Quantcast

O smislu života

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Za životinju postoje samo opažajne predstave i motivi koji pokreću njenu volju.

Čovek takodje poseduje sposobnost opažajnih predstava ali i apstraktnih koje su rezultat ranijih opažanja što čoveku daje izvesnu relativnu slobodu jer njega ne odredjuje samo prisutna opažajna okolina nego njegove misli apstrahovane iz ranijih iskustava ili sakupljenih učenjem.Zato njega ne pokreću motivi koji u sadašnjosti neposredno na njega deluju već on motive nosi i u svojoj glavi pa otud njegovo delanje nosi obeležje hotimičnog,namernog koje mu daje izgled nezavisnosti.Ova različitost u poredjenju sa životinjama zavisi od sposobnosti za apstraktne predstave,pojmova, što je suštinsko za um koga životinje i nemaju.

Za razliku od uma razum je sposobnost saznanja koje imaju i vivotinje samo u različitom stepenu.Od njega zavisi kako se oseti naših čula prevode u opažaje tako što im odmah tražimo i nalazimo uzroke ,shodno zakonu kauzaliteta,koji je forma u kojoj razum deluje ( I koji je svojstven razumu pre svakog iskustva).U savršenstvu toga otkrivanja veza medju stvarima aktom inteligencije,leži moć razuma od čije oštrine zavisi zavisi koliko je čovek razuman,oštrouman, lukav i td.

Za razliku od samo razumnog umnim se naziva čovek koji ne dozvoljava da ga vode opažajni utisci već ideje i pojmovi zbog čega je njegovo delanje promišljeno.(što ne podrazumeva nužno da je to delovanje čestito i čovekoljubivo)

Kant je bio prvi koji je um uzdigao do izvora svake vrline i praktično ih izjednačio svojim moralnim imperativima čiji je izvor a priori,sa one strane iskustva.A ako je to tako onda je um sposoban da neposredno i intuitivno spoznaje poslednje osnove svih stvari i svekolikog postojanja,ono natčulno,ono apsolutno,božansko...Onda i svaka naša misao i svest su deo svejedine misli i apsolutne svesti i naše saznanje istine je ustvari otkrovenje apsolutne istine.

Ovo bi onda bio i smisao čovekove misli i života uopšte i u tom slučaju Viktor Frankl ima pravo kad kao rezime svoje mukotrpne i dugotrajne potrage za smislom zaključuje da je um organ smisla.

Poslednja izmena:

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Nema tu mnogo mudrovanja:ili ima istine ,smisla ,Boga,čemu teži u svojoj slobodi ljudska duša ,ili je sve besmisleno.U istoriji smo videli dva puta kojim se rešavala ova dilema ,suprotna po svom usmerenju:religija starih Grka ,sva od ovoga sveta,a njihove Dioniziske bahanalije su se krvavo završavale.Druga je religija Indije,bramanizam i budizam ,koje obe negiraju ovaj svet i spas traže u nebu odvajanjem ovog od zemlje što takodje predstavlja neuspešno rešenje za problem smisla života.( Ova usmerenja su simbolično predstavljena na krstu kao horizontalna i vertikalna linija.)Samo tačka preseka istih,jedinstvo u kome se Bog ostvaruje u svetu a svet učestvuje u božanskom životu je rešenje koje je cilj koji daje ljudskom životu punoću i smisao.

DUH

Domaćin
Poruka
4.936
Matematika može da objasni smisao života.
Ali toliko znanje ja nemam...samo izuzetni ljudi su razumeli matematiku baš toliko dobro.
Recimo, ta tvoja "tačka preseka" @zxy postoji i kod solarnog krsta, Ankh-a i ja uopšte ne mogu da se složim sa maltene smešnim objašnjenjima o značenju. (To što po internetu piše "krst sa držačem" i slične gluposti)
Gornji deo krsta Ank je deo simbola večnosti matematike (u matematici se zove "beskonačno", svejedno) tako da u suštini Ank prema mojoj logici stvari NE predstavlja tek tako "večni život" već postoji ta jedna funkcija koja teži ka beskonačnosti dok se ostale "savijaju" do tačke preseka.

Interesantno je da si ti posle dužeg vremena napisao stvarno nešto za pokretanje mojih zakrečenih moždanih vijuga :lol: baš si me naveo na razmišljanje povezujući religije i još objasnivši kako si to povezao :ok:
Ja se samo malo nadovezah.

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.817
Matematika može da objasni smisao života.
Ali toliko znanje ja nemam...samo izuzetni ljudi su razumeli matematiku baš toliko dobro.
Recimo, ta tvoja "tačka preseka" @zxy postoji i kod solarnog krsta, Ankh-a i ja uopšte ne mogu da se složim sa maltene smešnim objašnjenjima o značenju. (To što po internetu piše "krst sa držačem" i slične gluposti)
Gornji deo krsta Ank je deo simbola večnosti matematike (u matematici se zove "beskonačno", svejedno) tako da u suštini Ank prema mojoj logici stvari NE predstavlja tek tako "večni život" već postoji ta jedna funkcija koja teži ka beskonačnosti dok se ostale "savijaju" do tačke preseka.

Interesantno je da si ti posle dužeg vremena napisao stvarno nešto za pokretanje mojih zakrečenih moždanih vijuga :lol: baš si me naveo na razmišljanje povezujući religije i još objasnivši kako si to povezao :ok:
Ja se samo malo nadovezah.
Pa šta da ti kažem;dodje vreme kad treba napraviti rezime sveg svog iskustva a rezime rezimea je pitanje smisla života.Ja nadjoh za sebe neko rešenje koje odgovara mojoj potrebi i mojim sposobnostima tako da dalje da čačkam neću...ako ne moram;):lol:
A kad si pomenuo matematiku u jednom svom blogu o večnim vrednostima napisao sam nešto i o njoj pa prilažem deo iz tog bloga;

Reč je o postojanju objektivnih vrednosti a ne predmeta ,a ove vrednosti se onda pojavljuju na bezbroj predmeta koji su onda nosioci tih vrednosti.Nosioci vrednosti se mogu podeliti na stvari i dobra.Stvari mogu biti sve stvari u prirodi koje mi procenjujemo ali one i nisu nosioci vrednosti u filizofskom smislu;sve zavisi od subjekta koji ih gleda i da li on na njima doživljava vrednost ili ne.Naprotiv na dobrima se već „nalazi“ vrednost jer ona nose duhovnu strukturu karakterističnu za odredjeni kvalitet vrednosti..Dobra su proizvodi duha a ne prirode.U njima se objektivišu vrednosti i ona nose smisaonu strukturu zakonitosti svesti.Matematika ima naprimer sasvim odredjenu duhovnu strukturu,neka Betovenova simfonija,religiozni sistem itd.Ko može da prodre u ove smisaone sklopove odgovarajućim radom ili postupanjem taj je i sposoban da doživi vrednosti jer se u njegovoj svesti bar kvalitativno pokreću iste zakonitosti .

Eto naprimer kad pojedinac kapira smisaoni sklop matematike on doživljava identitet svoje sstrukture svesti sa strukturom matematike kao nauke i u stanju je da doživi vrednost istine i baš taj doživljaj identiteta čini istinu kao bezuslovnu važeću vrednost odvojenu od dobra na kome se doživljaj desio.

• Podržavam
Reactions: DUH

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.