O lukavstvu

Gost
Који расипа мисли лукавих да руке њихове не сврше ништа;
Књига о Јову, глава 5, 12.
Који хвата мудре у њиховом лукавству, и намеру опаких обара;
Књига о Јову, глава 5, 13.
Јер безакоње твоје показују уста твоја, ако и јеси изабрао језик лукав.
Књига о Јову, глава 15, 5.
Потиреш лажљивце; на крвопиоце и лукаве мрзи Господ.
Псалми Давидови, глава 5, 6.
Не седим с безумницима, и с лукавима се не мешам.
Псалми Давидови, глава 26, 4.
Благо човеку, коме Господ не прима грехе и у чијем духу нема лукавства.
Псалми Давидови, глава 32, 2.
Речи су уста његових неправда и лукавство, неће да се опамети да твори добро.
Псалми Давидови, глава 36, 3.
Суди ми, Боже, и расправи парбу моју с народом рђавим! Од човека неправедног и лукавог избави ме.
Псалми Давидови, глава 43, 1.
Неправду измишља језик твој; он је у тебе као бритва наоштрена, лукави!
Псалми Давидови, глава 52, 2.
Љубиш свакојаке речи од погибли, и језик лукав.
Псалми Давидови, глава 52, 4.
Усред њега је погибао, с улице његове не одлази превара и лукавство.
Псалми Давидови, глава 55, 11.
Ти ћеш их, Боже, свалити у јаму погибли; крвопије и лукави неће саставити половине дана својих. А ја се у Тебе уздам.
Псалми Давидови, глава 55, 23.
Не живи у дому мом који ради лукаво; који говори лаж, не стоји пред очима мојим.
Псалми Давидови, глава 101, 7.
Преврну се срце њихово те омрзнуше на народ Његов, и чинише лукавство слугама Његовим.
Псалми Давидови, глава 105, 25.
Јер се уста безбожничка и уста лукава на ме отворише; говоре са мном језиком лажљивим.
Псалми Давидови, глава 109, 2.
Господе! Избави душу моју од уста лажљивих и од језика лукавог.
Псалми Давидови, глава 120, 2.
Шта ће Ти дати и шта ће Ти принети језик лукави?
Псалми Давидови, глава 120, 3.
Сачувај ме од замке, коју ми метнуше, од лукавства оних, који чине безакоње.
Псалми Давидови, глава 141, 9.
А гле, срете га жена у оделу курвинском и лукавог срца,
Приче Соломунове, глава 7, 10.
Мржња се покрива лукавством, али се злоћа њена открива на збору.
Приче Соломунове, глава 26, 26.
И справе тврдичине зле су; смишља лукавштине да затре ниште речима лажним и кад сиромах говори право.
Књига пророка Исаије, глава 32, 7.
А на крају царовања њиховог, кад безаконици наврше меру, настаће цар бестидан и лукав.
Књига пророка Данила, глава 8, 23.
И лукавством његовим напредоваће превара у његовој руци, и подигнуће се у срцу свом, и у миру ће погубити многе, и устаће на Кнеза над кнезовима, али ће се потрти без руке.
Књига пророка Данила, глава 8, 25.
Разумевши Исус лукавство њихово рече: Што ме кушате, лицемери?
Свето Јеванђеље по Матеју, глава 22, 18.
Крађе, лакомства, пакости, злоће, лукавство, срамоте, зло око, хуљење на Бога, понос, безумље.
Свето Јеванђеље по Марку, глава 7, 22.
А Он разумевши њихово лукавство рече им: Шта ме кушате?
Свето Јеванђеље по Луки, глава 20, 23.
А Исус видевши Натанаила где иде к Њему рече за њега: Ево правог Израиљца у коме нема лукавства.
Свето Јеванђеље по Јовану, глава 1, 47.
Рече: О напуњени сваког лукавства и сваке пакости, сине ђавољи! Непријатељу сваке правде! Зар не престајеш кварити праве путеве Господње?
Дела светих апостола, глава 13, 10.
Да буду напуњени сваке неправде, курварства, злоће, лакомства, пакости; пуни зависти, убиства, свађе лукавства, злоћудности;
Римљанима посланица, глава 1, 29.
Јер је премудрост овог света лудост пред Богом, јер је писано: Хвата премудре у њиховом лукавству.
Коринћанима посланица прва, глава 3, 19.
Зато да празнујемо не у старом квасцу, ни у квасцу пакости и лукавства, него у пресном хлебу чистоте и истине.
Коринћанима посланица прва, глава 5, 8.
Него се одрекосмо тајног срама да не живимо у лукавству, нити да изврћемо реч Божију, него јављањем истине да се покажемо свакој савести човечијој пред Богом.
Коринћанима посланица друга, глава 4, 2.
Обуците се у све оружје Божије, да бисте се могли одржати против лукавства ђаволског:
Ефесцима посланица, глава 6, 11.
Јер утеха наша није од преваре, ни од нечистоте, ни у лукавству;
Солуњанима посланица прва, глава 2, 3.
 
Sa nekim lukavstvima se drzave spasavase, a o glavama da ne govorim... Mislim , ako je za neko opste dobro-lukavstv( malo lukavstva) nije na odmet.Ali, treba imati meru u svemu, a to je vec problem zar, ne? Pozdrav. :wink: :wink:
 
astroloski aspekt , zapravo domen naidjoh jedan: naivnost - lukavost, tj. balansiranje izmedju ta dva, tj, po meni, naivni teze lukavosti, i naravno po meni to ne valja, ni naivnost, ni lukavost.

a kako treba?
ovako rece Hristos:
budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi.

koja je nauka?
mudrost ces steci iz bezazlenog - decijeg srca, ako ga imas ili ako se obratis u dete, sto je Hristos trazio, i jos negde rece, zahvaljuje se Bogu Ocu sto je sakrio od "mudrih" (ovoga sveta), a otkrio bezazlenima (pominje to u vise konteksta).


da apostrofuram:

lukavstvo nije (ona prava) mudrost (kao zmije, cak prevod u Postanju nas ne valja, zmija nije bila lukava, no SUBTILE-englski, tj. хитрее-ruski)

naivnost nije bezazlenost, jer bezazlenog ko moze da prevari - niko, a naivnoga - svako.

`el si ukapirala (racunam da si pronicljiva)?
 
Anonymous:
astroloski aspekt , zapravo domen naidjoh jedan: naivnost - lukavost, tj. balansiranje izmedju ta dva, tj, po meni, naivni teze lukavosti, i naravno po meni to ne valja, ni naivnost, ni lukavost.

a kako treba?
ovako rece Hristos:
budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi.

koja je nauka?
mudrost ces steci iz bezazlenog - decijeg srca, ako ga imas ili ako se obratis u dete, sto je Hristos trazio, i jos negde rece, zahvaljuje se Bogu Ocu sto je sakrio od "mudrih" (ovoga sveta), a otkrio bezazlenima (pominje to u vise konteksta).


da apostrofuram:

lukavstvo nije (ona prava) mudrost (kao zmije, cak prevod u Postanju nas ne valja, zmija nije bila lukava, no SUBTILE-englski, tj. хитрее-ruski)

naivnost nije bezazlenost, jer bezazlenog ko moze da prevari - niko, a naivnoga - svako.

`el si ukapirala (racunam da si pronicljiva)?
Shvatila sve , cak i ono izmedju redova.Naravno da smo o.k., a zasto ne bi bili? Velika je ova "kapa nebeska" ima pod njom mesta za sve ljude i sva misljenja. Ako se ponekad ne shvatimo, sukobimo, to nije iz mrznje- nego svako od nas voli da ubedi onog drugog u ono sto on veruje, zar ne?Ali, to je zivot. Pozdrav.A , da li sam pronicljiva- proceni sam! :wink: :wink:
 
:idea: Hvala ti Boze!
Goste i tebi sam zahvalan u pravo vreme i na pravom mestu.
Iz zivota sam naucio da se samo lukav plasi lukavstva, on nikada za nekog ko razmislja ili kaze nesto mudro ili uradi nesto dobro, nece reci da je taj covek mudar i dobar, vec da je samo lukaviji od njega, pronicljiviji i time opasniji.
Lukavstvo je inteligencija neiteligentnih i snaga nemocnih. Lukavstvo je "pamet" podlih.
Opreznost je kod dobrih ono sto je lukavstvo kod rdjavih.
A posto je lukavstvo jedino cim se "glupak" brani, on veruje da je covek koji je pametniji od njega, samo lukaviji od njega, i da se ovaj ne sluzi mudroscu nego samo izostrenim lukavstvom.
Prostak smatra da je veliko lukavstvo jedina velika "pamet", strahovito i smrtonosno oruzje protiv svakog slabijeg.
Covek koji se sluzi lukavstvom ne moze ni da zamisli da prava pamet znaci samo kristalizovanu dobrotu i duboko covekoljublje.
Od ljudi i njihovog lukavstva moze nas samo Bog dragi sacuvati i nasa vera u Njega, za to mu se stalno molim: "Boze pomozi mi, dozvoli mi da budem jedan od pravovernih, jedan od onih sa kojima si Ti zadovoljan i kojima si milost Svoju darovao, a udalji me od onih kojima nisi zadovoljan, koji su srdzbu Tvoju izazvali i koji ce sigurno kaznjeni biti. Amin!"
Pozdrav za drustvance iz coska! :wink:
 
ceco draga, nije bilo nicega izmedju redova, to je jednostavno moje staro poimanje ovde na brzinu prepricano, a inicirano cak kad sam kopao po horoskopu, dok nisam naleteo na taj pomenuti aspekat, i od tada se gadim horoskopa;
evo sutra cu dati temu, ma link samo dok najdem za pricu u raju sta se zapravoo desilo, ako mislis na zmiju i Evu, ali u pitanju je i Adam, a najvaznije je sta je zapravo Bog rekao, sta Eva i zmija (znaci u formi dijaloga i analize).

slobodnoj volji cu odgovoriti kad dublje promislim, ali mi se svidjaju neke misli odmah da kazem.
 
zapravo, reci mi freewill, kako to da ako si sam napisao gornji deo, ti jos uvek tragas za istinom?
nije mi jasno ni kako si jos uvek uspeo da ostanes "slobodna volja", kad kaze:
...da bude volja Tvoja i na zemlji, kao na nebu...
:?:
 
Anonymous:
zapravo, reci mi freewill, kako to da ako si sam napisao gornji deo, ti jos uvek tragas za istinom?
nije mi jasno ni kako si jos uvek uspeo da ostanes "slobodna volja", kad kaze:
...da bude volja Tvoja i na zemlji, kao na nebu...
:?:

..ne bih da budem sarkastican ali bojim se da te ne razumem?
da li si mislio ako sam na pravom putu zasto Mu se molim, jel to?
poz
 
freewill:
Anonymous:
zapravo, reci mi freewill, kako to da ako si sam napisao gornji deo, ti jos uvek tragas za istinom?
nije mi jasno ni kako si jos uvek uspeo da ostanes "slobodna volja", kad kaze:
...da bude volja Tvoja i na zemlji, kao na nebu...
:?:

..ne bih da budem sarkastican ali bojim se da te ne razumem?
da li si mislio ako sam na pravom putu zasto Mu se molim, jel to?
poz
nisi sarkastican, ili ja ne vidim.
tekst sam pohvalio, koliko sam ja merodavan.
Hristos je Put, Istina i Zivot (tim redosledom).
Hteo sam da ti kazem da ako si slobodna volja, kako onda ...
Hristos se molio da ga prodje casa koju je imao da ispije, ali opet ne po Njegovoj volji da bude, nego Ocevoj.


ceco, pozdrav.
 
Anonymous:
freewill:
Anonymous:
zapravo, reci mi freewill, kako to da ako si sam napisao gornji deo, ti jos uvek tragas za istinom?
nije mi jasno ni kako si jos uvek uspeo da ostanes "slobodna volja", kad kaze:
...da bude volja Tvoja i na zemlji, kao na nebu...
:?:

..ne bih da budem sarkastican ali bojim se da te ne razumem?
da li si mislio ako sam na pravom putu zasto Mu se molim, jel to?
poz
nisi sarkastican, ili ja ne vidim.
tekst sam pohvalio, koliko sam ja merodavan.
Hristos je Put, Istina i Zivot (tim redosledom).
Hteo sam da ti kazem da ako si slobodna volja, kako onda ...
Hristos se molio da ga prodje casa koju je imao da ispije, ali opet ne po Njegovoj volji da bude, nego Ocevoj.


ceco, pozdrav.

.. .nisam sarkastican, koliko sam ja merodavan, jer i nisam imao nameru da budem.. .a sto se tice primera na kraju iz Biblije, Luka, 22:42, taj pasus i govori da sam Isus nije Bog
pOzDrAv!
 
Ne, taj stih potvrdjuje jedan drugi stih u jevandjelju po Jovanu da: Bog je DUH. Hristos je morao da ima i telesnu prirodu, jer drugacije ne bi mogao ni da bude raspet za grehe svih.
Prosto objasnjenje. :)
p.s. isto sto rekoh kristicu, Sin Coveciji i Sin Boziji, ali pogledaj jevandjelje (cini mi se da si ga dosta citao, ako se ne varam, rekao si).
 
Anonymous:
Ne, taj stih potvrdjuje jedan drugi stih u jevandjelju po Jovanu da: Bog je DUH. Hristos je morao da ima i telesnu prirodu, jer drugacije ne bi mogao ni da bude raspet za grehe svih.

-Sta pise u Mateju, 21:26: ?-.. .i da vidim kako to tumacis


Anonymous:
Prosto objasnjenje. :)
p.s. isto sto rekoh kristicu, Sin Coveciji i Sin Boziji, ali pogledaj jevandjelje (cini mi se da si ga dosta citao, ako se ne varam, rekao si).

Citam i usporedjujem, da li je greh traziti istinu od Boga i uceci od Boga?
poz
 
freewill:
Anonymous:
freewill:
Anonymous:
zapravo, reci mi freewill, kako to da ako si sam napisao gornji deo, ti jos uvek tragas za istinom?
nije mi jasno ni kako si jos uvek uspeo da ostanes "slobodna volja", kad kaze:
...da bude volja Tvoja i na zemlji, kao na nebu...
:?:

..ne bih da budem sarkastican ali bojim se da te ne razumem?
da li si mislio ako sam na pravom putu zasto Mu se molim, jel to?
poz
nisi sarkastican, ili ja ne vidim.
tekst sam pohvalio, koliko sam ja merodavan.
Hristos je Put, Istina i Zivot (tim redosledom).
Hteo sam da ti kazem da ako si slobodna volja, kako onda ...
Hristos se molio da ga prodje casa koju je imao da ispije, ali opet ne po Njegovoj volji da bude, nego Ocevoj.


ceco, pozdrav.

.. .nisam sarkastican, koliko sam ja merodavan, jer i nisam imao nameru da budem.. .a sto se tice primera na kraju iz Biblije, Luka, 22:42, taj pasus i govori da sam Isus nije Bog
pOzDrAv!

Sve je volja Bozija. Pozdrav Gostu. :wink: :wink:
 
Zaboravila sam u prethoednom javljanju da te zamolim da nekako obelezis svoje Gost(+,-,!,ili bilo kako) za sada te prepoznaajem, ali sve vise ima sa istom oznakom Gost, pa moze praviti probleme. Hvala i pozdrav, ojdoh i ja da spavam. Laku noc ili dobro jutro... :wink: :wink:
 
Сигурна сам да лукавство није достојно за природну човечанску личност стога кад човек говоре или раде нешто лукаво онда он у неком смислу није човек како биће и стварање Божије. Ако човек хоче бити човеком онда он неме права лукавити. Лукавство је суштина сатани.
 
Draga moja devojcice,
Mislim da je veoma tesko ziveti medju ljudima a ne biti lukav ponekad.
Ja ne mogu da se pohvalim da mogu da svuda prosipam samo istinu, osim toga, to je moja istina.. ne mora da znaci da je i tudja....
Hm, da.. u tome je problem izgleda. Moja istina nije jos tako jaka i velika da bi mogla ispraaviti svakog coveka i svaku situaciju. Ima mudraca koji mogu bez lukavstva.. ja ne mogu.
LJudi su u jenom momentu zreli da prime nesto a za nesto drugo ne.. prosto ne mogu .. njihova svest nije spremna. Takve primere imam u zivotu. Nekad je bolje ne reci ili cak i izvrnuti cinjenice i u situaciji kad hoces da im pomognes i to bas zato da te oni sami ne bi ometali. Svi smo jako nesavrseni a zbrka neznanja i neumeca ljubavi je velika, na zalost.
 
Драга моја мама, могу ти казати следућу ствар кад ја имам БАРЕМ САМО једну лукаву мисао онда моја душа је болестна, а мој разум није у реду...понекад неколико дана. Лукава мисао за ме је велика мука и ту треба много радити у молитве и покајању да би бити помалу у реду...
У лукавству ја осећам себе као идиоткињу и нечовека...
 
Aljona,
Ja posmatram sve u funkciji rasta... Nekada nekome istina koja je tudja ne moze biti prihvatljiva jer ima druge nerazresene stvari koje ga saplicu.
Reci pijanici da je bolje da se pomoli nego ode da popije pice moze da te dovede samo dodtle da ga razgnevis. Bolje sedi sa njim u kafanu i pocni da se sprijateljujes, stvaras poverenje, otkrivas zamrecene delove duse i pokusavas polako da utices. Njavaznije je zapoceti pricu.. da reci krenu.. da ulaze... pa makar se posluzila i lukavstvom pa rekla da je kafana super mesto a molitva nije vazna.
Nekada mora da se ide naokolo da bi se doslo pravo.
Istinu ziveti je prelepo ali i tesko ako ti je cilj da pomazes ljudima.
Nije svako na istom stepenu zrelosti. Ljudi filtriraju informacije prema svom nivou znanja. Prihvataju samo ono sto razumeju. Zato nema uticaja ako se ne prilagodis. Lukavstvo je nekad potrebno da se dodje do cilja a cilj mora da bude plemenit.
Ovo ti pisem kao obican covek koji mora da zivi obican zivot pun svakodnevnih zapleta.
Mozda nisam u pravu ali, ovo je ipak mesto gde razmenjujemo misljenja i ucimo jedni od drugih. I ja ocekujem da naucim mnogo od svih ostalih.

Poljubac za sve.
 
freewill:
Anonymous:
Ne, taj stih potvrdjuje jedan drugi stih u jevandjelju po Jovanu da: Bog je DUH. Hristos je morao da ima i telesnu prirodu, jer drugacije ne bi mogao ni da bude raspet za grehe svih.

-Sta pise u Mateju, 21:26: ?-.. .i da vidim kako to tumacis


Anonymous:
Prosto objasnjenje. :)
p.s. isto sto rekoh kristicu, Sin Coveciji i Sin Boziji, ali pogledaj jevandjelje (cini mi se da si ga dosta citao, ako se ne varam, rekao si).

Citam i usporedjujem, da li je greh traziti istinu od Boga i uceci od Boga?
poz

Matej 21,26, odnosno 21,25?
Pa vidis da su i prvosvestenici i staresine znali da je krstenje Jovana Pretece s neba, cak nisu smeli da kazu da je od ljudi. Sve je jasno, samo tu treba nadovezati i da je za Njega Hristos rekao: Matej 11,10 i 11,14!

Pitanje poslednje nisam razumeo, jeer nije greh ni jedno ni drugo, samo je pitanje (parafraziram ap. Pavla) onih koji se svagda uce, ali nikad ne dodju u poznanje istine (pozivali se ili ne na Boga).
 
...:
freewill:
Anonymous:
Ne, taj stih potvrdjuje jedan drugi stih u jevandjelju po Jovanu da: Bog je DUH. Hristos je morao da ima i telesnu prirodu, jer drugacije ne bi mogao ni da bude raspet za grehe svih.

-Sta pise u Mateju, 21:26: ?-.. .i da vidim kako to tumacis


Anonymous:
Prosto objasnjenje. :)
p.s. isto sto rekoh kristicu, Sin Coveciji i Sin Boziji, ali pogledaj jevandjelje (cini mi se da si ga dosta citao, ako se ne varam, rekao si).

Citam i usporedjujem, da li je greh traziti istinu od Boga i uceci od Boga?
poz

Matej 21,26, odnosno 21,25?
Pa vidis da su i prvosvestenici i staresine znali da je krstenje Jovana Pretece s neba, cak nisu smeli da kazu da je od ljudi. Sve je jasno, samo tu treba nadovezati i da je za Njega Hristos rekao: Matej 11,10 i 11,14!

Pitanje poslednje nisam razumeo, jeer nije greh ni jedno ni drugo, samo je pitanje (parafraziram ap. Pavla) onih koji se svagda uce, ali nikad ne dodju u poznanje istine (pozivali se ili ne na Boga).

-Mislimo li na onog istog Pavla koji nikada nije video Isusa, onaj koji je sam priznao da je raspece, i samo ga je on od apostola poucavao, u kako je sam naveo u njegovom evandjelju.
-Onaj isti Pavle koji je prvi proglasio Isusa Hrista Bozijim sinom.(Dela Apostolska, 9:20)
-razmisli 8) pa mi odgovori-
poz :wink:
 
freewill:
Mislimo li na onog istog Pavla koji nikada nije video Isusa, onaj koji je sam priznao da je raspece u njegovom evandjelju.
Onaj isti Pavle koji je prvi proglasio Isusa Hrista Bozijim sinom.(Dela Apostolska, 9:20)
-razmisli 8) pa mi odgovori-
poz :wink:
Bice da ti ne poznajes jevandjelje, jer bi znao da je apostol Petar rekao Gospodu Isusu:
Ti si Hristos, sin Boga zivoga (Matej 16,16).
Ili:
I mi smo poverovali i poznali da si ti Hristos Sin Boga zivoga (Jovan 6,69).
P.S. Druge falsifikate moras isto tako precizirati da bih ih ti temeljno rastvorio.
 
Anonymous:
freewill:
Mislimo li na onog istog Pavla koji nikada nije video Isusa, onaj koji je sam priznao da je raspece u njegovom evandjelju.
Onaj isti Pavle koji je prvi proglasio Isusa Hrista Bozijim sinom.(Dela Apostolska, 9:20)
-razmisli 8) pa mi odgovori-
poz :wink:
Bice da ti ne poznajes jevandjelje, jer bi znao da je apostol Petar rekao Gospodu Isusu:
Ti si Hristos, sin Boga zivoga (Matej 16,16).
Ili:
I mi smo poverovali i poznali da si ti Hristos Sin Boga zivoga (Jovan 6,69).
P.S. Druge falsifikate moras isto tako precizirati da bih ih ti temeljno rastvorio.

-Petar i Pavle da li je to jedan te isti covek? 8)
-Vidi kako ce se stvari jos vise zamrsiti ako citamo sta pise u Jeremiji, 31:9:
-pa u Izlasku, 4:22:
-pa citaj Pon.Zakon, 14:1
-Citaj Samuel II, 7:13-14 ili Hroniku I, 22:10
-pa mozes i Psalme, 2:7
-ali u Koricanima II, 6:18-prema ovim pasusima nema razloga da se Isus doslovno smatra Bozijim sinom
poz :wink:
 

Back
Top