Obama pozvao Indiju i Pakistan na dijalog

  • Začetnik teme Začetnik teme Mingo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Obama pozvao Indiju i Pakistan na dijalog
Politika - Pre 23 minuta
Američki predsednik Barak Obama pozvao je Indiju i Pakistan da međusobni konflikt reše dijalogom, istakavši da će regionalna nestabilnost samo omesti Nju Delhi u njegovom ekonomskom jačanju.


Obama je odgovarajući na pitanja studenata na jednom koledžu u Mumbaju izrazio podršku za dva, kako je naveo, američka saveznika koji jedan drugog vide kao "iskonske rivale".

Pakistan je važan partner SAD u ratu u Avganistanu, dok Obama Indiju smatra ekonomskim partnerom od vitalnog značaja.

Američki predsednik je izrazio nadu da će sve moćnija indijska ekonomija pomoći da se otvore nova radna mesta u SAD.

Međutim, pretežno hinduistička Indija i uglavnom muslimanski Pakistan, koji oboje imaju nuklearno naoružanje, vodili su tri rata, otkako su 1947. stekli nezavisnost od Britanije.

Obe zemlje gaje veliko međusobno nepoverenje i sumnjičavost.

Indijski zvaničnici optužili su pakistansku obaveštajnu službu da je pomogla terorističke napade na Mumabaj 2008, dok Pakistan indijske veze sa Avganistanom vidi kao pokušaj da bude opkoljen.

Obama je naveo da je za Indiju od najvećeg značaja da Pakistan bude uspešna, stabilna i napredna zemlja.

"Apsolutno je u vašem interesu, u trenutku kada pokušavate da na sve načine uspete na svetskoj ekonomskoj sceni, da vas ne ometa bezbednosna nestabilnost u regionu", istakao je Obama.

"Nadam se da će se vremenom uspostaviti poverenje između vaše dve zemlje, da ćete započeti dijalog, možda od manje problematičnih pitanja i postepeno ići ka kontroverznijim", rekao je predsednik SAD.

Indija je prekinula razgovore sa Pakistanom posle napada na Mumbaj u novembru 2008.

U poslednjih nekoliko meseci najviši zvaničnici ministarstva spoljnih poslova dve zemlje sastali su se u više navrata u pokušaju da "probiju led", mada je Indija isključila ponovno pokretanje mirovnih razgovora u punom obimu dok ne budu kažnjeni Pakistanci odgovorni za napade u Mumbaju.

Obama je, takođe, pozdravio indijske investicije u Avganistanu, navodeći da sve zemlje u regionu treba da potpomognu mir u Avganistanu.

"Ne mislimo da to (mir) možemo sami da postignemo", poručio je Obama.

Predsednik SAD je trodnevnom posetom Indiji započeo turneju po Aziji, u okviru koje će posetiti i Indoneziju, Južnu Koreju i Japan.
 
Poslednja izmena:
Ovdje se u tekstu kaze da je Indija pretezno Hinduisticka a ako je cilj Indije da bude Hinduisticka onda zasto nije dozvolila da se Kasmir pripoji Pakistanu jer bi tako bili cisti odnosi izmedju muslimana i Hindusa.Mislim da Indija blokira Pakistan i zeli ga uvuci u nesto u cemu nije umijesan Pakistan a to je u teroristicke napade.Pakistan otvoreno podrzava otcjepljivanje Kasmira i to bi trebao biti predmet buducih razgovora kako bi se Indija mogla razgraniciti sa Pakistanom.Upravo pakistan i Indija su nastali razdavajenjem dvije religije Islama i Hinduizma i od tog rzagranicenja nastali su Indija i Pakistan.Moram vam napomenuti da je Indiojom nekada vldala Islamska dinastija Velikih Mogula i da je u Indiji bilo puno muslimana tako da je pakistan zasluzio da ima Kasmir u svojoj drzavi.
 
pakadmin.jpg


Ovo je mapa Pakistana sa postojecim provincijima.Takodjer i Pakistan ima svoj dio Kasmira i mozete vidjeti da je Kasmir podijeljen izmedju Indije i Pakistana a da bi trebao biti jedinstven u Pakistanu jer na tom prostoru zive samo muslimani.

IndiaMap_tourism.gif


Ovo je mapa Indije i mozete primjetiti Indijske provincije u kome zive muslimani a to su provincija Gudzarat i Kasmir koji trazi otcjepljenje od Indije.
 
U stvari da napomenem da na ovoj mapi Pakistana je prikazan Jammu & Kashmir kao disputed terithory a to je sporna teritorija.Pakistan nema nijedan dio Kasmira tako da je sav Kasmir u Indiji i Pakistan se spori sa Indijom oko Kasmira koji bi trebao biti Pakistanska teritorija.Pakistan je imao tu teritoriju kroz historiju i ta teritorija je tradicionalno naseljena muslimanima.Pogledajte opet mapu Pakistana i vidjecete da sje obiljezen Kasmir ali samo kao sporna teritorija.Fakticki Kasmir je u Indijskoj teritoriji ali se vode razgopvori oko tog pitanja.
Znaci Jammu & Kashmir je sporna teritorija i ona bi trebala postati Pakistanskom teritorijom jer nikada indija nije imala pod svoju vlast Kashmir.

U Indiji ima 13,4 % muslimana i najvise naseljavaju provinciju Gudzarat i Kashmir a ima ih u gradovima kao sto je Mumbai.Mislim da se Kashmir mora otcjepiti jer mora medjunarodna zajednica da reagira i da intervenise oko vog pitanja kako bi se vratio Kashmir pod ingerenciju Pakistana.U drzavi Indiji ima oko 150 miliona muslimana.Tolika brojka muslimana u Indiji je posljedica dugogodisnje vladavine Velikih Mogula .
 
Poslednja izmena:
I pored toga sto muslimani nemaju u svoje drustvo klasnu podijeljenost ili kastu Indijski muslimani je imaju pod utjecajem Hinduske kulture koja je nametnula muslimanima tu podjelu drustva.Postoje tri grupe Indijskih muslimana a to su Ashraf, Ajlaf i Arzal.Ashraf je najvisa klasa kod muslimana koji misle da su Arapskog porijekla dok se Ajlafi smatraju konevrtiranim Hindusima u Islam koji su pobjegli od Indijskog kastinskog sistema.Treca grupa je Arzals koja je u vezi sa najnizom kastom medju Hindusima.
To je naravno nametnuto od Hindusa i Hindusi su sami htjeli da se muslimani uklope u Indijski sitem kasti.Muslimani ne podrzavaju kastinski sitem i kod muslimana to ne postoji a to je dovoljan dokaz da su muslimani u Indiji ugrozeni od svojih elemntarnih ljudskih prava jer muslimani se trebaju osloboditi od Hinduskog utjecaja na muslimanksi zivot i nacin Islamskog zivota koji ne podrzava kastinski sistem.
Jedno je istina da je muslimana mnogo u Indiji ali oni trebaju stvoriti atmosferu slobodnog drustva i da ne ulaze u Hindusku kastu.Mislim da Kashmir mora se pripojiti Pakistanu i da je to vec rijeseno da se Kashmir mora otcjepiti od Indije jer to je ostatak davansnjeg razgranicenja muslimana i Hindusa.
 
Poslednja izmena:
Indija moze biti lijepa zemlja samo ako se odrekne mijesanja u muslimanske poslove i u islamsku tradiciju muslimana.U Indiji ima oko 150 miliona muslimana i to nije sala jer to je najveca brojka muslimana poslije Indonezije.Indija mora shvatiti da je zadrzavanje Kashmira jedan izvor sukoba izmedju Hindusa i muslimana jer prakticno Kashmir pripada Pakistanu i trebaju se povesti pregovori oko toga i da se mirno preda Kashmir pakistanu jer Kashmir nece da zivi sa Hindusima u Indiji nego zeli da zivi u pakistanu i to je jedan oblik samoopredijeljenja.Kashmir je vecinski muslimanska provincija i treba se postovati volja naroda da se pridruzi drzavi pakistanu jer samo tako ce se obaviti pravilno razgranicenje muslimana i Hindusa.
 
Američki predsednik Barak Obama je doputovao u Nju Delhi, posle razgovora o osetljivoj temi američkih odnosa sa Pakistanom, tokom susreta sa indijskim studentima u Mumbaju.
Indijski premijer Manmohan Sing je danas dočekao Obamu na aerodromu u indijskoj prestonici, drugom odredištu predsednikove desetodnevne turneje po Aziji. Posle svečane večere zakazane za večeras, sutra se očekuuje saopštenje o seriji sporazuma, koja obuhvata i dogovore o borbi protiv terorizma i klimatske promene.
Obama je studentima u Mumbaju rekao da Sjedinjene Države intenzivno rade sa Pakistanom na suzbijanju kanceroznog islamskog terorizma, ali da se u tome napreduje sporije nego što bi želele Sjedinjene Države. Takođe je istakao da Indija ima najviše interesa za uspeh Pakistana u borbi protiv ekstremista, dodavši da joj nisu potrebne bezbednosne nevolje u vreme kada počinje da postiže uspehe na globalnoj ekonomskoj sceni.
Predsednik Obama je pozvao dugogodišnje suparnike da pojačaju mirovne napore i rekao da su Sjedinjene Države spremne da budu prijatelj i partner u mirovnom procesu, iako ne mogu da nameću mir tim zemljama.

VOA News
 
Naravno je da se Pakistan i Indija moraju izboriti sa terorizmom i to cini pakistan time sto se bori protiv terorista Talibana.Mislim da moraju biti efikasni i da eliminisu svaku vrstu terorizma koja dolazi od Talibana i Al Kaide.nego, zelim reci da muslimani Kashmira nisu teroristi nego su ljudi koji traze pripajanje pakistanu i to je legitimno pravo jednog naroda.Teroriste Al Kaide ne vezem za Kashmir jer Kashmir je nesto drugo i mislim da Pakistan i Indija moraju povesti razgovore oko Kashmira sto prije jer se to pitanje ne moze odlagati.Znam da su teroristi opasni i da su ucinili dosta toga loseg ali kashmir je jedini razlog sto su odnosi Indije i Pakistana hladni i ne mogu se popraviti.Kashmir zasluzuje medjunarodnu podrsku i treba se skrenuti paznja Indiji da bude realnija prema kashmiru i da je vrijeme da se Kashmir pripoji Pakistanu.
 
SAD mire Indiju i Pakistan
Blic - Pre 6 sati
Barak Obama, američki predsednik, izjavio je danas da Indija treba da pojača napore na uspostavljanju mira sa Pakistanom nakon što su se odnosi dve zemlje poremetili posle terorističkih napada u Mumbaju 2008. godine. Šefu Bele kuće Indija je bila prva stanica na početku desetodnevne turneje po Aziji, koja je usledila nakon debakla njegove Demokratske partije na dopunskim izborima za Kongres SAD.


"Nadam se da će se, tokom vremena, razviti poverenje između ove dve zemlje, da će otpočeti dijalog, možda prvo o manje teškim pitanjima, da bi se postepeno došlo i do ozbiljnijih tema. Teroristi u Pakistanu ubili su više ljudi u toj zemlji bilo gde drugde", izjavio je Obama na sastanku sa studentima u jezuitskom koledžu Sveti Ksavijer u Mumbaju.

Dok je Obamina poseta Indiji uglavnom vezana za poboljšanje trgovine, pitanje regionalne stabilnosti u južnoj Aziji dominiralo je na sastanku sa studentima. Obama je odgovarao na seriju pitanja studenata, a kada je mlada devojka upitala o američkoj podršci Pakistanu, američki predsednik je odgovorio da je očekivao to pitanje. Indija okrivljuje Pakistan zbog podrške pobunjenicima i tvrdi da elementi unutar Pakistana stoje iza napada koji su se dogodili 2008. u Mumbaju, kada su teroristi ubili 166 osoba.

Obama i njegova supruga Mišel stigli su u subotu u Mumbaj, prvo odredište na njihovoj turneji po Aziji, kako bi dali podsticaj trgovini i kako bi učvrstili veze sa ključnim regionalnim saveznicima. Nedugo po sletanju, predsednik Obama je odao poštu nastradalima u terorističkim napadima u Mumbaju.

"Nikad nećemo ovo zaboraviti", rekao je Obama tom prilikom.

Bračni par Obama odseo je u hotelu "Tadž Mahal" pre nego što su juče odleteli za Nju Delhi. Ceo sprat tog luksuznog hotela bio je rezervisan za njih dvoje, a svih 570 soba za njihovo obezbeđenje i pratnju, među kojima su bili investitori i zvaničnici. U obezbeđivanju američke delegacije učestvovalo je i oko 10.000 pripadnika indijskih bezbednosnih snaga. Predsednik SAD se u subotu uveče obratio i najpoznatijim indijskim biznismenima u Mumbaju. Bela kuća, potpuno svesna uloge koju je oslabljena američka ekonomija igrala u neuspešnim prošlonedeljnim izborima po demokrate na sredini mandata, nastoji da naglasi ekonomsku dobit koja se očekuje od ove turneje.

"Američke kompanije sklopiće ugovore vredne oko deset milijardi dolara sa Indijom, koji će doneti 54.000 novih radnih mesta u Americi. Počećemo da tretiramo Indiju slično kao druge bliske saveznike i partnere i kao zemlju sa zajedničkim interesima", izjavio je Majkl Fromen, viši savetnik u Beloj kući.

Međutim, zapadni mediji ocenjuju da je malo verovatno da će Vašington jasno izjaviti da podržava predlog Indije da postane stalna članica Saveta bezbednosti UN.

Obama se juče u Nju Delhiju sreo sa Manmohanom Singom, 78-godišnjim indijskim premijerom, kao i sa Sonjom Gandi, predsednicom Indije i šefom vladajuće Kongresne partije. Američki predsednik će posle Indije posetiti i Indoneziju, Južnu Koreju i Japan na svom najdužem putovanju do sada.

Mišel Obama igrala bosa

Mišel Obama, prva dama SAD, iskoristila je u posetu svog supruga Indiji, da u Mumbaju bosa odigra ples uz taktove muzike iz Bolivuda. Ona je tokom gostovanja na Univerzitetu u Mumbaju podržala indijsku organizaciju koja se bavi zaštitom siročadi i dece koja su pobegla od kuće. Pre govora koji je trebalo tu da održi, skinula je cipele i zaplesala sa grupom od 30 dece uz muziku iz bolivudskog filma "Boja šafrana" koju je napisao kompozitor Alah Rahman, autor muzike u hitu "Milioner iz blata", koji je prošle godine osvojio "Oskara".

"Volim da igram. Kako je ovo zabavno", rekla je Mišel Obama nakon plesa.

U govoru koji je potom održala mladim Indijcima ona je kazala da i sama nije odrasla uz mnogo novca i da nikad nije ni zamišljala da će postati prva dama Amerike.

"Ali, pošto sam se obrazovala, kada je za to došlo vreme, bila sam spremna", rekla je Obamina supruga.

I. Bajrić
 
Ovdje nije spomenuto ni K od Kashmira.Kao da pitanje Kashmira ne znaci Americi da upotrijebi izraz da se Kashmir mora vratiti Pakistanu i da se smire sporni odnosi izmedju Indije i Pakistana.Razumijem da se odnosi izmedju pakistana i Indije moraju poboljsati zbog teroristickih napada u Mumabiju i to je nesto sto se desilo veoma strasno ali isto tako najcvaznije pitanje izmedju Pakistana i Indije je pitanje Kashmira koje se mora rijesiti i gdje se teritorija sa vecinskim muslimanksim zivljem mora vratiti Pakistanu.Svi znamo da su se razgranicenjem muslimana i Hindusa osnoavo Pakistan koji je bio takodjer pod Velikim Mogulima i zato moramo uzeti cinjenicu da je Indija bila vrlo dugo pod islamskom dinstijom i da zasluzju muslimani mjesto koje im je zasluzno.Oni barem zasluzuju da budu umijesani u vlast i da drze Indiju kao svoju zemlju a Kashmir koji je vecinski muslimanksi je otvoreno dio Pakistana i to se ne moze reci da nije dio Pakistana jer ima vise muslimana i predajom Kashmira bi se zavrsilo razgranicenje izmedju Indije i muslimanksog stanovnistva u post Mogulskom carstvu.Na primjer muslimani su vladali Indiijom i delhi je bio prijestolnica Velikih Mogula i tokom vladavine Mogula prosirio se Islam na danasnji Pakistan i Kashmir koji je vecinski muslimanski.Znaci Kashmir je vazno pitanje po muslimane i Obama je trebao pomenuti Indijskom predsjedniku pitanje Kashmira kao jedna tacka od presudnog znacaja za odnose Pakistana i Indije.
 
Poslednja izmena:
597px-Kashmir_region-map_2004.jpg


Ovdje mozete vidjeti mpau Kashmira koji je podijeljen na sjeverni rejon koji prema mirovnom sporazumu treba pripasti Pakistanu, onda imamo kasal rejon koji bi trebao pripasti Kini i imamo Jammu & Kashmir koji pripada Indiji.ne znam da li se ovaj mirovni sporazum realizovao jer prema nekim mapam sjeverni rejon je ubrojen pod psakistanskom drzavom a pakistanci traze cijeli kashmir jer u cijelom Jammu & Kashmir su stanovnici muslimani koji traze pripajanje teritorije Pakistanu.sada ne znam dokel se stalo sa tim pregovorima i da li je sjevreni rejon pripao Pakistanu jer prema nekim mapama sjevreni rejon je ubrojen u drzavu Pakistan.
map_of_pakistan.jpg


Na primjer na ovoj mapi je ubrojen jedan dio kashmira u Pakistansku drzavu i mislim da je to sprona teritorija i bas je ubrojen sjevreni rejon koji je obiljezen na ovoj gronjoj mapi Kashmira.

map_of_india.jpg


Evo ovdje mozemo vidjeti da na ovoj mapi je Indija bez sjevrenog rejona koji je najvejreovatnije pripojen Pakistanu.Mislim da je postignut neki sporazum oko Kashmira i da je jedan dio pripao Pakistanu.Ali postoje neke mape kao sto je gornja mapa Indije koja je podijeljena u rejone u kome cijeli Kashmir spada u Indiju.Ne znam da li se nesto postiglo oko Kashmira ali mislim da je Kashmir znacajno pitanje za muslimane i da se treba cijeli Jammu % Kashmir pripojiti Pakistanu.
 
Poslednja izmena:
Administered by Area Population

India Kashmir Valley 4 million 95% Muslim 4% Hindu

Jammu 3 million 30% Muslim 66%Hindu 4%Buddhist

Ladakh 0.25 million 46%Muslim 50%Hindu 3%Buddhist

Pakistan Azad Kashmir 2.6 million 100% Muslim

Northern Areas 1 million 99% Muslim

China Aksai Chin –

Zelim samo reci da mi je sladsji taj dio Pakistanskog Kashmira no ista.Volim sjevrenu teritoriju Kashmira i azad Kashmir i zelio bih da odem tamo i da zivim.

Jammu%2C_Kashmir_and_Ladakh.JPG


Da, mislim da se nesto rijesilo povodom Kashmira i da je podijeljen na Kineski, Indijski i pakistanski dio i mislim da se to desilo u zadnjem ratu 1999 godine kada je Kashmir podijeljen na ove dijelove.Znaci sjeverna teritorija i Azad Kashmir pripadaju Pakistanu dok Aksal Kashmir pripada Kini a Jammu i Ladakh i Kashmir valey pripadaju Indiji.Ovdje gore je postavljena jedna statistika u kome je prikazan sastav stanovnistva u svim dijelovima Kashmira.
 
Poslednja izmena:
I treba se uspostaviti dijalog imzedju Indije i pakistana jer to je nuzno kako bi se prevazisli odredjeni problemi na relaciji tih dviju zemalja.Indija mora da shvati da ne moze drzati pod svojom kontrolom Kashmir i da joj je najbolje da Kashmir preda pakistanu jer to ce utjecati da se tezinije u Indiji smire i da se Indija okrene jednom novom zivotu koji ce biti bez Kashmira.To je uslov kako bi se usptavio dijalog izmedju Pakistana i Indije.Druga tacka je pitanje terorizma i tome se mora stati na put kako bi dvije zemlje bile u miru.
 
Kashmir je lijepo mjesto i ono je turisticka atrakcija tako kad bi pripao Pakistanu onda bi tek tada Kashmir dobio pravu sjaj jer u cijelom Kashmiru je preko 80% muslimana.Zato muslimani moraju traziti od Indije da bude konkretna i da kaze da Indija nema pravo na tu teritoriju i da Kashmir ima pravo se pripojiti Pakistanu jer muslimani imaju pravo zivjeti sa drugim muslimanima.Zapravo muslimani iz Kashmira su Pakistanci i oni su ostali da zive u Indiji zato sto Indija nije dozvoljavala da Kashmir predje u Pakistanske ruke nego je zbog toga izbio rat.Mi zelimo muslimani da nemamo konflikta sa Indijom jer Indija ima puno muslimana i oni mogu zivjeti u Indiji tako da jedino je Kashmir kriticna tacka u Indiji jer ona moze svakog momenta eksplodirati.Kashmir je inace najljepsa zemlja i od ljepote se ne mozes nagledati tako da jedino prisajeidnjenjem Pakistanu Kashmir ce dobiti svoj pravi sjaj i muslimani ce biti sa svojim muslimanima iz Pakistana.
 
Pakistan je zvanicno islamska republika koja zasniva svoje ucenje na Islamskom zakoniku i tako pored Pakistana je i Afganistan islamska republika.Pakistan je veoma lijepa zemlja i ona ima jedan lijepi grad koji se zove Lahor i veoma su lijepi parkovi i lijepo zelenilo.Pakistan je veoma razvijena drzava i ona ima pravo na Kashmir zato sto u Kashmiru zive muslimani koji su slicni Pakistancima i oni su zapravo dio Pakistanske populacije.Indija se ponasa kao da nema u svojoj drzavi muslimane pa stoga zeli da marginalizuje muslimane u svakom pogledu i da im nameten kulturu.To muslimani nece i ako sto mozete vijdeti na mapi nalazi se jedna muslimanska provincija zvana Gudzarat u kome zive vecinom muslimani ali muslimani ne zive samo u Gudzaratu oni zive u svim vecim gradovima u Indiji i ima ih oko 150 miliona.To nije sala i mislim da Indija mora sagledati stvari i da pokusa da se pravilno razgranici sa Pakistanom time sto ce predati cijeli Jammu &Kashmir i da se poslije rijesi taj problem oko koga je bilo rata.Kad su vladali Moguli Kashmir je bio Islamiziran i oni su svi muslimani a drevna Indija ne obuhavta Kashmir tako da i sa historijskog gledista Kashmir ne pripada Indiji i Kasdhmir je pod okupacijom.

250px-Mughal1700.png


Ovdje mozete vidjeti koliko je bila velika drzava Velikih Mogula i da sa pravnog aspekat oni su trebali ostaviti islamsko naslijedje i ostavili su ga u Afganistanu i paki8stanu ali Kashmir je oduvijek bio vezan za Pakistan.pakistan je nastao dijeljenjem Indije tako sto su se odvojili muslimani i Hindusi ali to razgranicenje nikada nije urajdeno po pravdi jer trebalo je da se pridruzi i Kashmir koji je dio Pakistanske teritorije.Rado bih otisao u kashmir da provedem zimu i da osjetim hladan i svjez vazduh Kashmira koji se granici sa Himalajima.tamo bih klanjao i molio se Allahu i pio bih vruci caj a to je cejlonski caj.cejlonski caj je veoam dobar za zimu jer grije tijelo i daje snagu tijelu i duhu.Volim sto su muslimani zastupljeni u kashmiru i volim sto ce se morati rijesiti pitanje Kashmira kad tad i ako ne bude Kashymir Pakistanski onda ce sigurno biti muslimanksi uvijek i uvijek ce u njemu zivjeti muslimani.
 
SAD podržavaju ideju o Indiji kao stalnoj članici SB UN
Politika - Pre 16 minuta
NJU DELHI - Predsednik SAD Barak Obama rekao je, tokom posete Indiji, da bi ta mnogoljudna zemlja trebalo da postane stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN).

Radi se o važnom gestu u korist Obaminih domaćina, i znak je da SAD visoko vrednuju jačanje svojih odnosa sa Indijom.ocenjuje američka agencija AP.

Obama je rekao pred indijskim parlamentom da se nada "reformisanom Savetu bezbednosti UN koji će uključivati Indiju kao stalnu članicu".

Smatra se da je američko prihvatanje ideje o Indiji kao stalnoj članici bilo na vrhu ili pri vrhu liste očekivanja Nju Delhija od Obamine posete - prve zvanične koju je on učinio Indiji.
 
Pitanje je da li Amerika zeli da muslimani imaju svoju stalnu clanicu UN Savjeta Bezbjednosti i da li misli na tome da muslimani ne zele biti nikome priklonjeni nego zele da budu svoji.Zasto na primjer ne bi mogao pakistan da bude stalna clanica Savjeta Bezbjednosti i da muslimani imaju svoga predstvanika u UNu.Ovdje se jasno radi o cinjenici da amerika ne zeli da pomogne muslimanima nego muslimane ostavlja da se priklanjaju raznim silama u okolisu.Mislim da Pakistan zasluzuje da ima mjesto u UNu koje zasluzuje i da bude zastitnik interesa muslimana svijeta.Obama nije spomenuo pitanje Kashmira ali to je bolno pitanje jer Pakistan ne zeli da se odreken vjekovne teritorije koja je uvijek bila Pakistanska.Zato je jedini korak ka izlasku muslimana iz krize da se medjuosbno ujedinjuju i da budu povezani paktom koji se planira od Turske na jednoj od postavljenih tema.Mislim da Amerika nije fer prema muslimanima i da oni zasluzuju svoje mjesto u svijetu da budu postovani i uvazavani kao drzave koje imaju nekog znacaja u svijetu.Ovdje je Obama potpuno podrzao Indiju a nije rekao nista o spornom kashmiru koji bi trebao pripasti Pakistanu.
 
Mislim da se pitanje kashmira mora ubrzo rijesiti i dati pravo muslimanima na samoopredijeljenje.Indija vise ne moze drzati Kashmir kao svoju provinciju i zato jedino je rjsenje da se kashmir pripoji pakistanu koji bi bio zaodvoljan ponasanjem Indije.Indija je mnogo utjecala da se dogodi teroristicki napad u Bombaju jer ona je doprinjela svojim pristiskom na muslimane u Kashmiru da teroristi to iskoriste i da ucine zlocin.naravno to nema veze sa muslimanima u Kashmiru koji zele da se pripoje Pakistanu jer realnsot je da je Kashmir Pakistanski i Moguli su cuvali Kashmir za muslimanksu provinciju koja ce biti u muslimanskoj drzavi.Drevna Indija nikada nije imala Kashmir pod svojom teritorijom i to je dokaz da je Indija okupator na tom podrucju i da se trebaju Indijski vojnici povuci i dati pravo pakistanu da se prosiri.
 
Američki predsednik Barak Obama rekao da podržava reformisani Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija u kome bi Indija bila jedna od stalnih članica.
U znak uvažavanja uspona Indije ka statusu svetske sile Obama je rekao indijskom parlamentu da Sjedinjene Države žele Ujedinjene nacije koje bi bile efikasne, efektne, kredibilne i legitimne, i da je to razlog što podržava ideju da Indija postane stalna članica Saveta bezbednosti.
Američki predsednik je govorio danas, u Nju Delhiju, tokom trećeg i poslednjeg dana svoje posete Indiji.
Obama je rekao da je Indija "već postala" svetska sila i da će američko-indijski odnosi biti jedan od činilaca koji će definisati 21. veka.
Ranije danas, predsednik Obama se sastao sa indijskim predsednikom Manmohanom Singom. Lideri dve najveće svetske demokratije izneli su obrise niza sporazuma za podsticanje saradnje u nekoliko ključnih oblasti, od suzbijanja terorizma i stimulacije ekonomskog rasta do borbe protiv klimatskih promena.

VOANews
 
329px-Lahore_Montage.jpg


Ovo je najljepsi grad u Pakistanu Lahor koji ima prediven parkove i lijepe Dzamije.Lijepo je posjetiti Lahor kako bi se osjetila svjezina Pakistanskog vazduha.Nema ljepse zemlje od Pakistana i Lahor je najljepsi grad i sve muslimani.


Lahor je glavni grad pakistanskog dijela Pendžaba i drugi grad po veličini u Pakistanu. Prema popisu iz 1998. imao je 5,14 miliona stanovnika, a po procjeni iz 2006. ima 6,48 miliona stanovnika. Historijski je bio poznat po bogatom mogulskom nasljeđu. Lahor se smatra kulturnim centrom Pakistana. Postoji i mala filmska industrija u Lahoru (lokalno se zove Lolivud).

Historija [uredi]

Mahmud Gazni je 1021. postavio na tron Malika Ajaza. Tada je Lahor postao glavni grad Gaznavidskog carstva. Posle pada Gaznavidskog carstva razne muslimanske dinastije poznate kao Delhijski sultanat vladale su Lahorom. Prvi sultan Delhijskog sultanata krunisan je 1206. u Lahoru. Lahor je bio u sastavu Mogulskog carstva od 1524. do 1752. Akbar Veliki je odlučio 1584. da Lahor postane glavni grad Mogulskog carstva. Tada je sagrađena velika Lahorska tvrđava na ruševinama stare tvrđave.
Džah Džehan je rođen u Lahoru. On i Džahangir su proširili tvrđavu. Poslednji mogulski car Aurangzeb je sagradio poznate graćevine: Almagiri vrata i Badšahi džamiju. Siki su vladali gradom od 1799. do 1849. , a Lahor je bio glavni grad njihovog carstva. Poslije rata Sika i Engleza Lahor dolazi pod vlast britanske krune sve do stvaranja Pakistana 1947. Do 1947. Lahor je bio glavni grad Pendžaba. Napadom indijske avijacije 1965. na Lahor počeo je rat između Indije i Pakistana zbog Kašmira.

wikipedia
 
Radi ovakve lijepe drzave kao sto je Pakistan trebala bi Indija da ustupi Kashmir i da preda teritoriju Pakistanu.Pakistan je lijepa zemlja i muslimanska zemlja koja zeli da pripoji Kashmir koji je 90% muslimanksi i da ljudi zive u Pakistanu kao sto je to red.Mogulsko carstvo je ostavilo prostora da se muslimani i Hindusi razgranice i muslimani iz Kashmira nisu Indijci nego Pakistanci i zeler da zive sa svojim muslimanima.Indija je dovoljno velika i nije nista za nju da preda teritoriju Pakistanu.Inace glavni gard pakistana je Islamabad a jedan od vaznijih gradova je Karaci koji je predivan grad i sjedi na morskoj obali.Pakistan je dosta velika drzava i ona je veca od bivse Jugoslavije i Pakistan je velicinom kao cijelo Balkansko poluostrvo.To nije sala i volim da se jos Pakistanu pripoji i Kashmir koji ce biti svjetlo sunca Pakistansko i od Kashmira ce dolaziti miris svjezeg vazduha na Pakistanskim dolinama i poljima.Zelim da Pakistanci zive dobro i da to bude prava islamska drzava u pravom smislu rijeci i vazno je da se oslobode Americkog prisustva jer Amerika je pokazala da je ne interesuje Pakistanski problem.
 
Steta je da ovakva tema propadne jer smo priliozili razne mape i tu se vidi ko je u pravu oko situacije u Kashmiru i Indiji.Mislim da i jedna i druga zemlja moraju povesti racuna oko terorizma i da se dogovore da osude svaki vid terorizma jer ni Pakistanu ni Indiji ne odgovara terorizam.Pakistan je sada drzvaa koja se bori protiv Talibana i ona ulaze napore kako da elimnira Talibane koji siju smrt u drzavi i u Afganistanu.S tim se mora biti nacisto da Al Kaida ne predstavlja muslimane niti muslimani nisu vecinom za Al Kaidu koja zeli da obruka Islam i muslimane i da naljuti cijeli svijet na muslimane.Ovo oko Kashmira bi trebalo biti rijeseno jer Indija se mora urazitmi da je Kashmir dio Pakistana i da ne moze izbjegavati pregovore koji su nuzni jer Kahsmir je Pakistanska teritorija.Pakistan se mora prosiriti i tyo je neminovno jer Pakistanm ne moze ostati ovakvog oblika jer muslimanksi narod zeli da Pakistan bude veci i prosireniji.Pakistan je slatka zemlja i ona je za muslimane dobra zemlja.
 
Pakistan je jedina nuklerana sila muslimana koja je stekla nuklerano oruzje preko svog saveznika Amerike.Pakistansko-Indijski rat je bio strasan i nije trebao da se dogodi.Pakistanci su ljudi koji zele da obnove svoju drzavu i da se prosire na Kashmir.Jedino mi je zao sto je Banglades malo udaljeniji od Islamskih zemalja ali i on se uzima u ozbir kada se prica o jedinstvu muslimana.Indija ima mnogo muslimana i to je jedna istina ali prernaseljenost Indije je vazan faktor sto u Indiji ima 13,4% muslimana.To ipak nije za potcjenjivanje i to moze donijeti da se muslimani moraju ponasati u Indiji kao u islamskoj zemlji jer oni imaju tradicjiu vjekovnu od Velikih Mogula.Indija mora da shvati da bez muslimana ne moze graditi Indiju i da se Indija mora garditi prevashodno sa muslimanima jer muslimani imaju tradicjiu u Indijskoj drzavi.Sto se tice Kashmira taj dio se mora pripojiti Pakistanu i donijeti novo prosirenje Pakistanske granice.Inace bitce konflikata ako se to ne sprovede.Indija je jedna zemlja koja je prepuna obicaja i religija a najrasprostanjenija religija je Hindu religija koja vjeruje u vise bogova a to je u stvari politeizam.Zato je vrlo tesko muslimanima da zive u tom okruzenju paganstva jer Hindu kultura namece muslimanima neka pravila u zivotu i nto nije dobro sto se prihvata od strane muslimana.Na primjer muslimanima je izricito zabranjeno da sklapaju brakove sa politeistima a dozvoljeno im je da sklope brak sa pripadnicima Avramove religije a to je Jevrejima i Krscanima.Samo muslimanska se ne moze udati za nemuslimana a muskarci se mogu zeniti sa pripadnicima Jevrejske i Krscanske zajednice.Sa politeistima se isricito zabranjuje bilo kavo mijesanje bracno i to se zbranjuje Kur'anom.Zato je muslimanima u Indiji tesiko da zive pored politeisticke religije koja vjeruje u vise bogova i oni su prezivjeli Imperiju Derhijsku i iImperiju Velikih Mogula i nisu se zato vrijem Islamizirali mozda neki Hindusi su tada prijesli u Islam ali Indija se nije Islamizirala.To je ono sto muslimane brine jer Hindusi su veoma zdrti ljudi i nece se okaniti svojih bozanstava.Prema tome jedino rjsenje je da se Indija ustali kao gradjanska drzava i da preda Kashmir Pakistanu jer to je ono razgranicenje sa Pakistanom koje se trebalo uciniti odavno.
 

Back
Top