Novi zakon o porezu za frilensere

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.648
Шта ћемо са тим?

Сво време пишемо о Србији, а ти упадаш као падобранац не пратећи тему.

Читај пажљивије следећи пут.

Bas ne. Ja sam napisala jedan veliki komentar kako se u razvijenim zemljama resava pitanje oporezivanja licnog dohotka. Gde je jasno pokazano, zasto mora da postoji donja granica neoporezivog dohotka koji treba biti u visini zadovoljenja osnovih egzistencijalnih potreba. To svaka normalna zemlja prepoznaje i ne oporezuje. Dok ti, osim otvorene zavisti ne pokazujes ni jedan argument, zasto mislis da treba oporezovati i opterecivati doprinosima prihod koji je u visini potrosacke korpe u Srbiji, sto nije uradjeno po ovim predlozima.

Drugo, konstantno provlacis fraze kako je frilensing nesto zaostalo, za jadne Srbe koji se zezaju sa Japancima i tako neke glupe posalice ali upravo cifre trzista rada najjace trenutno ekonomije sveta govore, da je to oblik rada koji je u ogromnom usponu i kao takav treba da se prepozna kao nova realnost i regulise na opstu radost svih.

Jer, kao trece, to jeste mobilna radna snaga, i cinjenica da je su u poslednjih par godina iz Evrope, Hrvatska, Portugal, pre neki dan Spanija, zatim Crna Gora donele propise o privlacenju digitalnih nomada (dajuci im poreske olaksice) govori da je njihov znacaj za ekonomiju prepoznat, pa jedino ti i Srbija mislite da to nije tako.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Bas ne. Ja sam napisala jedan veliki komentar kako se u razvijenim zemljama resava pitanje oporezivanja licnog dohotka. Gde je jasno pokazano, zasto mora da postoji donja granica neoporezivog dohotka koji treba biti u visini zadovoljenja osnovih egzistencijalnih potreba. To svaka normalna zemlja prepoznaje i ne oporezuje. Dok ti, osim otvorene zavisti ne pokazujes ni jedan argument, zasto mislis da treba oporezovati i opterecivati doprinosima prihod koji je u visini potrosacke korpe u Srbiji, sto nije uradjeno po ovim predlozima.
Ladno sam milion puta na temama o porezu govorio da mora da postoji neoporezivi deo potreban za zivot, dalje, zalazem se na forumu za male poreze u milion tema, te zaista mozemo reci da ti ne znas o cemu uopste pises.
Pisao kako treba oporezivati luksuz a smanjivati sve oblike poreza na rad.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
46.294
Ne znam zasto sam vise i iznenadjen uopste , znaci ja zaradim 80 000 od strane firme i sve pare trosim u Srbiji ali oni mi opet uzmu pola tako da mi bukavlno uniste posao. Nije ni cudo sto godisnje desetine hiljada mladih pale odavde.
Srbija je zemlja gde su porezi manji nego u većini "razvijenih zemalja".

Kalkulacija ide progresivno. Na manje iznose se plaća manje, a na sve ono što prelazi minimalac ide sve više. U Kanadi recimo ide i preko 50% na iznose preko neke velike sume.

Mačkoni

Poznat
Poruka
8.203
Какве везе има број становника ако графикон говори о процентима, и ту нема Србије, већ источне и јужне Европе.

Ни обичан графикон не знаш да читаш, елито.
Majstore, u tom tvom nazovi grafikonu ti je ubaceno 25 zemalja istocne, juzne Evrope i centralne Aziije. I njihov zajednicki prosek je 2% tako da jedna zemlja moze da bude statisticka greska, ali ti si se vezao za to...

Promeni dioptriju, topla preporuka.

Emilia Marty

Poznat
Poruka
9.774
Srbija je zemlja gde su porezi manji nego u većini "razvijenih zemalja".

Kalkulacija ide progresivno. Na manje iznose se plaća manje, a na sve ono što prelazi minimalac ide sve više. U Kanadi recimo ide i preko 50% na iznose preko neke velike sume.
U Srbiji je paradoks da je minimalac najvise opterecen porezima.
A onda zaposleni u javni sluzbama koji primaju minimalac, postupajuci po pozitivnom stavu VKS iz 2020, tuze drzavu za topli obrok, onda VKS promeni misljenje kao za troskove obrade kredita od strane banaka, i zaposleni na minimalcu sad duguju sudske troskove.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Majstore, u tom tvom nazovi grafikonu ti je ubaceno 25 zemalja istocne, juzne Evrope i centralne Aziije. I njihov zajednicki prosek je 2% tako da jedna zemlja moze da bude statisticka greska, ali ti si se vezao za to...

Promeni dioptriju, topla preporuka.

Дај ти прецизније податке, па ћемо о њима да дискутујемо.

Ти хоћеш моје податке да оспориш, а да не приложиш друге, само зато јер ти не одговара резултат.

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.648
Ladno sam milion puta na temama o porezu govorio da mora da postoji neoporezivi deo potreban za zivot, dalje, zalazem se na forumu za male poreze u milion tema, te zaista mozemo reci da ti ne znas o cemu uopste pises.
Pisao kako treba oporezivati luksuz a smanjivati sve oblike poreza na rad.

Nisam bas stalker da moram da pratim tvoj forumski zivot i rad, ali ovo sto si pisao konkretno na ovoj temi je puno zajedljivih komentara a nisi iskomentarisao sam model placanja osim sto fraziras, da se porez treba placati. Treba placati, ali koliko to je pitanje.

Ako se zalazes za male poreze i oporezivanja luksuza, da li onda mislis da je prihod od 600 evra luksuz koji treba opteretiti sa 20%, sto ovaj predlog radi imajuci u vidu prava i zastitu koju drzava nudi?

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.648
A onda zaposleni u javni sluzbama koji primaju minimalac, postupajuci po pozitivnom stavu VKS iz 2020, tuze drzavu za topli obrok, onda VKS promeni misljenje kao za troskove obrade kredita od strane banaka, i zaposleni na minimalcu sad duguju sudske troskove.

Upravo zbog toga sto sama drzava ne uskladjuje svoju poresku praksu sa normalnim drzavama, koje propisu donju granicu neoporezivog na optimalnom nivou, priznaju stvarna umanjenja i oporezuju visoke prihode.

Svaka normalna drzava uvek najvise stiti najgrozenije kategorije stanovnistva. Dok Srbija globi male a velikima omogucava da posluju sa minimalnim opterecenjima.

Poruka
5.216
.....zasto mora da postoji donja granica neoporezivog dohotka koji treba biti u visini zadovoljenja osnovih egzistencijalnih potreba.....
.....
Ladno sam milion puta na temama o porezu govorio da mora da postoji neoporezivi deo potreban za zivot....

У Србији не постоји неопорезиви део, јер постоје неопорезиви грађани.
Сиротиња ће плаћати порез и за оне богате, који га не плаћају.
Ово уопште није никаква шала и шега, већ чињеница, неплатиша струје, пореза, разних намета има више него икада.

До 5% повлашћених се може издржати, око 10% је већ неиздржљиво, а ми смо сада на 10-15% повлашћених, захваљујући СНС-у.
Заправо, у здравим економијама, порез је оно што је битно, а код нас је то СТРУЈА.
Порез се и плати, ал се не плаћа струја...то је квачица.
1668078646168.jpeg

И зато ће баба Милка бити избачена на улицу, због 12.000 РСД, јер је тамо неко није платио струју за фабрику, и јер се странцима гурају новци у џепове.

Суштина је да број крпеља и паразита толики да ДОМАЋИН то више не може да издржи, и долази до СМРТИ ДОМАЋИНА, а ПАРАЗИТ се пребацује на другог ДОМАЋИНА.
Ово последње је КРИТПО ПОРУКА! Разумемо се...?

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Nisam bas stalker da moram da pratim tvoj forumski zivot i rad, ali ovo sto si pisao konkretno na ovoj temi je puno zajedljivih komentara a nisi iskomentarisao sam model placanja osim sto fraziras, da se porez treba placati. Treba placati, ali koliko to je pitanje.

Ako se zalazes za male poreze i oporezivanja luksuza, da li onda mislis da je prihod od 600 evra luksuz koji treba opteretiti sa 20%, sto ovaj predlog radi imajuci u vidu prava i zastitu koju drzava nudi?

Пре него што се залажем за ниске порезе на рад, важније од тога, залажем се за иста правила за све.

Имали смо тему о овоме са 600 страна чини ми се, и преко 200 000 прегледа.

Кад год су протестовали, нормални људи су им објашњавали да треба да се залажу за ниске порезе за све, а не само за своју гузицу, ипак, они су у сваком тренутку желели да само за њих постоји паралелни порески систем, те су у тим протестима навукли против себе велики део јавности која је пратила ситуацију.

Када порези буду ниски за све, биће и за фриленсере. Док су за друге порези високи, ред је да буду високи и за њих.

Ипак, када би кренула нека општија прича о државном уређењу, они јачи фриленсери (не ова боранија о којој сада пишемо) је јавно на друштвеним мрежама говорила "ја сам фриленс, ја радим за странце, мене не погађа оно што се у држави дешава" и то је био јавни наратив фриленсера на форуму и у друштву (то што је било и других гласова, то не мења чињеницу да је ово било правило, а свако правило има изузетке).

А твоје питање о 600 евра и 20 % пореза... пффф... дај ми цео порески систем, па да причамо о целом пореском систему кроз Х примера, а немој да ми дајеш појединачни пример.

Emilia Marty

Poznat
Poruka
9.774
Upravo zbog toga sto sama drzava ne uskladjuje svoju poresku praksu sa normalnim drzavama, koje propisu donju granicu neoporezivog na optimalnom nivou, priznaju stvarna umanjenja i oporezuju visoke prihode.

Svaka normalna drzava uvek najvise stiti najgrozenije kategorije stanovnistva. Dok Srbija globi male a velikima omogucava da posluju sa minimalnim opterecenjima.
Srbija najugrozenije drzi na kratkom lancu da bi bili poslusna vojska glasaca i to je tako.
A onda mica pekarica optuzi sve koji protestuju da treba da svoj fokusirani cilj protesta razvodne na prava zaposlenih u gani jer mica nikad nije smela da proviri na ulicu da ne bi izgubila mesto mladjeg referenta.

LazaB

Iskusan
Poruka
5.039
Стално причаш о правима, али не би да причаш (пишеш) о обавезама које имаш пре права.

Ти не би обавезе, или да су симболичне новчане, а тражиш права.

Имаћеш право на боловање кад се запослиш. Јеси ли питао негде за запослење?
Ja radim , zasto bi trazio zaposlenje ?

vlada131

Zainteresovan član
Poruka
495
Кад год су протестовали, нормални људи су им објашњавали да треба да се залажу за ниске порезе за све, а не само за своју гузицу, ипак, они су у сваком тренутку желели да само за њих постоји паралелни порески систем, те су у тим протестима навукли против себе велики део јавности која је пратила ситуацију.
Ја колико се сећам, главни циљ простеста је био да се спречи идеја о ретроактивном опорезивању. А иза тога је постигнут договор са државом око опорезивања за убудуће, да се уведе прелазни модел који ће важити до 2023. и доношења новог закона. И то је и урађено, и већина фриленсера је била (и још увек је) сасвим задовољна тим решењем.

А против себе су навукли оне који су поверовали у режимски спин да су сви фриленсери у ствари Бака Прасе: млате милионе, имају пар Поршеа у гаражи а овамо неће да плаћају порез. И још се ту нешто буне и протестују, како их није срамота :)

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Ja radim , zasto bi trazio zaposlenje ?

Кад некоме не одговара тренутни посао, он тражи други.

Ти си отворио тему где се жалиш да не зарађујеш довољно за себе, породицу и друштво, те, уколико желиш боловање и породиљско, потражи послодавца, па ће бити породиљског и боловања.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Ја колико се сећам, главни циљ простеста је био да се спречи идеја о ретроактивном опорезивању.

Не постоји и није ни тада постојало ретроактивно опорезивање.

Закон је донет 2003. а не 2019-2020. године.

По том закону из 2003. су били опорезовани,

и порез застарева кроз 5 година, па свако коме се разреже порез, може да се разреже до 5 година уназад и не преко тога.

LazaB

Iskusan
Poruka
5.039
Кад некоме не одговара тренутни посао, он тражи други.

Ти си отворио тему где се жалиш да не зарађујеш довољно за себе, породицу и друштво, те, уколико желиш боловање и породиљско, потражи послодавца, па ће бити породиљског и боловања.
Zaradjujem dovoljno , samo mi smeta pljacka.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.566
Zaradjujem dovoljno , samo mi smeta pljacka.

сваки пут кад пређеш преко пешачког, а да ниси у истој мери као и други радни људи и грађани учествовао у плаћању те фарбе, сматрај да си опљачкао друштво и оне који су од својих прихода финансирали фарбу за пешачки.

LazaB

Iskusan
Poruka
5.039
сваки пут кад пређеш преко пешачког, а да ниси у истој мери као и други радни људи и грађани учествовао у плаћању те фарбе, сматрај да си опљачкао друштво и оне који су од својих прихода финансирали фарбу за пешачки.
Ti tako gledaj , ja cu da gledam da nas zajedno pljackaju kriminalci na vlasti koji su drzavu oterali u propast i krpe svoje rupe nasim parama , tu se razlikujemo.

Poruka
5.216

они који поклоне рудник злата, налазишта нафте, предају косово пребогато угљем и сребром, странцима поклањају подстицаје....јер и они газе по тим истим пешачким?

sokvisnja

Iskusan
Poruka
5.648
Пре него што се залажем за ниске порезе на рад, важније од тога, залажем се за иста правила за све.

Имали смо тему о овоме са 600 страна чини ми се, и преко 200 000 прегледа.

Када порези буду ниски за све, биће и за фриленсере. Док су за друге порези високи, ред је да буду високи и за њих.

Ипак, када би кренула нека општија прича о државном уређењу, они јачи фриленсери (не ова боранија о којој сада пишемо) је јавно на друштвеним мрежама говорила "ја сам фриленс, ја радим за странце, мене не погађа оно што се у држави дешава" и то је био јавни наратив фриленсера на форуму и у друштву (то што је било и других гласова, то не мења чињеницу да је ово било правило, а свако правило има изузетке).

А твоје питање о 600 евра и 20 % пореза... пффф... дај ми цео порески систем, па да причамо о целом пореском систему кроз Х примера, а немој да ми дајеш појединачни пример.

To mi je malo glupo da ti zbog stavova nekih pojedinaca, projektujes da je to stav cele zajednice. Pa ja sam jedan od njih, ne mora da me pogadja nista, a drustveno sam aktivna pa i ovde branim ugrozavanje egzistencije ugrozenih ljudi iako nisam jedna od njih.

Stav "ista losa pravila za sve" ti je vrlo pogresan, jer je upravo regulisanje frilensinga (novog oblika rada) bila prilika da se pokrenu pitanja promena u poreskom sistemu kod nas, a pouzdano znam da je to i bio najveci strah drzave, da se nekim povoljnijim tretmanom frilensera(iako i oni znaju da postoji potreba za tim) i novim kreativnijim resenjima (progresivni porez, neoporeziv, opcioni doprinosi) ne srusi poreski sistem, da krenu drugi da se pozivaju na slucaj i traze za sebe bolje uslove. Ovako, sve opet bacaju u isti kos, i mogucnost promena je minimalna.

Onda ces ti biti zadovoljan jer je frilenser potopljen kao i ti, a sa druge strane, stranom frilenseru ce dati 70% poreskog oslobodjenja, samo da bi dosao ovde i trosio lovu u Srbiji i o tome ne znam da li ces otvoriti temu i pisati 60 strana. Srbin je Srbinu vuk, izgleda.

Primer je jasan, iz predloga ministarstva, tako ce izgledati oporezovanje. Ko zaradi 500 evra platice 11.000 za porez i doprinose. (izvinjavam se 600 evra je negde 17% a 500 evra 19%). Cak nemaju normalnu progresiju ukupnog poreskog opterecenja koliko je los predlog.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.