Novi zakon o porezu za frilensere

hm337

Poznat
Poruka
9.554
nešto mi pade na pamet....da li se frilenseru koji solidno zarađuje više isplati oporezivanje u statusu frilensera ili da otvori doo i da sebi deo prihoda plaća kao normalnu platu a deo kao honorar po osnovu autorskog dela? u drugom slučaju su mu troškovi za doprinose pretpostavljam manji jer ih plaća samo kroz platu...

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.649
nešto mi pade na pamet....da li se frilenseru koji solidno zarađuje više isplati oporezivanje u statusu frilensera ili da otvori doo i da sebi deo prihoda plaća kao normalnu platu a deo kao honorar po osnovu autorskog dela? u drugom slučaju su mu troškovi za doprinose pretpostavljam manji jer ih plaća samo kroz platu...

Predlog je takav da se vec na 1200 evra prihoda ne isplati biti frilenser i oporezivati kao fizicko lice. Pre DOO treba razmotriti opciju preduzetnika (ako prolazis test samostalnosti), pa da li da radis kao pausalac (ako si iz manje opstine i ) ili knjigas ako si u velikom gradu jer u Beogradu pausal nije ispod 45.000. Pri tome, ukinuta je odredba za pausal da ne moze da se povecava vise od 10% godisnje, sto znaci da vec sledece godine mogu da ga visestruko povecaju.

DOO je prilicna igranka i zahteva vrlo ozbiljno vodjenje knjiga za prihode koje imaju frilenseri.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.782

Да.

Фриленсерима који имају боље приходе више се исплати да буду оснивачи ДОО.

Poruka
24.901
Modeli su ocajno uradjeni, nemaju cak ni prirodnu progresiju a granica dva modela je 450 evra. Sto znaci da za nasu drzavu vise primanje je primanje od 500 evra koje je cak ispod proseka u Republici. Da je debil pravio, bolje bi uradio.

Ono sto je najbitnije, ne stite najugrozenije kategorije, jer kao sto sam objasnila, granica neoporezivog u oba modela je postavljena isuvise nisko (250 evra), a sve preko obavezuju i placanjem poreza, sto znaci da se drzava dva puta naplati od tih bednih 500-600 evra potrosacke korpe, jer prvo ubiraju porez na ono sto covek egzistencijalno mora da potrosi i plati kroz PDV) plus obavezuju uplatom doprinosa u procentu. Ne u fiksnom iznosu.

slazem se s tobom
recimo ja da tezgarim sad odabrala bih da budem preduzetnik iz radnog odnosa jer mi je em manje komplicirano, em me manje kosta
al ljudima koji samo od frilensa zive i uzimaju tipa 500-700 evra bruto mjesecno ovo je fakat previse

Poruka
24.901
Predlog je takav da se vec na 1200 evra prihoda ne isplati biti frilenser i oporezivati kao fizicko lice. Pre DOO treba razmotriti opciju preduzetnika (ako prolazis test samostalnosti), pa da li da radis kao pausalac (ako si iz manje opstine i ) ili knjigas ako si u velikom gradu jer u Beogradu pausal nije ispod 45.000. Pri tome, ukinuta je odredba za pausal da ne moze da se povecava vise od 10% godisnje, sto znaci da vec sledece godine mogu da ga visestruko povecaju.

DOO je prilicna igranka i zahteva vrlo ozbiljno vodjenje knjiga za prihode koje imaju frilenseri.
i doo je problem zatvoriti
pausal mislim da varira za razne djelatnosti
od "samo" stotinjak evra pa do 40-50 iljada din
neki prosjek je 24-28 u bg recimo

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
Bas ne. Ja sam napisala jedan veliki komentar kako se u razvijenim zemljama resava pitanje oporezivanja licnog dohotka. Gde je jasno pokazano, zasto mora da postoji donja granica neoporezivog dohotka koji treba biti u visini zadovoljenja osnovih egzistencijalnih potreba. To svaka normalna zemlja prepoznaje i ne oporezuje. Dok ti, osim otvorene zavisti ne pokazujes ni jedan argument, zasto mislis da treba oporezovati i opterecivati doprinosima prihod koji je u visini potrosacke korpe u Srbiji, sto nije uradjeno po ovim predlozima.

Drugo, konstantno provlacis fraze kako je frilensing nesto zaostalo, za jadne Srbe koji se zezaju sa Japancima i tako neke glupe posalice ali upravo cifre trzista rada najjace trenutno ekonomije sveta govore, da je to oblik rada koji je u ogromnom usponu i kao takav treba da se prepozna kao nova realnost i regulise na opstu radost svih.

Jer, kao trece, to jeste mobilna radna snaga, i cinjenica da je su u poslednjih par godina iz Evrope, Hrvatska, Portugal, pre neki dan Spanija, zatim Crna Gora donele propise o privlacenju digitalnih nomada (dajuci im poreske olaksice) govori da je njihov znacaj za ekonomiju prepoznat, pa jedino ti i Srbija mislite da to nije tako.

Ali Srbija ima opciju privatnog preduzetnika - pausalca.
Povoljnije od toga nemas nigde na planeti.
Opet pitam - zasto se frilenseri ne registruju tako?

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.649
Ali Srbija ima opciju privatnog preduzetnika - pausalca.
Povoljnije od toga nemas nigde na planeti.
Opet pitam - zasto se frilenseri ne registruju tako?

Postoji mnogo problema.

Test samostalnosti uveden 2019. Mnogo njih ne prolazi zato sto rade sa jednim klijentom. Drugo, pausal uopste vise nije tako povoljan kakvim ga ti pamtis. U Beogradu nije ispod 30.000, za programiranje je oko 50.000. Isplativije je voditi knjige. Ali i tada ko radi sa jednim klijentom, moze da padne test i da plati sve unazad i sav prihod se oporezuje po porezu na dohodak gradjana iako je neko redovno placao pausal. Onda, ukinuta je odredba o tome da pausal ne moze da se poveca vise od 10% godisnje.

Drzava toliko traljavo vodi ovu temu da je to za neverovati. U sustini, resenje je vrlo lako. Zastitis ugrozene kategorije optimalnim neoporezivim, i napravis blagu progresiju od 600 do recimo 1800 evra gde postaje isplativije registrovati se (pod uslovom da rese test samostalnosti). Drzava dobija svoje i najbitnije, pruza mogucnost ljudima da razviju posao, udju u tokove i postanu redovne platise. Jer oporezovanje prihoda fizickih lica je neizvestan prihod za drzavu a preduzetnistvo siguran prihod.

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
Postoji mnogo problema.

Test samostalnosti uveden 2019. Mnogo njih ne prolazi zato sto rade sa jednim klijentom. Drugo, pausal uopste vise nije tako povoljan kakvim ga ti pamtis. U Beogradu nije ispod 30.000, za programiranje je oko 50.000. Isplativije je voditi knjige. Ali i tada ko radi sa jednim klijentom, moze da padne test i da plati sve unazad i sav prihod se oporezuje po porezu na dohodak gradjana iako je neko redovno placao pausal. Onda, ukinuta je odredba o tome da pausal ne moze da se poveca vise od 10% godisnje.

Drzava toliko traljavo vodi ovu temu da je to za neverovati. U sustini, resenje je vrlo lako. Zastitis ugrozene kategorije optimalnim neoporezivim, i napravis blagu progresiju od 600 do recimo 1800 evra gde postaje isplativije registrovati se (pod uslovom da rese test samostalnosti). Drzava dobija svoje i najbitnije, pruza mogucnost ljudima da razviju posao, udju u tokove i postanu redovne platise. Jer oporezovanje prihoda fizickih lica je neizvestan prihod za drzavu a preduzetnistvo siguran prihod.

Ja sam pre 2 godine polozio test samostalnosti. Tj. nisam ga polagao, nego mi je poreski inspektor rekao da je okej, iako imam samo jednog klijenta, jer je taj klijent iz inostranstva i nema predstavnistvo u Srb.
A vecina frilensera je u slicnoj poziciji.
Koliko znam, po tom novom Zakonu, opstina vise ne igra ulogu i svima je isto, bio na Vracaru ili u Babušnici.
I znas koliko mi je bio celokupan pausal?
36.000. Sifra delatnosti programer.

Zato kazem da se svakome ko zaradjuje vise od 100.000 isplati pausal.

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
koji je maksimalni godišnji profit da bi ostao u statusu paušalca? a koji je minimalni da bi se to frilenseru isplatilo?

100.000 mesecno je neki minimum za programersku delatnost, jer je pausal reda 36.000 (36%).
A maksimum za pausal je 6 miliona din godisnje.
Dakle, programer koji za stranca moze da radi za 4.000 evra mesecno, iz Srbije, pod uslovom da stranac nema ptedstavnistvo u Srbiji, moze da bude pausalac i da mu troskovi budu samo 36.000.

Doduse, dodaj i jedno 50 evra troskova na kursnu razliku (jer ima neka zajhebancija sa bankom, deviznim uplatama, pa transferima sa deviznog poslovnog na privatni poslovni racun, itd.).

hm337

Poznat
Poruka
9.554
ja sam izašao iz programerskih voda pre jedno šest sedam godina...nemam volju da se više time bavim...nikad nisam bio frilenser....nego razmišljam da u nekoj budućnosti otvorim neki blog na engleskom...e sad tu može od reklama da se ili zaradi neka sića ili baš da te krene ako ti se posreći i ako je sadržaj kvalitetan i privuče mnogo posetilaca...da bi se upustio u to voleo bih da ima neki iznos prihoda do koga se ne vodiš kao frilenser da ne bih morao da plaćam doprinose ako ne zarađujem skoro ništa....a ako me baš krene verovatno bih registrovao doo i plaćao sebi zasebno platu i honorar na osnovu autorskog dela...
ne znam koliko je moje razmišljanje realno...

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
ja sam izašao iz programerskih voda pre jedno šest sedam godina...nemam volju da se više time bavim...nikad nisam bio frilenser....nego razmišljam da u nekoj budućnosti otvorim neki blog na engleskom...e sad tu može od reklama da se ili zaradi neka sića ili baš da te krene ako ti se posreći i ako je sadržaj kvalitetan i privuče mnogo posetilaca...da bi se upustio u to voleo bih da ima neki iznos prihoda do koga se ne vodiš kao frilenser da ne bih morao da plaćam doprinose ako ne zarađujem skoro ništa....a ako me baš krene verovatno bih registrovao doo i plaćao sebi zasebno platu i honorar na osnovu autorskog dela...
ne znam koliko je moje razmišljanje realno...
Sam sebi da placas honorar na osnovu autorskog dela ne pije vodu, jer i taj honorar mora da se oporezuje.
Frilensovanje se isplati u Srbiji samo ako imas siguran prihod, i to prilicno veliki.
Ako nemas stalan prihod - onda ti se u Srbiji nista ne isplati.

hm337

Poznat
Poruka
9.554
Sam sebi da placas honorar na osnovu autorskog dela ne pije vodu, jer i taj honorar mora da se oporezuje.
Frilensovanje se isplati u Srbiji samo ako imas siguran prihod, i to prilicno veliki.
Ako nemas stalan prihod - onda ti se u Srbiji nista ne isplati.
da, na honorar plaćaš porez.ali na honorar ne plaćaš doprinose ako već primaš platu i od nje se odbijaju doprinosi...

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.649
Ja sam pre 2 godine polozio test samostalnosti. Tj. nisam ga polagao, nego mi je poreski inspektor rekao da je okej, iako imam samo jednog klijenta, jer je taj klijent iz inostranstva i nema predstavnistvo u Srb.
A vecina frilensera je u slicnoj poziciji.
Koliko znam, po tom novom Zakonu, opstina vise ne igra ulogu i svima je isto, bio na Vracaru ili u Babušnici.
I znas koliko mi je bio celokupan pausal?
36.000. Sifra delatnosti programer.

Zato kazem da se svakome ko zaradjuje vise od 100.000 isplati pausal.

Za sifru programiranje iznos pausala sada je 44.885 za 2023. i iznos je jedinstven za sve opstine.
Za predavace i neke druge delatnosti iznos nije jednak i zavisi od opstine (pogledaj spojler)

Za sam test samostalnosti, rekao mi je poreski inspektor, okaci macku o rep, sve dok oni to na papiru ne napisu, bas tako kao sto si ti napisao (a u samom zakonu ne pise da se gleda da li poslodavac ima predstavnistvo ili ne, kao sto ne pise ni u pravilniku za inspektore), onda to ostaje stvar njihove licne procene (nacelo fakticiteta), pa tako po svom nahodjenju kao tebi jedan moze da kaze da je "OK", a drugi moze da te drnda po svakoj stavci.

Stvarno je suludo terati ljude u preduzetnistvo do odredjene granice prihoda, koja sigurno nije 100.000 dinara mesecno jer pricamo o bruto prihodu. Pri tome postoji i uskladjivanje iznosa poreza, pa ako ti raste prihod, poreski sluzbenik svake godine moze da ti povecava pausal, sada vise nema ni ogranicenje od 10% u odnosu na proslu godinu. Sigurno ti niko nece ostaviti pausal 30.000 na prihode od 300.000.

1668106460992.png

1668106581097.png

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
Za sifru programiranje iznos pausala sada je 44.885 za 2023. i iznos je jedinstven za sve opstine.
Za predavace i neke druge delatnosti iznos nije jednak i zavisi od opstine (pogledaj spojler)

Za sam test samostalnosti, rekao mi je poreski inspektor, okaci macku o rep, sve dok oni to na papiru ne napisu, bas tako kao sto si ti napisao (a u samom zakonu ne pise da se gleda da li poslodavac ima predstavnistvo ili ne, kao sto ne pise ni u pravilniku za inspektore), onda to ostaje stvar njihove licne procene (nacelo fakticiteta), pa tako po svom nahodjenju kao tebi jedan moze da kaze da je "OK", a drugi moze da te drnda po svakoj stavci.

Stvarno je suludo terati ljude u preduzetnistvo do odredjene granice prihoda, koja sigurno nije 100.000 dinara mesecno jer pricamo o bruto prihodu. Pri tome postoji i uskladjivanje iznosa poreza, pa ako ti raste prihod, poreski sluzbenik svake godine moze da ti povecava pausal, sada vise nema ni ogranicenje od 10% u odnosu na proslu godinu. Sigurno ti niko nece ostaviti pausal 30.000 na prihode od 300.000.

E, hvala na ispravci, dosta toga se promenilo za 2 godine izgleda.

Znaci ispod 120.000, i to sigurnog prihoda, se ne isplati biti pausalac.....

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.588
Ред је да свако ко приходује неки новац, да се учипи за друштво, било да су то семафори, пешачки прелази или изградња болница.

Нема смисла да други људи који остварују неке приходе плаћају фарбу за пешачки прелаз, а ти да се не учипиш за неки део те фарбе за пешачки, или за одржавање семафора.

Такође, ред је да, ако приходујеш, да одвојиш неки новац за заједнички фонд здравственог осигурања из кога се лече сви, укључујући и чланове твоје породице. Нема смисла да неки други уплаћују у ту касу, а ти да не уплаћујеш у ту касу, а из те касе се лече и твоји родитељи и твоја деца, а једног дана ћеш и ти можда.

Пензионо? Људи у Србији често не мисле на старост, али она дође, па због тога држава мора на силу да тера људе да мисле на старост и уплаћују, да би једног дана имали неки минимални износ за живот, да не би били просјаци у старости. Или ако умру, да остане породици породична пензија.
Ни пензија није оно што је некад била... државна и пристојна.
Сада можеш да уплаћујеш и приватно, и на више места ако хоћеш.

Старинско "само да ми иде стаж" данас прави више штете него користи, јер се узима цео стаж ради просека. Ако је неко имао 10 година уплата као за ниво средње школе па тек онда прешао на нешто више... помислиће после силних година да му недостаје пар хиљада пензије, али неће бити у праву.
Огромна караконџула формуле за израчунавање пензије се своди отприлике на ово: ако цео стаж имаш плату 100 динара, пензија ће ти бити 60. Оних недостајућих 40 се пегла смањењем трошкова, али нека разлика свакако остаје.
Разлику ваља надокнадити приватном пензијом.
Ко хоће, може чак и код државе да додаје, да више уплаћује, па једног дана више да добија.

Иначе, "хвала" нашој "уређеној" држави што од званичног стажа имам нулу. Да не помислите да сам лењ... радио сам ту и тамо ван струке (сваки пут нешто сасвим другачије). Наравно, све код приватника, за државу немам најважнији квалитет - везу.
Нечим се и сада бавим. Опет нешто што нисам пре радио, али умем... биће једног дана од тог бављења неки доо или слично.
Сам уплаћујем здравство (које по 10% поскупљује сваке године, без обзира на околности, прогнозирам да ће 2023. бити око 3600 месечно).

Пензија... док ја тамо стигнем, неће мерити стаж него се пре 70. године неће ни моћи у пензију. Проћи ће још доста година до тада...

stugots

Čovek
Poruka
36.118
Poreskoj upravi treba ne samo zakonska, nego i organizaciona reforma. Mislim da im fali jedno duplo više ljudi nego što sad imaju, a za implementiranje progresivnih modela oporezivanja, treba možda i više.

Još jedan razlog što biraju cedularni sistem, lakši je za organizaciju naplate.

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.649
Poreskoj upravi treba ne samo zakonska, nego i organizaciona reforma. Mislim da im fali jedno duplo više ljudi nego što sad imaju, a za implementiranje progresivnih modela oporezivanja, treba možda i više.

Još jedan razlog što biraju cedularni sistem, lakši je za organizaciju naplate.

Ali im ne treba nista, da neoporezuju potrosacku korpu recimo. To se postize podizanjem normiranih troskova u procentu i fiksnom iznosu. Nametanje placanja poreza i doprinosa grupaciji koja zaradjuje do 600 evra je cista otimacina.

Zato sto je to iznos na koji ce drzava vec uzeti porez kroz egzistencijalnu potrosnju i PDV. To je civilizacijska tekovina da se iznosi potrebni za zadovoljenje osnovnih potreba ne oporezuju dva puta.

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
Ali im ne treba nista, da neoporezuju potrosacku korpu recimo. To se postize podizanjem normiranih troskova u procentu i fiksnom iznosu. Nametanje placanja poreza i doprinosa grupaciji koja zaradjuje do 600 evra je cista otimacina.

Zato sto je to iznos na koji ce drzava vec uzeti porez kroz egzistencijalnu potrosnju i PDV. To je civilizacijska tekovina da se iznosi potrebni za zadovoljenje osnovnih potreba ne oporezuju dva puta.

Srbija i civilizacijska tekovina. Antagonizmi 😁

Ja ne znam kolika je potrosacka korpa u Nemackoj, ali ovako stoje stvari:
Minimalna cena rada je 12 evra sat (bruto). To je oko 2000 bruto za puno radno vreme, sto je za pojedinca, neto oko 1400. Znam da je neoporezivi deo oko 850.

Sad, sa tih 1400, moze pojedinac da nadje stan, da da racunima ne predje vise od 800 evra mesecno, i ostaje mu 600.
Za hranu treba oko 300 za pojedinca, i ostaje mu jos 300.
Nije lose.

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.649
E, hvala na ispravci, dosta toga se promenilo za 2 godine izgleda.

Znaci ispod 120.000, i to sigurnog prihoda, se ne isplati biti pausalac.....

Preduzetnistvo je ozbiljna stvar, odgovara se sopstvenom imovinom i nije za svakoga. Zahteva ozbiljnost i odgovornost koju vecina radno sposobnog stanovnistva nema. Koliko je ono spojivo sa kategorijom free-lance (bez lanaca) konceptom rada, gde ljude sa 120.000 prihoda (da li je svaki mesec) guras da bude preduzetnik a on cak nece ni radni odnos koji je mozak na otavu po pitanju odgovornosti i rizika.

Sam bruto prihod od 120.000 ne moze biti pravilna granica za ulazak u preduzetnicke vode. Zato sto je to bruto prihod, na njega covek ima stvarne troskove poslovanja (deo posla uradi neko drugi, internet, licence, servisi) pa je neto prihod, bruto prihod - troskovi pausala - troskovi poslovanja i vrlo lako se dodje do toga su ti ukupni troskovi 50% prihoda.

Jer ako se pravilno postavi sistem, da se ne oporezuje potrosacka korpa (600 evra) onda mora da postoji jedan raspon prihoda gde se isplati placanje poreza kao fizicko lice bez puno brige i odgovornosti, pa do iznosa gde je isplativije uci u sistem firmi ali gde je pojacana kontrola, mnogo birokratije, fakturisanja, obaveza i odgovornosti. Mislim da je u nasem slucaju to 180.000-200.000 dinara (1500-1700 evra).

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.145
Preduzetnistvo je ozbiljna stvar, odgovara se sopstvenom imovinom i nije za svakoga. Zahteva ozbiljnost i odgovornost koju vecina radno sposobnog stanovnistva nema. Koliko je ono spojivo sa kategorijom free-lance (bez lanaca) konceptom rada, gde ljude sa 120.000 prihoda (da li je svaki mesec) guras da bude preduzetnik a on cak nece ni radni odnos koji je mozak na otavu po pitanju odgovornosti i rizika.

Sam bruto prihod od 120.000 ne moze biti pravilna granica za ulazak u preduzetnicke vode. Zato sto je to bruto prihod, na njega covek ima stvarne troskove poslovanja (deo posla uradi neko drugi, internet, licence, servisi) pa je neto prihod, bruto prihod - troskovi pausala - troskovi poslovanja i vrlo lako se dodje do toga su ti ukupni troskovi 50% prihoda.

Jer ako se pravilno postavi sistem, da se ne oporezuje potrosacka korpa (600 evra) onda mora da postoji jedan raspon prihoda gde se isplati placanje poreza kao fizicko lice bez puno brige i odgovornosti, pa do iznosa gde je isplativije uci u sistem firmi ali gde je pojacana kontrola, mnogo birokratije, fakturisanja, obaveza i odgovornosti. Mislim da je u nasem slucaju to 180.000-200.000 dinara (1500-1700 evra).

Svaka cast. Dobro ti ide ova ekonomija. Volim diskusiju na forumu sa nekim od koga mogu da naucim 😊

Mačkoni

Poznat
Poruka
8.241
Pozdrav drugari. Jel ima neko od vas da je uplatio porez za frilensera? Kako to ide, koji formular se koristi?
Po novom je neoporezovani deo cca 300 eur mesecno od Januara, koliko sam video.

Samo da napomenem da sam redovno zaposlen a frilens radim po potrebi. E sad ako premasim 900 eur za 3 meseca, sta mi je ciniti?

Unapred hvala.