НОВЕ ЗАПЕТЉАНЦИЈЕ СА СОФТВЕРОМ АНДРОИДА

zaboravljas samo jednu "sitnicu" u timeline-u
zbog zastarelosti symbiana i lose softverske podrske noki-a je bukvalno bankrotirala jer je niko nije kupovao a ona je forsirala symbian.
microsoft je kupio nokiu kad je potpuno pukla jer su svi presli na superiorniji OS - android.
Evo koliko je android bio "superiorniji"
Komentar jednog korisnika sa drugog foruma:

Poredio Nokiu 603 sa Belle FP1 i Xperiu S sa Androidom.

Kada je Android Gingerbred izasao bio je isti kao i danas (nije neke vece promjene dozivio, samo ICS update, ali nista spektakularno). U tom momentu je za Symbian bio nedostizan i svjetlosnu godinu ispred. Ali onda je dosla Symbian Anna, pa Nokia Belle, pa Nokia Belle FP1. Ova zadnja (na 603, 700, 701, 808) moze komotno rame uz rame sa ovim Androidom ICS. Ima Android nekih svojih prednosti, ima Belle FP1 nekih svojih, ali sve u svemu to je tu negdje. Na Androidu je surfanje i internet duplo brze, app store ima vecu ponudu, ali funkcionalnost i jednostavnost menija, te kamera i osnovne funkcije na Nokiji su daleko ispred.

Iznenadilo me na Androidu par banalnih stvari koje se ne mogu uraditi, npr. pojacati ili smanjiti glasnocu tipki (moze se samo ukljuciti ili iskljuciti), ne moze se direktno zatvoriti aplikacija neko samo ici nazad a gasi se preko task managera, da spasis neciji broj treba ti nekoliko koraka i generalno gotovo da nema opcije koju hoces ukljuciti da ne moras nekoliko puta kliknuti, nema klasicnih profila rada (ili ih ja nisam skontao)... Kod Nokije je to puno bolje rijeseno.

Napominjem, kada je tek izasao, Android je ocito bio "cudo tehnike" za tadasnji Symbian, ali ova danasnja verzija je u par deka sa njim, a da hardver Nokije i ne spominjem. Moje misljenje je da Symbian nisu trebali ni gasiti vec samo doraditi, kako se uostalom i desilo. Na zalost, steta mu je ucinjena, zivog, zdravog i vitalnog su ga zakopali.

WP8 najavljuju kao osvjezenje i nesto jednostavno, a mocno, pa vidjecemo. Na zalost, volio bih da su nastavili i sa Symbianom i sa Meegoo, te da su pored WP ukljucili i Android. Kao Samsung, uostalom. Ali tako ne bi dobili MS ekluzivitet i "guzovace" pare. Ali nema nista guzovace, to svi znamo. Cijena za to je placena, i to visoka, sto se vidi iz Nokijinih rezultata...

I prvi Iphone kada je izasao ni bluetooth nije imao,pricate mi nesto o androidu i njegovoj "superiornosti".
Znaci Symbian je mogao da napreduje nego Amerima nije bilo u interesu ,hteli su da ga pokopaju isto kao sto su probali sa Huaweijem.
 
Malo ili malo vise je propasti i prodaji Nokie za tepsiju ribe doprineo je njen tadasnji CEO Stephen Elop, koji je pre nego sto je preuzeo kormilo Nokie, bio jedan od direktora Microsofta.
Nokia (Stephen Elop) je forsirala Windows Phone, odustala od Symbian i Meego, za koje nisam siguran da moze da se kaze da bi propali da le Nokia presla na Android, a paralalno radila i telefone sa svojim OS-om.
Debelo pre nego sto je Microsoft kupio Nokiu na forumima su kruzile price da ce se to desiti i da Elop ne unistava Nokiu slucajno.

Secam se jednog od poslednjih update-a za vreme dok sam koristio Nokia N8, desilo se da je telefon ponekad bagovao, pa se morao restartovati.
Nokia je izbacila fix u roku par nedelja i telefon je nastavio da radi besprekorno.
Imala je Nokia bazu kupaca, na njih je M$ i racunao...

Danas, za masu aplikacija koje ne zelim u svom telefonu mogu samo da placem i citam komentare drugih Samsung korisnika koji na recenzijama za tu aplikaciju pisu da zele prostor u svom telefonu, ne bloatware programe koji ga oduzimaju, cesto troseci i bateriju.
Ne zelim da mi 1Gb prostora uzima Office paket iako je besplatan, ne zelim M$ One Drive, Group sharing, Quick share, Secure Wi-Fi, Samsung Free, Samsung Checkout, Samsung Visit In, Bixby, AR Doodle, Deco Pic, AR Apps, AR Zone i jos stosta. Ne zelim ih ni u tragovima, dakle ne da uradim disable za one za koje mogu, a da ostanu zauzimati nekoliko stotina Mb, nego ih zelim napolje iz mog telefona.
Samsung boli uvo, nema sanse da izadje u susret svojim kupcima.

Imam Samsung S9 nesta preko dve i pol godine, isti telefon ima i supruga. Radi besprekorno, ali baterija je katastrofa. Jedan dan moze da izdrzi samo ako sam kod kuce i ne koristim ga uopste.
U rezervi sam drzao Samsung S7, koriscen dve godine, nema ogrebotine ne njemu, izgleda 95% kao nov, vadio ga iz kutije jednom mesecno da ga upalim da malo radi i da dopunim bateriju ako treba. Izvadio tako jednom pre par meseci, nasao da ima update, uradio ga i telefon crkao. Krene da pali i izbaci neku gresku.
Slicno mi se desilo i sa jednim Samsung tabletom, s tim sto se tablet restartuje non stop nekoliko dana dok ne crkne baterija, a S7 barem mogu da ugasim.
Drugi tablet koji imam, Samsung S6 Lite koji je izasao prosle godine, dakle noviji model, na Android 11 je; cesto na YT klipovima izbaci poruku da je browser (Samsung browser) zastareo i da ne mogu da gledam klip, a browser kao i sve aplikacije na tabletu je azuriran.
Ko im je konkurencija, moze im se.
Mislim da bi trebao taj s9 u servis da odneseš da vide treba li menjati bateriju ili nešto drugo popravljati.

Koliko drndam tel koji ima 4000mAh bateriju pa traje 2 dana.

Edit: pogledam sad, za 2 dana sam imao 10h screen a mobile mreža upaljena non stop itd... Nije neki stari model, na Androidu 10. Nosi ti to u servis.
 
Poslednja izmena:
Evo koliko je android bio "superiorniji"
Komentar jednog korisnika sa drugog foruma:

Poredio Nokiu 603 sa Belle FP1 i Xperiu S sa Androidom.

Kada je Android Gingerbred izasao bio je isti kao i danas (nije neke vece promjene dozivio, samo ICS update, ali nista spektakularno). U tom momentu je za Symbian bio nedostizan i svjetlosnu godinu ispred. Ali onda je dosla Symbian Anna, pa Nokia Belle, pa Nokia Belle FP1. Ova zadnja (na 603, 700, 701, 808) moze komotno rame uz rame sa ovim Androidom ICS. Ima Android nekih svojih prednosti, ima Belle FP1 nekih svojih, ali sve u svemu to je tu negdje. Na Androidu je surfanje i internet duplo brze, app store ima vecu ponudu, ali funkcionalnost i jednostavnost menija, te kamera i osnovne funkcije na Nokiji su daleko ispred.

Iznenadilo me na Androidu par banalnih stvari koje se ne mogu uraditi, npr. pojacati ili smanjiti glasnocu tipki (moze se samo ukljuciti ili iskljuciti), ne moze se direktno zatvoriti aplikacija neko samo ici nazad a gasi se preko task managera, da spasis neciji broj treba ti nekoliko koraka i generalno gotovo da nema opcije koju hoces ukljuciti da ne moras nekoliko puta kliknuti, nema klasicnih profila rada (ili ih ja nisam skontao)... Kod Nokije je to puno bolje rijeseno.

Napominjem, kada je tek izasao, Android je ocito bio "cudo tehnike" za tadasnji Symbian, ali ova danasnja verzija je u par deka sa njim, a da hardver Nokije i ne spominjem. Moje misljenje je da Symbian nisu trebali ni gasiti vec samo doraditi, kako se uostalom i desilo. Na zalost, steta mu je ucinjena, zivog, zdravog i vitalnog su ga zakopali.

WP8 najavljuju kao osvjezenje i nesto jednostavno, a mocno, pa vidjecemo. Na zalost, volio bih da su nastavili i sa Symbianom i sa Meegoo, te da su pored WP ukljucili i Android. Kao Samsung, uostalom. Ali tako ne bi dobili MS ekluzivitet i "guzovace" pare. Ali nema nista guzovace, to svi znamo. Cijena za to je placena, i to visoka, sto se vidi iz Nokijinih rezultata...

I prvi Iphone kada je izasao ni bluetooth nije imao,pricate mi nesto o androidu i njegovoj "superiornosti".
Znaci Symbian je mogao da napreduje nego Amerima nije bilo u interesu ,hteli su da ga pokopaju isto kao sto su probali sa Huaweijem.
ti i dalje teras svoje
rekao sam ti
symbian je gasio developere i to mu se obilo o glavu.
 
Mislim da bi trebao taj s9 u servis da odneseš da vide treba li menjati bateriju ili nešto drugo popravljati.

Koliko drndam tel koji ima 4000mAh bateriju pa traje 2 dana.

Edit: pogledam sad, za 2 dana sam imao 10h screen a mobile mreža upaljena non stop itd... Nije neki stari model, na Androidu 10. Nosi ti to u servis.
Ne koristim telefon za igre (nemam ni jednu jedinu), ne koristim drustvene mreze (ni jednu); dakle pozivi, poruke, email, Whatsapp, Viber, kamera i Internet kad mi za nesta treba. Zasad mi nije mi problem da ga stavim na wireless punjac, neka se dopunjava kad god mi nije u dzepu. Kad je bio nov punio sam ga kablom, na sporo punjenje.
Ako ne uzmem drugi telefon, mozda i odnesem da se zameni baterija. Realno, nemam potrebe za telefonom koji je po necemu "jaci" od ovog, meni radi sve sto treba, s tim sto ima viska meni nepotrebnih programa koje bih najradije da odstranim. Jos jednom, ni po cemu ja ne primetim razliku sad i kad je telefon bio nov, sve radi brzo i fluidno, nema nikakvog bagovanja.
 
Ne koristim telefon za igre (nemam ni jednu jedinu), ne koristim drustvene mreze (ni jednu); dakle pozivi, poruke, email, Whatsapp, Viber, kamera i Internet kad mi za nesta treba. Zasad mi nije mi problem da ga stavim na wireless punjac, neka se dopunjava kad god mi nije u dzepu. Kad je bio nov punio sam ga kablom, na sporo punjenje.
Ako ne uzmem drugi telefon, mozda i odnesem da se zameni baterija. Realno, nemam potrebe za telefonom koji je po necemu "jaci" od ovog, meni radi sve sto treba, s tim sto ima viska meni nepotrebnih programa koje bih najradije da odstranim. Jos jednom, ni po cemu ja ne primetim razliku sad i kad je telefon bio nov, sve radi brzo i fluidno, nema nikakvog bagovanja.
Meni je sin buzdio telefon (ne secam se sta je radio) i sa tim programom sam brisao sve sta mi ne treba... Nova louncher ili tako nesto, vrati ga na fabricka podesavanja pa ubaci alternativni OS.
 
Meni je sin buzdio telefon (ne secam se sta je radio) i sa tim programom sam brisao sve sta mi ne treba... Nova louncher ili tako nesto, vrati ga na fabricka podesavanja pa ubaci alternativni OS.
Imao sam kupljen programcic koji je mogao da uradi "disable" za sve procese na Samsung telefonima, ali odavno ne radi jer ga je samsung blokirao.
Rutovanje i custom OS mi nisu bili opcije jer sam u tom slucaju gubio garanciju na telefon, a ista je vazila 2 godine.
Probao sam Nova u par navrata i vracao se uvek na originalni Samsung One UI. Moguce da sledeci telefon bude neke druge marke, samo iz razloga sto svakim novim update-om Samsung ubaci nesta novo sto uzima prostor, a ne dozvoljava korisniku da deinstalira ono sto mu ne treba. Znaci, sve sto zelim je da u mom telefonu ne bude ono sto neko drugi misli da mi treba, bez obzira sto to mozda vecinu korisnika ne smeta.
 
Imao sam kupljen programcic koji je mogao da uradi "disable" za sve procese na Samsung telefonima, ali odavno ne radi jer ga je samsung blokirao.
Rutovanje i custom OS mi nisu bili opcije jer sam u tom slucaju gubio garanciju na telefon, a ista je vazila 2 godine.
Probao sam Nova u par navrata i vracao se uvek na originalni Samsung One UI. Moguce da sledeci telefon bude neke druge marke, samo iz razloga sto svakim novim update-om Samsung ubaci nesta novo sto uzima prostor, a ne dozvoljava korisniku da deinstalira ono sto mu ne treba. Znaci, sve sto zelim je da u mom telefonu ne bude ono sto neko drugi misli da mi treba, bez obzira sto to mozda vecinu korisnika ne smeta.
Smeta svima, ne moj da misliš, nego ne može pa šta ćeš.
 
Imao sam kupljen programcic koji je mogao da uradi "disable" za sve procese na Samsung telefonima, ali odavno ne radi jer ga je samsung blokirao.
Rutovanje i custom OS mi nisu bili opcije jer sam u tom slucaju gubio garanciju na telefon, a ista je vazila 2 godine.
Probao sam Nova u par navrata i vracao se uvek na originalni Samsung One UI. Moguce da sledeci telefon bude neke druge marke, samo iz razloga sto svakim novim update-om Samsung ubaci nesta novo sto uzima prostor, a ne dozvoljava korisniku da deinstalira ono sto mu ne treba. Znaci, sve sto zelim je da u mom telefonu ne bude ono sto neko drugi misli da mi treba, bez obzira sto to mozda vecinu korisnika ne smeta.
Ja imam Huawei i Realmi. Na oba su preinstalirane google aplikacije koje ne mogu da obrisem, i vecina je na disable. I svejedno ponekad se same dopune iako je iskljuceno automatsko dopunjavanje... Tako da znam kako ti je. Ne utice na rad, samo nervira.
 
Smeta svima, ne moj da misliš, nego ne može pa šta ćeš.
Necu uzeti telefon S klase svakih godinu i devet meseci (ugovor mi bude uvek na dve godine, a najcesce mogu uraditi rani upgrade 3 meseca pre isteka ugovora), nego cu drzati ovaj dok radi (x2 jer supruga uvek ima isti telefon), uzecu neki koji je 4x jeftiniji ili mozda neki drugi brend: Motorola, ASUS, Sony, HTC, Nokia, Lenovo...
 
Ja imam Huawei i Realmi. Na oba su preinstalirane google aplikacije koje ne mogu da obrisem, i vecina je na disable. I svejedno ponekad se same dopune iako je iskljuceno automatsko dopunjavanje... Tako da znam kako ti je. Ne utice na rad, samo nervira.
Kad mi je isticao ugovor krajem prosle godine potrefio se popust na nedelju dve na Huawei P30 Pro New Edition.
Jedini razlog zasto ga nisam uzeo je inat. Huawei nije mene i milione korisnika ispostovao za sat Huawei Watch GT, neispunjavajuci ono sto su sami pisali na svom forumu. Da bi uploadovao "custom face" moras napraviti kineski nalog (potvrda se dobija na kineski mobilni telefonski broj, naravno ima fora, ali ume da traje), najidealnije na drugom telefonu i ohoho se njakati da bi odradio nesta sto je jednostavno i sto su govorili da je pitanje trenutka kada ce pojednostaviti.
Ugasili su (Huawei) forum potpuno i krenuli novi od nule, a sve prethodno napisano su zaboravili i nikad ne resili i omogucili korisnicima da na svoj sat postave "face" po zelji.
Dao sam im £150 za sat, razocarali su me i sada im ne dam pare za dva telefona, dok ne budem smatrao da zasluzuju moje novce.
Voleo bih da urade dobar OS, da ga ne nakindjure kinestinom, da se poprave po pitanju podrske ili onim sto ja smatram podrskom, a za svoje pare mislim da imam pravo na misljenje.
Jos jedan OS kao konkurent bi dobro dosao.
Sa Symbiana sam na Android presao jer je prestankom proizvodnje Symbian telefona prestala i minimalna podrska kod aplikacija. Prestale su ili su lose radile one koje sam koristio.
Po mom vidjenju i secanju nisu developeri prestali raditi za Symbian OS, nego je Nokia najavila kraj Symbiana, najavila poslednje modele i logicno je da
su drugi proizvodjaci prestali praviti svoje pre Nokie, pa je prestala i podrska developera.
 
ti i dalje teras svoje
rekao sam ti
symbian je gasio developere i to mu se obilo o glavu.

microsoft je kupio nokiu kad je potpuno pukla jer su svi presli na superiorniji OS -

Ovo su tvoje reci ,a vec tada se videlo i znalo da android i nije nesto superioran vec nasuprot.
Kao sto sam i rekao sminka os.
Android je mozda i imao vise aplikacija ali te aplikacije nisu bile toliko kvalitetne kao na Symbianu koje su radile mnogo pouzdanije .

Microsoft je kupio Nokiju mobile da bi je dokrajcio .
 
Za klasu ispred djubreta iOS koji nisi u mogucnosti ni da menjas nit da stavis custom ROM
Jaka mi stvar romovanje ,pa na ios postoji jailbrake i moze da se customizuje kako god zelis.
I Symbian isto moze ,najbolji je Delight ...to ko hoce da rizikuje da mu telefon postane cigla.
Koliko je samo android telefona tako proslo zato sto su korisnici entuzijasti pa vole sve da cackaju i menjaju .
Najbolji je cist i krsten os bez ikakvog bloatware .
 
Poslednja izmena:
Jaka mi stvar romovanje ,pa na ios postoji jailbrake i moze da se customizuje kako god zelis.
I Symbian isto moze ,najbolji je Delight ...to ko hoce da rizikuje da mu telefon postane cigla.
Koliko je samo android telefona tako proslo zato sto su korisnici entuzijasti pa vole sve da cackaju i menjaju .
Najbolji je cist i krsten os bez ikakvog bloatware .
Drugo je jailbreak na closed source sistemu a nesto sasvim trece open source sistem koji je svetlosnu godinu ispred.
iOS je golo *****, imao jednom i nikad vise. NE samo za klasu vec kao sto rekoh svetlosnu godinu je Andorid ispred
 
Necu uzeti telefon S klase svakih godinu i devet meseci (ugovor mi bude uvek na dve godine, a najcesce mogu uraditi rani upgrade 3 meseca pre isteka ugovora), nego cu drzati ovaj dok radi (x2 jer supruga uvek ima isti telefon), uzecu neki koji je 4x jeftiniji ili mozda neki drugi brend: Motorola, ASUS, Sony, HTC, Nokia, Lenovo...
Motorola nije loša. Sony isto, bar ranije nisu dodavali puno koječega nepotrebno.

Na novijim adroidima mi se ne sviđa što je postalo nemoguće dodavati softver koji korisniku vise odgovara. Recimo, lock screen da zamenim na tcl-u koji nema neki svoj UI ko Samsung, već je čist android, nema šanse...
 
Нова мистерија: Купим футролу, оно као књига-фасцикла, али када затварам активира неку од иконица.
И онда на првој страни остави само контакте, листу позива и камеру, а све остале пребацим на 2 или трећу страну.
Малопре зовем једну особу на мобилни, завршимо разговор, притиснем црвену слушалицу и дугме са стране за успављивање екрана.
Кад зачујем глас те особе. Опет прекинем везу зовем на мобилни и каже да сам је звао на Вибер.
Како је то могуће?
 
Нова мистерија: Купим футролу, оно као књига-фасцикла, али када затварам активира неку од иконица.
И онда на првој страни остави само контакте, листу позива и камеру, а све остале пребацим на 2 или трећу страну.
Малопре зовем једну особу на мобилни, завршимо разговор, притиснем црвену слушалицу и дугме са стране за успављивање екрана.
Кад зачујем глас те особе. Опет прекинем везу зовем на мобилни и каже да сам је звао на Вибер.
Како је то могуће?
Ne bi trebalo da se događa i to tako nije u redu.
 
Нова мистерија: Купим футролу, оно као књига-фасцикла, али када затварам активира неку од иконица.
И онда на првој страни остави само контакте, листу позива и камеру, а све остале пребацим на 2 или трећу страну.
Малопре зовем једну особу на мобилни, завршимо разговор, притиснем црвену слушалицу и дугме са стране за успављивање екрана.
Кад зачујем глас те особе. Опет прекинем везу зовем на мобилни и каже да сам је звао на Вибер.
Како је то могуће?
Rekoh ti ja, tebi je telefon neispravan...ili servis ili drugi telefon.
 

Back
Top