Quantcast

O americkim kreditima za vreme Tita

Poruka
2.339
izvinjavam se sto ne koristim velika slova,mrsko mi je. napisacu svoje gledanje stvari u vezi sa nekadasnjim zivotom u srpskim selima,danasnjim zivotom,roditeljstvom,Tito-vim vremenom i slicno.

dakle,vodim se logikom da su na ovim prostorima ljudi oduvek bili jako nepismeni. danas,situacija je bolja,ali i dalje imamo ove stare komunisticke vampire sto su gledali u tita kao u Boga,zatim isto tako u milosevica,pa u kostunicu,pa u tadica itd...ove sadasnje necu mogu da spominjem jer dobijem proliv momentalno. znaci,sela su nam bila jaka,kad kazem jaka ne mislim jaka,nego su imala puno stanovnika i nista vise. naravno kao i uvek kod nas,sela su bila zatvorene sredine,izlovane od sveta,bez puteva,autobusa itd. bilo je vrlo tesko ici u skolu po blatu i vodi,a skole ko zna koliko su bilo daleko. eto,ja zivim na selu takodje,pa sam ziv primer i imam dokaze za neke stvari. elem...
kad covek onako ostane ceo zivot na selu ili bilo kojoj drugoj izolovanoj sredini i ne mice se nigde,on tako izrasta u jednog vrlo ogranicenog coveka. radjaju se normalna deca naravno,niko se ne radja glup i zatucan. medjutim,nedovoljno ucenja,citanja i druzenja sa drugim ljudima cini da ti ljudi ostanu zatucani za uvek. kao zivotinje. kao vo koji gleda samo pravo ispred sebe. koji osobine sam primetio: jaka tvrdoglavost,nerazumevanje,netolerancija. ja pa ja,ja znam najbolje,nemoj ti meni da pricas nista kad ja znam sve. predavanje alkoholu ili drugim porocima,agresivnost,vecita svadja oko toga sta je cije. braca su se tukla i ubijala zbog imanja. uso si jedan centimetar u moj posed. tuzakanje po sudovima koje nema kraja. velika naivnost i slepo verovanje televizoru. kamo srece da taj uredjaj nikad stigo nije u Srbiju...bolje bi nam bilo. jos uvek postoji ogroman broj nepismenih ljudi kod nas,koji su nekim cudom prvi na izborima - u 7 ujutru dolaze. oni jos uvek veruju da politicari rade u nasu korist. ovi ljudi nas koce uveliko,krenuce nam bar malo bolje kad oni postanu izumrla vrsta. jer niko nece glasati strane sluge i izdajnike jelte? mi mladi barem necemo glasati ako nam neko da kilogram secera i brasna (nadam se). i to uopste ako ti izbori i imaju neku vrednost i znacaj,u sta sumnjam. sta hocu da kazem? fali nam buntovnika,fali nam opozicije,fali nam protivnika. dupeuvlakaci i lizaci moraju da nestanu,jednom zauvek. ljudi moraju da krenu da citaju internet,da vide svacije misljenje i da donose svoje licne odluke i stavove. televizija mora da umre. ja sam licni svedok ljudi koji gledaju tv sirom otvorenih ociju i veruju svakoj reci. prvo je bila parola "SRBIJA CEKA SESELJAAA". mislim se hebo li vas on u guzicu onu nepismenu,zaostalu i naivnu. sad kad se seselj prodao,krenuli su Vucica da gledaju kao Boga. Vucic reko ovo,Vucic reko ono...oni slepo veruju televizoru,alo ljudi? imaju penziju 15.000 dinara i manje,ja bih sa tim parama mesecno umro od gladi. u njihovim zivotima se nista ne menja zadnjih 30 godina,deca su ih ostavila i otisla u svet. a oni i dalje glasaju?

vracamo se u 20 vek. siromastvo u srbiji je bilo - ogromno. govorim prvenstveno o srpskim selima,mada gore po Vojvodini verujem da je bilo bolje. znaci govorim o donjoj polovini Srbije. pitajte malo svoje deke i bakice,pa cete videti. nisu imali bukvalno cipele za zimu,a ni za leto. ovo ne vazi samo za period pre prvog i drugog svetskog rata,to vazi i pre i posle,to vazi uvek...znaci nema razlike,uvek je bila teska beda na ovom prostoru. mozemo reci samo,da je bilo puteva i autobusa ranije,ne bi bilo ovakvo stanje danas. mogli bi ljudi da putuju,da se obrazuju,da upoznaju druge ljude i da vide kako se zivi. da ne budu vise goveda. internet je stigao prekasno nazalost. ljudi su imali po 5-oro ili 10-oro dece. petoro brace,jedne gace. svako dete je bilo jadno i bedno,bila su gladna. deca su umirala masovno od bolesti i od gladi. muski nisu mogli da idu na posao u grad,nije bilo ni puteva,bilo je pretesko. niko ne pise o ovome. muskarci i zene su se tajno kerebecili,iako su bili ozenjeni,a neki i nisu. zene su bile lakse za obradu nego danasnje prostitutke ispod mosta. i onda zene zatrudne,rode dete i bace ga negde daleko,bez grize savesti. ovo je strasan greh. znaci i ovde je nekad bila Afrika,nije bilo puno razlike...kad pogledamo ono trenutno stanje tamo u nekim Africkim drzavama,ono je Bogu za plakati,nikom da se ne desi. zivu decu muve napadaju,a deca teska 10 kilograma.

dalje drzim se stava da veliko siromastvo radja lose ljude. unistava ljude. veliko siromastvo izaziva veliko nezadovoljstvo jos u samom detinjstvu. posledice izgleda,ostaju zauvek. veliko siromastvo izaziva brojne komplekse. pravi prepreke svuda kasnije u zivotu,ljudi budu nesigurni i nespremni. veliko siromastvo izaziva depresiju,anksioznost i slicne probleme. jedan deo ovog problema bi mogli svaliti na lose roditelje. losi,nesposobni,neodgovorni roditelji mogu unistiti decu kao niko drugi. roditelji alkoholicari najcesce ostaju sami na kraju i tako i umiru kao psi. ja sam mlad,92 sam godiste. licno mogu da svedocim primere roditelja koji su unistili svoju decu svojom neodgovornoscu,porocima,nesposobnoscu i nezainteresovanoscu. znam vise takvih primera nazalost,to su teski - kompleksasi. njima nema pomoci. jos jednom,ovakvi roditelji takodje ostaju sami i umiru stari,bolesni bez igde ikog. deca osecaju prezir prema njima i stalno,u svakodnevnom govoru,daju im do znanja da su bili uzasno losi roditelji,na direkan ili indirektan nacin. da ne budem grub - ne mogu da ih smisle.

Titovo vreme.
nije mi razumljivo da jedna mala zemlja koja je oduvek bila siromasna,tek tako odjednom postane - dobro mesto za zivot. po nekim proracunima,ispada da je jedan obican radnik,ako bi preveli na danasnji novac,imao oko 150.000 dinara platu. sta sad,odjednom ljudi poceli kuce graditi,ici po kafanama svaki dan i krkati cajnu kobaju koju do juce videli nisu? nisi bre mogao da nadjes ciglu,krec i cement,morao si da rezervises nedelju dana ranije! potraznja je bila suluda. ne moze to tek tako rodjaci,to je ogroman proces. pa koje smo mi to prepametne glave imali u tom periodu da naprave takvu "ekonomiju"? :) pa iste kakve imamo i danas. :) a ovo kobajagi,dosao cika Tito odnekud - i doneo lovu! :) ujka iz Amerike! jupiiiii! prava istina je drugacija. drug Tito je u saradnji sa Amerikom,koja je jos tada bila velika sila,dobijao ogromne novce. nepovratne kredite,hranu,pakete i tako dalje...skoro svi ovde mrze Ameriku danas,na ovaj ili onaj nacin. barem vecina. razumljivo je,slazem se. svetski policajac,ratovi,satanisticka zemlja niskog morala. ali zasto niko ne spominje ogroman brod sa psenicom koji je stigao iz Amerike,pokojni Kenedi ga poslao? da se stopira glad u srbiji koja je bila masovna? beskonacnu pomoc je Srbijia dobijala u to vreme. Tito je i stigao iz Amerike uostalom,ko zna kakva je prava istina,mozda pomoc nije bila dobronamerna. necu da zalazim u to,hteo sam samo reci da je ta Jugoslavija bila vestacka tvorevina,lazna ekonomija. Ja sam jak,napravicu i tebe jakim,ako zelis. Ali sa ko zna kojim krajnjim ciljem. I posledicama.

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
"...ispada da je jedan obican radnik,ako bi preveli na danasnji novac,imao oko 150.000 dinara platu.."

Ispada. Ispada is eSFeReJot 6 trulih banana i jedna uzegla bakljava. To "ispada" se promenilo u "upada" za soma i dvesta/trista jevara mesecno, if U know what I mean! :kez:

Gruban

Buduća legenda
Poruka
33.548
"...ispada da je jedan obican radnik,ako bi preveli na danasnji novac,imao oko 150.000 dinara platu.."

Ispada. Ispada is eSFeReJot 6 trulih banana i jedna uzegla bakljava. To "ispada" se promenilo u "upada" za soma i dvesta/trista jevara mesecno, if U know what I mean! :kez:
Prosecna plata u Srbiji sve do 1989 godine, bila je oko 300 nemačkih maraka.Nemačka marka menjana je za evro a i danas se menja u odnosu 2 nemačke marke za jedan evro.Direktori velikih preduzeća imali su plate kao vozači autobusa u Nemačkoj.

Gruban

Buduća legenda
Poruka
33.548
Kad se govori o životu u periodu 1945 -1990 treba imati na umu sledeće.Do masivnog zaduženja tokom 60 -tih životni standard u vreme Brozoslavije nije se bitno razlikovao od perioda pre Drugog svetskog rata.Seljaci su živeli identično a gradsko stanovništvo čak i lošije nego pre 1941 godine.Naravno,izuzetak je privilegovani sloj titovaca koji se pre svega stambeno zbrinuo useljenjem u tuđe kuće i stanove neposredno nakon "oslobođenja" a uživali su i sve druge privilegije.Tek sredinom šestedestih godina zahvaljući masivnom zaduženju dolazi do porasta životnog standarda prilično širokih slojeva stanovništva.Dolazi do masovne migracije seoskog stanovništva u gradske i prigradske sredine,zapošljavanja.gradnje stanova u organizacije države odnosno državnih preduzeća i individalne stambene gradnje.Za te ljude samo preseljenje i život u gradu jeste samo po sebi kvalitetan skok,čarolija takoreći jer je život na selu po prirodi stvari vrlo težak.Zato mnogi jedinke i danas taj period smatraju za period blagostanja.Naravno,oni se ne upuštuja ni u kakve analize nego svoja razmišljavaju baziraju isključivo na sopstvenom iskustvu.Takvi jedinke najčešće rečenice počinju sa ja,meni,mene...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.