Novi zakon o porezu za frilensere

LazaB

Iskusan
Poruka
5.509
https://rs.n1info.com/biznis/frilenseri-u-novom-nacrtu-zakona-ko-ce-placati-koliki-porez/

Posto se ne razumem uopste u placanje poreza da li neko moze da mi objasni ovde ako ja zaradjujem 80-85000 mesecno koliko meni ostaje nakon sto poplacam ceo porez ?

https://www.capernaum.rs/kalkulatori-za-frilensere/

Postoji ovaj kalkulator ali mislim da nema sanse da mi ostaje samo 45000 mesecno , da li je moguce da toliko kradu ?
Porez, penziono i zdravstveno je oko 50%, oduvek bilo...
 
Ne znam zasto sam vise i iznenadjen uopste , znaci ja zaradim 80 000 od strane firme i sve pare trosim u Srbiji ali oni mi opet uzmu pola tako da mi bukavlno uniste posao. Nije ni cudo sto godisnje desetine hiljada mladih pale odavde.

Није 50%, много је мање, можда 25% ?!

У сваком случају понашај се природно у случају да ти закон ебе кеву,
а то значи не плаћај дажбине ако су превелике,
већ ради на црно, и на други начин изврдавај.

Ако одеш у иностранство знај да су тамо давања још већа,
закони ригорознији,
али у јачим државама може више да се заради бруто,
па ти нето приход буде већи.
 
Срам било државу што вам наплаћује поорез. Јер само вама фриленсерима се наплаћују порези, ниједном другом запосленом у Србији се то не ради.

Не знам од чега си мислио да се лечиш, да се пријавиш као незапослен, да они који раде и плаћају порез плаћају и твоје лечење, док ти наплаћујеш странцима. Како си мислио да то функционише?
 
Није 50%, много је мање, можда 25% ?!

У сваком случају понашај се природно у случају да ти закон ебе кеву,
а то значи не плаћај дажбине ако су превелике,
већ ради на црно, и на други начин изврдавај.

Ако одеш у иностранство знај да су тамо давања још већа,
закони ригорознији,
али у јачим државама може више да се заради бруто,
па ти нето приход буде већи.
Ako je 25% onda je prihvatljivo.
U stranim drzavama mogu da deru porez koliko hoce kada ljudima na kraju ostane dovoljno da zive i bolje od normalnog , ovde kod nas ako ti uzmu 45-50% ne ostane ti nista.
 
Срам било државу што вам наплаћује поорез. Јер само вама фриленсерима се наплаћују порези, ниједном другом запосленом у Србији се то не ради.

Не знам од чега си мислио да се лечиш, да се пријавиш као незапослен, да они који раде и плаћају порез плаћају и твоје лечење, док ти наплаћујеш странцима. Како си мислио да то функционише?
Mislio sam da funkcionise tako sto ti uzmu porez ali ne toliko da ne mozes da ostanes u poslu uopste.
Izgleda da nije 50% kao sto sam mislio , izgleda da je manje.
 
...
Не знам од чега си мислио да се лечиш, да се пријавиш као незапослен, да они који раде и плаћају порез плаћају и твоје лечење, док ти наплаћујеш странцима. Како си мислио да то функционише?

Није само лечење,
комплетна услуга цивилизације је у тим давањима.

Али да би постављач теме добио праве одговоре
треба да каже шта и где ради,
сам или са неким,
како наплаћује (или има газду који му плаћа)
што се из уводног поста не види.
 
https://rs.n1info.com/biznis/frilenseri-u-novom-nacrtu-zakona-ko-ce-placati-koliki-porez/

Posto se ne razumem uopste u placanje poreza da li neko moze da mi objasni ovde ako ja zaradjujem 80-85000 mesecno koliko meni ostaje nakon sto poplacam ceo porez ?

https://www.capernaum.rs/kalkulatori-za-frilensere/

Postoji ovaj kalkulator ali mislim da nema sanse da mi ostaje samo 45000 mesecno , da li je moguce da toliko kradu ?

Да ли си рачунао колико ти остаје ако будеш оснивач ДОО?

Израчунај то, па нам кажи да ли ти та опција више одговара у погледу плаћања пореза и доприноса.
 
Mislio sam da funkcionise tako sto ti uzmu porez ali ne toliko da ne mozes da ostanes u poslu uopste.
Izgleda da nije 50% kao sto sam mislio , izgleda da je manje.
Верујем да мислиш да те држава пљачка, али опет треба да ти буде јасно то што наплаћујеш за своје услуге је бруто износ. Од тога свакако треба да се плате порези, као за сваки други посао. Ако мислиш да је боље тамо напољу где милијарде младих Срба беже, слободно се опробај на том месту. За фриленсере не само да су већи порези, него се много ефикасније наплаћују него овде код нас,

Оно што теби остаје, то је или да повећаш цену својих услуга или да радиш више, или да радиш за неког газду. Ако се не варам, фриленсери имају удружење неко где помажу својим члановима око онога шта треба да се плаћа али и око онога што не треба да се плаћа. Пробај тамо да добијеш конкретне одговоре. Јер и поред опорезивања фриленсинг је и даље у експанзији код нас, што значи да су људи нашли пословни модел по којем могу да функционишу.
 
Ne znam zasto sam vise i iznenadjen uopste , znaci ja zaradim 80 000 od strane firme i sve pare trosim u Srbiji ali oni mi opet uzmu pola tako da mi bukavlno uniste posao. Nije ni cudo sto godisnje desetine hiljada mladih pale odavde.

Ред је да свако ко приходује неки новац, да се учипи за друштво, било да су то семафори, пешачки прелази или изградња болница.

Нема смисла да други људи који остварују неке приходе плаћају фарбу за пешачки прелаз, а ти да се не учипиш за неки део те фарбе за пешачки, или за одржавање семафора.

Такође, ред је да, ако приходујеш, да одвојиш неки новац за заједнички фонд здравственог осигурања из кога се лече сви, укључујући и чланове твоје породице. Нема смисла да неки други уплаћују у ту касу, а ти да не уплаћујеш у ту касу, а из те касе се лече и твоји родитељи и твоја деца, а једног дана ћеш и ти можда.

Пензионо? Људи у Србији често не мисле на старост, али она дође, па због тога држава мора на силу да тера људе да мисле на старост и уплаћују, да би једног дана имали неки минимални износ за живот, да не би били просјаци у старости. Или ако умру, да остане породици породична пензија.
 
https://rs.n1info.com/biznis/frilenseri-u-novom-nacrtu-zakona-ko-ce-placati-koliki-porez/

Posto se ne razumem uopste u placanje poreza da li neko moze da mi objasni ovde ako ja zaradjujem 80-85000 mesecno koliko meni ostaje nakon sto poplacam ceo porez ?

https://www.capernaum.rs/kalkulatori-za-frilensere/

Postoji ovaj kalkulator ali mislim da nema sanse da mi ostaje samo 45000 mesecno , da li je moguce da toliko kradu ?
toliko bi placao i da radis u firmi :D
oko 50% ti je u sustini veca plata nego sto primis jer ostatk ode na poreze i doprinose.

u principu, sto ti je veca plata, manje ti uzimaju u procentima (ali naravno vise u novcu)
 
Firma uplati na Payoneer , ja sa Payoneera prebacim na Rajfajzen i podignem.


Знам гомилу пензионера који раде
и лову добијају "у коверти".

То никако не би могло
да држава из неких разлога не жмури на оба ока.

Неће ни тебе нико драти
сем ако будеш умислио да си ти нека фирма
(претходник ти саветује да ти будеш ДОО - свашта !!!).

Знам да неко минимално "драње" за ПИО износи мање од 10 хиљада месечно.
Плаћаш сам себи у Немањиној 30.

Ако радиш као профа,
види колике су зараде твојих колега у државним школама,
то нека буде твој репер.

Достигни њихову цену сата,
па макар морао да утајиш порез.

Ниси ти ништа гори од њих.
 
Ne znam zasto sam vise i iznenadjen uopste , znaci ja zaradim 80 000 od strane firme i sve pare trosim u Srbiji ali oni mi opet uzmu pola tako da mi bukavlno uniste posao. Nije ni cudo sto godisnje desetine hiljada mladih pale odavde.

Pa i u inostranstvu ce da ti uzmu mnogo procenata, a ovamo ti je pores progresivan, tako da sto vise zaradjujes - vise placas.

Nego, sad kada vidis koliko ti drzava uzima, jel ti dodje da izadjes na ulice i protestujes i boris se da bude bolje?
 
Да ли си рачунао колико ти остаје ако будеш оснивач ДОО?

Израчунај то, па нам кажи да ли ти та опција више одговара у погледу плаћања пореза и доприноса.

Дакле,

кад оснујеш ДОО, твоје месечне обавезе су следеће:

5. Osnivač je direktor firme, ali za to ne dobija naknadu i nije osiguran po drugom osnovu

U ovoj situaciji, firma je dužna da obračuna i plati doprinose za osnivača na najnižu mesečnu osnovicu, koja za 2021.godinu iznosi 28.402din. Potrebno je obračunati i platiti PIO 25.5%, socijalno i zdravstveno osiguranje 10.3%, kao i doprinose za nezaposlenost 0,75%.
Ukupna obaveza za plaćanje iznosila bi 10.380,93din. Za razliku od tog iznosa, kada se doprinosi plaćaju samo po osnovu poreskog i invalidskog osiguranja u iznosu od 25.5%, iznos koji je potrebno je platiti 7.242,51din.


https://fincon.rs/porezi-i-doprinosi-za-osnivaca/

Поред тога,


PREDNOSTI I NEDOSTACI DOO​

O prednostima i nedostacima DOO i preduzetnika kao pravnih formi pisali smo u tekstu Da li da budem preduzetnik ili DOO. Sama procedura otvaranja DOO je prilično jednostavna. Jednočlani DOO može da se otvori online isto kao preduzetnik. Isto popunjavate Registracionu prijavu koja je malo obimnija nego za preduzetnika, i dodatni dokument koji vam treba je osnivački akt.

Nadalje ćemo analizirati troškove koje možete imati kao DOO u odnosu na paušal, da bismo videli koliko vam se ta opcija uopšte isplati.

DOO mora da ima zakonskog zastupnika – direktora. Taj direktor NE MORA DA BUDE ZAPOSLEN u DOO po ugovoru o radu, ali svakako mora da plaća doprinose na najnižu osnovicu za oporezivanje svakog meseca i to trenutno iznosi 8.700 dinara. Znači to vam je NAJNIŽI OBAVEZNI trošak mesečno kod DOO.

Takođe, kod DOO imate i trošak knjigovođe – ukoliko sami ne naučite knjigovodstvo – računajte u proseku 12.000 mesečno.

PORESKE STOPE​

POREZ NA DOBIT DOO IZNOSI 15%.​

Dobit = prihod – troškovi.

Znači ukoliko nemate nikakvih troškova kao DOO sav prihod koji ostvarite u toku godine minus ovaj mesečni trošak od 8.700 dinara = Dobit za oporezivanje.

Dobit za oporezivanje x 15% = Porez na dobit

Ono što ostane je “neraspoređena dobit”, tj. dobit koju možete da podignete sa tekućeg računa kao osnivač,

ALI

pre nego što podignete tu dobit morate da platite još:

15% POREZA NA DIVIDENDU​

I tek onda ono što ostane je vaše.

Na primeru prihoda od 6.000.000 dinara to izgleda ovako:

[table id=6 /]

Znači ukoliko želite da osnujete DOO bez zaposlenih, sa vrlo malo troškova računajte da vam ostaje oko 70% prihoda koji sada uzimate kao paušalac.

Naravno ukoliko ispunjavate uslove da budete “kvalifikovani novozaposleni” – tj. niste bili u radnom odnosu u 2019. godini, možete koristiti olakšice za zapošljavanje. Prema usvojenim izmenama i dopunama zakona, osnivač doo koji se zaposli u tom svom doo može da koristi olakšice za zapošljavanje, ukoliko ispunjava uslove da bude “kvalifikovano novozaposleno lice”.

Više o olakšicama pročitajte u posebnom članku:

Najavljene poreske olakšice za zapošljavanje paušalaca od 01.01.2020. godine.

JOŠ NEKOLIKO BITNIH ČINJENICA VEZANIH ZA DOO:​

Dividenda koju podignete kao osnivač, ne ulazi u osnovicu za godišnji porez na dohodak građana. Znači kada platite porez na dividendu, na taj novac više ne plaćate ništa državi.

Znate da je limit za PDV: promet od 8 mil. dinara u poslednjih 365 dana. Međutim, ukoliko poslujete samo sa inostranstvom možete ostvarivati i prihod od 20 milona, a da ne uđete u PDV sistem . Ovo iz prostog razloga što se u promet za PDV ne računa prihod od “izvoza usluga”. Znači za taj limit računate samo prihod koji ste ostvarili na domaćem tržištu.

Možete istovremeni biti osnivač DOO i preduzetnik. Možete čak istovremeno biti osnivač DOO, preduzetnik i zaposleni. Puno posla za jednu osobu, ali prema našim važećim zakonima to je apsolutno dozvoljeno.




https://poreskisavetnikkv.rs/otvaranje-doo-kao-opcija-pausalu/
 
Знам гомилу пензионера који раде
и лову добијају "у коверти".

То никако не би могло
да држава из неких разлога не жмури на оба ока.

Неће ни тебе нико драти
сем ако будеш умислио да си ти нека фирма
(претходник ти саветује да ти будеш ДОО - свашта !!!).

Знам да неко минимално "драње" за ПИО износи мање од 10 хиљада месечно.
Плаћаш сам себи у Немањиној 30.

Ако радиш као профа,
види колике су зараде твојих колега у државним школама,
то нека буде твој репер.

Достигни њихову цену сата,
па макар морао да утајиш порез.

Ниси ти ништа гори од њих.

Види, овако.
То што држава не наплаћуј порез керамичару је зато што не може да контролише керамичара, а фриленцера може, јер му све паре иду преко рачуна.

То да оснује ДОО је сасвим нормално. Да има и неке друге приходе са стране, могао би да прође и као предузетник вероватно, па би још мање плаћао, али у овој фриленс варијанти иде или да плаћа као фриленсер или као ДОО.

Они који више зарађују, више им се исплати да оснују ДОО, а они који раде за сићу, они могу да плаћају по горњем калкулатору. Идеја је да сви они који зарађују више, да буду стимулисани да оснују предузеће и буду директори - господа, а не циганштуре које се крију од државе, баве се утајом пореза и краду од друштва, гладних и болесних тако што неће да плаћају порезе а зарађују хиљаде евра месечно (не односи се на постављача, већ на оне који преко интернета пуно зарађују, а желе да избегну плаћање пореза).
 
https://rs.n1info.com/biznis/frilenseri-u-novom-nacrtu-zakona-ko-ce-placati-koliki-porez/

Posto se ne razumem uopste u placanje poreza da li neko moze da mi objasni ovde ako ja zaradjujem 80-85000 mesecno koliko meni ostaje nakon sto poplacam ceo porez ?

https://www.capernaum.rs/kalkulatori-za-frilensere/

Postoji ovaj kalkulator ali mislim da nema sanse da mi ostaje samo 45000 mesecno , da li je moguce da toliko kradu ?
stas ti mislio da smo mi ostali budale sto platjamo pores
 

Back
Top