Njeno veličanstvo petica (i kad je ona kruna neostvarenih roditeljskih ambicija)

Ako pokaze interesovanje, zasto ga ne nauciti to sto ga interesuje?
Сад говорим о физичким активностима. За све остало ту су тата и мама па нека седе са дететом и нека цртају, показују карту света, уче слова и бројеве итд итд...
 
Не знам шта бих писала...
Као мајка сам се посветила томе да буде добар, да нема комплексе, да развија емоције... У школу се нисам петљала, то је његов задатак, не мој. Врв сам многима деловала неодговорно јер нисам знала ни шта уче, ни када имају контролни, нисам ишла ни на индивидуалне.
Једино што сам му помогла је био сат. Требало му је објашњење како после 12 иде и 1 и 13, тј. како 1 и 13 могу бити исто. Могу рећи да његово школовање нисам ни осетила.
Сам је говорио оцене, а никада нисам питала шта је добио Пера, Мика... нисам га поредила са другима. Мислим да поређење буди сујету и завист.
 
Nisam saglasan, jer je dokazano da se neke vestine (plivanje, skijanje i osnovne gimnasticke vestine) mnogo lako uce izmedju 4. i 7. godine zivota.
Imam mnogo prijatelja iz sveta sportske medicine, i svi do jednog tvrde da sportisti, koji su kao klinci trenirali gimnastiku ili plivanje u predskolskom periodu, mnogo puta manje skloni povredama.

Naravno, bez forsiranja ako dete nece.

Treba ponuditi.
Plivanje, skijanje, pa zar to nije ono što bi roditelji trebali da uče svoju decu na zajedničkim odmorima ? Osim ako roditelji ne umeju, ali tu postoje obuke ,logično je naučiti plivanje, ali to nije obaveza uz koju imaju dodatne obaveze( domaće zadatke, recimo )
 
Не знам шта бих писала...
Као мајка сам се посветила томе да буде добар, да нема комплексе, да развија емоције... У школу се нисам петљала, то је његов задатак, не мој. Врв сам многима деловала неодговорно јер нисам знала ни шта уче, ни када имају контролни, нисам ишла ни на индивидуалне.
Једино што сам му помогла је био сат. Требало му је објашњење како после 12 иде и 1 и 13, тј. како 1 и 13 могу бити исто. Могу рећи да његово школовање нисам ни осетила.
Сам је говорио оцене, а никада нисам питала шта је добио Пера, Мика... нисам га поредила са другима. Мислим да поређење буди сујету и завист.
Jako bitna rečenica je ne porediti decu sa drugom decom, čak ni međusobno svoju decu ne treba porediti, tipa, tvoj brat je to znao i slično.
 
Pa ocenjivanje je naravno posebna tema, ali potsetio bih sve da se petice boduju za mogući upis u naredni segnent obrazovanja, tako da i to utiče na zainteresovanost da se iste daju čak iako nisu "zaslužene".
Ja kao prosvetni radnik ne razumem zašto moraju da budu petice sve, i iz svih razreda ? Zato mi je i pogrešno što je za prijemni ili malu maturu jedan od uslova za bolje rangiranje, sve petice. Pre sam za polaganje mature iz raznh predmeta, ako negde pokaže bolje rezultate, prohodnost ka toj srednjoj školi za koju ima potencijala.
 
Plivanje, skijanje, pa zar to nije ono što bi roditelji trebali da uče svoju decu na zajedničkim odmorima ? Osim ako roditelji ne umeju, ali tu postoje obuke ,logično je naučiti plivanje, ali to nije obaveza uz koju imaju dodatne obaveze( domaće zadatke, recimo )

Kao sto rekoh, i plivanje i skijanje se najlakse nauce izmedju 4. i 6. godine zivota, zato je bolje jos tada nauciti decu tome.

Plivanje se uci nezavisno od godisnjeg, ima toliko zatvorenih bazena....
A skijanje je vec skup sport, ali prelep i prelepa vestina, koja izuzetno stimulise razvoj neuro-motornih sposobnosti.
Iskopacu negde rad koji sam odavno citao i koji je otkrio direktnu vezu izmedju odlicnog uspeha u skoli i dece koja su rano naucila da skijaju.

Plus, sto nema deteta koje ne voli sneg. :)

A plivanje je elementarna vestina za prezivljavanje, a mi kao roditelji bi trebalo da naucimo decu elementarnim vestinama.
 
Malo da obrnem.

Ja sm recimo u osnovnoj najviše volela matiš, ali mora da se vežba. Ali pošto mi je majka bila bolesna i posle umrla u šestom, a baku nije to nešto zanimalo, zapustila sam školovanje i bila ono vrlo dobar na osnovu učenja u školi. E sad, to je imalo svoje posledice posebno što se tič matematike, tako da nikada kasnije nisam uspela sve to nadoknaditi, iako da me je neko pitao, najviše sam htela da studiram Matematiku.

Zbog tih mojih neprilika, a vidim da je stariji sin veliki talenat, kako dete samo kapira sve iz matematike i informatike, ide sam na sve dodatne nastave, rešava zadatke vrlo složene bez problema, želim baš na osnovu mog iskustva da mu ponudim prilike drugačije nego što sam ih ja imala. I dajem sve od sebe u tome. Grdim ga kada nije ažuran, kada zabrlja na glupostima, recimo sve složeno uradi a onda oduzme ili sabere nešto pogrešno jer mu je to bezveze, on sam kaže da ga baš teram i da sam stroga, ali verujem da treba da se usmeri da njegov talenat dođe do izražaja, a ne da propadne i bude osrednji zato što voli da igra igrice i što je lenj. I verujem da će mi jednog dana biti zahvalan na tome.

Roditelji treba da guraju, samo da to nekako pametno rade. To je sad pitanje kako je najbolje.
Ово је супротно од оног о чему ми говоримо. Ако неко, било дете или одрастао, показује интересовање или таленат за неки рад, треба га подржати у томе. Ако неко нешто не жели или му смета, не треба га гурати у то.

Ја сам до сада видео небројено пута да родитељи терају своју децу да тренирају спорт за који немају физичке предиспозиције (превише ниски, превише високи, недовољно развијени, спори, троми или преслаби) и где деца морају да иду на тренинге и да се труде у нечему у чему не могу да успеју. Доста родитеља има неостварене снове везано за своје спортске каријере и то покушавају да исправе преко деце.
 
Ja kao prosvetni radnik ne razumem zašto moraju da budu petice sve, i iz svih razreda ? Zato mi je i pogrešno što je za prijemni ili malu maturu jedan od uslova za bolje rangiranje, sve petice. Pre sam za polaganje mature iz raznh predmeta, ako negde pokaže bolje rezultate, prohodnost ka toj srednjoj školi za koju ima potencijala.
Треба се исто запитати зашто уопште постоји мала матура и чему су служиле све те оцене у првих осам разреда школе, ако неко мора поново да седне и да полаже све што је до тада научио? По мом мишљењу, на тај начин се показује сумња у све претходне оцене и наставнике.
 
Треба се исто запитати зашто уопште постоји мала матура и чему су служиле све те оцене у првих осам разреда школе, ако неко мора поново да седне и да полаже све што је до тада научио? По мом мишљењу, на тај начин се показује сумња у све претходне оцене и наставнике.
Nije to loš način da se proveri koliko su nam deca usvojila znanja iz prethodnih razreda i šta su im slabosti za naredni period školovanja.
 
Nije to loš način da se proveri koliko su nam deca usvojila znanja iz prethodnih razreda i šta su im slabosti za naredni period školovanja.
За мене оцена наставника или учитеља треба да буде пресудна, јер ако бисмо све проверавали, онда никада нико неће бити сигуран у било шта. Проблем са школама јесте што критеријум за добијање одређене оцене није свуда увек исти и што професори и наставници/учитељи не раде сви на исти начин.

Коначна провера провера знања је она на радном месту. Ако неко нешто не зна, неће моћи да обавља тај посао.
 
Kao sto rekoh, i plivanje i skijanje se najlakse nauce izmedju 4. i 6. godine zivota, zato je bolje jos tada nauciti decu tome.

Plivanje se uci nezavisno od godisnjeg, ima toliko zatvorenih bazena....
A skijanje je vec skup sport, ali prelep i prelepa vestina, koja izuzetno stimulise razvoj neuro-motornih sposobnosti.
Iskopacu negde rad koji sam odavno citao i koji je otkrio direktnu vezu izmedju odlicnog uspeha u skoli i dece koja su rano naucila da skijaju.

Plus, sto nema deteta koje ne voli sneg. :)

A plivanje je elementarna vestina za prezivljavanje, a mi kao roditelji bi trebalo da naucimo decu elementarnim vestinama.
У животу нисам стала на скије нити желим. Апсолутно непотребна вештина осим ако ниси студент ДИФ -а па мораш.
 
У животу нисам стала на скије нити желим. Апсолутно непотребна вештина осим ако ниси студент ДИФ -а па мораш.

Nisu neophodni ni sklekovi da se rade, ali su jako zdravi. Kao i mnoge druge veštine i sposobnosti.

A skijanje, pored toga što je brutalno dobro za neuromotoriku, je čista sreća, u svom najsirovijem i najlepšem obliku 😊
 
Nisu neophodni ni sklekovi da se rade, ali su jako zdravi. Kao i mnoge druge veštine i sposobnosti.

A skijanje, pored toga što je brutalno dobro za neuromotoriku, je čista sreća, u svom najsirovijem i najlepšem obliku 😊
Много је битније да дете зна и може да направи звезду и стој на рукама. Да се попне на шипку или конопац, да ухвати лопту и да потрчи.
 
Ja kao prosvetni radnik ne razumem zašto moraju da budu petice sve, i iz svih razreda ? Zato mi je i pogrešno što je za prijemni ili malu maturu jedan od uslova za bolje rangiranje, sve petice. Pre sam za polaganje mature iz raznh predmeta, ako negde pokaže bolje rezultate, prohodnost ka toj srednjoj školi za koju ima potencijala.
Da li sam ja rekao da sve ocene treba budu petice? Nisam
Rekao sam da postoji interes da se dobiju bolje ocene jer se neke boduju prilikom upisa dalje.
Da sad takođe ne ulazim u šire teme kao što je polaganje mature ili slično gde učenik treba da skupi dovoljan broj poena se upiše u neku bolju ili lošiju gimnaziju ili fax.
Možda deci nije svejedno gde će se upisati i gle čuda postoji velika konkurencija između dece za pojedine fakultete ili gimnazije.
Sad ti možeš da kažeš to nema veze, važno je da je nastavnik dosledan svojoj metodologiji ocenjivanja, svaki je pravičan i seče ni po babu ni po stričevima.
 
Da li sam ja rekao da sve ocene treba budu petice? Nisam
Rekao sam da postoji interes da se dobiju bolje ocene jer se neke boduju prilikom upisa dalje.
Da sad takođe ne ulazim u šire teme kao što je polaganje mature ili slično gde učenik treba da skupi dovoljan broj poena se upiše u neku bolju ili lošiju gimnaziju ili fax.
Možda deci nije svejedno gde će se upisati i gle čuda postoji velika konkurencija između dece za pojedine fakultete ili gimnazije.
Sad ti možeš da kažeš to nema veze, važno je da je nastavnik dosledan svojoj metodologiji ocenjivanja, svaki je pravičan i seče ni po babu ni po stričevima.
Ne mogu kazati, jer nisu svi takvi, na žalost, podlegnu raznim pritiscima ali i to je druga tema . A što se tiče interesa da dobiju što bolje ocene, svesni smo da se deca sve manje bore za dobre ocene, oseća se velika podeljenost na vrednu decu i neradnu decu. Zato mi je neki zaključak, da će ta radna deca, svakako se izboriti za uspeh, dok je za ove manje vredne mučenje polaganje mature a svesni su da im je možda neki zanat bolja opcija. Kod našeg naroda i dalje važi da se uči škola da se ne bi mučio u životu. Niko ne prati šta je u potražnji od profesija, koji su nam resursi u zemlji i koji radni profili su potrebni .
 
Добар молер, керамичар, електричар, водоинсталатер... увек ће имати посла. Невоља је што су то махом мушки занати. Девојчицама које нису неки ђаци знатно је теже да нађу занимања од којих се може солидно живети. Фризера и маникира има к'о шаше и то и није нека опција.
 
Добар молер, керамичар, електричар, водоинсталатер... увек ће имати посла. Невоља је што су то махом мушки занати. Девојчицама које нису неки ђаци знатно је теже да нађу занимања од којих се може солидно живети. Фризера и маникира има к'о шаше и то и није нека опција.

Steta sto su ta zanjmanja strana zenama.
Ciste predrasude.

Drugarica iz Srbije je moler, i to odlican, mesecima unapred je rezervisana.
A ovde, u Nemackoj, moj majstor za auto je žena. I u zivotu nisam imao boljeg majstora.
 
Steta sto su ta zanjmanja strana zenama.
Ciste predrasude.

Drugarica iz Srbije je moler, i to odlican, mesecima unapred je rezervisana.
A ovde, u Nemackoj, moj majstor za auto je žena. I u zivotu nisam imao boljeg majstora.

Знам да и жене то могу и то одлично али велика већина девојчица неће поћи тим путем.
 

Back
Top