Njive idu u bescenje

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Iako se ubrajaju među najkvalitetnije u Evropi, oranice u Srbiji prodaju se za male pare.
U Banatu hektar košta 2.000 evra , u Bačkoj 8.000, a u blizini Beograda do 10.000 evraNajplodnija žitnica Evrope, međutim, daje daleko manje prinose od posnijih brazdi. Dok mi po hektaru dobijemo oko 3,5 tone pšenice, Holanđanin požnje tri puta više.A samo za koju godinu stranci će steći pravo da ravnopravno kupuju poljoprivredno zemljište Srbije.

I to, ako je suditi po važećim cenovnicima, za upola manje para.

Srbija ima 4.218.000 hektara obradivih površina. To je oko pola hektara po svakom stanovniku. Država i preduzeća su vlasnici desetine obradivih površina, a sve ostalo je u rukama farmera.

Oni, međutim, po pravilu gazduju "mrvicama". Čak 60 odsto vlasnika zemlje poseduje do tri hektara, a svega 0,5 odsto ima posed veći od 20 hektara. A cene su još daleko od evropskog proseka.

"U Vojvodini, najjeftinija je zemlja u Banatu. Hektar se može kupiti za 2.000 evra", kaže Nedeljko Malinović, direktor agencije Legat.
"U Bačkoj je hektar oko 8.000 evra, a u Sremu, zbog blizine Beograda od 8.000 do 10.000 evra. Nedaleko od industrijskih zona, hektar je skuplji, jer se očekuje da će biti preimenovan u industrijsko".

"Stranci se interesuju za cene zemljišta, ali ih zanimaju velike parcele, ne ispod 1.000 hektara. Mislim da treba dozvoliti strancima da kupuju zemlju, ali država mora da ograniči površinu. Inače, jedan šeik za milijardu evra može da kupi pola Vojvodine".

S druge strane, prosečna cena hektara u Evropskoj uniji je 20.000 evra. Ali, idu i do 100.000 evra.

Što ima manje zemlje, cena je veća, pa je najskuplja oranica u Holandiji. Hektar se ceni i 75.000 evra. A po kvalitetu, kažu stručnjaci, teško se može meriti sa srpskom.

"Država ne vodi računa o zemlji i tako je godinama Srbija ima 1,5 miliona najkvalitetnije zemlje u Evropi, pa i svetu. To je černozem, idealna zemlja za žitnicu. Imamo i oko milion hektara gajnjače, koja je najpogodnija za voćarsko-vinogradarsku proizvodnju", kaže profesor Aleksandar Đorđević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.

Prema njegovim rečima, "U Srbiji je neophodno strukturu poljoprivredne proizvodnje prilagoditi tipu zemlje i klimatskim uslovima. Država mora da završi strategiju razvoja poljoprivrednog zemljišta, koja bi trebalo da bude jednostavna. Takođe, trebalo bi ispitati tržište i tako usmeravati proizvodnju"

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=07&dd=17&nav_id=627327

Београд не може и неће упропастити Војводину на тај начин што јој не даје ''њене'' паре или широку аутономију за Чанка,да краде шта и колико хоће,али ако се дозволи продаја војвођанске земље странцима,на начин описан у чланку-Војводине убрзо неће бити.
Лопови на власти у Београду ће спровести продају земље у Војводини на исти начин како су спровели приватизацију-пљачкашки!
 
Јесте, купио је(чини ми се)ДЕЛТА АГРАР око 30 000 хектара земље у Војводини и направио своју робну марку PREMIA

Srbija treba da hitno donese Zakon o zemljisnom maksimumu i minimumu.

Slican kakav ima Nemacka.

Ne mogu se u 21. veku stvarti feudi, to je davno prevazidjeno u svetu.
 
Srbija treba da hitno donese Zakon o zemljisnom maksimumu i minimumu.

Slican kakav ima Nemacka.

Ne mogu se u 21. veku stvarti feudi, to je davno prevazidjeno u svetu.


Zemljišni minimum niko nema pravo da uvodi.

Jedini kriterijum o minimumu je održivost gazdinstva, o čemu brinu ekonomski zakoni.

Ja bih podsticaje davao samo malim porodičnim gazdinstvima, naročito porodicama povratnika iz gradova na dedovska imanja koja su napuštena od strane njihovih roditelja.

Velikim gazdinstvima ne bih davao ni jedan dinar podsticajnih sredstava iz budžeta.
 
Danas je sve izgubilo na vrednosti,stanovi su se prodavali kad nas za oko 2 hiljade evra a danas za 1 200. Ne znam sta da kazem jedino ako je ikako moguce ako niste u kreditima niposto ne prodajte.Sacekajte mora ovo da prodje.

Da da, i sta ce biti kad prodje, da slucajno nece kvadrat opet da bude 2000 evra ?
Pa da li ste vi normalni.
To nerealno pumpanje cena je bilo u svrsi pranja novca gradjevinske mafije i da se oderu dijasporski cobani.

Evo vam nesto da se zamislite malo

http://www.kyero.com/
 
Da da, i sta ce biti kad prodje, da slucajno nece kvadrat opet da bude 2000 evra ?
Pa da li ste vi normalni.
To nerealno pumpanje cena je bilo u svrsi pranja novca gradjevinske mafije i da se oderu dijasporski cobani.

Evo vam nesto da se zamislite malo

http://www.kyero.com/
Неће овде нико да се замисли око тога.Сви мисле да могу да нађу будале којима ће да продају квадрат за 2000-3000 евра а сама градња да кошта највише 500.Оно што пропада и треба да пропадне.
 
Неће овде нико да се замисли око тога.Сви мисле да могу да нађу будале којима ће да продају квадрат за 2000-3000 евра а сама градња да кошта највише 500.Оно што пропада и треба да пропадне.

Pazi ovo npr....

http://www.kyero.com/property/1827714-apartment-for-sale-marbella

U Beogradu kv/m nebi smeo da bude vise od 1000 evra, a o ostatku Srbije da ne pricam.
Naci ce se i dalje po neki gastos kojem je BG oduvek bio san i neko ce da ga uzme za ovcu, ali novca je sve manje a ponuda u izobilju, kao ove sto sam naveo, gde Grcka i ostatak Evrope pa i Sveta.

Ista stvar i sa Hrvatskom i Crnom Gorom, gledam njihove cene na Jadranu, oni tek nisu nisu normalni.
 
kvadrat nije bitan na kvadratu ne mozes da gajis zitarice voce i povrce i da prezivis a na njivi mozes! Misko kole i ekipa samo pripremaju teren za strance spustaju cene maksimalno raznim uvozima i vec su kupili dosta toga sto znaci da ce za koju godinu seljak morati da radi za gazdu da bi preziveo.
 
kvadrat nije bitan na kvadratu ne mozes da gajis zitarice voce i povrce i da prezivis a na njivi mozes! Misko kole i ekipa samo pripremaju teren za strance spustaju cene maksimalno raznim uvozima i vec su kupili dosta toga sto znaci da ce za koju godinu seljak morati da radi za gazdu da bi preziveo.

Tako je, svako ko proda imanje tj. zemlju je tek ovca. :ok:
Malogradjanima su isprali mozak da je "cilj" biti u centru i ako treba platiti 3 puta vecu cenu nego 5km van centra :D
Ovce i jesu za sisanje. :)
 
Ostavio sam komentar i na site-u B92, pa moram i ovde.

Ja sam gradsko dete i odlučio sam se za voćarstvo. Imam zasad leske(1500 stabala), ove godine posadio sam 1.2ha maline Polana, sa prijateljem i već smo dobili cenu od Rusa - 175 din./kg. Plan nam je da se širimo na jesen. Trešnja je sledeća. Tu vidim svoju budućnost. Nije sramota otići na zemlju, sramota je ništa ne raditi!
 
Ostavio sam komentar i na site-u B92, pa moram i ovde.

Ja sam gradsko dete i odlučio sam se za voćarstvo. Imam zasad leske(1500 stabala), ove godine posadio sam 1.2ha maline Polana, sa prijateljem i već smo dobili cenu od Rusa - 175 din./kg. Plan nam je da se širimo na jesen. Trešnja je sledeća. Tu vidim svoju budućnost. Nije sramota otići na zemlju, sramota je ništa ne raditi!

Vi Nemci bi samo nesto da radite ;)

btw. Svaka cast :ok:
 

Back
Top