Novi računar je prepun nepotrebnog softvera? Evo kako možete da ga uklonite

Bloatware je kolektivno ime za softver koji dolazi unapred instaliran na kupljenim računarima i koji, između ostalog, uglavnom zauzima dragocen prostor na disku. Pokazaćemo vam kako da ga deinstalirate

2131830136641808e515d1c275624179_wide.jpg


Nakon što ste kupili računar s predinstaliranim operativnim sistemom, postoji određena šansa da je s tim operativnim sistemom došla gomila softvera koji vam zapravo nije potreban. Problem je to što, pored oduzimanja sistemskih resursa, taj softver zauzima mesto na disku.

Predinstalirani softver koji vam ne treba nosi kolektivni naziv bloatware i veoma je česta pojava na novim računarima. Što je još gore, deo tog softvera dolazi bez licenci, što znači da njihovi kreatori očekuju da ćete biti oduševljeni besplatnom verzijom i onda platiti mesečnu ili godišnju pretplatu. Kako biste pokazali svoj odgovor na njihova nastojanja, sve nepotrebne programe, ako to želite, možete da deinstalirate.

Ako koristite Windows 11, operativni sistem s kojim dolaze svi novi računari, aplikacije koje vam nisu potrebne možete deinstalirati putem ugrađenog menija. Sve što je potrebno da uradite jeste da u pretragu upišete 'Add or remove programs' i videćete opciju za instalaciju i deinstalaciju softvera. U novom meniju dobićete listu svih programa, a svaki koji želite da deinstalirate možete ukloniti klikom na tri tačkice na desnoj strani i biranjem opcije 'Uninstall'.

Ako niste sigurni koji program želite da deinstalirate, samo se zapitajte 'da li mi je ovo potrebno?', a ako je odgovor 'ne', deinstalirajte ga. Ako želite da budete oprezni i deinstalirate samo programe za koje sto odsto znate da ih nećete koristiti, možete to uraditi nakon što njihovo poreklo provjerite na internetu. Stranice poput Should I Remove mogle bi vam biti od velike koristi.

Ukoliko želite da deinstalirate direktno iz start menija, kliknite na ikonicu Windowsa, nakon toga na 'All Apps' i desnim klikom birajte program koji želite da deinstalirate. Izaberite 'Uninstall' i to je to.

Neki programi će možda 'pružati otpor', pa ćete morati ponovno da pokrenete uređaj, ali to je scenairo koji je neophodan kod nekih aplikacija, zaključuje Verge.


https://www.b92.net/tehnopolis/soft...ftvera-evo-kako-mozete-da-ga-uklonite-2305734
Kako se uklanja Windows 11?
Zauzima i oduzima...
 
Kako se uklanja Windows 11?
Zauzima i oduzima...
Ћерка је задовољна са Виндоус 11, добро то ради. Још нисам имао да решавам неки проблем, за разлику од Вин 10 ЧП
Не мож линукс не ради роблокс и фортнајт и те неке њене игре које игра… на претходном лаптопу сам ставио линукс
па ми је кукала ЧП
 
Ћерка је задовољна са Виндоус 11, добро то ради. Још нисам имао да решавам неки проблем, за разлику од Вин 10 ЧП
Не мож линукс не ради роблокс и фортнајт и те неке њене игре које игра… на претходном лаптопу сам ставио линукс
па ми је кукала ЧП
Najbolje igrice su bile na Windows98
 
Фабричке не можеш а све остале сама си инсталирала.
Nisam. Ja definišem pojam fabričke, jer sam totalni laik - one koje sam dobila kada sam kupila telefon. Ne znam da li se to kaže sistemske , ali sistemske aplikacije se ne mogu deinstalirati i to znam. Ostale mogu.
 
Da pojasnim , nisu sve aplikacije sistemske koje dobiješ kupovinom mob. telefona.
To je tačno.

Neke aplikacije koje dođu uz telefon instalira i network provider, i takve obično volim da uklonim. Takođe, i neke koje stavi proizvođač mogu da se uklone. Na primer Samsung stavi njihov kalendar i njihov kontakt menadžer, koji baš ne volim. (nažalost uklanjanje nije baš rutinska operacija, zahteva kabl i instaliranu ADB alatku, ali telefon ne mora biti root-ovan).
 
Ћерка је задовољна са Виндоус 11, добро то ради. Још нисам имао да решавам неки проблем, за разлику од Вин 10 ЧП
Не мож линукс не ради роблокс и фортнајт и те неке њене игре које игра… на претходном лаптопу сам ставио линукс
па ми је кукала ЧП
Моја и даље користи линукс (дебиан) и на стоном и на преносном рачунару... Све што јој за сада треба за школу може да реши и увежба и преко линукса тако да нема проблема... А игре... кад стигне одигра нешто од оних које може да преузме са Steam и толико..
 

Back
Top