Novinar: Podmetnuli požar i pucali, zbog pretnji sam se obraćao Vučiću

Jovanović: Upali su mi u stan, policija vrši uviđaj

Novinaru Milanu Jovanoviću iz Vrčina, kojem je nedavno spaljena kuća, nepoznati napadači provalili su večeras u iznajmljen stan na Banovom brdu.

Kako je Jovanović rekao za N1, on i supruga su legli u drugu sobu, u stanu je bilo mračno, kada su čuli da se provaljuju balkonska vrata.

On je skočio i, kako je rekao, uzviknuo supruzi da mu doda pištolj.

To je, prema njegovim rečima, očigledno uplašilo napadače, s obzirom da su pobegli iz stana.

Na balkonskim vratima su vidna oštećenja provale. Policija upravo obavlja uviđaj.

Milan Jovanović se u privatan stan doselio s obzirom da mu je cela kuća 12. decembra zapaljena, kada su, kako veruje, zbog njegovog pisanja, ubačeni molotovljevi kokteli usred noći kroz prozor kuće.

Donedavno je živeo kod komšija, a pre pet dana on i supruga su iznajmili stan na Banovom brdu.

Kaže da je uplašen za svoju bezbednost, da je više puta policiji govorio to, ali da mu nikada nije pružena policijska zaštita.

http://rs.n1info.com/Vesti/a448386/Jovanovic-Upali-su-mi-u-stan-policija-vrsi-uvidjaj.html

:zroll:

Ови стварно хоће да људи почну да се самоорганизују!?
 
Novinaru Milanu Jovanoviću provalili u stan

Novinaru Milanu Jovanoviću iz Vrčina, kojem je nedavno spaljena kuća, nepoznati napadači provalili su večeras u iznajmljen stan na Banovom brdu, prenosi N1.

milan-jovanovic-FoNet-TV-FoNet-678x381.jpg


Piše: Danas Online 30. decembra 2018.

Kako je Jovanović rekao za N1, on i supruga su legli u drugu sobu, u stanu je bilo mračno, kada su čuli da se provaljuju balkonska vrata.

On je skočio i, kako je rekao, uzviknuo supruzi da mu doda pištolj.

Kako je Jovanović rekao za N1, on i supruga su legli u drugu sobu, u stanu je bilo mračno, kada su čuli da se provaljuju balkonska vrata.

On je skočio i, kako je rekao, uzviknuo supruzi da mu doda pištolj. Policija vrši uviđaj.

Novinar Joavnović kaže da je uplašen za svoju bezbednost, da je više puta policiji govorio to, ali da mu nikada nije pružena policijska zaštita.

Kako je Jovanović rekao za N1, policija mu je obećala u narednom periodu neku vrstu policijske zaštite i pojačan nadzor nad krajem u kom stanuje.

Tužilac koji vodi istragu o slučaju paljenju kuće Milana Jovanovića u Vrčinu obavešten je o događaju.

Urednik portala Žig info Željko Matorčević rekao je aganeciji Beta da su kolege krile lokaciju na kojoj se nalazi novinar,

„Niko nije znao osim policije, jer su dolazili s vremena na vreme, i kolege koji su ga povremeno obilazili. Ili oni (napadači) rade sa policijom ili su nekako saznali“, rekao je Matorčević.
 
Gligorije opet si pao u trans kao onomad kada su objavili polugolog Putina na konju, Nije licno razracunavanje vec je mafija odlucila da zastrasi da se bilo ko pobuni protiv lopovluka sekte .
FnFk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTjJFN01EQV8vMzk4MTI4NWRiNDY5ZDMxMDJlYTFhYjU1YTBmNjg4NDcuanBnkZMCzQLkAIGhMAE
hm...kakav marketing...Putin, kao Konan Varvarin...obavezno lanac sa krstom, za vernike, čisto sumnjam da je on vernik...sat na desnoj ruci...vojničke čizme
 
https://www.danas.rs/drustvo/optuze...paljenje-kuce-jovanovica-raspisana-poternica/

Simonović na ročištu za paljenje kuće novinara indirektno pretio tužiocu

Na suđenju za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, ponovo se nije pojavio Aleksandar Marinković, okrivljen da je bacio Molotovljev koktel na kuću.

1576176981900.png


Piše: N1 12. decembra 2019. 11.29 Izmenjeno: 12.28

Njegov branilac je rekao da ne može da ga pronađe i da ga danima traži. Sudija je raspisao poternicu za njim i naložio da mu se momentalno odredi pritvor čim bude bio pronađen.

S obzirom da se ne pojavljuje po drugi put na suđenju, sudija je razdvojio njegov predmet, te će se protiv Marinkovića voditi zaseban postupak u odnosu na bivšeg predsednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića i druge optužene.
Simonović iznosi svoju odbranu. Do pauze je izneo niz neprimerenih uvreda i prozivki na račun oštećenog novinara, nazivao ga je „osobom s psihološkim problemima“, „nepismenim“, rekao da je „frustrirani dekica bez ikakvog uticaja“ i da „nije nikakav novinar“, a da Žig info nije medijski portal, prenosi N1.
Za sebe je rekao da je i on pisao za stručne časopise, pa se ne smatra novinarom. Kazao je i da je javna ličnost i da ne „može neki šmoklja da bude predsednik opštine“, a da o njegovoj časti i poštenju svedoči i to što je za njega i partiju SNS „iz godine u godinu glasa sve više građana“.

Simonović je, inače, optužen da je naložio paljenje kuće novinara Jovanovića.
Optuženi Simonović je više puta prozvao i tužioca.

Naime, spočitavajući mu kako ga gleda, da li se smeje, zamerajući mu da se založio za ovaj slučaj kao da je branilac novinara Jovanovića, a ne tužilac. istakao je i da posle ovog procesa, „tužiocu može da se desi da više uopšte ne bude i da ne radi kao javni tužilac“.
Za svoj odnos s Vladimirom Mihailovićem, koji je okrivljen da je po nalogu Simonovića unajmio ljude i organizovao paljenje kuće, bivši predsednik opštine Grocka kaže da je u jednom kafiću tokom razgvora s njim pristao na ponudu Mihailovića koji se ponudio da „porazgovara sa onima iz Žig infa“ koji loše pišu o opštini i Simonoviću, pošto mu je Mihailović rekao da ih poznaje od ranije.

Simonović je priznao da je obećao Mihailoviću da će pokušati da mu unapredi ženu koja radi u opštini i koja je kuma njegove ćerke, zato što, kako je rekao, smatra da je ona vredan i uspešan radnik.
Međutim, Simonović negira da je tražio od Mihailovića da se Jovanoviću zapali kuća. Kaže da u Mihailovića nema toliko poverenje da bi to od njega tražio, a da, s druge strane, nema ni razloga da preti Jovanoviću.
Simonović je pitao sudiju: „Da li ja vama ličim na budalu pa da tražim tako nešto od čoveka u koga nemam potpuno poverenje“.
Najveći deo jednoiposatnog Simonovićevog izlaganja odnosio se na prozivke medija.
Govorio je i o tome kako je izložen medijskom linču i kako Žig info radi po reketaškom principu – ko im plati, pisaće lepo o njemu.

Sudija je više puta Simonoviću napomenuo da ga ne zanima njegovo mišljenje o medijima, već da pokušava da utvrdi njegovu krivicu. Međutim, Simonović i njegovi branioci insistiraju da on svoje izlaganje u odbrani iznese do kraja.
Suđenje je nastavljeno posle pauze.
 
https://www.danas.rs/drustvo/godinu-dana-od-paljenja-kuce-novinara-jovanovica/

Godinu dana od paljenja kuće novinara Jovanovića

Milanu Jovanoviću i njegovoj supruzi Jeli Deljanin država nije pomogla u obnavljanju kuće. Oni bi, da nije bilo solidarnosti građana i novinara, i dalje bili bez sopstvenog doma. Okrivljeni za zločin Dragoljub Simonović ne samo da još nije kažnjen u sopstvenoj stranci već je, naprotiv, nagrađen ulicom u Vrčinu.

1576177124100.png


Piše: Cenzolovka 12. decembra 2019. 09.37

Danas, 12. decembra, na godišnjicu paljenja kuće novinara iz Vrčina Milana Jovanovića zakazan je nastavak suđenja bivšem predsedniku Opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i ostalim osumnjičenima za ovaj zločin.
Prethodno ročište, zakazano za 1. novembar, odloženo je zbog toga što se okrivljeni Igor Novaković nije pojavio u sudnici, što je njegov advokat opravdao bolešću, piše Cenzolovka.

12. decembar 2018: Molotovljev koktel na kuću novinara
U 3 sata i 30 minuta ujutro, kroz prozor garaže u kući novinara Milana Jovanovića bačen je „Molotovljev koktel“. Vatra se brzo proširila i na ostatak kuće, u kojoj je izgorelo sve što je ovaj policajac u penziji stekao sa suprugom Jelom Deljanin.
Nekoliko sati po izbijanju požara, dok je bio u Gradskoj bolnici na Zvezdari, gde su mu lekari pružali pomoć, Jovanović je za Cenzolovku rekao kako je uveren da je razlog napada njegovo pisanje. Već je tada tvrdio da iza napada stoji Dragoljub Simonović, koji je kasnije u medijima negirao umešanost u ovaj zločin.
Dan uoči godišnjice, novinar portala Žig info priseća se tog jutra kada je, kako kaže, jedva izvukao živu glavu:
„Kada se setim tog jutra, osetim gorčinu i bes. Tog jutra su mi uništene uspomene, fotografije moje porodice, bukvalno sve što sam stekao za svojih 70 godina. Pod stare dane sam ostao beskućnik bez igde ičega. U glavi su mi se motale crne misli. Stajao sam ispred kuće koja se pretvorila u zgarište. Na sve sam bio spreman. Hvala bogu, preovladala je samokontrola.“
Dodaje da i sada, godinu dana kasnije, pred očima još uvek vidi požar.
„Ogroman plamen u kom nestaje moja prošlost. Stojim na ulici. Bos, na snegu i mrazu. Na meni je samo pidžama, a kod sebe nemam ni dinara. Sve je ostalo u plamenu, na zgarištu. Znao sam ko je to uradio, a u meni je ključao bes.“
Niko ga od nadležnih u državi neposredno posle paljenja kuće nije pozvao niti mu ponudio pomoć.
Jovanović podseća da su počeli da dolaze novinari od kojih je čuo reči utehe, kao i da su mu ulivali nadu da neće biti sam:
„U sebi sam osetio neku novu snagu i energiju.“

30. decembar 2018: Obijanje iznajmljenog stana
U početku su mu pomogle komšije, ali je ubrzo sa suprugom iznajmio stan na Banovom brdu. Tri dana pošto se u njega uselio, 30. decembra oko 20 časova neko je pokušao da upadne u stan u kom je u tom trenutku bio sa suprugom.
I tada je za Cenzolovku rekao da sumnja da je u pitanju nov pokušaj napada na njega ili zastrašivanje. Dobija i 24-časovnu policijsku zaštitu.

11. januar 2019: Hapšenje osumnjičenih
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović 11. januara saopštava da su uhapšene osobe koje su provalile u iznajmljeni stan na Banovom brdu u kojem je boravio novinar portala Žig info. Stefanović je novinarima tada rekao da su uhapšeni priznali krivično delo i da su predati tužilaštvu, dok je Vučić kasnije tvrdio da namera provalnika nije bila da napadnu Jovanovića.

25. januar 2019: Hapšenje Simonovića
Iako je Jovanović u startu direktno optuživao Simonovića kao glavnog nalogodavca za paljenje kuće, i to upravo zbog tekstova koje je o njemu objavljivao na portalu Žig info, hapšenje predsednika Opštine Grocka usledilo je tek 25. januara, što je na vanrednoj konferenciji za novinare objavio predsednik Aleksandar Vučić.
Vučić je tada naveo da „partijska knjižica nikoga neće zaštititi od odgovornosti, svidelo se to nekome ili ne, a da će nasilje biti najoštrije kažnjeno“.

7. mart 2019: Simonović pušten iz pritvora
Dragoljub Simonović, tada još uvek aktuelni predsednik Opštine Grocka, u pritvoru ostaje do 7. marta.
Javnost još uvek nema informaciju o tome da je Simonović pretrpeo ikakve sankcije čak ni kao član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, čiji je Vučić predsednik.

20. mart 2019: Ostavka Simonovića
Skupština opštine Grocka je prihvatila Simonovićevu ostavku. Na njegovo mesto dolazi članica SNS-a Živadinka Avramović, koja je za Simonovića imala samo pohvalne reči.
Ispred zgrade Skupštine opštine Grocka tada su se okupili lideri i pristalice opozicionog Saveza za Srbiju, ali i simpatizeri SNS-a. Policije nije bilo, ali ni incidenata.

DOK SE ZLO NE ISKORENI
Jovanović ističe i da ga je vlast razočarala jer je uveren da do svega ovoga ne bi došlo da su nadležni preduzeli mere u okviru zakona.„Ja sam novinar postao silom prilika jer nisam mogao mirno da gledam kako korupcija, lopovluk i nepotizam cvetaju svuda oko nas. O tome ću pisati dok se to zlo ne iskoreni“, uporan je Jovanović.

Maj 2019: Simonović dobio ulicu
Javnost ostaje šokirana saznanjem da je Simonović još u decembru, svega 10 dana posle paljenja kuće novinara Jovanovića, dobio i svoju ulicu na teritoriji opštine Grocka. Odnosno, ulica u kojoj živi u Vrčinu, Kasapovačka, od 22. decembra nosi naziv po braći Simonović. Skupština Beograda je u obrazloženju navela da u toj ulici od davnina žive članovi porodice Simonović, koji su svojim radom, odnosno zaslugom svih članova porodice, napravili ulicu uz železničku prugu.

24. maj 2019: Počinje suđenje
Pošto je prvo ročište odloženo zbog nedolaska Simonovića, optuženog su, kada se pojavio pred sudnicom, dočekale pristalice koje su ga pozdravile aplauzom.
Osim protiv Simonovića, postupak se vodi i protiv Aleksandra Marinkovića, Igora Novakovića i Vladimira Mihajlovića zbog teškog dela protiv opšte sigurnosti.
Za razliku od Simonovića, koji nije priznao da je podstrekivao na paljenje Jovanovićeve kuće i koji je u sudnici rekao da „apsolutno nije kriv“, ostala trojica su delimično priznala zločin za koji se terete.
Bojana Cvetković Šijacki, koja je pomogla Aleksandru Marinkoviću da zapali kuću Milana Jovanovića, sa tužilaštvom je postigla sporazum o priznavanju krivičnog dela i osuđena je na šestomesečni kućni pritvor uz elektronski nadzor i novčanu kaznu od 50.000 dinara.

25. maj 2019: Povratak u kuću
Jovanović se sa suprugom vraća u delimično renoviranu kuću dan kasnije, 25. maja, uprkos činjenici što u tom trenutku kuća još uvek nije bila opremljena i u njoj nije bilo uslova za normalan život. Jovanović je tada rekao da on i supruga više nemaju novca da plaćaju iznajmljivanje stana.
„Za mene je dosta uradila Slavko Ćuruvija fondacija. Otvorili su račun na koji su građani uplaćivali sredstva da bih renovirao kuću. I kolege novinari su sami prikupili dosta sredstava. Pomogle su mi i društveno odgovorne firme poput Forma ideale i Metalca. Puno im hvala“, rekao je Jovanović i dodao da od opštine, grada i države nije dobio nikakvu pomoć, uprkos činjenici da ga je na sastanak zvala i ponudila mu pomoć predsednica Vlade Ana Brnabić.
„Zdravstveno stanje mi je dosta narušeno. Moja supruga ni godinu dana posle paljenja kuće ne spava normalno, srce joj je oslabilo od stresa“, odgovara na pitanje sedamdesetogodišnji čovek, koji još uvek ima policijsku zaštitu.
Prema njegovim rečima, podrška stiže i od Gročana, ali, kako kaže, u njihovim očima još uvek vidi veliki strah jer Simonović i dalje ima dosta uticaja u toj opštini nadomak Beograda.
„Kuću sam obnovio 80 odsto, a sudski postupak je još na početku. Okrivljeni nemaju drugu odbranu, zato vrše opstrukciju jer Dragoljub Simonović još uvek ima ogroman uticaj u Grockoj“, navodi Jovanović.

30. maj 2019: Odbačena prijava za obijanje stana
Ni Jovanović ni njegova advokatica Ana Matić Alimpijević ne znaju dokle se stiglo u slučaju obijanja njegovog iznajmljenog stana na Banovom brdu. Samo su iz medija saznali da je odbačena krivična prijava.
Drugo osnovno tužilaštvo je na naše pitanje odgovorilo da je prijava odbačena zbog nepostojanja sumnje da je „lice koje se teretilo za izvršenje ovog krivičnog dela izvršilo krivično delo“.

Od marta do danas: 16 tužbi protiv Matorčevića i Jovanovića
Jovanović se sa Simonovićem u sudnici sreće ne samo u ovom slučaju. Simonović je tužio Jovanovića zbog „duševnih bolova“ izazvanih tekstom na sajtu Žig info.
Glavnog i odgovornog urednika ovog sajta Željka Matorčevića, koji je pretučen u oktobru prošle godine, a ni izvršilac ni nalogodavac još uvek nisu pronađeni, tužio je čak 15 puta.
 
1614075356152.png





Шериф из Гроцке изјурио из суднице усред читања пресуде

Сва бахатост бившег председника општине Гроцка Драгољуба Симоновића, који је данас осуђен на затвор због паљења куће новинара Милана Јовановића, најбоље се видела данас када је демонстративно напустио судницу, у тренутку док је судија читао образложење пресуде.

1614075399065.png


23.02.2021.

У тренутку док су сви у судници мирно слушали излагање судије, Симоновић се окренуо и изашао из суднице у пратњи свих својих адвоката и то Виктора Гостиљца и Ивице Вуковића.


Судија је најпре истакао да је Симоновић крив зато што је октобра 2018. године у ресторану у Болечу подстрекао остале оптужене да запале аутомобил марке “мерцедес” у власништву новинара Јовановића. Између осталог судија је рекао да је пожар захватио целу кућу те да је начињена штета бвише од четири милиона динара.


Након тога он се осврнуо на опструкције које је имао током целог поступка.


“Чим је кренула завршница, кренула је потпуна опструкција од стране одбране окривљеног Симоновића. Најпре, на самом почетку када сам примио оптужницу и након што сам два месеца заказо главни претрес, речено ми је “Где журиш?”. Такође, говорили су ми да судим по налогу председника Александра Вучића, а то се никад у мојој каријери није догодило. Ја ћу покренути одговарајуће правне поступке због вређања моје части као судије током овог поступка, али и личне заштите”, рекао је судија.


Симоновић је на наговор адвоката напустио судници баш у тренутку када је судија говорио о поменутим опструкцињама, а које су цео овај пшоступак пратиле.


Одбрана окривљеног Симоновића је током овог поступка у више наврата на све могуће начине одлагала претресе, па су‚тако адвокати тражили и изузеће судије, али и некоилико пута поиступајућег тужиоца Предрага Миловановића.


Подсетимо, некадашњи председник општине Гроцка Драгољуб Симоновић осуђен је данас на четири године и три месеца затвора у Вишем суду у Београду на због паљења куће новинара портала “Жиг инфо” Милана Јовановића.


Сем њега, осуђени су и Александар Маринковић, на такође четири године и три месеца, као и Владимир Михаиловић, који је добио четири године затвора.


Поступак против Игора Новаковића који је бивши полицајац је у међувремену раздвојен.
 
1614076467827.png





Novinarstvo i Srbija: Bivši predsednik opštine Grocka osuđen zbog podstrekavanje na paljenje kuće novinara

1614076485767.png

Milan Jovanović

Pre 1 sata

Dragoljub Simonović, bivši predsednik opštine Grocka, osuđen je danas u Drugom osnovnom sudu na četiri godine i tri meseca zatvora zbog podstrekavanja na paljenje kuće Milana Jovanovića, novinara portala „Žig info", u decembru 2018. godine.

Reč je o prvostepenoj presudi i Simonović ima pravo žalbe.

Istraživačkom novinaru Milanu Jovanoviću porodična kuća u Grockoj zapaljena je pre više od dve godine - 12. decembra 2018.

Jovanović od početka tvrdi da je napadnut isključivo zbog pisanja o aferama predsednika opštine.

Simonović je negirao krivicu.
Ko je još osuđen?

Na istu kaznu osuđen je kao neposredni izvršilac i Aleksandar Marinković koji je u bekstvu, a za kojeg je sud utvrdio da je bacio molotovljev koktel u garažu Jovanovićeve kuće, prenela je agencija Beta.
Na četiri godine osuđen je Vladimir Mihailović, u to vreme aktivni policajac, koji je kao posrednik pronašao izvršioca tog dela.
Sudija Spaso Žugić je rekao da Jovanoviću nije upaljena jakna ili vikendica, već dom, što je osnovno ljudsko pravo predviđeno i evropskim konvencijama.
On je rekao da je odbrana sve vreme opstruirala postupak, posle čega su optuženi i većina advokata protestujući napustili sudnicu.

Reagovanja

Posle izricanja presude, Jovanović se zahvalio svim građanima Srbije i novinarima, što su mu pomogli da prikupi novac da obnovi kuću, „inače bih ostao ispod nekog mosta".

„Zdravlje moje supruge je mnogo narušeno, ona je srčani bolesnik i stalno dežura i istrčava na terasu da proveri da li opet neko dolazi da to ponovo uradi.
„Ja sada živim i radim pod policijskom zaštitom, ali ne znam koliko će ta zaštita trajati.

„Nadam se da će ova presuda biti neki vesnik slobode", rekao je Jovanović novinarima ispred suda.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić izjavio je da je učinjeno najviše što je moguće u ovom trenutku, kao i da je heroj ovog procesa sudija koji je uspeo da se izbori sa svim opstrukcijama u procesu.

Šta se desilo u decembru 2018. godine?

U pola četiri ujutro kroz prozor garaže ubačen je Molotovljev koktel, navodi portal Cenzolovka.

Vatra se brzo proširila i na ostatak kuće u kojoj je izgorelo sve što je ovaj policajac u penziji stekao sa suprugom Jelom Deljanin.
Oboje su tad bili u kući.

„Supruga mi je bila gore na spratu, čula je lomljavu stakla i pucanj ispred garaže.

„Strčala je dole, bilo je puno dima", opisao je kasnije Jovanović za BBC.

Uspeli da se spasu - istrčali su u pidžamama i bosonogi na mraz i gledali kako im kuća gori.

U požaru je pričinjena velika materijalna šteta, kuća je potpuno izgorela.

Simonović se tereti da je druge optužene podstrekavao da u znak opomene zapale imovinu Jovanovića.

Aleksandar Marinković tereti se kao direktni izvršilac krivičnog dela, ali je od prošle godine u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica, a postupak je prema njemu razdvojen.

Igor Novaković i Vladimir Mihailović su na početku istrage, priznali paljenje kuće po nalogu Simonovića, dok su na suđenju to negirali.

Jovanović je izjavio da sumnja da iza toga stoji tadašnji predsednik opštine Grocka i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Dragoljub Simonović, jer je u više navrata pisao o brojnim malverzacijama koje su se dovodile u vezu sa njim.

Jovanović tvrdi da ima dokaze za nepotizam i korupciju u vezi sa gasifikacijom i drugi poslovima opštine Grocka dok je Simonović demantovao te navode, pisao je dnevni list Danas.

„Kako je počeo da se bavi politikom postao je najbogatiji čovek u opštini", rekao je Jovanović za BBC.
Ipak, hapšenje predsednika opštine Grocka usledilo je dva i po meseca kasnije 25. januara 2019, što je na vanrednoj konferenciji za novinare saopštio predsednik Aleksandar Vučić.

Simonović je uhapšen zbog sumnje na podstrekivanje paljenja kuće novinaru.

„Partijska knjižica nikoga neće zaštititi od odgovornosti, svidelo se to nekome ili ne, a da će nasilje biti najoštrije kažnjeno", rekao je Vučić.
Mesec i po dana kasnije, 7. marta 2019. godine Simonović je pušten iz pritvora.

Na čelu opštine ostaje još malo do 20. marta, a nasledila ga je saradnica iz redova SNS-a.
 
Pogledajte prilog 867815




Novinarstvo i Srbija: Bivši predsednik opštine Grocka osuđen zbog podstrekavanje na paljenje kuće novinara

Pogledajte prilog 867817
Milan Jovanović

Pre 1 sata

Dragoljub Simonović, bivši predsednik opštine Grocka, osuđen je danas u Drugom osnovnom sudu na četiri godine i tri meseca zatvora zbog podstrekavanja na paljenje kuće Milana Jovanovića, novinara portala „Žig info", u decembru 2018. godine.

Reč je o prvostepenoj presudi i Simonović ima pravo žalbe.

Istraživačkom novinaru Milanu Jovanoviću porodična kuća u Grockoj zapaljena je pre više od dve godine - 12. decembra 2018.

Jovanović od početka tvrdi da je napadnut isključivo zbog pisanja o aferama predsednika opštine.

Simonović je negirao krivicu.
Ko je još osuđen?

Na istu kaznu osuđen je kao neposredni izvršilac i Aleksandar Marinković koji je u bekstvu, a za kojeg je sud utvrdio da je bacio molotovljev koktel u garažu Jovanovićeve kuće, prenela je agencija Beta.
Na četiri godine osuđen je Vladimir Mihailović, u to vreme aktivni policajac, koji je kao posrednik pronašao izvršioca tog dela.
Sudija Spaso Žugić je rekao da Jovanoviću nije upaljena jakna ili vikendica, već dom, što je osnovno ljudsko pravo predviđeno i evropskim konvencijama.
On je rekao da je odbrana sve vreme opstruirala postupak, posle čega su optuženi i većina advokata protestujući napustili sudnicu.

Reagovanja

Posle izricanja presude, Jovanović se zahvalio svim građanima Srbije i novinarima, što su mu pomogli da prikupi novac da obnovi kuću, „inače bih ostao ispod nekog mosta".

„Zdravlje moje supruge je mnogo narušeno, ona je srčani bolesnik i stalno dežura i istrčava na terasu da proveri da li opet neko dolazi da to ponovo uradi.
„Ja sada živim i radim pod policijskom zaštitom, ali ne znam koliko će ta zaštita trajati.

„Nadam se da će ova presuda biti neki vesnik slobode", rekao je Jovanović novinarima ispred suda.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić izjavio je da je učinjeno najviše što je moguće u ovom trenutku, kao i da je heroj ovog procesa sudija koji je uspeo da se izbori sa svim opstrukcijama u procesu.

Šta se desilo u decembru 2018. godine?

U pola četiri ujutro kroz prozor garaže ubačen je Molotovljev koktel, navodi portal Cenzolovka.

Vatra se brzo proširila i na ostatak kuće u kojoj je izgorelo sve što je ovaj policajac u penziji stekao sa suprugom Jelom Deljanin.
Oboje su tad bili u kući.

„Supruga mi je bila gore na spratu, čula je lomljavu stakla i pucanj ispred garaže.

„Strčala je dole, bilo je puno dima", opisao je kasnije Jovanović za BBC.

Uspeli da se spasu - istrčali su u pidžamama i bosonogi na mraz i gledali kako im kuća gori.

U požaru je pričinjena velika materijalna šteta, kuća je potpuno izgorela.

Simonović se tereti da je druge optužene podstrekavao da u znak opomene zapale imovinu Jovanovića.

Aleksandar Marinković tereti se kao direktni izvršilac krivičnog dela, ali je od prošle godine u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica, a postupak je prema njemu razdvojen.

Igor Novaković i Vladimir Mihailović su na početku istrage, priznali paljenje kuće po nalogu Simonovića, dok su na suđenju to negirali.

Jovanović je izjavio da sumnja da iza toga stoji tadašnji predsednik opštine Grocka i funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Dragoljub Simonović, jer je u više navrata pisao o brojnim malverzacijama koje su se dovodile u vezu sa njim.

Jovanović tvrdi da ima dokaze za nepotizam i korupciju u vezi sa gasifikacijom i drugi poslovima opštine Grocka dok je Simonović demantovao te navode, pisao je dnevni list Danas.

„Kako je počeo da se bavi politikom postao je najbogatiji čovek u opštini", rekao je Jovanović za BBC.
Ipak, hapšenje predsednika opštine Grocka usledilo je dva i po meseca kasnije 25. januara 2019, što je na vanrednoj konferenciji za novinare saopštio predsednik Aleksandar Vučić.

Simonović je uhapšen zbog sumnje na podstrekivanje paljenja kuće novinaru.

„Partijska knjižica nikoga neće zaštititi od odgovornosti, svidelo se to nekome ili ne, a da će nasilje biti najoštrije kažnjeno", rekao je Vučić.
Mesec i po dana kasnije, 7. marta 2019. godine Simonović je pušten iz pritvora.

Na čelu opštine ostaje još malo do 20. marta, a nasledila ga je saradnica iz redova SNS-a.
Opet otišo na 4 godine o državnom trošku da jede i pije.
Nego jel će to da izgradi kuću?
Jel bila osigurana?
 

Back
Top