Nordiski model primer za z.Balkan

Poruka
21.479
Geografski su blizu jedni drugima. Imaju zajednicku istoriju, losu i dobru.
Kljucni uslov za saradnju medju tim zemljama je postovanje razlicitosti. Ta saradnja omogucava niz prednosti nordijskog regiona u odnosu na druge delove Evrope.
Najvaznija stvar jeste upravo to da je postojala politicka volja za bliskom saradnjom. Saradnja medju nordijskim zemljama je dovoljno jaka bez obzira sto nisu sve zemlje clanice EU, niti sve zemlje kao valutu imaju euro, niti su sve zemlje clanice NATO.
 
Geografski su blizu jedni drugima. Imaju zajednicku istoriju, losu i dobru.
Kljucni uslov za saradnju medju tim zemljama je postovanje razlicitosti. Ta saradnja omogucava niz prednosti nordijskog regiona u odnosu na druge delove Evrope.
Najvaznija stvar jeste upravo to da je postojala politicka volja za bliskom saradnjom. Saradnja medju nordijskim zemljama je dovoljno jaka bez obzira sto nisu sve zemlje clanice EU, niti sve zemlje kao valutu imaju euro, niti su sve zemlje clanice NATO.

Konkretnije...
 
Previše si pojednostavio stvari.Preskočio si da spomeneš da je mnogo pre stvaranja EU kao države postojao njihov ,prvenestveno ekonomski savez Skandija,sličan savezu zemalja Beneluksa.Njihova saradnja je saradnja država.Zaboravio si takođe da napomeneš da su to narofi iste vere i većinom žive u zemljama koje su parlamentarne monarhije,kao i slučaju Beneluksa i da su takvi savezi rezultat dugog procesa.Takođe si zaboravio da kažeš da ,na primer za Šveđane odlazak u Evropu,kao i za Britance "odlazak na kontinent".
Jednom rečju,situacija koja ni u čemu ne može da se poredi sa Balkanom.
 
Vezuje ih interes i zivorni standard, a ne mitovi ko ovu nasu gologuziju.
Lepo te pita da joj napišeš konkretno a ti o mitovima i gologuziji bla bla. Inače tema ti je debilna ali ajde kada sam već krenuo da jedem g.ovna, da ih jedem do kraja. Prvo da te pitam zašto ste hteli KiM kao nezavisnu državu a sada hoćeš saradnju za bolji život? Izmanipulisani ste od strane Zapada zarad njihovog interesa da tražite nezavisnost. I šta ste dobili ? K.itu. Niste međunarodno priznati dobili ste NATO čizmu i mafiju koja radi za interese te čizme i za lično bogaćenje, znači dobio si okupaciju. Pod okupacijom nema napretka, nema saradnje da bi ti bolje živeo, zabole njih što velika većina ljudi na KiM živi očajno. Ne pitaš se ti ili bilo koji običan smrtnik nego onaj koji te okupirao.
 
Geografski su blizu jedni drugima. Imaju zajednicku istoriju, losu i dobru.
Kljucni uslov za saradnju medju tim zemljama je postovanje razlicitosti. Ta saradnja omogucava niz prednosti nordijskog regiona u odnosu na druge delove Evrope.
Najvaznija stvar jeste upravo to da je postojala politicka volja za bliskom saradnjom. Saradnja medju nordijskim zemljama je dovoljno jaka bez obzira sto nisu sve zemlje clanice EU, niti sve zemlje kao valutu imaju euro, niti su sve zemlje clanice NATO.

Trebao si ih pocastiti bakljavom malo. :)
 
Pojednostavio sam stvari da bi se lakse razumele. Na prvi pogled su identicni ali imaju dosta razlika izmedju sobom od istorije, drzavnog uredjenja, jezika i etinicke strukture pa i stanovnistva. Imaju veoma jaku izgradjenu socialnu politiku koja je najavansirana na svetu !

Sve je to ok, ali zaboravljas jednu kljucnu stvar. Oni su tamo krscani, a ovdje postoje muslimani, pravoslavci i katolici.

"Njihova mržnja je stvar odgoja. Onaj koji se od malena odgaja da je Turčin-musliman, glavni neprijatelj, da ga je opravdano ubiti i da ga treba mrziti, ne može a da ne mrzi nas muslimane, jer nas identificira sa Turcima. Ta je mržnja dio vjerskog i nacionalnog odgoja kod Srba i Hrvata. Mene raduje što mi ne bolujemo od te bolesti i nadam se da će nas zaraza mržnje mimoići, jer ona na kraju ubija onog ko je u sebi nosi."
(akademik Muhamed Filipovic)
 
Geografski su blizu jedni drugima. Imaju zajednicku istoriju, losu i dobru.
Kljucni uslov za saradnju medju tim zemljama je postovanje razlicitosti. Ta saradnja omogucava niz prednosti nordijskog regiona u odnosu na druge delove Evrope.
Najvaznija stvar jeste upravo to da je postojala politicka volja za bliskom saradnjom. Saradnja medju nordijskim zemljama je dovoljno jaka bez obzira sto nisu sve zemlje clanice EU, niti sve zemlje kao valutu imaju euro, niti su sve zemlje clanice NATO.

samo nesto da pitam...............a jesul kod njih na vlasti piperi il bratonozici il pivljani.................mislim jesul im presednici, ministri, ambasadori, direktori, upravnici...............crnogorci?
 
Osnovni razlog svakako lezi u politickim vlastima. Obicni ljudi su uglavnom neopterecenih i spremni i sposobnih za dijalog. U brojnim analizima iz regiona upozorava se na cinjenicu da samo organizovani kriminal i kriminalci imaju izuzetno dobru komunikaciju i saradnju. Zasto je tako lako kriminalcima da saradjuju, a svima drugima to ide vrlo tesko ?
 
Osnovni razlog svakako lezi u politickim vlastima. Obicni ljudi su uglavnom neopterecenih i spremni i sposobnih za dijalog. U brojnim analizima iz regiona upozorava se na cinjenicu da samo organizovani kriminal i kriminalci imaju izuzetno dobru komunikaciju i saradnju. Zasto je tako lako kriminalcima da saradjuju, a svima drugima to ide vrlo tesko ?

Veze ih ogromna suma novca i tom Bogu se klanjaju.
 

Back
Top