Novo otkriće bi moglo da učini računare milion puta bržim

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.709
Istraživači sa Univerziteta Rochester i Friedrich-Alekander-Universitat Erlangen-Nurnberg stvorili su najbrže logičke kapije ikada. Ako se proces ikada pojavi na tržištu, istraživači kažu da bi kompjutere učinio milionima puta bržim.

Računari su sve brži i brži. I ta brzina igra veliku ulogu u tome kakav računar kupujete. Trenutno merimo računare koristeći taktove gigaherca. Međutim, stvaranje najbrže logičke kapije ikada moglo bi otvoriti vrata za petaherc taktove, gde je 1 petaherc jednak 1 milion gigaherca.

Sada vam ovi brojevi možda ne znače mnogo ako niste računarski entuzijasta. Ali posedovanje računara koji radi na 1 petahercu omogućilo bi mu da u suštini završi jedan kvadrilion računskih operacija svake sekunde.
AAXznaf.jpg

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
42.194
Hladjenje toga bi bio pravi pakao, kao da hladiš nuklearno jezgro :mrgreen: i nemam ideju kolika bi bila snaga takvog cpu-a
Hlađenje zavisi od potrošnje el. energije, znači sve zavisi kakva je arhitektura tih kapija. Kada porediš dve iste arhitekture, onda obično važi pravilo da veća frekvencija proizvodi više toplote, ali nije nemoguće da nešto radi na visokim frekvencijama na sasvim drugom principu (što je ovde verovano slučaj) — a da se ne greje uopšte. Već danas imaš terahercne emitere koji rade na sobnoj temperaturi.

zofr

Iskusan
Poruka
5.442
Hlađenje zavisi od potrošnje el. energije, znači sve zavisi kakva je arhitektura tih kapija. Kada porediš dve iste arhitekture, onda obično važi pravilo da veća frekvencija proizvodi više toplote, ali nije nemoguće da nešto radi na visokim frekvencijama na sasvim drugom principu (što je ovde verovano slučaj) — a da se ne greje uopšte. Već danas imaš terahercne emitere koji rade na sobnoj temperaturi.
Није то ограничење већ нешто друго.

На 1MHz периода је 1ns, а за то време светлост пређе 30 цантиметра. на 1000 MHz периода је 1рс за коју светлост пређе 30 микрона. Дакле, на сваких 15 микрона сигнал би био у против фази. Али, сигнал се креће спорије од светлоси због постојећих капацитивности и проблем постаје већи.

Могу гејтови бити толико брзи, али постојеће архитектуре са таквим гејтовима једноставно не би радиле. Уствари, могао би ако би цео рачунар (заједно са РАМ-ом) био смештен на површини од највише једног квадратног микрона, што је немогуче са садашњом технологијом.

ves.bole

Iskusan
Poruka
5.280
Могу гејтови бити толико брзи, али постојеће архитектуре са таквим гејтовима једноставно не би радиле. Уствари, могао би ако би цео рачунар (заједно са РАМ-ом) био смештен на површини од највише једног квадратног микрона, што је немогуче са садашњом технологијом.
Napisah ja gore šta su 3 osnovna problema, ali ovde izgleda moraš da napišeš roman da bi neko shvatio.
Možeš ti da smestiš to na koju god hoćeš površinu, dinamički RAM jednostavno ne postiže tu brzinu.
A statički RAM je em skuplji, em ima više gejtova, samim tim se greje više i zauzima veću površinu od dinamičkog.
Objasnio si lepo za rastojanje, ostaje razmak (međusobni) između vodova i otpor vodova (ko razume, shvatiće).
Tu je i tolerancija u izradi, može to da funkcioniše bez problema za desetak ili čak i stotinak gejtova, već kod milion ulaziš
u debele probleme, da ne pričam o milijardama gejtova.
Ako se uzme u obzir da smo trenutno kod 5nm tehnologije, to bi mogao biti i najveći problem.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
42.194
Samo sumnjam da će CPU od1petaHz biti dovoljna specifikacija za Win 25. Ima da ti koči tastatura dok kucaš, kakve misli...
Pa ni dan danas nije rešen onaj čuveni "green bar of death" problem, kad otvoriš neki folder sa mešanim itemovima koji ima mnogo fajlova i on krene da iscrtava onaj zeleni progres bar preko address bara, pa prvo ide brzo a onda uspori... pa uspori... pa eksponencijalno uspori.... pa ti treba 100 sekundi da otvoriš ijebeni folder, a imaš Samsungov M.2 NVMe disk...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
25.919
Pa ni dan danas nije rešen onaj čuveni "green bar of death" problem, kad otvoriš neki folder sa mešanim itemovima koji ima mnogo fajlova i on krene da iscrtava onaj zeleni progres bar preko address bara, pa prvo ide brzo a onda uspori... pa uspori... pa eksponencijalno uspori.... pa ti treba 100 sekundi da otvoriš ijebeni folder, a imaš Samsungov M.2 NVMe disk...
To moze da bude i do file managera, i do file systema...

jolemisa

Elita
Poruka
19.613
95-1998 je svako imao lovu za komp. Onda je izasao 1998 p2 333 i 400 koji je jostao 1600DEM samo procesor :P
Skupi su kompovi bili, ali nekako su ljudi kupovali, kako ne znam.
Danas cifra od 300 evra za komp je bila nezamisliva 90ih.
Imao sam dve plate u kuci,ali inflacija ucinila svoje dok nije dosao cica Avram.Inace sam kupovao tada vecinom polovne kompove.Mislim da sam 2002-ge kupio nov.posle 2008,koji sam dogradjivao,a ovaj 2018-e i nista nije dogradjivano,sem HDD-a dosli SSD-ovi.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
25.919
Imao sam dve plate u kuci,ali inflacija ucinila svoje dok nije dosao cica Avram.Inace sam kupovao tada vecinom polovne kompove.Mislim da sam 2002-ge kupio nov.posle 2008,koji sam dogradjivao,a ovaj 2018-e i nista nije dogradjivano,sem HDD-a dosli SSD-ovi.
Ja isto tako nadogradjujem, recimo ostali su diskovi iz 2014, hdd i sdd. Napajanje je skoro otislo ovo ima 10 godina garancije sto sam novo
uzeo. Proc ploca, grrafa i memorija je iz 2018. Jedino grafa zastarela za nove igre.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.