O (jadnom) položaju žena u hrišćanstvu

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.372
1. Коринћанима, глава 14

34. Жене ваше да ћуте у црквама; јер се њима не допусти да говоре, него да слушају, као што и закон говори.
35. Ако ли хоће чему да се науче, код куће мужеве своје нека питају; јер је ружно жени да говори у цркви.

Ovo treba odštampati na majicama i prodavati ispred crkava ženama na ulazu. Možda nešto shvate bez da pitaju muževe za savet.
 
Sizif:
1. Коринћанима, глава 14

34. Жене ваше да ћуте у црквама; јер се њима не допусти да говоре, него да слушају, као што и закон говори.
35. Ако ли хоће чему да се науче, код куће мужеве своје нека питају; јер је ружно жени да говори у цркви.

Ovo treba odštampati na majicama i prodavati ispred crkava ženama na ulazu. Možda nešto shvate bez da pitaju muževe za savet.
A moj odgovo0r na provokaciju je sledeći:
"Muž i žena su jedno telo" 1Moj.2:24
"Muž ne sme gospodariti nad ženom nego je ljubiti kao što je Hrist ljubio nas" Ef.5:25
Znači pobrkao si odnose izmedju muža i žene i uloge u ekleziji (crkvi)
čovek je glava ženi a čoveku je Hrist
a žena može podučavati sestre
Kao što je Marija vodila izraelke
Tit.2:2,3 uporedi sa 2Moj.15:20
Znači tiče se podele uloga a ne diskriminacije
pusti ti tvom telu koje je jedno da hodaš na rukama i držiš čašu nogama .
Da li bi bilo funkcionalno?
Suština je u jedinstvenosti tela !
I pitanje je isto kao
"zašto ne hodamo na rukama?"
 
Christadelphian:
...čovek je glava ženi a čoveku je Hrist...
To je užasna diskriminacija. Pretpostavljam da kada kažeš "čovek" misliš na muškarca, a to je već prvi stepen diskriminacije. Treba znati i prihvatiti da su i žena i muškarac "čovek", homo sapiens, ravnopravni u svemu. Niko nikome nije "glava" ni "rep", osim ako oboje na to pristaju iz uzajamnog interesa, što bi svakako bio redak slučaj.
 
Ako žena kaže "našla sam čoveka"
onda ti pomisliš da je mogla i neko drugo živo biće.
Zato se samnom ne hvataj za takve pojmove.
Za mene je brak jedinstvo gde su interesi jedno.
A pošto si ti emancipovani evolucioni humanista koji ne diskriminiše ženu piztam te
Da li tvoja žena ili devojka ide stobom na fudbal kad igraš sa društvom da li ona cepa drva a ti kuvaš stalno ?
 
(Ефе 5,25) Muževi! ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju

Ако је Христос толико љубио Цркву своју да је себе дао за њу, онда и мужеви исто толико треба да воле жене. Ако је Христова љубав према Цркви била толика да је себе дао за њу, онда и љубав мужева треба бити толика да су спремни на исту жртву.

Наравно, хијерархија у кући ипак треба да се зна, па је муж и глава куће. При томе се не тврди да жена поседује било какве ниже квалитете као што су памет, интелигенција, итд... Јер, хијерархије постоје свугде око нас, на пример у фирми постоје шефови, и зна се да их се мора слушати, али то не значи да су они аутоматски и интелигентнији. Тако да у Хришћанству, нигде нећете наћи ниподаштавање жена као "мање вредних" бића, које ћете на много места срести у мухамеданству, на пример:

Muhamed zenama: "Nije li svedocenje zene upola vredno od muskog (svedocenje pred sudom) ?" One kazu: "Jeste." Muhamed rece: "To je zbog nedostatka zenske pameti." [3:826]

Muhamed kaze zenama: "Nisam video nikoga sa tolikim nedostatkom inteligencije i religioznosti kao sto ste vi." [2:541]

Разлика је очигледна, зар не ? :roll:
 
Ja se nabih usudio da govorim o jadnom polozaju zena u hriscanstvu.

Polozaj zena u hriscanstvu je sasvim dobar i nema nikakvih razloga za njihovo nezadovoljstvo.

Ono sto ne valja, cini mi se, je drustvo koje nosi atribut hriscanstva a to po svojim karakteristikama nije. Drustvo koje se hvali da je hriscansko a ne postoje hriscanske principe.

Govoriti o stihovima koje je napisao maranatic moguce je jedino u kontekstu vremena i prostora kada su napisani i za koga. MIslim da bi ovde takva diskusija zauzela previse mesta i da na kraju nebi bila korisna.

Tako, ako ima nekih konkretnih primera zapostavljanja zena a da je to jasno zapisano u Novom zavetu, to bi mozda bila dobra tema za razgovor.
 
Sizif:
Christadelphian:
A pošto si ti emancipovani evolucioni humanista koji ne diskriminiše ženu piztam te Da li tvoja žena ili devojka ide stobom na fudbal kad igraš sa društvom da li ona cepa drva a ti kuvaš stalno ?
Pa ukratko: mrzim fudbal, drva bih cepao ja da treba jer imam težu ruku, a kuvamo oboje, kad je ko raspoložen.

E ovo moram da ispricam iako nema veze sa religijom.
Rekao sam zeni da krene da kuva pasulj a ja sam uzeo sekiru i krenuo da cepam drva. Ona se pobunila recima:
- E blago tebi, ti ides sada da se zabavljas a ja moram da kuvam.
Ja sam joj predlozio da se zamenimo, pa da ona ode da cepa drva a ja da ostanem da kuvam, sto je ona i prihvatila. Ja sam rucak pasulj pristavio u roku od nekih pola sata i onda sam oslusnuo i u trenutku sam se uplasio. Nisam cuo sekiru pa mi je palo na pamet da nije mozda udarila nezgodno, pa je mogla cepanica da odleti i udari je u glavu. Otrcao sam do supe i zatekao sledeci prizor. Moja zena iz petnih zila pokusava da izvadi sekiru iz panja. Jedino je sto je uspela je da zabode sekiru u panj i to je bilo sve.
 
Rdeki
cool :lol:
A ja sam poznavao jedan par
koji je u glas i sa ponosom govorio:
"Mi ćemo sve zajedno , sve pola pola "
Nisu se ni venčali !?
Džabe ideologije i prazna slova na papiru ako se jedisntvo ne oseća ako mi sami naše prednosti u braku ne upotrebljavamo da nam oboma bude bolje .
Pa zar ću ja pustiti ženi da nosi teško ili da cepa drva . Pa o tome nema ni diskusije .
Apsurdno je o tome i raspravljati .
A koliko je lično i individualno da naslov
"jadan položaj žena u ateizmu"
ne izgleda ništa bolji ni manje moguć!!!
 

Back
Top