Nove kriminalne cene hrane u Srbiji!

Stojko-President.jpg
Brat bratu u polici imaš 200 evra hrane i miran si 2 dana.
 
ovo su ti poskupljenja u zadnje dve godine ..u zadnje dve godine!! u kafanama..
plata je povećana za 10 % max u zadnje dve godine ako je i toliko
a gledaj cene:

Na primer, u jednoj od najpoznatijih pečenjara u Srbiji, MB iz Mladenovca danas kilogram prasećeg pečenja košta 3.500 dinara. U avgustu 2022. godine koštalo je, iz ovog ugla može se reći i svega, 1.500 dinara.

Jagnjeće pečenje se za malo više od dve godine poskupelo sa 2.000 dinara na 4.000
dinara u ovom ugostiteljskom objektu.

U takođe čuvenoj kafani Grmeč u Beogradu, kilogram teletine ispod sača je pre dve godine koštao 3.100 dinara, a sada je u jelovniku cena 5.800 dinara.


Naišli smo i na meni restorana Tri šešira iz Skadarlije i to iz 2019. godine. Tada su ćevapi koštali 710 dinara, a Karađorđeva šnicla 980 dinara. Biftek je koštao 1.800 dinara.

Sada ćevapi koštaju 1.14o dinara, a Karađorđeva 1.460 dinara. Biftek je 3.220 dinara.


Ovako izgledaju jelovnici u većini kafana, ako ne u visini cena, a ono svakako po visini poskupljenja.

„Al’ se nekad dobro jelo“, spevao je Đorđe Balašević, ali i danas se dobro jede, samo je pitanje ko to može da plati.



.

U junu 2022. godine u Novom Sadu je porcija od deset ćevapa koštala od 440 do, tada prilično skupih, 680 dinara u pojedinim restoranima.
Ćevapi su poskupeli za dve godine, na od 700 pa do 1.200 dinara. Cene salata su udvostručene, sa 300 na 600 dinara, u proseku.


U junu 2022. godine u Novom Sadu za malu kaprićozu, prečnika 32 centimetra, moralo se izdvojiti 370 dinara u lokalima na periferiji, dok se njena cena u hotelskim restoranima u centru grada išla do 1.160 dinara. Veliku kaprićozu, prečnika 50 centimetara, mušterije su plaćale od 780 do 1.500 dinara.
– Sve je naravno poskupelo, jer ni kafedžije ne mogu da nađu računicu. Dažbine su skuplje, nabavka je skuplja, o renti lokala da ne pričam. Ako hoces lokal na dobrom mestu, računaj 1.000 evra mesečno. Teško se nalaze i radnici, dnevnice su veće i tako redom… Čak i moji drugari mi nekad kažu da će rađe ostati kod kuće i popiti tri piva nego doći kod mene u kafanu i ja to razumem – kaže nam kroz smeh novosadski kafedžija Kole.

Novi Pazar je čuven po istoimenim ćevapima. Pre dve i po godine porcija je koštala 500 dinara, a danas 800 dinara. Poskupljenje – 60 odsto.

U Zaječaru je pečenje jagnjeće 4.000 dinara, a prasetina 3.000 dinara danas. Pre dve i po godine, prasetina je koštala 2.000, a jagnjetina 2.500 dinara.

Čorba je poskupela sa tadašnjih oko 150 dinara na sadašnjih oko 300 dinara za porciju.


I pice su poskupele, za dve godine sa oko 600-700 dinara na 900 dinara pa naviše, u zavisnosti u kojoj piceriji se ruča, ali naravno i od vrste pice.

Manja, ali egzotična pica u poznatijim beogradskim picerijama košta i do 1.300 dinara.

Pica u restoranimau Zaječaru je 2022. koštala od 500 dinara za Margaritu do 700 dinara za bogatije po sadržaju. U Novom Pazaru u to doba koštale su 300-400 dinara.
Ne znam kakve su cijene u Srbiji pa usporedi.

1730547616065.png
 
Цене јесу велике јер их намештају и на жалост нису сви ланци који су договорали цене намерница обухваћени истрагом , постоји још низа великих трговниских ланаца који манипулишу и варају народ а требају да гледају на локалу
 

Postupak protiv trgovinskih lanaca preti velikim kaznama, možda i zatvaranjem​

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović izjavio je da postupak koji je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula protiv četiri trgovinska lanca, zbog sumnje da su međusobno dogovarali cene, preti velikim kaznama, a možda i zatvaranjem tih kompanija.

„Komisija je pokrenula jedan ozbiljan postupak. Sve što bih rekao, bilo bi više nego neprimereno iz ugla mešanja direktno u nadležnosti jednog nezavisnog regulatornog tela koje je formirano na našem putu ka EU“, rekao je Momirović za RTS.


Govorći o postupku koji je pokrenut protiv četiri trgovinska lanca: Delhaize Serbia, Mercator-S, Univerexport i DIS, ministar je naveo da se Komisija već bavila takvim pitanjima i da je prepoznala nešto što, kako kaže, svi naši građani mogu da vide.

Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je po službenoj dužnosti postupak ispitivanja povrede konkurencije protiv društava Delhaize Serbia, Mercator-S, Univerexport i DIS.

Kod stranaka u postupku konstatovan je rast bruto marži u periodu od 2016. godine kada je iznosila 35 milijardi dinara do 2023. godine kada dostiže iznos od 87,4 milijarde dinara. Komisija je konstatovala kontinuiran rast stopa bruto marži od nabavne vrednosti koja je 2016. godine kod stranaka u postupku u proseku iznosila 19 odsto, dok je 2023. godine bila 38 odsto“, ukazala je Komisija za zaštitu konkurencije.
 
Trgovci i vlast istrebljuju srbe! Spremite se za najgore!

Autorska tema.

Pogledajte prilog 1631108
Комунисти, прошло је ваше време када сте пљачкали српске сељаке пољопривреднике, храна више неће бити мизерно јефтина као што је некада била. Коме се не свиђа то, нека се иде на село или боље да кажем нека се врати на село.

И наравно, буди родољуб, купуј домаће и купуј из прве руке од српских домаћина. Како ? Одеш у прво банатско или сремачко село (то је за Београђане) и тамо купи све што ти треба. Не мора баш све из Лидла и из треће, четврте руке преко трговаца.
 
Немци смањују цене за своје становништво и тај губитак надохнађују ван Немачке.
Složio bih se ja da dosta toga izrečenog, ali mislim da nije baš sve tako.
1. Ne može biti ništa 100% jeftinije jer je to onda besplatno. Ako je 100% jeftinije onda je cijena 0 (nula)! Valjda je mislio 50% jeftinije.
2. Cijenu određuju 3, 4 stvari. Na 2, teško se može imati utjecaja. To su proizvodna cijena proizvoda i PDV. Trgovine isto imaju troškove, osim što i one trebaju kupiti taj proizvod od proizvođača/dobavljača, trebaju dati plaće radnicima, trebaju platiti struju, vodu, kanalizaciju, prijevoz robe i marža (zarada trgovine). Tako da ima tu dosta stvari (recimo plaće radnika u Njemačkoj su veće nego u Hrvatskoj, energija skuplja, prijevoz skuplji, tako da ta priča da je kod nas skuplje jer je prijevoz skuplji ne drži vodu. Jednostavno marža trgovine je puno veća, i zarađuju na nama ovdje. Iako opet, kod nas je monopol imao Konzum. Kad su strani lanci dolazili k nama ravnali su se po postojećim cijenama kod nas, a kod sebe. Ako ne nešto kod nas bilo 20kn, a kod njih oko 10kn, zašto bi ovdje prodavao po 10, 11, 12, kad može po 18-19 i biti će jeftiniji od postojećih trgovina i ljudi će kupovati kod njih.
 

Back
Top