Božanska uloga mačaka u starom Egiptu.
Mačke su u starom Egiptu zvali „Mau“, a od početka je ova životinja imala posebno mesto kao zaštitnik useva u zemlji, jer su mačke ubijale glodare i zmije. Zahvaljujući tome, mačke su se počele smatrati zaštitnicima i kao rezultat toga su bile pripitomljene. Štaviše, poređenja DNK pokazuju da su mnoge vrste modernih mačaka potomci Egipćana.
Drevni grčki istoričar Herodot, koji je putovao u Stari Egipat, pomenuo je u jednom od svojih putovanja važnost domaćih mačaka. Herodot je napisao da se u starom Egiptu voljena mačka smatrala prijateljem i članom porodice. Kada je mačka umrla, porodica je uronjena u duboku žalost, obavljani su pogrebni rituali, a muškarci su brijali obrve kako bi izrazili svoju tugu.
U pustinji na periferiji grada Beni Hasan 1888. godine jedan egipatski farmer naišao je na sahranu nekoliko hiljada mačaka. Njihova tela su veštački mumificirana, što ukazuje na poštovan odnos vlasnika prema njima.
Drevni egipatski zakon je zabranjivao ubijanje mačaka, osim, naravno, kada se to radilo u žrtvene svrhe. Izvoz mačaka je bio zabranjen zakonom i predstavljao je krađu faraonove imovine. Štaviše, kada su Egipćani išli u pohode ili opremali trgovačke karavane i nalazili mačke u stranim zemljama, kupovali su ih ili otimali da bi ih vratili nazad u Egipat, kome su verovali da pripadaju.
https://www.facebook.com/photo/?fbi...gm.710932454089854&idorvanity=180303550486083