Nova vrsta prevare kod kupovine polovnjaka budite oprezni

Prevaranti koji se oglašavaju kao prodavci vrebaju kupce polovnjaka

18458854786544f6ad05609279106172_v4_big.jpg

Upozoravamo na najnoviju prevaru koja se izvodi po starom receptu, ali ide se na mnogo više novca i drugačiji je način ubeđivanja i sticanja poverenja. Prevaranti su takođe mnogo ubedljiviji i agresivniji, a pritom nude "odličan" auto iz Švajcarske po ceni na koju je teško ostati ravnodušan, piše sajt Polovni automobili.
Ukratko – nađete fantastičan oglas, pozovete i saznate da je auto u stvari u inostranstvu (Švajcarska, Nemačka), ali da prodavac može bukvalno već "večeras" da krene po auto ako mu uplatite kaparu. Kapara je uglavnom oko 500 evra.

Da bi dokazao da nije prevarant, on vam šalje slike svoje lične karte, i sa prednje i sa zadnje strane. Svi njegovi podaci su tu – slika, datum rođenja, mesto rođenja, opština prebivališta, matični broj…

Međutim, to je lična karta iz Bosne i Hercegovine, što znači da vam neko kao dokaz o svom identitetu šalje sliku lične karte iz druge države – a ta lična karta može da bude falsifikat, da je ukradena ili da pripada nekome ko je već toliko ušao u kriminal da mu zloupotreba sopstvene lične karte neće mnogo uticati na život.

Uplatite mu kaparu od 500 evra, on obriše oglas i više se ne javlja na broj telefona koji je ostavio u oglasu.

Kako prevarant podiže novac koji ste mu poslali?​

Prodavac navodi kupce da kaparu uplate preko POST KEŠ usluge (međunarodni prenos novca), nakon čega prevarant novac podiže u pošti u Bosni i Hercegovini.

Da li su prevaranti svi koji traže kaparu?​

Ne, nisu – postoje mnogi prodavci koji se godinama pošteno bave tim poslom i nikada nisu nikoga prevarili. Ali pošto prevaranti definitivno postoje, svaki kupac bi trebalo unapred da se detaljno informiše od koga kupuje auto.

Ako već nekome dajete 500 evra, gledajte da se lično sretnete sa tom osobom, da napravite ugovor, da budete 100% sigurni u identitet te osobe, itd, upozoravaju sa sajta Polovni automobili.

https://www.b92.net/automobili/polovnjak.php?yyyy=2023&mm=11&nav_id=2426731
nije mi jasno zasto se takima, kada se uvate , ne odsece ruka, noga..............ko u turska vremena?
Garantujem da posle nikom ne bi palo na pamet nista slicno. Al , zakon brani i da se pomene bilo kakve konsekvence (poziv na nasilje se nece tolerisati) tako da kriminlaci bez problema mogu obavljati posao u svrhu profita, bez ikakve odgovornosti.

nije mi jasno zasto se takima, kada se uvate , ne odsece ruka, noga..............ko u turska vremena?
Garantujem da posle nikom ne bi palo na pamet nista slicno. Al , zakon brani i da se pomene bilo kakve konsekvence (poziv na nasilje se nece tolerisati) tako da kriminlaci bez problema mogu obavljati posao u svrhu profita, bez ikakve odgovornosti.
Države žive od toga da se ti sudiš sa zim lopovom jedno 10 godina. I posle se čude porastu nasilja na sve strane? Tek će da bude!

Tu nastupaju ovi koji imaju i dobra kola od te gomile sigurno postoje i dobra kola.
Nego ti imas pogresan pogled jer te je neko ojadio pa si besan na sve i to neopravdano i lazes sam sebe kao i druge da bi ti bilo bolje.

Problem je sto su eto npr po mariu prodavci prevaranti a kupci su andjeli.
A eto koliko tih kupaca kaze da dolaze,ja operem auto,usisam,posvetim vreme a on se na kraju i ne pojavi niti da bar javi da ne dolazi.
Prema tome ja im trazim minimalnu kaparu i ako uplate tad stopiram prodaju i cekam ih i to je itekako dokaz da je neko ozbiljan a ne da se busa u grudi a na kraju se i ne pojavi.
Ako ja tebe ispostujem ispostuj i ti

Razumem potrebu da neko trazi depozit, i to nije nešto strano nigde u svetu, za razne usluge i delatnosti.
Ali to treba raditi samo u granicama legalnog poslovanja, znaci prodaješ auto na placu itd.
Prodavcu na oglasu, koji zaradjuje tako sto ne mozes novcu kasnije da udjes u trag, ne treba davati nikakav novac unapred.
Razumem i frustraciju prodavca, kojem se eventualno nije pojavio kupac, pa je “odbio” druge kupce. Prodavac auta (ili bilo čega drugog) ne čini nikakvu uslugu kupcu, nego zaradjuje novac, nudi robu dok zainteresovani kupac ne naidje.
Inače, tu gde ja živim, uglavnom je marketplace aktuelan, i ako nešto prodaješ, kupci se pojave recimo u 95%, postaviš zainteresovane kupce u različito vreme, pa ako neko kupi, ostale obavestiš da je roba prodata.
Niko ne trazi, niti nudi kaoaru, sve je stvar pristojnosti i poverenja.

Drugo, ako je već Srb tržište preplavljeno automobilima lošeg kvaliteta, meni se čini da kupovina auta vraćenih sa leasing-a (3-4 god stari) zvuci kao dobra ideja za one koji ne može da priušte nov. Cena im znacajno padne od cene novog, plus su servisirani u ovlašćenim servisima.

sve je stvar pristojnosti i poverenja.
Tako je.
Oni meni uplate kaparu i ja ih sacekam da dodju i uvere se u kvalitet automobila.
Oni su sa tom simbolicnom kaparom rezervisali automobil ili motocikl da se ne proda a ujedno pokazali da su ozbiljan kupac.
Eto danas me zvao covek koji je bio pre neki dan da vidi motor i on hoce da raskine neki ugovor sa nekom firmom koja treba u tom slucaju da mu vrati neku kolicinu novca i on hoce to da odradi tako da kad me nazove u momentu kad mu jave da moze da raskine da ja ne prodajem dalje motor.
I ja sam mu rekao cim mi javi da ja stopiram prodaju i cekam ga a on inace ne bi raskidao taj ugovor nego to cini iskljucivo radi kupovine motora kod mene.
Znaci,ja sve ispostujem i uradim kako se dogovorimo.
Evo i sad mi je u dvoristu isplacen motor jos pre vise od mesec dana i cekam da covek dodje po njega a nije ga ni video niti probao.
Stvar poverenja.

Tako je.
Oni meni uplate kaparu i ja ih sacekam da dodju i uvere se u kvalitet automobila.
Oni su sa tom simbolicnom kaparom rezervisali automobil ili motocikl da se ne proda a ujedno pokazali da su ozbiljan kupac.
Eto danas me zvao covek koji je bio pre neki dan da vidi motor i on hoce da raskine neki ugovor sa nekom firmom koja treba u tom slucaju da mu vrati neku kolicinu novca i on hoce to da odradi tako da kad me nazove u momentu kad mu jave da moze da raskine da ja ne prodajem dalje motor.
I ja sam mu rekao cim mi javi da ja stopiram prodaju i cekam ga a on inace ne bi raskidao taj ugovor nego to cini iskljucivo radi kupovine motora kod mene.
Znaci,ja sve ispostujem i uradim kako se dogovorimo.
Evo i sad mi je u dvoristu isplacen motor jos pre vise od mesec dana i cekam da covek dodje po njega a nije ga ni video niti probao.
Stvar poverenja.
To je ok, svaka kupovina posebna okolnost. Naravno da i ti hoces da se osiguras da ces svoju robu prodati u sto kracem roku.
Ali ako je za svako gledanje potrebna kapara, da prodavac ne bi prodao nekom drugom, to mi vec nema smisla. Ja ne prodajem nista specijalno osim normalnih kucanskih stvari kada mi vise ne trebaju, dam oglas, potencijalnim kupcima dam vreme kad cu biti na lokaciji, ne pojavi se, sledem u redu saljem poruku da se dogovorimo za vreme. I to tako funkcionise. U slucaju da neko dodje, pa ne moze odmah da kupi, ili da odnese, logicno je uzeti neki depozit kao garancija da ce "posao" da se zavrsi.

mario ne da lazes nego izuvas kako lazes.
Ajde okani se gluposti i teorija zavere.
Kod tebe u kuci samo sve najcrnje i sve najgore.Ima li neceg lepog kod tebe u zivotu kad non stop serres i crnis?
Naravno da je ne uzimam kaparu za vidjenje nego uzimam onima koji kazu da ne mogu da dodju odmah nego za 5-6 dana i ponudim im opciju da ako uplate 50€ da cu ih sacekati pa kako oni odluce jer ja nikog ne teram da mi uplati. Oni odluce da li ce uplatiti i ako uplate ja na oglas napisem rezervisano i cekam ih da dodju.
Kad dodju ako nije onako kako sam im opisao onda im vracam kaparu ali eto jos nikad se nije desilo da je drugacije i da neko odustane.
Tako da mani se gluposti koje pise mario jer to je u 99% slucajeva najobicnija laz.

Ja se ne hvalim jer ja tako radim a ti se ojedi od muke sto postoje i posteni ljudi za razliku od tebe koji si zao i nista ti na svetu ne valja.Jel ti stvarno mislis da ti ljudi ne bi opleli po meni na forumima i drustvenim mrezama da sam ih zeznuo? A evo 14 godina na forumima i ni jedan negativan post.
Pucaj od muke.
Jel si gledao ti one stare crtane filmove?
Npr Strumpfove?
Jel te Gargamel asocira na nekog? Tuzan,nezadovoljan,samo je besan i puca po savovima i nista mu ne ide u zivotu?
E pa da ti otkrijem da si to ti a ima jos takvih crtanih koji imaju takve likove gde je lik nezadovoljan.

Ne nego si ti prvi slagao.
Mozes da se ojedes jer da je tako kako lazes bilo bi negde da je neko nesto napisao lose ali posto nema teorija ti pada u vodu.
Kod mene je sve onako kako treba da bude i svi su zadovoljni. Nema prevare,nema lazi,svi dobiju ono sto vide i to je to.
A ti i dalje vozis auto od kog bi meni do sad pozlilo a to je vec evo 14 godina a trtljas i dalje kako je nov. Mislis neko ce ti poverovati da je auto star 14 godina nov.:hahaha::hahaha::hahaha:

Back