Novogodisnja rasveta

a navodno je izasao neki strucnjak na teren i izjavio kako je sve u redu..malo morgen..ako je u redu sto petljaju oko kablova
bilo bi strasno da nastrada neko dete.

jedan u svetlecem prsluku kao sto nosi komunalna sluzba i jedan u teget radnom odelu...imaju i neke torbe, pale i gase...opravljaju nesto...sve uslikah a kociju nisam uspela zbog njih, dugo su bili tu
inace, manjez je bas `gusto` okicen, bogato
opasan onaj lobi...ionako taj park vazi za njihov
 
DSC03003.jpg


DSC03004.jpg
 
Zato sto je taj krst bio napravljen od crvenog grnita pa je neki pamenjakovic mislio da je prirodno crvena boja granita isto sto i jarko crvena farba.I nije prvi put da su ga bojili u crveno

Prvobitno je bio drveni krst a kasnije je isklesan od crvenog granite po kome je ceo taj deo Beograda nazvan Crveni krst .Inace je to Vozarev Krst ali evo kratkog zapisa .O Crvenom krstu koji se nalazi parku između Mileševske i Ulice Vojvode Šupljikca...ima i u Znamenitostima Beograda
Jedan od prvih srpskih knjižara i izdavača, Grigorije Vozarević, te godine kupio je za osam dukata poljanu na Vračaru, a na njoj se nalazilo drvo sa zapisom. Prema zabeleškama Milenka M. Vukićevića, to zapis-drvo oborila je oluja, a da bi sačuvao pomen na to sveto mesto, Vozarević je pobio veliki drveni krst sa ikonicom od pleha.

Po podizanju spomenika, u "Srbskim novinama" iz marta 1847. opisan je i izgled spomenika: "Krst ovaj ukrašen je lepo izvajanim ikonama na strani, u tu okrenutoj ikonom Svete Trojice, a sa druge strane ikonom Svetom velikomučenika Đorđa, koga gospodin Gligorije slavi".
iXFk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWVRRN01EQV8vYTI0ZGViZGFkMGUwMWIzMDQ4MDkyYmIzOWIyMThjNDIuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB

Ljudi toga doba su podizanje krsta tumačili ne samo kao simbol vere, već i kao znak pobede i oslobođenja. Taj krst smatra se i jednim od prvih javnih spomenika u Beogradu.

Vozarević je ubrzo umro, a imovinu je nasledila njegova supruga Sara. Ona je preminula 1862. godine, a u zaveštanju je pisalo da krst ostavlja Palilulskoj crkvi, koja "treba voditi računa o njemu, i postarati se da tu ostane kakav je i bio".

Krst je vremenom propadao, a povremeno je obnavljan 1895. i 1910. godine, 1923. obojen je u crveno, a još jedna obnova izvedena je 1933. godine kada je krst urađen u crvenom veštačkom kamenu

Smtk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTURrN01EQV8vNDJiMTMyZjUwNDUyMDkzZDUyOTk4ZmM5NjI3OTRmZjYuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB

Zanimljivo je i to da se dugo mislilo da su na tom mestu spaljene mošti Svetog Save, a da je Vozarević kao veliki patriota podigao taj krst, međutim, to nije tačno.
 
Bravo, Nina.
Ti si sveznalica.

U vreme postavljanja krsta, tragalo se za mestom gde je Sveti Sava spaljen.
Pominjani su današnji plato kod Hrama, Tašmajdan i upravo deo Vračara, tada kukuruzište, gde je Vozarević postavio krst.
On je bio medju onima koji su verovali da je upravo tu bilo spaljivanje moštuju Svetog Save...
Inače, Vozarevićeva knjižara je prva u Beogradu u kojoj su se mogli kupovati strani časopisi...
 
videla sam da u ri ja li tiu
:lol:
ima rajski vrt sa drvetom mudrosti koje prica

lepo bi bilo da nam u nekom parku naprave isto tako, evo ja hocu da idem da se ispricam sa drvetom, lepo bi bilo da mi uopste ne odgovara, da mogu da dominiram u razgovoru:lol:
 
Bravo, Nina.
Ti si sveznalica.

U vreme postavljanja krsta, tragalo se za mestom gde je Sveti Sava spaljen.
Pominjani su današnji plato kod Hrama, Tašmajdan i upravo deo Vračara, tada kukuruzište, gde je Vozarević postavio krst.
On je bio medju onima koji su verovali da je upravo tu bilo spaljivanje moštuju Svetog Save...
Inače, Vozarevićeva knjižara je prva u Beogradu u kojoj su se mogli kupovati strani časopisi...

Nisam sveznalica, nego tek kada sam pocela da citam i pisem o Znamenitostima Beograda
shvatila da skoro pa nisam poznavala svoj rodni grad ,pa sam se potrudila da to nadoknadim :D
Sto se tice spaljivanja mostiju Svetog Save ni mesto na kom je crkva Svetog Save sada nije precizno tacno,
pa se jos uvek ne zna da li su mosti sapljene na Tasmajdanu ili na mesti sadasnjeg hrama Sv.Save
 

Back
Top