Njegova mračna tkanja(Severna svetlost,čudotvorni nož,ćilibarski durbin)-Filip Pulman

Cela serija sigurno spada pod >obavezno procitati< za svakog ozbiljnog citaoca SF & fantasy.

Izvanredno prica, likovi, stil, knjizevna vrednost. Pulman ima sve.

Sama osnovna ideja dvoje dece u borbi sa najmocnijim silama Univerzuma je dovoljna da se najezis i perfektno je obradjena.

Da li je najbolji pripovedac posle Tolkina za to nisam dovoljno strucan da ocenim.

Da ne govorimo o tome da je imao hrabrosti da preokrene kompletan religiozni koncept hriscanstva.
 
Slazem se sa tobom, ender71. Jednostavno dok covek cita knjigu ne moze da je ispusti iz ruku, vuce ga da cita dalje i dalje, a onda kad dodje do kraja silno se razocara. Uopste mi nije jasno zasto je tako naglo presekao pricu. Jednostavno kao da nije hteo da pise dalje...

Ali bas mislim da je tim krajem uspeo da docara kako je zivot cesto nepravedan i da ostavi taj gorak ukus tako da citalac bas oseti kao da je njega yadesila ista sudbina. (mozda je bas time hteo da skrene paznju citaocu da kada ga u stvarnom zivotu zadesi neka velika kosmicka nepravda imace potpunu predtavu kako to izgleda)

Prica je jako puna detalja i pouka ima na svakoj strani tako da sam bas neki dan konstatovao kako bi trebalo najmanje 5-6 delova filma od po tri sata trajanja kada bi se snimao film po knjigama da bi se lepo presla radnja.
 
I mene je iznenadio neocekivani kraj, ali moram postovati sto se Pulman usudio da odbaci happy end i time iznenadi citaoca.

Mislim da je takav kraj bas zato sto nije hteo da pise dalje, inace bi ga izdavaci verovatno primorali i na 4, 5 ... deo sto neizbezno dovelo do komercijalne povrsnosti u njegovom radu i upropascavanja inace izvanrednog dela.

Kao sto se desilo sa Dzordanom i njegovim "Tockom vremena", procitao sam 9 knjiga i poceo desetu kada mi je sinulo >ama dosta vise< i digao sam ruke od toga.

Inace ja sam kraj Pulmanove serije shvatio u smislu da su cak i heroji koji se suprotstavljaju silama bozanskih moci nemocni pred nemilosrdnim zakonima prirode i kosmosa.
 
Heh... sjecam se... imala sam nekih 13 godina kada sam prvi put uzela u ruke Njegova Mrachna Tkanja.

Koliko sam samo obozavala te knjige... i sada su mi drage, naravno, medjutim ponovno chitanje ipak ne proizvodi utisak identichan prvobitnom - tada nisam bila pripremljena za tako surov kraj, te me je pricha Lyre i Will-a dotakla mnogo vishe nego shto bi sada.

Danima kasnije nisam mogla da se oslobodim misli o Trilogiji, tako da sam napisala Pullman-u pismo... kada mi je odgovorio, rekao je da je on sam pokushao sa iznalazenjem razlichitih rjeshenja, medjutim kraj kakav imate pred sobom kada pochnete da chitate poslednje poglavlje ''Cilibarskog durbina'' je neizbijezan.

Mada... ima ljepote u tome.
Ja ipak volim tuzne priche.

I da... spominjao je neshto o knjizici koja ce govoriti o Lyrinom Jordan-u, kao i Oxford-u.
Napisao je... ''and maybe you'll hear about Will''.

Toliko.
 
Procitala sam samo Severnu svetlost i jako mi je krivo sto nisam nabavila ostale. Drugar od kog sam pozajmila knigu nema pojma kome je dao nastavke!!! Trazila sam na sajmu knjiga u DS, ali nije ih bilio.
Kupicu ih u nekoj knjizari kad primim platu.
Odusevljena sam knjigom. Na samom pocetku sam se malo smorila, a kasnije. Mislim da sam je procitala za 2 sata.
 
Oh, ne smatram ja Pullman-a narochito originalnim... a kamoli najvecim pripovjedachem odmah posle Tolkien-a. Treba prochitati Martin-a na primer... e on je zaista fascinantan.

Medjutim... daleko od toga da je to ochajno djelo. To shto sam se ja vezala za Trilogiju iz nekih, dosta lichnih, razloga je sasvim irelevantno... chinjenica da Pullman dobro pishe i dalje stoji.
 
Sentimentalna budala:
Ne preterujte,knjiga je stvarno ocajna i nimalo originalna.A ako izmedju Tolkina i Pulmana nema nijednog dobrog pisca onda je ceo zanr fantastike u velikim problemima.



Izmedju Tolkina i Pulmana ima jako mnogo dobrih pisaca, samo sto kod nas nisu objavljeni, da spomenem samo neke:
Mary Gentle, Rober Holdstock, Graham Joyce, China Mieville, Harry Turtedove, Michelle Sagara, Patrick O Leary, Tanya Huff, Terence Green, Charles De Lint, Paul Park….

A ako tebi Pulman nije originalan onda mi zaista nije jasno sta smatras originalnoscu.
Za mene posle 25 godina citanja naucne i epske fantastike je predstavljao pravo osvezenje.

Razumem da ti se ne svidja, to je stvar ukusa, ali mu originalnost ne mozes osporiti.
 
Lanfear:
Oh, ne smatram ja Pullman-a narochito originalnim... a kamoli najvecim pripovjedachem odmah posle Tolkien-a. Treba prochitati Martin-a na primer... e on je zaista fascinantan.

Medjutim... daleko od toga da je to ochajno djelo. To shto sam se ja vezala za Trilogiju iz nekih, dosta lichnih, razloga je sasvim irelevantno... chinjenica da Pullman dobro pishe i dalje stoji.


Lanfear, nisam bas siguran da treba izvlaciti poredjenje Pulmana i Martina.

Dok Pulman obradjuje niz duhovnih,moralnih i filozofskih tema, Martin je ipak samo klasicna "mac i magija".

Da me pogresno ne shvatis, ja volim Martina, on pise pravi hard fantasy, i stavio bih ga i ispred Dzordana.

Razlika je sto recimo Martina, Dzordana, Tolkina cemo procitati da se zabavimo i iz ljubavi prema zanru, dok ce nas Pulman naterati da i malo razmislimo van okvira knjige.
 
Siguran sam da svima fali sto knjige nisu bile duze, ali mislim da ne treba preterivati sa detaljima jer se onda izgube stvari koje su mnogo bitnije. A da ne spominjem da mi je bilo mnogo tesko da popamtim sva imena. Nisam imao problem da znam o kom liku se radi dok citam, ali kada bih iz glave sam trebao da ih nabrojim nema sanse.

E, da imam jedno pitanje bas mi pade na pamet. Pansbjorne, oklopni medvedi, u originalu imaju ono O precrtano u stranu. Iz kog jezika je uzeto to slovo?
 
@ender71

Vidish, autor teme je pomenuo kako Pullman-a smatraju najvecim pripovjedachem posle Tolkien-a... pa sam se povela za chinjenicom da je Gospodar Prstenova EF, i navela Martin-a kao boljeg od Pullman-a strogo prema kriterijumima tog zanra, smatrajuci da on to govori o klasichnoj epskoj fantastici, gdje Pjesma Leda i Vatre definitivno pobjedjuje.

Medjutim, u pravu si, kada se Martin-ov i Pullman-ov rad posmatraju u kontekstu razradjivanja teme religije, filozofije i slichnog, ochigledno je da Njegova Mrachna Tkanja tu daleko prevazilaze ovaj drugi serijal, koji je zasnovan na samoj radnji.

Nije mi ni bila namjera da ih uporedjujem... ali izgleda da je tako ispalo.
 
ender71:
Izmedju Tolkina i Pulmana ima jako mnogo dobrih pisaca, samo sto kod nas nisu objavljeni, da spomenem samo neke:
Mary Gentle, Rober Holdstock, Graham Joyce, China Mieville, Harry Turtedove, Michelle Sagara, Patrick O Leary, Tanya Huff, Terence Green, Charles De Lint, Paul Park….

A ako tebi Pulman nije originalan onda mi zaista nije jasno sta smatras originalnoscu.
Za mene posle 25 godina citanja naucne i epske fantastike je predstavljao pravo osvezenje.

Razumem da ti se ne svidja, to je stvar ukusa, ali mu originalnost ne mozes osporiti.

Izostavio si najbolje pisce naucne i epske fantastike do sada:Frenka Herberta (Po meni boljeg i originalnijeg pisca i od samog Tolkina),Artura Klarka,Ursulu Leguin a da ne zaboravimo Majkla Krajtona pisca po meni ocaravajuce ''Sfere''.
A sto se tice originalnosti Pulmana to je vec za diskusiju...
 
Naveo sam sam samo pisce koji kod nas nisu do sada objavljivani, i to iskljucivo fantasy autore.
Da skrenem paznju da ima jos mnogo dobrih pisaca koje nismo bili u prilici da procitamo.

Opet moram da napomenem, nemojmo mesati SF i Epsku Fantastiku, zahtevaju razlicite kriterijume kako u pisanju tako i pri ocenjivanju.
Iako ima autora koji su se oprobali u oba zanra kao sto su Legvinova i Rodzer Zelazni.

Ako bi smo poceli da navodimo ko je sve dobar i zasto, to me ne bi bilo kraja.

Recimo Krajton (nedavno sam procitao "Plen" kao zadnje od njega"), stil pisanja mu nije bas osobit i malo je previse komercijalizovan.
Ali sa druge strane ga jako cenim zbog izvanrednog obilja informacija kojima barata.
I jos ga vise cenim kao "savest tehnoloskog doba".
Ukoliko niste primetili do sada vecina njegovih knjiga se bavi opasnostima od novih tehnologija (genetika, nanotehnologija...) i posto mu knjige uglavnom prenose na film u mogucnosti je da svoje stavove rasiri kod "sirokih narodnih masa" sto je jako pozitivno.

Na kraju za nas koji nismo profesionalni kriticari kvalitet knjige se svodi na pitanje licnog ukusa.

Za mene licno kao sto moj nick kaze ORSON SCOTT CARD RULES :-)
 
Dobro,bre, sta se se zakacili za to da li je Pulman originalan ili ne. Mislim da je svaki pisac koji dobije bilo kakvo priznanje za delo koje je napisao originalan. Tema je prvenstveno otvorena za komentarisanje trilogije Njegova mracna tkanja, i necu dopustiti da se ovo pretvori u sukob "dva tabora". Knjige su mnogo dobre da bi ostale u senci komentara o Pulmanovoj originalnosti.
 

Back
Top