O kvotama i prakljačama

ako neko zna link za blog, zna, ako ne, šta da vam radim :mrgreen:

(nešto) kraća verzija:


... tako sam ponovo došla ovde da se družim sa svojim zidovima (Metalika moj dobar drug) pronašavši, opet i još jednom stvar koja me nervira. I, ako se potrudim da pružim šansu tom drukčijem mišljenju kojem se protivim, ko zna, možda se sutra ujutro probudim kao extremni levičar i feminazi?

Da se ne šalimo.


Rekla sam: nervira (me), jer to nije nešto što me nervira od juče, niti me je nervirati prestalo. To je nešto čega sam već dugo svesna - tačnije, s čim već duže imam problem - što me nervira konstantno, i čemu ne vidim ni rešenja ni kraja. Osim u slučaju da pružim više šanse onima koji misle drugačije, ali nažalost, kad slušam njih, onda se tek iznerviram.

Tako da mislim da ona blagorodna ideja spočetka o posmatranju stvari iz tuđeg ugla ovde prosto ne pali, pardonirajte.


Radi se, najjednostavnije rečeno, o prakljačom uterivanom raznovrsnošću (diversity) koje mediji, Hollywood i ostala bratija rade već izvestan broj godina.


Ovo su sad već opasne teme. Poodavno je moguće pljuvati Ameriku javno i smejati se Švedskoj, ali ima par stvari koje su danas sveti gral u koji ni pod kojim uslovima ne smete dirati svojim prljavim rukama. Jedna od njih je i anti-diversity. Ako se usudite i reč progovoriti o tome bilo gde duž neta, automatski se izlažete opasnosti da vas proglase za rasistu. Na moju sreću (i njihovu) nesreću, mene ta reč ni najmanje ne dotiče, zato što ne nosim nikakvu "belu krivicu" na ramenima, ni ja ni moji preci. Rasista je najveća uvreda jedino Američanima koji ne samo da su koliko juče bili robovlasnici, već stvarno rasisti i jesu - i upravo ih zato ta reč toliko vređa. I upravo zato su izmislili pojam "bele krivice". Što se mene lično tiče, bilo bi me baš briga šta rade tamo preko bare, ali problem je što su - ne bi li im bilo lakše nositi teret, šta li - ista osećanja naturili i ostatku belog sveta. Pa danas ja, u zemlji Srbiji, koja nikad nije imala crne robove, porodičnog stabla u kojem nikad nije bilo nijednog robovlasnika, iz naroda koji nikad nije išao da ubija plemena po Amerikama i Africi - trebam da delim istu pasiju, valjda?

Ma kako da ne.

Počelo je od toga kad sam prvi put, a sad već davno, pročitala kako ljudi po netu zovu Gospodara prstenova rasističkim. To je naročito važna tema u mom životu, i svakako da sam obratila pažnju. Na sreću, galama nikad nije uzela pravog maha, jer u vreme kad su filmovi snimani (knjige ionako više niko i ne čita), glasnogovornici diversity još uvek su bili deca u razvoju. Danas je to već zaboravljena tema, jer se svaki dan pojavljuju nove i alarmantnije. Na sreću. Nemam pojma koliko bih se nervirala da moram stalno sušati neke budale kako lupetaju o Gospodaru, kad se nerviram i dok lupetaju o Marvelu - koji me apsolutno ne zanima.


Ja sam od onih nerdova koji zastupaju stav "knjiga uvek bolja od filma" ali ne radi se o tome. Mislim, ne bukvalno. Knjiga i film su različiti mediji i mora im se različito pristupati, inače bi sve knjige imale cirka 100 strana, ili bi svaki film trajao najmanje 15 sati. Osim toga, na filmu nije uvek moguće prikazati ono što u knjizi jeste. Prepravke originalnog materijala tako da se on uklopi u novi, drugačiji format, nije ono što me (uvek) muči. Sam Gospodar je pravi primer. Iz film(ova) je izbačeno mali milion stvari i ubačeno tuce u knjigama nepostojećih, pa ne smatram da je krajnji produkt nešto strašan zbog toga. Molim, budimo racionalni.


Međutim, nikako racionalni ne možemo biti ako ćemo raditi drastične promene koje nemaju logično opravdanje (u smislu prilagođavanja materijala itd) već im je jedini cilj onom prakljačom uterivanje diversity-ja. Silom, u grlo, sviđalo vam se ili ne, imalo smisla ili ne, bilo glupavo ili ne. Vas tu niko ništa ne pita. Postoje kvote, ljudi! Mislim da je BAFTA javno rekla kako se nagrade moraju davati po ključu - ne po kvaliteti, već po ključu, tako da svi etnosi budu podjedanko zastupljeni. Radi se o toliko neverovatno blesavoj stvari da svakom iole normalnom može zvučati ko teorija zavere, ali ljudi su otvoreno izašli u javnost s tim. Na stranu zdrav razum i svrha postojanja nagrada. Moramo ispunjavati kvote!



J.ebote!


Upravo o tome pričam. Danas više ne možete napraviti knjigu ili film ako u istima nema određen broj crnih, žutih, ljubičastih i inih ljudi, bisexualaca, homosexualaca, ostalih alaca itd. Mislim, možete, ali onda se spremite na lavinu pljuvačine i prozivki. I, kako stvari stoje, možete još samo od svojih ličnih para. Nijedan studio ili izdavač više vam to neće odobriti.


Zabole me ona stvar da li su u filmu ljudi crni ili beli. Baš me briga kakvog su sexualnog opredeljenja. Uopšte se ne radi o tome. Radi se o prepravljanju već postojećih likova. I da me bog(ovi) ubiju, to nikako ne mogu da shvatim.


Vrlo se slabo razumem u superheroje, naprimer, ili Witcher-a, ali sinoć sam nekoliko sati provela čitajući ljude koji objašnjavaju u kojoj su meri likovi u istima prepravljeni, ne bi li se uklopili u agendu. Da je bila samo njihova priča, pa i da ih ne uzmem za ozbiljno, ali onda su pokazali odlomke iz knjiga/stripova/igrica, koji likove prikazuju na konkretan način (u ovom slučaju, kao bele. S druge strane, ima li koji drugi slučaj? Hm?) Masa tih originalno belih, strejt likova, najednom su u novom izdanju postali crni, žuti i zeleni, homosexualci, trudni itd itd. To nije dovelo samo do estetskih promena, već do kanonskih promena u ponašanju i ličnosti samih likova - što je mnogo veći problem od puke estetike. Hoću reći, trudna Wonder Woman, naprimer, svakako ne može ni misliti ni ponašati se onako kako stoji u kanonu i kako su poštovaoci navikli. Homosexualni Superman neće se zaljubiti u Lois, i šta ćemo onda s celom pričom o njih dvoje koja je neodvojivi deo kanona o Superman-u?


Ali to nikog nije briga jer se kvote moraju ispuniti.


Odgovor koji u jedno 95 odsto slučajeva dobijaju oni što se na to bune, stvar je koja me je spočetka specijalno nervirala, a to je: "To je fiktivni svet, ko da je bitno kakve je boje kože ili na kog se loži neko u izmišljenom svetu?"
Sve dok nisam shvatila zašto je to odgovor u 95 odsto slučajeva (negde i svih 100). Zato što prakljača drugi odgovor i nema. Mislim, ima ga, ali ga ne sme reći. Ne sme reći da su u pitanju j.ebene kvote.


Pa se onda drže tog čuvenog to-je-samo-fikcija-kakve-ima-veze-rasisti-nijedni-diversity-je-super-wau.

Preostalih 5 odsto odgovora koji, da ne grešim dušu, već napamet to znam, jeste: "A što se ne bunite kad su egipatske bogove i faraone onomad igrali belci? I, šta sa svim onim godinama kad su belci igrali sve druge nacionalnosti i boje kože??"

Tu se uvek setim onog prastarog vica kad Rus nije imao šta pametno odgovoriti o demokratiji Amerikancu, pa mu rekao: da, a šta vi radite Crncima? Kad nemaš odgovor, napad je jedino što ti preostaje, ma koliko van kontexta (i pameti) bio.

I, uostalom, jesmo se sastali ovde da bi se svetili belcima za gadosti koje su tokom istorije činili?

Nemojte odgovarati, to je bilo retoričko. Pa naravno da jesmo.

To je (deo) poent(e).


Tu nema svrhe objašnavati ono što gore već jesam, da postoje zagriženi fanovi određenih književnih, filmskih ili likova iz stripova, koji svoje ljubimce vole baš zato što su takvi kakvi jesu, i koje žestoko pogađa kad se neka feminazi oštrokonđa (koja, btw, nije ni upoznata sa stvarima u koje se petlja) napravi pametna pa sve izmeni samo da bi se slagalo s njenom poremećenom verzijom stvarnosti. Samo da bi se ispunile kvote. Ljudi su vrlo osetljivi u vezi stvari koje vole, bez obzira radi li se o njihovoj ženi, keru ili superheroju. Oni koji ne kontaju ljubav spram izmaštanog, fiktivnog lika i univerzuma, nema šta da se petljaju u iste, period. Superheroji su popularni i Hollywood zgrće silne pare na njima baš zato što postoje ljudi koji umeju voleti fikciju.



Ono što me naročito nervira u celoj toj stvari, upravo je besprimerno okrutni, hladni i cinični način na koji se postupa s tim ljudima, u jednoj civilizaciji koja se diči time da se svi trebaju tretirati jednako, i svačiji fetiši poštovati. Batman je nekom fetiš. Kako imate obraza dirati u njega, istovremeno se pozivajući da niko ne sme dirati ničije? Jel zato što to radi samo u jednom smeru? Niko ne sme dirati vaše? Ali ako VI za nešto ne marite, onda vas baš zabole k.ita i pljunućete bilo kog.


Sram vas bilo, licemeri. Celo je današnje društvo toliko prokleto licemerno, da mi je bukvalno fizički muka kad samo bacim pogled na tu kaljugu gadosti.


Ponavljam, superheroji su mi zadnja rupa na svirali, ali njihov fandom razumem, jer sam i ja fan. Možda ne volimo iste stvari, ali možemo razumeti jedni druge, kako smo nekakvi j.ebeni fanovi nečega. Podržavam svaki fandom, čak i kad me predmet njihove ljubavi ne zanima, zato što ih razumem, znam kako izgleda biti deo nekog fandoma i voleti izmaštane likove i univerzume.

I mrzeti da vam bilo ko tu sad nešto menja.

Međutim.


Ono što me, u stvari, u celoj priči nervira najviše, jesu istorijski filmovi. Ili knjige koje su radnjom smeštene u isključivo evropski istorijski milje. Ono što se na tom polju prakljačom u glavu uteruje ljudima, to je bog(ovima) za plakati.


Iznositi argument kako je jedan deo Crnaca, Indijaca, severnih Afrikanaca itd, učestvovao u Drugom svetskom u Evropi; nije nikakvo opravdanje da mi neko tu sad sutra predstavlja Churchill-a ko Crnca, naprimer. (Još niko nije, doduše, ali ne radi se o tome). Argument kako su Vikinzi ili bilo koji i kakvi evropski osvajači, kući sa pohoda dovodili Crnce itd, nije opravdanje da se snimi film o crnom kralju Arturu, ili crnim članovima Vesele družine Robina Hood-a. Jeste, znam da je sve to tačno, znam da je bilo pripadnika i ostalih rasa osim bele u Evropi tokom istorije, ali to su bili incidenti - to nikad nije bilo masovno, i niko, osim belaca, nikad tokom istorije nije igrao nikakvu naročito ključnu ulogu tokom ratova i ostalih s.ranja po Evropi.


Da, francuski i španski dvorovi su imali crne paževe, i Puškinov je tamo neki deda bio Crnac - i, šta? To je maltene sve. Nije bilo crnih engleskih kraljeva, nije bilo crnih vitezova Okruglog stola, u Veseloj su družini svi bili belci, Leif Erikson NIJE bio Crnac. Tokom Drugog svetskog u Evropi su ogromnom većinom ratovali belci, sve ondašnje ratne vođe bile su bele, i uopšte, tokom celokupne evropske istorije najveći deo Evropljanja za veka nije uživo sreo Crnca.


Dođe mi da se zadržim na tome, mada me đavo čačka i da, nazovite me kako hoćete, ali neću da mi neko radi rimejk Ponosa i predrasuda i pravi Mr.Darcy-ja Crncem. Ni bisexualcem. Znam da je u pitanju fikcija, ali prosto neću to da vidim. Oliver Twist nije bio ni crn ni žensko ni debeo ni fluidnog gendera.

O.djebite više s vašim kvotama!


Ako vam nije dovoljno što vam svaki film u kojem uradite svoja leftistička, "osvešćena" s.ranja, slavno propadne u bioskopima, ako ste toliko zaluđeni da vas čak više ni pare ne zanimaju (mada mi je to neverovatno zamislit za Američane, i verujem da, ako se nastavi, može ići samo do određene tačke - jer, Amerika vlada svetom ali Amerikom vladaju pare, i pare su jedini idol kojem se, na kraju, klanjaju i čije mišljenje uzimaju u obzir), elem, ako vam čak ni sveopšti prezir, gnev i novčani gubici nisu dovoljni da se prestanete pro.seravati s tim politički korektnim debilizmima, imam samo jedno da vam kažem.


Ne držite vi u rukama sve prakljače. Može biti da će neke raditi i po vašim leđima. Uzmite se u pamet, ako vam je išta ostalo u toj pustoši.
 
Izvinila bih se zbog upotrebe reči "feminazi", ako ni zbog čeg drugog, onda zbog fakta na koji mi je ukazala jedna članica ovde, a to je da obraćam pažnju samo na najglasnije, najgore i najluđe izdanke extremnih leftista, i da ih većina nije takva. Slažem se s njom po tom pitanju, jer sam provela dva-tri dana slušajući Blaire White, koja je transeksualac(ka?), i koja - nakon što sam prevazišla prvi utisak o preterano naglašenom (isforsiranom) feminiziranom ponašanju - u stvari ima veoma dobre yt klipove s kojima se maltene stoprocentno slažem. To što voli Trumpa to je neka druga priča (svakom svoje), ali žena (?) me je stvarno odobrovoljila, i zaista mi ukazala isto ono na šta me navedena članica ovde upućivala - s one strane kojoj ja lično ne pripadam, zaista ima skroz ok ljudi koji razumno misle i razumno govore. Ako ikog zanima, molim potražite Blaire, skroz je ok i meni lično simpatična.

Ovo je ponajviše bio odgovor za navedenu članicu, jer mi je poslala link za neku drugu osobu, koju sam već bila slušala i nije mi se dopala, tako da joj želim reći da sam svejedno našla osobu "s one druge strane" koja služi na čast leftistima, i članica je bila u pravu kad je rekla da ih "tamo" ima i skroz normalnih.

Međutim, ipak se neću izviniti ovde zbog izraza "feminazi", jer je ova tema mnogo šira, i uključuje i filmove, i sopstvenim sam očima čitala luđakinje kako govore kako taj i taj film NIJE pravljen za belce, odnosno bele muškarce, štaviše, ona NE ŽELI da beli muškarci gledaju taj i taj film itd itd.

Po mojem skromnom mišljenju, tako nešto neće reći "normalan" levičar, to će izgovoriti feminazi. I zato izraz ostaje, i ne izvinjavam se zbog njega.
 
Bože, koje opštemestašenje na steroidima.
Opštemestašenje, izvini? Volim novokovanice isto ko i Ivan Goran Kovačić, i zato svaka čast.

I, drago mi je da si se potrudila da svratiš, nakon (koliko se sećam) ispada na forumu. Uvek mi je drago kad me ljudi potraže ponukani nečim što ih je naročito trigovalo.

Na stranu što nisi imala nikakav argument da izneseš, osim objave kako si trigovana. Kad nemaš šta za reći, besmislen upad je najbolji odgovor. U redu je, razumem potpuno. Odavno sam upoznata s krdom kojem pripadaš. I, mada možda i mi uvek reagujemo na isti način, na isti način uvek reagujete i vi - "gospode, koje lupetanje" bez trenutka ideje, argumenta, razumne diskusije.

Rekla bih hvala, ali mi je prosto žao što si mi potvrdila mišljenje o extremistima. Neki ovde manje zlobni od tebe (a tvojih shvatanja) zaista su bili spremni za razgovor, i dragi su mi - zbog racionalnosti, manjka lične frustracije i razumnog ubeđenja u svoje ideje. Hvala njima. Ti, nažalost, ne spadaš međ njih. Kako god, hvala na potvrdi. :mrgreen:
 
p.s. 2 sad mi skoro žao što sam poslušala članicu i potražila po internetu neke ljude koji, iako naoko ne dele moja uverenja, jesu pametni, razumni i s obe noge na zemlji. I još mi je više žao zbog ideje da se izvinem zbog izraza "feminazi". Zatupljeni, bez mozga da shvate a laki na obaraču da donesu zaključak koji im paše iz bilo kog (ličnog i frustriranog) razloga, bez sposobnosti racionalne, uz obostran respekt rasprave ali laki da pljunu - UPRAVO je to lice extremne levice o kojoj govorim. Misle da su drčni i pametni i zavezali usta - bogovi me poštedeli takvih budala ispranog mozga, do te mere isključivih, netolerantnih na bilo kakvo drukče mišljenje, toksičnih i opasnih ljudi.

Misle da se bore protiv radikalne desnice i zaostalih patrijarhalnih gadosti, služeći se aposlutno istim sredstvima zbog koje niko iole normalan desnicu ne uzima za ozbiljno.

Ali i dalje ostajem pri "skoro", i dalje verujem da su oni, ko što članica s leva reče, najglasniji, najextremniji i najgluplji. I da treba poslušat i one normalne.
 
Slažem se sa svakom rečju koju si napisala.:ok:
Bravo za hrabrost da takneš nešto što je najveći tabu današnjice!
Hvala tebi ako si me razumela za ono što jesam htela da kažem, a ne za ono što nisam. Kao što vidiš iz komentara, pripadaš manjini. :mrgreen:
Ne znam koliko je to hrabrost s moje strane, pretpostavljam da živim u Švedskoj i da imam neku karijeru, možda bi i bila. Ovde, na sreću, još uvek najčešće srećeš samo besne i grlate, i to je sve. Tako da, hvala na komplimentu, ali nisam sigurna da ga zaslužujem.

p.s. Izvini što tako retko svraćam kod tebe, moram ponovo ući u korak s tobom i tvojom kreativnošću, ti imaš terapeutski učinak na mene :)
 
Hvala tebi ako si me razumela za ono što jesam htela da kažem, a ne za ono što nisam. Kao što vidiš iz komentara, pripadaš manjini. :mrgreen:
Ne znam koliko je to hrabrost s moje strane, pretpostavljam da živim u Švedskoj i da imam neku karijeru, možda bi i bila. Ovde, na sreću, još uvek najčešće srećeš samo besne i grlate, i to je sve. Tako da, hvala na komplimentu, ali nisam sigurna da ga zaslužujem.

p.s. Izvini što tako retko svraćam kod tebe, moram ponovo ući u korak s tobom i tvojom kreativnošću, ti imaš terapeutski učinak na mene :)
Nema veze, bilo kad da svratiš dobrodošla si!:cmok2:

Što se pripadanja manjini tiče - šta misliš zašto ne pišem po forumskim temama?
Ne radi se o tome da nemam šta da kažem već da sam odavno zaključila da je nemoguće osvesti ljude.
To je u suštini skoro mistično dejstvo bića, ta moć da nekoga istrgne iz čeljusti svesnih kolektivnih dogmi,
a kamoli da mu pruži uvid u nesvesne sile koje se igraju svima nama.
Zato samo posmatram i ćutim.
I kažem šta imam, ali kroz moju priču, pa ko je razumeo, razumeo je...;)

Samo ti piši, ako ni zbog koga drugog zbog mene.:heart:
 
Poslednja izmena:
Dođe mi da se zadržim na tome, mada me đavo čačka i da, nazovite me kako hoćete, ali neću da mi neko radi rimejk Ponosa i predrasuda i pravi Mr.Darcy-ja Crncem. Ni bisexualcem. Znam da je u pitanju fikcija, ali

Ovo bi bio primer najcrnjeg najnepodnošljivijeg svetogrđa...

Nepodnošljivo mi je i da zamišljam tako nešto

Nedovoljna je prakljača..
 
Nema veze, bilo kad da svratiš dobrodošla si!:cmok2:

Što se pripadanja manjini tiče - šta misliš zašto ne pišem po forimskim temama?
Ne radi se o tome da nemam šta da kažem već da sam odavno zaključila da je nemoguće osvesti ljude.
To je u suštini skoro mistično dejstvo bića, ta moć da nekoga istrgne iz čeljusti svesnih kolektivnih dogmi,
a kamoli da mu pruži uvid u nesvesne sile koje se igraju svima nama.
Zato samo posmatram i ćutim.
I kažem šta imam, ali kroz moju priču, pa ko je razumeo, razumeo je...;)

Samo ti piši, ako ni zbog koga drugog zbog mene.:heart:
Hvala ti od srca. Stvarno si sjajna :)
 

Back
Top