Novi prozni konkurs na temu POČETAK ŽALJENJA

A sad gledam da nema ni N. Prospekta, ni Sanovnika, ni Fjodora već neko vreme.

Ja sam učestvovao samo dva puta, tako da moje neučešće ne treba čuditi.

Radi se o tome da nisam u stanju da pročitam i ocenim sve radove, a mislim da nije fer učestvovati, a ne ocenjivati. Zato ću dati doprinos takmičenjima za najbolju pesmu, toliko mogu da pročitam.
 
Postoji žaljenje, sažaljenje, samosažaljenje...Ili neprežaljenost, prežaljenost i sl. Uvek mi je bilo čudno kad u čitulji (u miru počivali) piše, NIKAD NEPREŽALJENI, ovde je prilog NIKAD suvišan, može se samo napisati neprežaljen(a), ali. nebitno ima tu finesa, ima svako pravo da...itd.
Elem, ovde nije reč o saŽALJENJU, samosaŽALJENJU, mislim da je nešto drugo u pitanju. Neko je nešto (previše) propustio, neko "zahvatio" - neko zalutao namerno (figurative) ali ne vraća se (tera dalje) - neko se vrati i zatekne stanje koje nije ostavio i više mu tu nije mesto a ostati mora (ili obrnuto) - ma stotine razloga ima i prilika i sutuacija, za POČETAK ŽALJENJA...Može biti prolazno, trajno, iz nekog razloga presahnuti, ili se povećavati do NEPREŽALJENOSTI, itd...itd...
Srećno svima :)
 
Uvek mi je bilo čudno kad u čitulji (u miru počivali) piše, NIKAD NEPREŽALJENI, ovde je prilog NIKAD suvišan, može se samo napisati neprežaljen(a),
Gde to piše?

Ono što je neprežaljeno može u jednom trenutku u budućnosti postati prežaljeno. Samim tim, "nikad prežaljen" nije isto što i "neprežaljen", "neprežaljen" ukazuje na period do sadašnjeg trenutka, "nikad prežaljen" se proteže i unapred.

- - - - - - - - - -

Srećno i tebi, nadam se da se pridružuješ :)
 
Gde to piše?

Ono što je neprežaljeno može u jednom trenutku u budućnosti postati prežaljeno. Samim tim, "nikad prežaljen" nije isto što i "neprežaljen", "neprežaljen" ukazuje na period do sadašnjeg trenutka, "nikad prežaljen" se proteže i unapred.

- - - - - - - - - -

Srećno i tebi, nadam se da se pridružuješ :)
Klajn je tu ponešto objasnio ali konfuzno, no, čemu dve negacije? Izmišljati probleme tamo gde ih nema - NEPREŽALJEN, je jasan, nedvosmislen, čemu onda NIKAD? Zar nije primerenije ZAUVEK?
Ja sam napisala kontekst i namenu, MRTVI zauvek ostaju NEPREŽALJENI i samo taj primer (ČITULJE) sam gde dve negacije nisu potrebne, štaviše mogle bi jedna drugu isključiti-daleko bilo..Prilog NIKAD kao suvišan sam i dala u tom konteskstu i samo tom primeru...Meni je bliže pameti i srcu recimo zauvek neprežaljeni. No, odosmo u širinu i dužinu a to nije tema. Žaliti (govorim o temi) može sa na početku, na kraju, može i u sredini, ali, bilo bi najbolje napisati nešto gde sto pročita iz napisanog a da se žaljenje uopšte ne spominje....Post ispod sam obrisala, da ne bismo imale problem:)

Nebitno, neka svako tumači kako hoće, neću učestvovati, pozdrav i tebi:)
 
Poslednja izmena:
Klajn je tu ponešto objasnio ali konfuzno, no, čemu dve negacije?
a) nema dve negacije. U reči "prežaljen" nema negacije. Dakle, "nikad prežaljen" ima jednu jasnu negaciju.
b) dvostruka negacija je svojstvena srpskom jeziku (i teška za razumevanje Nemcima, recimo):
- Nikad nisam išao
- Ništa nisam jeo
- Nikog nismo videli
- Ničeg se ne stidimo

i tako dalje, i tako dalje.

Izmišljati probleme tamo gde ih nema - NEPREŽALJEN, je jasan, nedvosmislen, čemu onda NIKAD? Zar nije primerenije ZAUVEK?
Pa ne znam, meni je od toga čudnija potreba da jezik bude siromašan i banalan umesto kompleksan i zanimljiv (kakav i jeste)
Ja sam napisala kontekst i namenu, MRTVI zauvek ostaju NEPREŽALJENI i samo taj primer (ČITULJE) sam gde dve negacije nisu potrebne, štaviše mogle bi jedna drugu isključiti-daleko bilo.
U sintagmi "nikad prežaljen" ne postoje dve negacije. Ima samo jedna.

Meni je bliže pameti i srcu recimo zauvek neprežaljeni.
Logici i jeziku je bliže da si time zapravo rekla isto što i sintagmom "nikad prežaljeni" :)
 
a) nema dve negacije. U reči "prežaljen" nema negacije. Dakle, "nikad prežaljen" ima jednu jasnu negaciju.
b) dvostruka negacija je svojstvena srpskom jeziku (i teška za razumevanje Nemcima, recimo):
- Nikad nisam išao
- Ništa nisam jeo
- Nikog nismo videli
- Ničeg se ne stidimo

i tako dalje, i tako dalje.

Pa ne znam, meni je od toga čudnija potreba da jezik bude siromašan i banalan umesto kompleksan i zanimljiv (kakav i jeste)

U sintagmi "nikad prežaljen" ne postoje dve negacije. Ima samo jedna.

Logici i jeziku je bliže da si time zapravo rekla isto što i sintagmom "nikad prežaljeni" :)

Ama pa ko kaže da je u reči PREŽALJEN ima negacije? Ali ima u NEPREŽALJEN...Ako meni prebacuješ da imam "čudnu potrebu da jezik bude siromašan, banalan..." pogrešna adresa. Pa ima jedna pesma Dobrice Cesarića, ne mogu da tražim ali se sećan da je pisalo (parafraziram) "..... sanjan jedan san, NIKAD NEOSTVAREN ali divan..", e, to već može, to je divno, bogato, kratko ali puno i još mnogo epiteta...Meni je čudna tvoja potreba da neke stvari izokreneš, ali ne bih dalje zalazila u finese.Za mene je bitno da znam da je neko ko mi je drag a nije živ viže- ostao i ostaće ZAUVEK NEPREŽALJEN, ili samo NEPREŽALJENI, i to b bilo najprimerenije! NEPREŽALJEN, a ne bih više, ne znam ni zašto sam...Nikada za mene neće biti neko koga više nema NIKAD neprežaljen, dovoljno je kao što rekoh NEPREŽALJEN...Svako dobro, Sanja i još jedna pobeda, mislim da si rekorder, a to nešto znači :zpozdrav:
 
Aaaa... nikad neprežaljen? Nisam primetila da si prvi put napisala "nikad neprežaljen", kao što ni ti nisi primetila da ja to nisam primetila, pa na moje prvo objašnjenje za "nikad prežaljen" reaguješ sa "čemu dve negacije". To "nikad neprežaljen" nikad nisam videla na čituljama. Valjda sam ga, zato, automatski i pročitala kao "nikad prežaljen". Jer to je ono kako obično piše.

A kakav je to off s pobedom? Igraš tetris dok pišeš na Krsti? :mrgreen:

Kako si to "nikad prežaljen" mogla da pročitaš kao "nikad neprežaljen", nije mi jasno?
 
Poslednja izmena:

Back
Top