC:
Milena_9:
Na mom parcetu Balkana, gde zivim, nekoliko procenata ljudi koristi internet. Procenat nepismenih je ogroman ako se uzme u obzir da smo u 3. milenijumu.A neki dobri, " mali " ljudi, upravo tu, zive svoj zivot i veruju u Boga, postuju religiozne norme, slave slavu, pamte svoje korene, drze se tradicije, radjaju u krste decu, a da nikada Bibliju procitali nisu.Znaju Oce nas , poznaju 10 zapovedi i uglavnom su i blagi i dragi... Kada bi procitali ove nase diskusije " na visokom nivou svest" samo bi se prekrstili i nastavili dalje.
Sta te drage, obicne ljude odrzava u veri u Boga ?


Pozdravljam sve ucesnike!


Vuk Karadzic-otac srpskog jezika je stekao pisme-
nost kroz religiju u manastirima.Preveo je Bibliju.
Tako da se na terenima Balkana biblijski principi
primenjuju a da ljudi i nisu svesni toga!


Veliki broj principa koji vode zivot ljudi je u nama
od pocetka stvaranja.To je apostol Pavle lepo opisao
u pismu rimskim hriscanima na sledeci nacin:
"Jer kad god ljudi iz nacija,koji nemaju zakona,po
prirodi cine ono sto je u zakonu,oni su,iako nemaju,
sami sebi zakon.I bas oni pokazuju da je sustina za-
kona zapisana u njihovim srcima,dok njihova savest
svedoci s njima i, u svojim mislima,bivaju optuzeni
ili pak opravdani." Rimljanima 2:14,15.

To je savest-covek je stvoren sa savescu i
potrebom da se ponasa u skladu sa svojom savescu koja
treba da bude u skladu sa Bozjom voljom.

Tako da je ponasanje tih ljudi pozitivno i norma-
lno i jos jedan veliki dokaz u moru ostalih,da covek
ima potrebu za bliskim odnosom sa svojim Stvoriteljem
i da bude vodjen,za svoje dobro, principima koje
je Stvoritelj uspostavio za ljude!
Pozdrav i postovanje!Dragutin :D

Možda će zvučati kao jeres, ali ja mislim da je Vuk Karadžić bio seljak i da nam nije neku uslugu učinio. Zahvaljujući njemu, mi danas ne znamo da čitamo knjige na staroslovenskom!!!
 
Milena_9:
Na mom parcetu Balkana, gde zivim, nekoliko procenata ljudi koristi internet. Procenat nepismenih je ogroman ako se uzme u obzir da smo u 3. milenijumu.A neki dobri, " mali " ljudi, upravo tu, zive svoj zivot i veruju u Boga, postuju religiozne norme, slave slavu, pamte svoje korene, drze se tradicije, radjaju u krste decu, a da nikada Bibliju procitali nisu.Znaju Oce nas , poznaju 10 zapovedi i uglavnom su i blagi i dragi... Kada bi procitali ove nase diskusije " na visokom nivou svest" samo bi se prekrstili i nastavili dalje.
Sta te drage, obicne ljude odrzava u veri u Boga ?

Pre oko 2000 godina, u palestini, vecina stanovnistva bila je neobrazovana. Ziveli su svoj zivot, postovali religiozne norme, slavilili svoje praznike, secali se svojih korena, radjali su i obrezivali svoju decu, a da nikad nisu procitali ceo Talmud. Znali su 10 zapovesti, ztveni zakon za pojedine prilike, i uglavnom bili i blagi i dragi . . . Da su cili samo deo rasprave "na visokom nivou" medju njihovih uciteljima, farisejima i zakonicima samo bi odmahnuli glavom i nastavili dalje.

Zasto je Isus morao da dodje?
 
Нису се погордили као ми који смо прочитали неколико књига и умислили сби да смо попили сву памет света. :roll:
 
MaranAta:
Ја сам говорио МИ, мислећи на све учеснике форума. :roll:

Znam Marane da nisi mislio samo na sebe.
Moras priznati da se na ovom forumu jedino ti ponasas tako.
Svakom loncu poklopac,svakoj krpi,zakrpa.
Pogledaj i videces,mnogi od nas se ne kace bas na svaku temu,ima onih tema gde treba pustiti i druge da dodju do izrazaja,svako ima ponesto da kaze ali ne bas na svaku temu. A ti?
Zatvori se malo u sebe,analiziraj svoju licnost i videces da moras jos mnogo toga da naucis.
Veruj mi da je ovo misljenje vecine ucesnika ovog foruma.
Naravno ovo nije uvreda I BILO BI LEPO da ovo sto sam ti napisao shvatis na pravi nacin.
Pozdrav.
 
Milena_9:
Ma da, sta je sitnih 2000 godina naspram vecnosti?

Maleni, nemoj da me parafraziras. Posedujes ti recnik sa dovoljno reci da mozes to i sam.Sem ako ne posedujes...

Izvini Milena 9, nisam mislio nista lose. Hteo sam samo da ti ukazem da se obicni ljudi ne razlikuju bez obzira na vekove i kulture. Obican narod uvek je prostodusan i lako je njime manipulisati.
Zbog toga su njime manipulisali svestenici i farisije u vreme kad je Isus bio na zemlji, zato danas njime manipulisu svestenici organizovanih religija. Kao i onda, tako i danas ti i takvi svestenici namecu im teret koji inace ne moraju da nose niti je Bog ikad zamislio takvo sto.

Zbog toga je Isus dosao, zbog toga ga je narod slusao kao onog koji imam vlast a ne kao njihovi svestenici. Zato ga i danas slusaju i srce im cezne za njim i njemu za ljubav ne uzvracaju zlo za zlo onima koji ih tlace a trebali bi da ih sluze, vode, poucavaju i budu im na blagoslov.

Cista vera u Isusa Hrista pomaze im da istraju i da odrze plamicak vere koji se nekad od silne tradicije, idolopoklonstva i ostalih gluposti i ne vidi. Ali i je tu i tinja, slabasan ali postojan i ceka povratak Proslavljenog koji ce ih podici k sebi.

Mir Bozji i blagoslov tebi,
budi u Gospodu kakvo ti je ime
 
Hurricane:
Možda će zvučati kao jeres, ali ja mislim da je Vuk Karadžić bio seljak i da nam nije neku uslugu učinio. Zahvaljujući njemu, mi danas ne znamo da čitamo knjige na staroslovenskom!!!

Ne znam kako da ti kazem a da te ne uvredim, ali meni ovo zvuci glupo. Zasto?
Prvo, ogromne mase ljudi nisu znale ni da citaju ni da pisu. Da li ti odmah ucis da citas i da pises na nekom jeziku kojim ne govoris ili prvo se opismenis na jeziku na kojem svakodnevno komuniciras? Do Vuka Karadzica pismensot je bila privilegija samo odabranih slojeva, a zahvaljujuci njemu postala je privilegija celog naroda.
Drugo, ako zaista zelis da citas i pises na staroslovenskom, sta te sprecava? Nauci staroslovenski i znaces ga. Ako znas jedno to te ne sprecava da naucis drugo ako ga zelis nauciti.
 

Back
Top