O Svetom Martinu od Tura

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
262.334
1-www.en_.wikipedia.org_-553x1024.jpg

Postoji sedam (7) Svetih Martina, plus jedan papa. Sveti Martin sa El Grekove slike poznat je kao Sveti Martin od Tura (na latinskom: Sanctus Martinus Turonensis; 316. – 8. novembar 397), pošto je bio biskup grada Tura u Francuskoj.

Rođen je negde u Panoniji, i poticao je iz bogate porodice privržene Rimskoj imperiji. Otac mu je imao zvanje visokog rimskog oficira, a slična karijera čekala je i Martina, pošto je služio u rimskoj konjici, negde u Galiji. Njegova hagiografija govori da mu se život drastično promenio jedne zime, na putu za Amijen, prilikom susreta sa prosjakom, kada je mačem prepolovio svoj plašt, i jedan deo dao prosjaku.

Te noći u snu mu se javio Isus Hrist, ogrnut u onu polovinu Martinovog plašta, i ovako mu rekao: „Martine, obukao si me svojom odećom, dozvoli mi da ja tebe ogrnem svojom!“. Martin je postao hrišćanin, i ostatak svog života posvetio je hrišćanskim dobrima. Simone Martini naslikao je 1322-1326. godine scenu u kojoj Martin napušta rimsku vojsku, i ova freska nalazi se u Donjoj bazilici Svetog Franje Asiškog, u Asiziju.

9-www.sr_.wikipedia.org_.jpg

RIA77

Domaćin
Poruka
3.975
Један професор је лепо објаснио да се због тога дан зове "Мратиндан", јер пре доношења грегоријанског календара, култ Светог Мартина је био толико раширен међу јужним словенима, да је у православном календару остао "Мратиндан" 11 новембра и по померању календара, па га римокатолици прослављају 11 новембра (по новом календару) а Свети Стефан Дечански и Свети Мина остао је под називом "Мратиндан" (11. новембар по јулијанском календару).

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.