Novosadski advokati i mali pravni saveti

Da se nadovežem i dodam jedno ime. Doduše u pitanju je sudija u Beogradu, ali verujem da će mnogi to želeti da znaju.

Sudija se zove Vesna Lazarević. Radila je na našem slučaju (o kome čitate na kadtata.com i držala je kod sebe slučaj čitavih godinu dana. Sve vreme nam govorila da je poslat na veštačenje. Pravila me ludom, čak je i vikala na mene. Na pitanje, zbog čega ja ne mogu da se staram o detetu počela je da histeriše i rekla mi: Kako me to pitate, Vi ste bolesni, ovde tako piše, šta hoćete! Ponašate se nezrelo! - to da sam bolesna je izjava mog bivšeg supruga, a iskoristio je drugog iskorumpiranog "stručnjaka" da mi u dva reda na nekom papiru našvrlja dijagnozu da imam poremećaj ličnosti (naravno bez obrazloženja) i čak je napisala da sam sama otišla i rekla da imam zavisnost od interneta! I sudija se tu izdere na mene.

Veštačenje je pokazalo da sam veoma stabilna i čak mnogo svesnija svega od njega i da poremećaja nemam. Ista ta sudija, koja godinu dana nije donela NIKAKVU odluku nakon što je privremena mera ukinuta (po kojoj se dete dodeljuje ocu - jer nije bila osnovana) napredovala je i sada je zamenik predsednika suda u Beogradu. Kad sam se žalila na njen rad, jer sam saznala da je slučaj bio kod nje iako sam dobila dopis na urgenciju da je poslat na veštačenje, srela sam nju.

Zamislite da se žalite na rad sudije samom tom sudiji. I šta ja sad da očekujem? I kako sa takvom gamadi da se čovek izbori?? :((

a da, razvod još uvek traje, jer viši sud već tačno godinu dana rešava hoće li ili neće da ukine novu privremenu meru po kojoj dete NIKOME nije dodeljeno :dontunderstand:
 
Sistem je takav kakav je. A da ga makar malo popraviš, moraš odnekle krenuti.
Pa zašto ne krenuti od Rodićke?
Još kad bi našla neke od onih koje je oštetila zbog podmićivanja, udruženi glas bi se dalje čuo.
Srećno :ok:

Hvala na podrsci. Mene nije jos ostetila jer ne moze po zakonu. Ali je donela odluku o nacinu njihovog vidjanja sa detetom bez ispravne procedure. Tako da tek treba da se stvari resavaju.
 
Mississippi, baka svjedok



Kad je tužitelj u gradiću Mississippiju na sudskom ročištu prozvao svog prvog svjedoka, postariju ženu, nije ni slutio što će se dogoditi. Nakon što se zaklela da će govoriti istinu i samo istinu, gđa Jones to je i učinila, na veselje mnogih, ali i nelagodu nekoliko prisutnih u sudnici.

- Gđo Jones, poznajete li vi mene? - pitao je tužitelj i dobio odgovor:

- Pa, da, poznajem vas, g. Williams. Znam vas otkad ste bili dečak, iskreno rečeno, jako ste me razočarali. Lažljivac ste, varate suprugu, manipulirate ljudima i ogovarate ih njima iza leđa. Mislite da ste velika faca, a nemate ni toliko mozga da shvatite da nikad nećete biti ništa više od sitnog pisarčića koji prevrće papire. Da, poznajem vas.

Zapanjeni tužitelj jedva se snašao dovoljno da pokaže prstom preko sudnice i upita:

- Gđo Jones, poznajete li predstavnika obrane? - na to je starica odgovorila:

- Pa da, poznajem. I g. Bradleya znam od malih nogu. Lijenština je, zadrti rasist, i ne zna se suzdržati u piću. Ne može uspostaviti normalan odnos ni s kim, a njegov odvjetnički ured najgori je u cijeloj državi. Da ne spominjem da je suprugu varao s tri različite žene. Jedna od njih bila je vaša supruga. Da, poznajem ga.

Nakon tih iskaza gđe Jones, sudac je pozvao predstavnike obiju stranaka da priđu njegovu stolu i tiho ih upozorio:

- Ako bilo koji od vas dvojice idiota nju upita poznaje li mene, obojicu vas šaljem ravno na električnu stolicu.
 
Da li neko od vas zna na koji se nacin trazi zvanicno tumacenje nejasnoca u zakonima i koja se institucija time bavi? Da li je to iskljucivo Ustavni sud ili ne?
Konkretno:
Da li fizicko lice moze zatraziti od npr. Ustavnog suda da protumaci nejasnoce u nekim zakonima ili to mora uraditi pravno lice?
Da li na taj nacin dobijeno tumacenje ima jacinu zakona ili moze da se i ono izvrda odnosno, koliko je takvo tumacenje vazece u eventualnom sudskom procesu u kome bi moglo uticati na odluku nizih sudova?
Koji je postupak da se uopste dobije tumacenje nejasnoca u zakonima i to narocito onih nejasnoca koje su proistekle iz skorasnjih potpisivanja kojekakvih evropskih konvencija, a koje se javljaju tako sto se bez ikakvih pravila ponekad postupa po nekoj konvenciji ponekad po nasem vazecem zakonu koji je u suprotnosti sa tom konvencijom?
 
Samo da naglasim: u vezi sa konkretnim zakonom koji me zanima Pravna pomoc pri sudu kaze da nemaju pojma isto kao sto kazu i razni advokati i to svoje neznanje objasnjavaju time sto je u zemlji haos u zakonima (bukvalno tim recima). Zato njih u startu otpisujem u gornjem pitanju pa me zanima neka visa instanca za ta tumacenja koja su mi potrebna.
 
za tumacenja i pomoc mozes da se obratis i gradskom obudsmanu :)

POČEO DA RADI GRADSKI OMBUDSMAN

Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić uručio je danas ključeve kancelarije Gradskom ombudsmanu Aleksandru Grujiću i zajedno sa predsednikom Skupštine Grada Aleksandrom Jovanovićem obišao prostorije obezbeđene za rad Zaštitnika građana.

- Veoma je važno da imamo nezavisne institucije koje će kontrolisti stanje u oblasti zaštite ljudskih odnosno građanskih prava. Na taj način dobićemo i povratne informacije o problemima sa kojima se građani susreću, koje će nam mnogo značiti i poslužiti da unapredimo postojeći sistem. S obzirom na to da u Novom Sadu ima oko pola miliona stanovnika sigurno da je dobro što postoji još jedno mesto gde će moći da se obrate za pomoć- naglasio je gradonačelnik Pavličić i poželeo Gradskom ombudsmanu i njegovim saradnicima puno uspeha u radu.

Zaštitnik građana Novog Sada, dr Aleksandar Grujić, koji je izabran na XXVII sednici Skupštine Grada održanoj 25. 06. 2010.godine, rekao je da se nada da će imati manje posla u oblasti zaštite prava građana a više u unapređivanju rada uprave. Kancelarija se nalazi u Ulici Vojvođanskih brigada br. 17, a pored gradskog ombudsmana i njegove zamenice tamo rade još četiri zaposlena.

Predsednik Skupštine Grada Aleksandar Jovanović podsetio je na to da je odluka o otvaranju kancelarije zaštitnika građana u Novom Sadu doneta još decembra 2008. godine na Svečanoj sednici povdom Međunarodnog dana zaštite ljudskih prava.

Novi Sad, 11. oktobar 2010. godine
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna sta ciniti kada predsednik kucnog saveta ima IQ na sobnoj temperaturi? Naime, skupljala sam potpise zbog legalizacije, i skupila sam preko 51 posto u celoj zgradi, medjutim traze mi pecat od predsednika, jer je on kao ovlasceno lice...treba da potvrdi da su ti ljudi koji su dali saglasnost, zaista ti ljudi. Medjutim, on meni trazi sto i jedan papir i evidentno nece da saradjuje. Da li je moguce resiti to na neki drugi nacin?
 

ovo vazi za INFORMATIKU, ELEKTROVOJVODINU, GAS, PTT, MOBILNE TELEFONE, CISTOCU ITD

ZAKON O OBLIGACIONIM ODNOSIMA
Jednogodišnji rok zastarelosti
Član 378
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.

prof. dr Vesna Rakić - Vodinelić
dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu
http://forum.mojepravo.net/new/b2/blogs/blog4.php/infostan


Prilozi:
Formular za prigovor
Formular za pismo

Ovih dana gotovo 200.000 domaćinstava u Beogradu dobilo je uplatnice Infostana na kojima je ispisan navodni iznos duga domaćinstva prema ovom javnom preduzeću. Meni je predočena jedna ovakva uplatnica
Procitaj
O čemu je reč, nije sasvim jednostavno utvrditi kada se čuju nejasna i nemušta (a mogla bi se upotrebiti i znatno teža reč ) objašnjenja Infostanovih eksperata. Pojavio se i gradonačelnik sa velikodušnom ponudom da će se svima koji izmire svoje obaveze zaključno sa 2008. godinom „oprostiti kamata“, kao i da će građani moći da izjave svoje žalbe, na raznim mestima – nije jasno na kojim. U međuvremenu veliki broj uznemirenih ljudi čeka pred šalterima Infostana, a danas je, kažu, još veći broj ljudi čekao u Četrvrtom opštinskom sudu u Beogradu.
Šta građani koji dobiju ovakve poslanice Infostana treba da čine (ili da ne čine) – već je odredio zakonodavac u Zakonu o obligacionim odnosima ("Sl. list SFRJ", br. 29/78, 39/85, 45/89, "Sl. list SRJ", br. 31/93).
Ovako upućena uplatnica (dalje ću je nazivati: preteća uplatnica) je, kao što se vidi, nejasna. Pominju se neisplaćene obaveze u periodu od 1999 – 2008. godine. Takođe, na uplatnici se napominje da postoje rešenja o dozvoli izvršenja, bez oznaka suda, broja predmeta i datuma donošenja.
O čemu se radi?
1. U ogromnom broju slučajeva, u pitanju su zastarela potraživanja, tj. ona koja poverilac (Infostan) ne može ostvariti. Opšte pravilo o zastarelosti sadržano je u čl. 360 Zakona o obligacionim odnosima (ZOO), koji glasi:
„(1) Zastarelošću prestaje pravo zahtevati ispunjenje obaveze.
(2) Zastarelost nastupa kad protekne zakonom određeno vreme u kome je poverilac mogao zahtevati ispunjenje obaveze.
(3) Sud se ne može obazirati na zastarelost ako se dužnik nije na nju pozvao.“
Zastarelost u svakom pravnom poretku, pa i našem, počiva, pored ostalih i na sledećoj ideji: poverilac (ovde: Infostan) može da traži izvršenje obaveze dužnika (ovde: građanin) u određenom vremenu, a protekom tog vremena nastupa zastarelost, kao jedna vrsta „sankcije“ zbog zanemarivanja vršenja i ostvarenja prava Infostana. Obaveza dužnika (građanina) prema poveriocu (Infostanu) postoji, ali Zakon ovlašćuje dužnika da odbije ispunjenje obaveze, jer je zastarelost nastupila. Drugim rečima, dužnik (građanin), kad dobije ovakvu poslanicu od Infostana, ili kad (ako) dobije tužbu ili kad (ako) dobije rešenje o izvršenju na osnovu verodostojne isprave treba samo kratko da odgovori da je njegova obaveza prema poveriocu (Infostanu) zastarela i da odbija ispunjenje obaveze.
2. Kao što se iz kopirane uplatnice vidi, Infostan se poziva na neizvršene obaveze od 1999. do 2008. godine. Kad počinje teći rok zastarelosti, kazuje čl. 361 st. 1 ZOO:
„Zastarelost počinje teći prvog dana posle dana kad je poverilac imao pravo da zahteva ispunjenje obaveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano.“
Građani se iz svojih uobičajenih uplatnica mogu uveriti kad dospeva svaka mesečna obaveza: za prethodni mesec (na primer mart) obaveza dospeva za naplatu poslednjeg dana u narednom mesecu (30. aprila). To je dan dospelosti i od njega se računa zastarelost plaćanja obaveza za svaki konkretan mesec.
Koliki je rok zastarelosti obaveza građanina prema Infostanu? Na ovo pitanje odgovaraju članovi 378 i 372 ZOO.
Član 378 ZOO glasi:
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.
Kad građanin pogleda ranije uobičajene uplatnice Infostana videće da one obuhvataju nekoliko stavki: osiguranje, naknadu za građevinsko zemljište, za iznošenje smeća, za grejanje, za vodu, za zajedničku električnu energiju, za održavanje zgrade i za ekološku zaštitu. Takođe, građani koji su kasnili sa izvršavanjem svojih obaveza, naći će i stavku koja predstavlja obračunatu kamatu zbog ranijih kašnjenja. Sve navedene stavke, koje predstavljaju deo ukupnog mesečnog dugovanja Infostanu, izuzev naknada za građevinsko zemljište i naknade za ekološku zaštitu,zastarevaju u roku od jedne godine od dana kada je obaveza građanina dospela. Drugim rečima, naknada za februar 1999. godine, koja je dospela 31. marta 1999. godine zastarela je još 31. marta 2000. godine.
Naknade za građevinsko zemljište i za ekološku zaštitu, kao što se vidi, nisu izričito obuhvaćene u čl. 378 st. (1) tač. 1. Neki smatraju da i za ove naknade važi isti rok zastarelosti kao i za ostale, tj. jednu godinu. Po drugim mišljenjima, ove dve stavke – za građevinsko zemljište i za ekološku zaštitu, zastarevaju po režimu zastarelostii regulisanom u čl. 372 st 1 ZOO, koji glasi:
„Potraživanja povremenih davanja koja dospevaju godišnje ili u kraćim određenim razmacima vremena (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima, kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje izdržavanja, zastarevaju za tri godine od dospelosti svakog pojedinog davanja.“
Dakle, delovi dugovanja Infostanu koji se odnose na građevinsko zemljište i ekološku zaštitu u najgorem slučaju zastarevaju u roku od tri godine od dana dospelosti. Drugim rečima, sva potraživanja Infostana prema građanima koja su dospela 31. januara 2006. godine zastarela su. Potraživanja Infostana prema građaninu koja se odnose na osiguranje, iznošenje smeća, grejanje, vodu, zajedničku električnu energiju i održavanje zgrade, a koja su dospela 31. januara 2008. godine,zastarela su.
 
3. Da li se zastarelost glavnog duga, odnosi i na kamate? Ovo pitanje je važno i zbog toga što nam je gradonačelnik obećao da će kamate oprostiti. Na ovo pitanje odgovara čl. 369 ZOO:
„Kad zastari glavno potraživanje, zastarela su i sporedna potraživanja, kao što su potraživanja kamata, plodova, troškova, ugovorne kazne.“
Odgovor je jasan, kad zastari glavni dug, zastarela je i kamata. I niko tu nema šta da nam oprašta. Ako glavni dug zastareva za jednu godinu, za jednu godinu zastareva i kamata. Ako glavni dug zastareva za tri godine, za tri godine zastareva i kamata. Rok dospelosti kamate (od koga se računa zastarelost) počinje teći istog dana kada i rok dospelosti glavnog duga. Na pretećim uplatnicama iznosi su tako visoki, upravo zato što je u njih uračunata i kamata za koju Infostan smatra da mu građani duguju, a gradonačelnik hoće da oprosti. Napominjem da je ta kamata uračunata na kamatu onima koji su u ranijem periodu kasnili sa uplatama Infostanu. A, zaračunavanje kamate na kamatu je zabranjeno, izuzev kad je sudu podnesen zahtev za isplatu kamate (čl. 279 ZOO).
4. Šta se dešava kad građanin ispuni zastarelu obavezu? ZOO, u čl. 367 predviđa:
„Ako dužnik ispuni zastarelu obavezu, nema pravo zahtevati da mu se vrati ono što je dao, čak i ako nije znao da je obaveza zastarela.“
Dakle, ako građanin ispuni obavezu prema Infostanu i kad je ta obaveza zastarela, makar građanin i bio u zabludi, tj. makar i nije znao za zastarelost, ne može od Infostana tražiti nazad ono što je na ime zastarele obaveze platio.
5. Da li Infostan i/ili drugi nadležni pokušavaju da nas građane dovedu u zabludu u pogledu roka zastarelosti potraživanja? Sudeći ne samo po izjavama, već i po sadržini preteće uplatnice, oni pokušavaju da dovedu građane u zabludu. Naime, na pretećoj uplatnici pominju se rešenja o dozvoli izvršenja, bez oznake suda, broja predmeta i datuma. Takođe, Infostanovi eksperti su nas uveravali da su protiv onih koji ne izvršavaju svoje obaveze pokretani sudski postupci, ali je portparol Četvrtog opštinskog suda, kao nadležnog, ovo osporio. Zašto se pominju rešenja o dozvoli izvršenja? Da je Infostan postupao kao savesno i odgovorno javno preduzeće, on bi vodio uredan popis građana koji nisu na vreme isplatili svoje obaveze. Pošto navedena potraživanja zastarevaju u relativno kratkim rokovima (jedna godina za većinu stavki, tri godine, za neke od njih), Infostan je morao, da bi sprečio zastarelost, da pre isteka roka zastarelosti podnese bilo tužbu, bilo predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave. Po čl. 388 ZOO:
Zastarevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveriočevom radnjom preduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom, u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.
Praksa je da Infostan gotovo nikad ne podnosi tužbe, već po pravilu podnosi predloge za izvršenje na osnovu verodostojne isprave, koji takođe prekidaju rok zastarelosti. U velikoj većini slučajeva u kojima su uputili preteće uplatnice, Infostan to nije učinio, tj. nije podneo ni tužbu ni predlog. Da je jedno od ova dva sredstva podneseno, bar neki građanin bi ih morao primiti. A, nije. Niti se u pretećim uplatnicama uopšte pominju, kao što sam više puta naglasila, brojevi predmeta, sud, niti datum donošenja rešenja o izvršenju. Zašto to Infostan čini? Pa, zbog sledeće odredbe ZOO, sadržane u čl. 379:
„(1) Sva potraživanja koja su utvrđena pravnosnažnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog organa, ili poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, zastarevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastarelosti.
(2) Međutim, sva povremena potraživanja koja proističu iz takvih odluka ili poravnanja i dospevaju ubuduće, zastarevaju u roku predviđenom za zastarelost povremenih potraživanja.“
Infostan pokušava da nas građane ubedi da su naša potraživanja nekom sudskom odlukom, koja nema naziv suda, broj ni datum, već pravnosnažno utvrđena, pa da zato ne zastarevaju u kraćim rokovima od jedne odnosno od tri godine, već u roku od 10 godina, te da i danas moramo platiti za potraživanja koja su dospela, na primer 31. januara 1999. godine. U tom cilju, na poleđini preteće uplatnice nude neki model poravnanja. A, ako model poravnanja, građanin potpiše, smatraće se da je pismeno priznao dug. Šta Zakon kaže o pismenom priznanju duga? Čl. 366 ZOO:
(1) Pismeno priznanje zastarele obaveze smatra se kao odricanje od zastarelosti.
(2) Isto dejstvo ima davanje zaloge ili kog drugog obezbeđenja za zastarelo potraživanje.
Dakle, ako građanin potpiše ovo preteće poravnanje, pismeno je priznao već zastarelu obavezu, čime se odrekao zastarelosti i njegova zastarela obaveza, postaje utuživa. Očigledno je da je ideja: ko se „primi“, naplatićemo!
6. Šta činiti kad dobijete preteću uplatnicu? Svakako ne treba čekati u Infostanu niti u Četvrtom opštinskom sudu. Ne treba platiti ništa na osnovu preteće uplatnice, ne treba potpisati nikakvo poravnanje koje Infostan nudi, ne treba upućivati molbe ili žalbe gradonačelniku. Građanin može da se opredeli za jedan od dva načina ponašanja:
(a) Da ne čini ništa, dakle da ne plaća, ne potpisuje poravnanja, da ne nudi svoje priznanice kao dokaz (ako ih uopšte ima za svih poslednjih 10 godina), da ne čeka, ne moli, ne žali se. Dakle, doslovno da ne uradi ništa. Ostaje da čeka da vidi da li će Infostan pokušati bilo da podnese tužbu, bilo predlog za izvršenje. Ako građanin dobije od suda rešenje o izvršenju na osnovu verodostojne isprave (koje mora biti uručeno lično, sa dostavnicom), odmah treba da napiše prigovor (priloženo gore). Prigovor se šalje istom onom sudu koji je doneo rešenje o izvršenju (uglavnom Četvrti opštinski sud u Beogradu), preporučenom pošiljkom, u dva primerka, potpisano od onog građanina na koga glasi rešenje.
(b) Građanin može, ako želi da obeshrabri nečasne namere Infostana, da, ne čekajući tužbu ili rešenje o izvršenju, preporučeno uputi Infostanu pismo (priloženo gore).
 
da, informatika je dosta uredna u tome
mada i kod njih ima propusta
jer to im rade advokatske kancelarije bliske vladajucoj garnituri u gradu
jedna od njih je i rodnijeva advokatska kancelarija

uostalom, ovo vazi za sve, voda, struja, mob telefon, ptt, gas, internet, toplana, dimnicar, rtv pretplata, pretplata na casopise i novine, cistoca itd
 
Centar za zaštitupotrošača Forum saopštio je danas da Elektroprivreda Srbije (EPS) nema prava da obustavi isporuku struje potrošačima, dok sene utvrdi realna visina njihovih dugovanja.
"Zbog neispravnihračuna, odnosno obračuna kamate na kamatu, dugovi potrošača su višestrukouvećani i EPS nema pravo da obustavi isporuku električne energije potrošačimakoji redovno izmiruju tekuću potrošnju", navodi se usaopštenju.
Centar je predložio Ministarstvu energetikeSrbije da hitno naloži da se svim potrošačima koji redovno izmiruju tekućupotrošnju ne uskraćuje isporuka struje, dok se ne utvrdi realna visina njihovihdugovanja i donese odluka o načinu njihove naplate.
U saopštenju se naglašava da prema informacijamakoje Centar dobija od građana iz više gradova Srbije, EPS sprovodi kampanjuobustave isporuke struje kako bi pre nego što se reši pitanje stvarne visinedugova zbog protivustavne naplate kamata, od građana uzeli što više novaca.
"Centar za zaštitupotrošača Forum ne štiti građane da ne plaćaju utrošenu električnu energiju,već traži poštovanje člana 86. Zakona o zaštiti potrošača - Zaštita odisključenja", dodaje se.
Ustavni sud doneo je krajem jula odluku oneustavnosti odredbe Zakona o visini stope zatezne kamate koja se obračunavakomfornom metodom, što znači da se ne može više obračunavati "kamata nakamatu".
EPS je ranije saopštio da će od 1. julaprimenjivati novi metod obračuna - prost interesni račun koji podrazumeva da sekamata računa na osnovni dug, i to na mesečnom nivou u procentu zakonomodređenim.
 
Vodič kroz parnični postupak


Parnični postupak je uređen Zakonom u parničnom postupku. Ovim se postupkom sudski rešavaju sporovi iz ličnih i porodičnih odnosa, iz radnih odnosa, iz trgovačkih, imovinskopravnih i drugih građansko pravnih odnosa fizičkih i pravnih lica.
Postupak može pokrenuti svako domaće i strano, fizičko ili pravno lice, a pokreće se TUŽBOM, uz koju se uvek podnose i prilozi, odnosno isprave i drugi dokazi koji činjenično i pravno potkrepljuju tužbene navode.

1. Vrste parničnih postupaka.
2. Koje su faze prvostepenog parničnog postupka?
3. Šta je nasilje u porodici?
4. Kako se zaštititi od nasilja u porodici?5. Kako se pokreće postupak za zaštitu od nasilja u porodici?
6. U kom roku sud mora doneti odluku?
7. Ko može dobiti izdržavanje?
8. Koliko može da iznosi izdržavanje?
9. Na koji se način može dobiti izdržavanje?
10. Koliko dugo može trajati izdržavanje supružnika posle razvoda braka?
11. Šta je tužba i na šta treba obratiti pažnju?
12. Kako dostaviti odgovor na tužbu?
13. Šta je glavna rasprava?
14. Kakvu odluku će sud doneti nakon glavne rasprave?
15. Šta mogu uraditi ukoliko nisam zadovoljan presudom?
16. Mogu li i kako da dam odgovor na žalbu?
17. Šta može da uradi drugostepeni sud po mojoj žalbi?
18. Da li mogu da napadam presudu koja je pravosnažna?
19. Kom sudu treba podneti tužbu?
20. Šta biva sa predmetom kada se podnese tužba?
21. Šta raditi sa pozivima i dopisima od suda?
22. Moram li imati advokata u parničnom postupku?
23. Šta su parnični troškovi?



1. Vrste parničnih postupaka.
Postoje tri vrste parničnih postupaka:
  1. Opšti parnični postupak.
  1. Posebni parnični postupak:
  • u parnicama iz radnih odnosa
  • u parnicama povodom kolektivnog ugovora
  • zbog smetanja državine
  • izdavanja platnog naloga
  • sporovima male vrednosti
  • u privrednim sporovima.
  • Posebni parnični sporovi predviđeni porodičnim zakonom:
  • postupak u bračnom sporu
  • postupak u sporu o materinstvu i očinstvu
  • postupak u sporu za zaštitu prava deteta i u sporu za vršenje odnosno lišenje roditeljskog prava
  • postupak u sporu za poništenje usvojenja
  • postupak u sporu za izdržavanje
  • postupak u sporu za zaštitu od nasilja u porodici.


2. Koje su faze prvostepenog parničnog postupka?

  1. podnošenje tuzbe
  2. pripremanje glavne rasprave
  3. glavna rasprava
  4. presuđenje
  5. postupak po pravnim lekovima (redovnim i vanrednim).

3. Šta je nasilje u porodici?
Porodični zakon određuje da se nasiljem u porodici smatra svako ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Ovo se naročito odnosi na nanošenje ili pokušaj nanošenja telesne povrede, izazivanje straha pretnjom ubistva ili nanošenja telesne povrede članu porodice ili njemu bliskom licu, prisiljavanje na seksualni odnos, navođenje na seksualni odnos ili seksualni odnos sa licem koje nije navršilo 14. godinu života ili nemoćnim licem, ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja sa trećim licima, te vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje .




4. Kako se zaštititi od nasilja u porodici?

Porodični zakon određuje mere (jednu ili više mera) zaštite od nasilja u porodici, kojima se ograničava održavanje ličnih odnosa članova porodice. Ove mere obuhvataju:
- izdavanje naloga za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti – što znači da lice koje vrši nasilje u porodici može biti iseljeno iz stana ili kuće u kom živi sa porodicom, čak i ako je vlasnik/vlasnica iste - izdavanje naloga za useljenje u porodični stan ili kuću, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti
- zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti;
- zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice
- zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice
Sve mere, koje određuje sud, mogu trajati najviše godinu dana. Međutim, mere se mogu produžavati sve dok ne prestane osnov zbog kog je mera utvrđena. Sud sam određuje meru za koju smatra da na najbolji način može da postigne svoju srhu i nije vezan zahtevom iz tužbe.

5. Kako se pokreće postupak za zaštitu od nasilja u porodici?
Postupak za zaštitu od nasilja u porodici se pokreće tužbom, koja se kao i svaka druga tužba podnosi sudu, sa svim bitnim elementima, koji su po zakonu obavezni za tužbu. Tužbu se podnosi sudu koji je mesno nadležan po mestu prebivališta lica prema kome se vrši nasilje. Tužbu za određivanje mere zaštite od nasilja u porodici, kao i za produženje mere zaštite od nasilja u porodici, mogu podneti: član porodice prema kome je nasilje izvršeno, njegov zakonski zastupnik, javni tužilac i organ starateljstva.

6. U kom roku sud mora doneti odluku?

Postupak u sporovima za zaštitu od nasilja u porodici je naročito hitan. Ovo znači da se prvo ročište mora održati u roku od osam dana od dana kada je tužba primljena u sudu, a po žalbi na prvostepenu odluku u roku od 15 dana.








 
7. Ko može dobiti izdržavanje?

Izdržavanje mogu dobiti supružnici, vanbračni partneri, deca, roditelji, usvojenici i usvojioci. Opšti uslov je da nisu sposobni za rad i da nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.
Deca mogu dobiti izdržavanje od roditelja, ali i od drugih krvnih srodnika, ukoliko roditelji sami nemaju dovoljno sredstva za izdržavanje. Punoletno dete ima pravo na izdržavanje ukoliko je nesposobno za rad, a nema sopstvenih sredstava za izdržavanje. Takođe, punoletna deca koja su na školovanju imaju pravo na izdržavanje, dok se školuju, a najdalje do 26 godine života.

8. Koliko može da iznosi izdržavanje?

Izdržavanje se određuje u novcu, uz mogućnost da se odredi ili u fiksnom iznosu ili procentualno od zarade davaoca izdržavanja.
Ako se visina izdržavanja određuje u procentu od redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja (zarada, naknada zarade, penzija, autorski honorar itd.), visina izdržavanja, po pravilu, ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje.
Međutim, kada sud određuje visinu izdržavanja, on uzima u obzir brojne faktore, tako da sama visina izdržavanja zavisi od potreba lica koje se izdržava, a koje potrebe opet zavise od njegovih godina, zdravlja, obrazovanja, imovine, prihoda te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja.
Odluka o izdržavanju nije nepromenjiva. Kada se promene uslovi na kojima se temelji visina izdržavanja, menja se i visina izdržavanja.

9. Na koji se način može dobiti izdržavanje?
Potrebno je sudu podneti tužbu za izdržavanje, sa svim elementima koje tužba mora imati, a sud u postupku koji je označen kao naročito hitan donosi presudu.

10. Koliko dugo može trajati izdržavanje supružnika posle razvoda braka?

Porodični zakon određuje da izdržavanje supružnika nakon razvoda braka može trajati najduže pet godina.

Obrazac toka parničnog postupka


11. Šta je tužba i na šta treba obratiti pažnju?

Svaka tužba mora sadržati određenje tužioca i tuženog, činjenične navode i petit. U petitu se navodi ono što se od suda traži, odnosno obavezivanje tuženog da nešto preda, plati, učini ili ne učini. Takođe, u tužbi se navodi i vrednost spora, koju sama stranka određuje. Tužba mora biti uredna, odnosno mora imati sve elemente koje propisuje zakon. Ukoliko se podnese neuredna tužba, a ne angažuje advokat, sud poziva stranku da u određenom roku uredi tužbu. Ukoliko se u tom roku uređena tužba ne dostavi, sud je odbacuje i obustavlja postupak.

12. Kako dostaviti odgovor na tužbu?

Odgovorom na tužbu parnica počinje. Ukoliko ste vi tuženi, morate podneti odgovor na tužbu u roku od 30 dana od dostavljanja. U odgovoru na tužbu tuženi će navesti da li se protivi vašem tužbenom zahtevu ili ga možda priznaje. Tuženi ima rok u kom mora dostaviti svoj odgovor na tužbu, inače postoji mogućnost donošenja presude zbog propuštanja. Tuženi će u odgovoru navesti sve razloge zbog kojih osporava vašu tužbu, kao i dokaze koje prilaže za isto.

13. Šta je glavna rasprava?

Na glavnoj raspravi, koja je najvažniji deo parničnog postupka, raspravlja se sporno pitanje. Sud na glavnoj raspravi izvodi dokaze, saslušanjem svedoka, veštaka, po potrebi i tužilaca i tuženih. Na ovaj način sud pribavlja potrebnu dokaznu građu za donošenje odluke. Sud izvodi dokaze koje mu stranke predlože, a ne može sam izvoditi dokaze koji nisu predloženi. Ukoliko nemate advokata, dužni ste da se pojavite na svakom zakazanom ročištu za raspravu, jer u protivnom sud može smatrati da ste povukli tužbu, pa će postupak biti obustavljen. Ukoliko se tuženi ne pojavi na raspravi, sud može doneti presudu zbog izostanka.

14. Kakvu odluku će sud doneti nakon glavne rasprave?

Kada se završi dokazni postupak i završi rasprava, sud donosi odluku o tužbenom zahtevu. Sud može zahtev usvojiti ili odbiti. O svojoj odluci sud daje obrazloženje, u kom navodi koje je činjenično stanje, koje je propise primenio i ostale razloge zbog kojih je doneta odluka. Presuda treba da ima uvod (u kom se navode podaci o sudu i strankama), izreku (u kojoj se navodi da li sud usvaja ili odbija tužbeni zahtev), odluku o troškovima i obrazloženje. Kada odlučuje o vašem tužbenom zahtevu, sud ga može usvojiti u celini ili delimično, a može ga i odbiti. Ipak, sud vam ne može dosuditi više ili drugo od onog što ste tražili u tužbi. Sama odluka suda zavisi od toga koji dokazi su izvedeni i na šta oni upućuju. Presuda obavezno sadrži pouku o pravnom leku, kojom vas sud poučava kom sudu i u kom roku možete izjaviti žalbu.

15. Šta mogu uraditi ukoliko nisam zadovoljan presudom?

Ukoliko niste zadovoljni presudom (što se odnosi i na protivnu stranu), možete izjaviti žalbu višem ili apelacionom sudu. U žalbi se navode razlozi zbog kojih se smatra da je presuda pogrešna. Žalbu podnosite u tri primerka, sudu koji je doneo presudu, a on je prosleđuje dalje. U zavisnoti od visine predmeta spora, o žalbi će odlučivati Apelacioni ili Viši sud.

16. Mogu li i kako da dam odgovor na žalbu?

Odgovor na žalbu daće protivna strana. U svom odgovoru navešće zašto smatra da je presuda ispravna, odnosno zašto žalba nije ili jeste osnovana.

17. Šta može da uradi drugostepeni sud po mojoj žalbi?

Kada se sudu koji je doneo prvu presudu dostave žalba i odgovor na žalbu, on će ceo spis predmeta dostaviti višem ili apelacionom sudu. Viši sud može prvostepenu presudu potvrditi, može da je preinači (izmeni) i može da je ukine i naloži ponovan postupak. Presudu može da ukine zbog povrede parničnog postupka ili zbog pogrešne primene prava.

18. Da li mogu da napadam presudu koja je pravosnažna?

Na pravosnažnu presudu ne možete dalje izjavljivati žalbe. Međutim, možete izjaviti vanredne pravne lekove. Najznačajniji od njih je revizija koja se nakon drugostepene odluke izjavljuje Vrhovnom kasacionom sudu. Međutim, ne možete na svaku presudu izjaviti reviziju, već samo ona onu u kojoj je vrednost spora veća od 100 000 evra.

19. Kom sudu treba podneti tužbu?

Tužba se podnosi sudu koji je mesno nadležan, dakle sudu u mestu kom se nalazi prebivalište tuženog. Pored ovoga, tužba se mora podneti stvarno nadležnom sudu, odnosno sudu koji je ovlašćen da postupa u takvoj vrsti predmeta. Međutim, čak i ako se tužba podnese nenadležnom sudu, on je neće odbaciti, već će se oglasiti nenadležnim, a predmet će uputiti nadležnom sudu.

20. Šta biva sa predmetom kada se podnese tužba?

Sudu morate podneti dovoljan broj primeraka tužbe. Za sud i svakog od tuženih morate dostaviti po jedan primerak tužbe. Na vaš primerak tužbe biće udaren prijemni pečat suda, kako bi imali potvrdu da ste tužbu predali.
Nakon što predate tužbu, ona će dobiti broj, na koji ćete se pozivati svaki put kada pišete nešto sudu ili tražite informacije o vašem predmetu. Predmeti parnice imaju oznaku P, P1 (radni sporovi) i P2 (porodični sporovi), a nakon toga redni broj predmeta i broj godine u kojoj je tužba podneta, npr. P1 1587/2010.
Predmet se potom daje u rad određenom sudiji. Postoji pravo na prirodnog sudiju, što znači da unapred nije poznato kom sudiji će predmet ići u rad, već se predmeti raspoređuju redom. Predmet tada ide kod sudije, koji proverava urednost tužbe, predložene dokaze, dostavlja tužbu na odgovor i zakazuje raspravu. Ukoliko sud smatra da ima potrebe, može da zakaže pripremno ročište, kako bi pripremio i koncentrisao dokaze. Nakon pripremnog ročišta sud zakazuje glavnu raspravu.

21. Šta raditi sa pozivima i dopisima od suda?

Sud će vam pozive i dopise slati putem sudskog dostavljača ili poštom. U oba slučaja morate potpisati prijem, jer od urednog prijema zavisi dalje održavanje postupka. Ne zaboravite da umesto vas prijem može da potpiše punoletan član vašeg domaćinsva, ali i poslodavac, na vašem radnom mestu. Pored ovoga, ukoliko vas ne nađu kod kuće ili na poslu, dostavljač vas može pozvati u sud da primite dopis, ali vam može i ostaviti pismo na vrata, što se smatra urednom dostavom. Ukoliko je dostava uredna, a vi ste tužilac i ne pojavite se na ročištu, sud može smatrati da je tužba povučena i obustaviti postupak. Sa druge strane, ako ste tuženi, a dostava je uredna, a vi se ne pojavite na raspravi, sud može doneti presudu zbog propuštanja.

22. Moram li moram imati advokata u parničnom postupku?

U parničnom postupku ne morate imati advokata, osim za podnošenje revizije Vrhovnom kasacionom sudu. U prvostepenom parničnom postupku možete imati i zastupnika koji nije advokat. U oba slučaja, osoba koja vas zastupa mora imati valjanu i overenu punomoć. Ukoliko zastupnik nije advokat, mora imati specijalnu punomoć, koja je overena pred sudom. Advokatska punomoć ne mora biti overena pred sudom.

23. Šta su parnični troškovi?

Troškovi parničnog postupka su oni koji nastaju zbog parničnog postupka. Oni obuhvataju troškove podnesaka, ročišta, takse, nadnade advokatu, itd. Opšte pravilo je da onaj ko izgubi parnicu snosi troškove protivne strane. Međutim sud može odlučiti da svaka strana snosi svoje troškove. Takođe, sud vas može osloboditi plaćanja sudskih taksa (na tužbu, odgovor na tužbu i presudu), ukoliko dokazete da nemate imovine ili da bi vas plaćanje takse dovelo u materijalne probleme. Takav zahtev morate podneti sudu zajedno sa tužbom, odnosno odgovorom na tužbu.

 
Nisam siguran da li je ovo pravo mesto da postavim ovo pitanje ali mi se cini da je nekako najpravije :D

Evo o cemu se radi: naime, nedavno sam menjao probnu vozacku dozvolu za onu stalnu. Vozacki sam polozio na kamionu ali mi oni nisu upisali C. Upisali su mi samo AM, B1,B i M. Naravno kada sam to video otisao sam da se zalim. Tamo su mi rekli da je trebalo da NAGLASIM da je C dozvola kada sam predavao onu probnu s onim papirim i uplatnicama. Prvo, nikad ranije nisam cuo da je potrebno naglasiti da je C dozvola, drugo niko me nije pitao da li je C i trece, zar na probnoj dozvoli ne pise da se radi o C i zasto je potrebno naglasiti ako vec na njoj pise C? Zar nije logicno da ako predam njima probnu C dozvolu da hocu da mi izrade C stalnu dozvolu? Rekli su mi da je moja greska i da moram da platim izradu nove dozvole. Da li su u pravu?

hvala unapred.
 

Back
Top