Nova vrsta prevare kod kupovine polovnjaka budite oprezni

acabg

Elita
Poruka
20.530
Prevaranti koji se oglašavaju kao prodavci vrebaju kupce polovnjaka

18458854786544f6ad05609279106172_v4_big.jpg

Upozoravamo na najnoviju prevaru koja se izvodi po starom receptu, ali ide se na mnogo više novca i drugačiji je način ubeđivanja i sticanja poverenja. Prevaranti su takođe mnogo ubedljiviji i agresivniji, a pritom nude "odličan" auto iz Švajcarske po ceni na koju je teško ostati ravnodušan, piše sajt Polovni automobili.
Ukratko – nađete fantastičan oglas, pozovete i saznate da je auto u stvari u inostranstvu (Švajcarska, Nemačka), ali da prodavac može bukvalno već "večeras" da krene po auto ako mu uplatite kaparu. Kapara je uglavnom oko 500 evra.

Da bi dokazao da nije prevarant, on vam šalje slike svoje lične karte, i sa prednje i sa zadnje strane. Svi njegovi podaci su tu – slika, datum rođenja, mesto rođenja, opština prebivališta, matični broj…

Međutim, to je lična karta iz Bosne i Hercegovine, što znači da vam neko kao dokaz o svom identitetu šalje sliku lične karte iz druge države – a ta lična karta može da bude falsifikat, da je ukradena ili da pripada nekome ko je već toliko ušao u kriminal da mu zloupotreba sopstvene lične karte neće mnogo uticati na život.

Uplatite mu kaparu od 500 evra, on obriše oglas i više se ne javlja na broj telefona koji je ostavio u oglasu.

Kako prevarant podiže novac koji ste mu poslali?​

Prodavac navodi kupce da kaparu uplate preko POST KEŠ usluge (međunarodni prenos novca), nakon čega prevarant novac podiže u pošti u Bosni i Hercegovini.

Da li su prevaranti svi koji traže kaparu?​

Ne, nisu – postoje mnogi prodavci koji se godinama pošteno bave tim poslom i nikada nisu nikoga prevarili. Ali pošto prevaranti definitivno postoje, svaki kupac bi trebalo unapred da se detaljno informiše od koga kupuje auto.

Ako već nekome dajete 500 evra, gledajte da se lično sretnete sa tom osobom, da napravite ugovor, da budete 100% sigurni u identitet te osobe, itd, upozoravaju sa sajta Polovni automobili.

https://www.b92.net/automobili/polovnjak.php?yyyy=2023&mm=11&nav_id=2426731

Dati kaparu za auto koji niste svojim očima ni videli, a kamoli probali nije baš pametno.
Da ti samo znas koliko ljudi je meni uplatilo kaparu na nevidjeno da im ne bi pobegao auto.
Ja im doduse ne trazim mnogo i uzmem 50 ili 100€ i sacekam da dodju uz obecanje da ako auto ne bude onakav kako sam ga opisao da im vracam i kaparu i dajem jos 100€ za izgubljeno vreme i troskove puta.
I?
Zamisli da niko jos nije dosao a da nije kupio taj auto.
Ali zato postoji viber ili whatsapp i ja im poslajem po 40 slika i svaku tackicu i manu i slike iz svih mogucih uglova automobila ili motocikla i oni prakticno znaju na sta dolaze.
Kaparisali su mi i iz inostranstva i ja sam ih ispostovao jer uvek radim iskljucivo onako kako se dogovorimo.

I preko tih servisa se solidno krade, povuku novac.
povuku prevaranti novac ali ti PayPal vrati novac (verovatno iz svog osiguranja) , pa ih oni posle jure.
Sada puno banaka nudi osiguranje kupovine (kreditnom karticom) obično sa rokom do 90 dana. Ako smatraš da je neka transakcija zloupotrebljena, ili nisi zadovoljan proizvodom/uslugom (a prodavac neće da je primi nazad), banka kompenzuje sredstva i brati ti novac nazad na račun.
Svakako izbegavati slanje keša na servisima koji ne garantuju vracanje.
Inače ovih zadnjih godina u USA, prevaranti kupuju da saznaju data baze brojeva telefona (verovatno od provajdera) i onda šalju poruke tipa: stiglao ti paket, ili tvoj netflix nije plaćen, dobio si povrat novca od države i sl. Prosto sam siguran da na količinu poslatih poruka bude dosta ljudi koji se prevare, kliknu i unesu kompromitujuće podatke računa.

Da ti samo znas koliko ljudi je meni uplatilo kaparu na nevidjeno da im ne bi pobegao auto.
Ja im doduse ne trazim mnogo i uzmem 50 ili 100€ i sacekam da dodju uz obecanje da ako auto ne bude onakav kako sam ga opisao da im vracam i kaparu i dajem jos 100€ za izgubljeno vreme i troskove puta.
I?
Zamisli da niko jos nije dosao a da nije kupio taj auto.
Ali zato postoji viber ili whatsapp i ja im poslajem po 40 slika i svaku tackicu i manu i slike iz svih mogucih uglova automobila ili motocikla i oni prakticno znaju na sta dolaze.
Kaparisali su mi i iz inostranstva i ja sam ih ispostovao jer uvek radim iskljucivo onako kako se dogovorimo.
Zar nije problem da se ljudi drze za rec i da im se veruje da dolaze?

To sve lažovi i prevaranti pa ko normalan prodaje dobar auto?!?? Naročito u srbiji?!?? Može naravno ali to su malobrojni koji kupuju nove automobile pa svakih 5 godina menjaju opet za novo. Ovo sve ostalo teška sirotinja seci uši krpi dupe kupuješ polovno dakle nemaš za novo, hteo bi da se pokažeš više nego što možeš i umeš.

E tu nastupaju ovi sa utegnutim krševima :lol:

Tu nastupaju ovi koji imaju i dobra kola od te gomile sigurno postoje i dobra kola.
Nego ti imas pogresan pogled jer te je neko ojadio pa si besan na sve i to neopravdano i lazes sam sebe kao i druge da bi ti bilo bolje.
Zar nije problem da se ljudi drze za rec i da im se veruje da dolaze?
Problem je sto su eto npr po mariu prodavci prevaranti a kupci su andjeli.
A eto koliko tih kupaca kaze da dolaze,ja operem auto,usisam,posvetim vreme a on se na kraju i ne pojavi niti da bar javi da ne dolazi.
Prema tome ja im trazim minimalnu kaparu i ako uplate tad stopiram prodaju i cekam ih i to je itekako dokaz da je neko ozbiljan a ne da se busa u grudi a na kraju se i ne pojavi.
Ako ja tebe ispostujem ispostuj i ti mene.

Back