Novi život na selu, da ili ne?

Poli46

Stara legenda
Poruka
77.089
Piše Zlatko Šćepanović

Karantin je kod mnoge urbane populacije naprasno izazvao žal i želju da se presele da žive
na selu. Govorim o onima koji nemaju vikendice ili imanja. Ali selidba na selo nije uvek
jednostavna.
A tu je i zanimljivo pitanje smeštaja za vreme Sudnjeg dana – apokalipse, jer ovi dogadjaji
oko pandemije i rata navode i na ta razmišljanja i apokaliptične misli :-)

Selidba-na-selo-i-kakav-je-život-na-selu-drvena-koliba.jpg

Znamo dosta raznog sveta koji živi na selu, koji se preselio na selo ili je makar pokušao da živi
na selu. Selidba na selo nekome bude pun pogodak a neko se i pokaje, pa se vrati.
Život na selu je mirniji, zdraviji, produžava život, ali selo nije opšta kategorija i bajka, nekada
zna da bude i utopija.
U početku, ideja da je selo na pola sata, sat od grada, ne deluje tako problematično, ali
vremenom počne da zamara ta stalna vožnja, gužve na putu te trošenje vremena. A tu su
i troškovi goriva, koji nisu mala stavka.
Infrastruktura na selu kod nas zna da bude iznenadjujuće loša, od vode, struje, interneta,
telefona, kanalizacije (izlivanje septičkih jama, visok vodostaj podzemnih voda), loših i
neprohodnih puteva, do snabdevanja, prodavnica, apoteka, zdravstvene pomoći.
To treba sve proveriti pre selidbe na selo ako je neka od tih stvari bitna za vas.
I trebate biti svesni kad je u pitanju selidba na selo, da iako u svakom selu ima neki majstor,
ili ga ima u susednom selu, izbor majstora za popravke ili izgradnju je sužen. Ako planirate
bazen da napravite, postavite solarne panele ili neku složeniju instalaciju, za to morate sačekati
i platiti gradske majstore.

Poli46

Stara legenda
Poruka
77.089
U Vojvodini je voda za piće problem po više osnova. Mnoga mesta nemaju dobru
vodu za piće. A ni za pojenje stoke.

Najveći problem je što su podzemne vode u Vojvodini (ali i po nekim mestima Srbije)
sve zagadjenije od intezivne poljoprivrede i stočarstva, a mi, poznato je, imamo niske ekološke standarde oko prečišćavanje stočnih produkata (mokraće krava, svinja i kokošaka koja zagadjuje podzemne vode) i forsiramo NPK djubrenje na veliko (koje takodje zagadjuje podzemne vode), uz puno pesticida i insekticida.

Seoska_kuća_u_Ruskom_Krsturu,_dvorišna_fasada.jpg

A ako možda poželite da živite na salašu, to jedno ljupko usamljeno ostrvo prirode
usred njiva, može vas odjednom iznenaditi toksičan vetar od strane komšija koji obradjuju i prskaju svoje njive hemikalijama za njivu. To se ne dešava tokom cele godine, samo u par perioda kada se mora, ali to postoji kao toksičan momenat koji
bude šokantan.

U brdima i malim selima je druga problematika, tamo mahom fali malo boljih puteva,
a sneg kada zaveje, ostajete tu gde ste ako nemate veliki džip sa pogonom na sva četiri točka ili bager da vas izvuče. Često ostanete po manjim selima i bez struje, pa vam je grejanje na drvo obavezna opcija.
I morate biti svesni da će vam prijatelji iz grada dolaziti na selo u goste samo kada
ih zovete na ručak, pečenje, roštilj, neku proslavu. Neće vam doći samo na kafu,
niti na rakiju, ili ispijanje vina pod rascvetalom trešnjom – ne, moraju da imaju jaču motivaciju.

A to sve vas košta novca i vremena. Doduše i njih kao goste isto košta novca da
dodju do vas, pa koliko imate bogatih gradskih prijatelja a i vi ste sami izdašni
domaćin, toliko ćete i imati druženja na selu sa umetnicima i naučnicima iz grada.

Poli46

Stara legenda
Poruka
77.089
Ako živite u nekom selu i okućili ste se kao dobar domaćin, u vremenu krize prvo
će vas napasti vaše komšije ako budu gladne ili ste na drugom ideološkom (političkom, religioznom) spektru razmišljanja od njih.

265893045.jpg

Za vreme velikih ratova seljaci su uvek bili pljačkani od strane vojski koje su tuda prolazile ili od gerilaca, paravojski i bandi. Često su seljaci i ubijani iz ideoloških
razloga, pa ne treba biti na putu kuda vojske prolaze. Teško je to znati kuda će
neko u budućnosti prolaziti ali se može pretpostaviti da niko neće ići u neke pustare.

Zato po nekim misliocima treba živeti u komunama istomišljenika i biti naoružan.
Ali kada si u komuni, onda si svima vidljiv i poželjan plen. Uz to, savremena tehnologija
i dronovi omogućavaju vladarima iz grada da lako pretražuju teren i pronalaze odbegle usamljenike.

Sve su to zanimljiva pitanja i razmatranja o kojima se ne razmišlja ali se zato sanja idiličan život na selu i pre i za vreme Apokalipse.

„Selo moje lepše od Pariza …. “

Zlatko Šćepanović
Poruka je automatski spojena:

Autor je budala, a tekst pun predrasuda i izmišljotina. Sramota što ga uopšte prenosite.
Treba čuti i videti različita razmišljanja..za to forum i služi.

Memnom

Poznat
Poruka
9.372
Zivot na selu

Sjecam se izraza lica ljudi s kojima sam pricao kada sam im rekao od kuda dolazim. Bilo je tu dosta pitanja na koja sam im odgovarao. Zivot na selu definitivno nije za svakoga, a pogotovo u selu kao sta je moje i doslovno nema ni ducana, kioska i trebam prijeci 5 km da bi kupio kruh ili bilo sta drugo. Mogao sam se vratiti zivjet u urbanu sredinu, ali vise ne zelim. Ionako volim prirodu, a ovdje oko mene ima more prirodnih ljepota pocev od vodopada, dva umjetna jezera, niz planina, jedna rijeka itd.

Nisam stalno tu i vise bi se nazvao lutalicom jer da sam stalno tu ne bi bas bilo lako. Za razliku od autorovih izvora u mome selu od infrastrukture fali kanalizacija, a sve ostaje je dobro. U zimskim vremenima ralica cisti redovno i samo su par puta zastekali, ali to je zanemarivo na kolicinu snijega koji zna pasti ovdje.

Slozio bi se s autorom da je do majstora teze doci nego u gradu samo i ovdje ima ljudi koji su se silom prilike ili skolovanjem naucili rijesavati kucanske poslove i do sada mi jos nije zastekalo u ovih 18 godina sta zivim u selendri, a ne selu.

To sta autor pise o cestom nestajanju struje mi je poznato i sjecam se da se tako nesto slicno desilo samo na par dana, ali onda je ledilo u cijelo kraju bio je opceniti show. Taman sam se poceo privikavati biti bez struje i onda je dosla. Koliko bi globalnom nestanku struje vrijedio 1 bitcoin? Nista

Apokalipsa

Malo mi je cudno da je autor strpao dvije zasebne iscrpne teme u jednu. Mogao je barema malo vise napisati o prepresima. Meni je smijesno graditi nesto tako pripremati se za apokalipsu, a ujedno ne zivjeti na tom mjestu. Barem sam tako stekao dojam gledajuci neke klipove na youtubeu. Druga stvar sta mi je nelogicna je kako se neko moze pripremati za apokalipsu, a primjerice radi u gradu. Da se to i desi pitanje je bi li stigao doci do svoje bukse.

Zato po nekim misliocima treba živeti u komunama istomišljenika i biti naoružan.
Ali kada si u komuni, onda si svima vidljiv i poželjan plen. Uz to, savremena tehnologija
i dronovi omogućavaju vladarima iz grada da lako pretražuju teren i pronalaze odbegle usamljenike.
Nisam upoznat s zivotom i dijelom autora, ali po ovakvom pisanju mislim da bi izginuo brzo i da nema bas prakticnog iskustva na terenu.

U svakom slucaju hipotetski naravno smatram da bi zivot u komuni i jos pritom naoruzanom uveliko dao sansu za prezivljavanjem nego nekom bez oruzja koji zivi bilo u gradu ili selu. Previse gleda filmove i sta autor misli da svaki gradonacelnik ili nacelnik ima dronove na raspolaganju.:hahaha:

Peace

Poli46

Stara legenda
Poruka
77.089
Zivot na selu

Sjecam se izraza lica ljudi s kojima sam pricao kada sam im rekao od kuda dolazim. Bilo je tu dosta pitanja na koja sam im odgovarao. Zivot na selu definitivno nije za svakoga, a pogotovo u selu kao sta je moje i doslovno nema ni ducana, kioska i trebam prijeci 5 km da bi kupio kruh ili bilo sta drugo. Mogao sam se vratiti zivjet u urbanu sredinu, ali vise ne zelim. Ionako volim prirodu, a ovdje oko mene ima more prirodnih ljepota pocev od vodopada, dva umjetna jezera, niz planina, jedna rijeka itd.

Nisam stalno tu i vise bi se nazvao lutalicom jer da sam stalno tu ne bi bas bilo lako. Za razliku od autorovih izvora u mome selu od infrastrukture fali kanalizacija, a sve ostaje je dobro. U zimskim vremenima ralica cisti redovno i samo su par puta zastekali, ali to je zanemarivo na kolicinu snijega koji zna pasti ovdje.

Slozio bi se s autorom da je do majstora teze doci nego u gradu samo i ovdje ima ljudi koji su se silom prilike ili skolovanjem naucili rijesavati kucanske poslove i do sada mi jos nije zastekalo u ovih 18 godina sta zivim u selendri, a ne selu.

To sta autor pise o cestom nestajanju struje mi je poznato i sjecam se da se tako nesto slicno desilo samo na par dana, ali onda je ledilo u cijelo kraju bio je opceniti show. Taman sam se poceo privikavati biti bez struje i onda je dosla. Koliko bi globalnom nestanku struje vrijedio 1 bitcoin? Nista

Apokalipsa

Malo mi je cudno da je autor strpao dvije zasebne iscrpne teme u jednu. Mogao je barema malo vise napisati o prepresima. Meni je smijesno graditi nesto tako pripremati se za apokalipsu, a ujedno ne zivjeti na tom mjestu. Barem sam tako stekao dojam gledajuci neke klipove na youtubeu. Druga stvar sta mi je nelogicna je kako se neko moze pripremati za apokalipsu, a primjerice radi u gradu. Da se to i desi pitanje je bi li stigao doci do svoje bukse.

Nisam upoznat s zivotom i dijelom autora, ali po ovakvom pisanju mislim da bi izginuo brzo i da nema bas prakticnog iskustva na terenu.

U svakom slucaju hipotetski naravno smatram da bi zivot u komuni i jos pritom naoruzanom uveliko dao sansu za prezivljavanjem nego nekom bez oruzja koji zivi bilo u gradu ili selu. Previse gleda filmove i sta autor misli da svaki gradonacelnik ili nacelnik ima dronove na raspolaganju.:hahaha:

Peace
U selo možeš dok si mlad i zdrav i ako imaš auto i novca.
Autor je taj teks napisao malo opširnije,ali ja sam to malo skratila
pa možda deluje malo nelogično..no smisao se može izvući i iz
ovako skraćenog teksta.
Možda nemaju oni dronove,ali Željko Mitrović ima:rotf:

Memnom

Poznat
Poruka
9.372
U selo možeš dok si mlad i zdrav i ako imaš auto i novca.
Autor je taj teks napisao malo opširnije,ali ja sam to malo skratila
pa možda deluje malo nelogično..no smisao se može izvući i iz
ovako skraćenog teksta.
Možda nemaju oni dronove,ali Željko Mitrović ima:rotf:
Nemam pojma tko je Željko Mitrović. :think:

Zivot na selu nije kao sta sam napisao definitno za mnoge. Nadodao bi na to da nije niti za mlade obitelji jer koliko vidim u gradu kcer mu ide na atletiku, sin na nagomet itd. Uglavnom ima manje mogucnosti. Sta se tice hrane uvijek neko od susjeda moze uletjet i usput uzet iz trgovine i meni, a hitna ce doci vjerujem brze nego u gradu zbog obima posla. Nisam bas mlad, ali za sada mi je OK. Sta se tice novaca bolja je situacija na selu jer se manje leti za svaku glupost u trgovinu. Potrebna je samo malo bolja organizacija za zivot na selu.

Poslednja izmena:

lucky duki

Primećen član
Poruka
717
Mislim da sam već pisao ovde u vezi ove teme ili sl.🤔,nema veze.Ja sam pre 6 godina iz grada došao živeti u jedno malo selo i ne kajem se! Selo je udaljeno od grada svega 6-7 km, ima oko 450 stanovnika i staro je 100 god.Putevi do njega su dobri,vode imamo iz seoskog vodovoda i kada su najveće vrućine,imamo poštu,ambulantu,prodavnice,lepu malu uredjenu pijacu,zamalo da zaboravim i i dva vrhunska teniska igrališta zimi zaštićena balonom tako da iz grada dolaze ovde igrati tenis,fudbalski klub,prostor za aerobik,planira se i tetetana itd.Znate onu pesmu ja sam seljak u srcu i duši, e tako se osećam kada se vraćam u moje selo.Postao sam seljak ali ne i seljačina,nego odoh ja sada kokoške zatvoriti.Pozdrav!

Poli46

Stara legenda
Poruka
77.089
Mislim da sam već pisao ovde u vezi ove teme ili sl.🤔,nema veze.Ja sam pre 6 godina iz grada došao živeti u jedno malo selo i ne kajem se! Selo je udaljeno od grada svega 6-7 km, ima oko 450 stanovnika i staro je 100 god.Putevi do njega su dobri,vode imamo iz seoskog vodovoda i kada su najveće vrućine,imamo poštu,ambulantu,prodavnice,lepu malu uredjenu pijacu,zamalo da zaboravim i i dva vrhunska teniska igrališta zimi zaštićena balonom tako da iz grada dolaze ovde igrati tenis,fudbalski klub,prostor za aerobik,planira se i tetetana itd.Znate onu pesmu ja sam seljak u srcu i duši, e tako se osećam kada se vraćam u moje selo.Postao sam seljak ali ne i seljačina,nego odoh ja sada kokoške zatvoriti.Pozdrav!
To i nije selo u pravom smislu te reči.
Preblizu je gradu i ima sve sadržaje bolje nego grad,
tako i nije teško živeti.

lucky duki

Primećen član
Poruka
717
To i nije selo u pravom smislu te reči.
Preblizu je gradu i ima sve sadržaje bolje nego grad,
tako i nije teško živeti.
Da prolaziš ovuda kojim slučajem vidila bi sa glavnog puta jedan skoro neprimetan znak sa imenom sela i onda još 2 km tim putem do sela,dakle selo je potpuno odvojeno,put sa glavnog vodi samo do sela i nema dalje,dakle 2km puta samo za nas seljake koji tamo živimo.Ljudi se bave stočarstvom,moj komšija ima nešto preko sto ovaca,deca mu treniraju fudbal a svakodnevno mu pomažu i u seoskim poslovima i sve stignu.Selo je ovo,pravo selo a interesantno je to da se ne širi neki intenzivan smrad od stoke imajući u vidu da u selu uzgajaju dosta stoke.Izgleda da se treba samo ubosti pravo selo.I meni je kada sam tražio za suprugu i mene novu destinaciju za živeti van grada skoro promakao ovaj znak sa imenom sela.Bio sam i ja prijatno iznenadjen kako jedno selo može dobro funkcionisati.Razumem u potpunosti tvoj komentar ali ipak je ovo selo i oko sela su samo,njive,pašnjaci,šumarci.Eto postoje i takva sela!!

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.078
Da prolaziš ovuda kojim slučajem vidila bi sa glavnog puta jedan skoro neprimetan znak sa imenom sela i onda još 2 km tim putem do sela,dakle selo je potpuno odvojeno,put sa glavnog vodi samo do sela i nema dalje,dakle 2km puta samo za nas seljake koji tamo živimo.Ljudi se bave stočarstvom,moj komšija ima nešto preko sto ovaca,deca mu treniraju fudbal a svakodnevno mu pomažu i u seoskim poslovima i sve stignu.Selo je ovo,pravo selo a interesantno je to da se ne širi neki intenzivan smrad od stoke imajući u vidu da u selu uzgajaju dosta stoke.Izgleda da se treba samo ubosti pravo selo.I meni je kada sam tražio za suprugu i mene novu destinaciju za živeti van grada skoro promakao ovaj znak sa imenom sela.Bio sam i ja prijatno iznenadjen kako jedno selo može dobro funkcionisati.Razumem u potpunosti tvoj komentar ali ipak je ovo selo i oko sela su samo,njive,pašnjaci,šumarci.Eto postoje i takva sela!!
Kad kazes selo oni misle na vukojebinu .

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.