Obicaji i vera

sigma man

Domaćin
Poruka
4.005
Da li obicaji treba da se menjaju u skladu sa naucnim saznanjima ?

Do pre nekoliko stotina godina nije se znalo za viruse, bakterije, gljivice. Pre saznanja o njima formiran je slavski obicaj da svi piju vino iz jedne case jedan za drugim, casa se samo dolivala.

Da li treba promeniti taj obicaj i uvesti da se svakom gostu sipa malo vina u posebnu casu, naravno iz posude u kojoj se nalazi osvestano vino ?

Da li mislite da bi trebalo promeniti jos neki obicaj zbog naucnih saznanja ?
 
A sto bi se pridrzavali obicaja???

Bog je dao preko Biblije jasan zakon nama i on ne ukljucuje obicaje... Hristov zakon ne ukljucuje nikakve obicaje...

Valjda Bog zna sta je za dobro coveka a sta ne...
 
Ja na to pitanje gledam ovako: ako gledamo verske običaje i ako su inspirisani uzvišenstvom oni su uvek dobri i bogu ugodni i ima ih u svakom narodu.U isto vreme izmešani sa ovima su i oni koji su inspirisani čovekovim nižim potrebama.Ni jedni ni drugi nevređaju Boga.On nije čovek pa da boluje od ega,gordosti,pohlepe itd.To prvo da raščistimo,mi smo stvoreni na lik božiji (nemisli se na nos,kosu uši itd. hahaha).Pa po čemu bi tada bili na lik.Bog je misaono biče i poseduje energiju,jer kako bi stvarao svet ako nema sposobnost razmišljanja da kreira i energiju da to sprovede.Sa tim mogučnostima se i mi rađamo (ličnost se oblikuje kasnije).Druga je stvar što mi u naše predstave o Bogu u slici o njemu ugrađujemo naše stečene odlike pa ga doživljavamo kao nekog koga se treba bojati,ulizivati itd.To Bogu sigurno netreba,jer bi tad on bio kao mi,imamo naklonost ka onima koji nam nešto prijatno rade i odbojnost prema onima koji to nerade.Treba naglasiti da postoje i ljudi koji spolja liče na ove ali njihovo spoljno klanjanje je građenje njihovog stava prema uzvišenom a ne iz potrebe uzvišenog za njihovim klanjanjem i toga su oni svesni.To razlikuje ove dve grupe.Iz života se vidi da ovi drugi imaju sređen uravnotežen život i nerobuju stvarima kojima robuje prva grupa ljudi iako sama veruje da je veoma religiozna.Sama činjenica da svoju religiju i boga treba da brani znači da nema ni r od religije ni b od boga.Vera ili odnos sa uzvišenim je intiman čin i koliko god smo različiti toliko ima i specifičnih razlika u odnosima prema bogu.Sam pokušaj uniformnosti je promašaj.
Znači što se tiče običaja mogu se podeliti na blagodetne i na štetne.Tibetanci kažu dobre običaje usvoji i ako su od neprijatelja a loše odbaci i ako ti ih rođena majka radi.Ako je bog stvorio ljude i ako ih voli prirodno je da je zadovoljniji običajima koji uzvisuju i čine dobro njegovoj ukupnoj kreaciji nego oni koji veličanjem jedne grupe idu protiv drugih njemu dragih stvorova.(podsečam on nije mi pa nekog voli a nekog ne pogotovo ako mu neko bolje peva nije mu bliskiji od onog koji nepeva dobro).
Ljudi se često u svom religioznom životu ponašaju kao navijači sportskih klubova,pa svoju pripadnost iskazuju netrpeljivošču prema drugim grupama.

„Oni ljudi koji ne znaju za mudrost i vrlinu i koji imaju smisla samo za gozbe i slična uživanja, silaze, čini se, dole i odande se opet vraćaju ka sredini, i ceo svoj život provode u lutanju između bola i bezbolnosti. Oni nikad ne prekoračuju taj prag; nikad ne uzdižu svoje oči prema pravoj visini i ne penju se tamo, oni nikad nisu bili ispunjeni pravom stvarnošću i nikad nisu okusili pravo i čisto zadovoljstvo, nego kao stoka gledaju nadole, uvek nagnuti prema zemlji i okrenuti stolu, i tu, u žderanju i parenju, traže svoju hranu i uživanje. Kako bi želeli da imaju više nego njihov sused, oni udaraju i bodu jedni druge gvozdenim rogovima i kopitama, i tako, zato što ne uzimaju pravu hranu i ne ispunjavaju stvarnim ono što u sebi imaju kao stvarno, ubijaju jedan drugoga zbog nezasićenosti...“
 
A sto bi se pridrzavali obicaja???

Bog je dao preko Biblije jasan zakon nama i on ne ukljucuje obicaje... Hristov zakon ne ukljucuje nikakve obicaje...

Valjda Bog zna sta je za dobro coveka a sta ne...

Da li ti mislis da ih kako ti rece Hristov zakon, iskljucuje ?

Obicaji mogu biti veoma lepi i doprinositi socijalizaciji ljudi, pored verske simbolike koju nose u sebi.
 
E pa sad kod nas je taj obicaj dosta promenjen gosti dolaze posle podne a kolac se sece obavezno pre podne, tako je svuda u mom mestu .Ispijanje vina je samo u krugu porodice i najuze rodbine ...
 
Nemogu da verujem,bilo bi smešno da nije tužno.Savršenom,apsolutnom je potrebno da odrećuje svaki segment života čoveku.Ko u vojsci ovo je po ps-u a ovo nije,hahaha.Blago tebi.

Naravno da nije neophodno sve odrediti po ps-u. Neke stvari i jesu odredjene, ali nigde ne pise da se neki religijski obicaji ne smeju vrsiti. Zato sam i pitao gde je to zapisano .
 
Prema Bozjoj reci, :) koju ocigledno ne poznajete pa vam je svesmesno :confused:

nemoj stalno brkati biblijske reči (skup raznih priča skupljenih u jednu celinu,koje u nekim momentima spominju neke istorijske ličnosti,sa dogašajima za koje nepostoje istorijske činjenice,naravno nemam nameru da nipodaštavam bibliju,ona svakako nosi mudrost ali ne u smislu zdravo za gotovo) sa rečju božijom jer ona nije upisana ni u jednoj knjizi nego u čovekovom genu koja se manifestuje zdravim razumom.Ja razumem tvoje uverenje da je biblija božija reč i to je u redu ali več sam si pisao naznači -po mom uverenju- ovako radiš iste stvari koje osuđuješ,vaša opcija je rep i šangarepa a to je isto nasilan metod samo u rukavicama.
 
Slažem se-"Sve vam je dozvoljeno ali nije sve na korist".Nikoga ne prisiljavati na bilo šta.Dozvoljeno je samo nekome skrenuti pažnju da li nešto valja raditi ili ne, a na njemu je da odluči.Imamo apsolutnu, od Boga nam datu slobodu, ali je treba koristiti krajnje savesno i obazrivo.To je moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Šta uopšte znači običaj i da li uopšte obavezuje?
Ako je običaj obavezujući bilo bi logično da su običaji svuda isti. Kako su običaji različiti, ne samo u susednim naseljima, nego, često, i u susednim kućama kako mogu biti obavezujući?
Ukoliko nisu obavezujući znači da se mogu menjati!
 
Šta uopšte znači običaj i da li uopšte obavezuje?
Ako je običaj obavezujući bilo bi logično da su običaji svuda isti. Kako su običaji različiti, ne samo u susednim naseljima, nego, često, i u susednim kućama kako mogu biti obavezujući?
Ukoliko nisu obavezujući znači da se mogu menjati!

Pa naravno ako su obicaji nesto sto je povezano sa nekim podrucjem i menja se od podrucja do podrucja jasno je da to ne proistice iz nekog strogog pravila i da se moze menjati.
 
Na sta bi licio ovaj svet bez narodnih obicaja!?Nista lepse nego kada odete u neku zemlju i vidite obicaje tih ljudi!Sami obicaju uoblicavaju i stvaraju nacije!
Slazem se da mi se neki nasi obicaji manje,a neki vise dopadaju,ali oni su deo nas samih! I oni nisu trajni,menjaju se,i odatle razlicitost obicaja cak i u okviru istog naroda!

Da li treba menjati obicaj kad se uvidi da je stetan. Na primer pijenje iz iste case ...
 

Back
Top