Nizak rast

Normalno je,da si isao na plivanje ili igrao basket ,bio aktivan na razne nacine drugacije bi bilo,mogao si da dobijes pogresno misljenje kod lekara kao i zilion razlicitih kojima bi se tvoji roditelji zamajavali
Ni pre toga se nisam bavio sportom, pa sam opet bio prosečne visine. Ni većina ostale dece se nije bavila nikakvim sportom, pa su nastavili da rastu. Niko nikada nije dokazao da sport utiče na visinu.

Vidi , sad je kasno da posetiš pedijatra , ali možeš da odeš kod endokrinologa za početak.
Rast se smatra završenim onda kada dete ne poraste više od 2 cm za godinu dana. Hormonska terapija prestaje onda kada koštana zrelost pređe uzrast od 16. godina.

Ali verovatno bih mogao da posetim endokrinologa zato što još uvek nemam bradu, imam problema sa aknama i izgledam dosta mlađe u odnosu na svoju generaciju. Takođe, možda je i adolescentna kriza (moja zvanična "dijagnoza") iz koje ne mogu da izađem organski uzrokovana.

Rast se smatra završenim onda kada dete ne poraste više od 2 cm za godinu dana. Hormonska terapija prestaje onda kada koštana zrelost pređe uzrast od 16. godina.

Ali verovatno bih mogao da posetim endokrinologa zato što još uvek nemam bradu, imam problema sa aknama i izgledam dosta mlađe u odnosu na svoju generaciju. Takođe, možda je i adolescentna kriza (moja zvanična "dijagnoza") iz koje ne mogu da izađem organski uzrokovana.
Apsolutno. Ja sam dr , zato ti to i govorim.

Nisam hteo da me vi ovde tetošite kao da sam neko benavo dete od 10 godina, već da iznesete svoj sud o tome koliki fizički nedostatak predstavlja moja visina i da li se isplati da je hirurški korigujem. Takođe, mislio sam da ćete mi predložiti nešto poput dobrovoljnog služenja vojnog roka ili kursa samoodbrane.
Brt s godinama ljudima skače samopouzdanje. Za 10 godina ćeš se osećati kao da imaš 190. I svi će kao takvog da te tretiraju. Veruj starcu.
Ne tetošim te. Nikad ne mazim odrasle muškarce.

Zasto bi ti nedostatak visine zagorcao zivot?
Jedan od mojih najboljih prijatelja je 168cm visok, i ne vidim da mu je to ikada zasmetalo u zivotu.
Kada god smo negde zajedno putovali, zavideo sam mu jer mu je svako sediste dovoljno veliko da moze da drema i uziva kao covek. Bukvalno, ne vidim downside.

Da parafraziram Tolkina: "nija na nama da kukamo zbog onoga sto nam je dato, vec da to vreme, koje se zove zivot, iskoristimo da uradimo najbolje sto mozemo sa time sto nam je dato".

Zato sto je mlad momak i neprekidno slusa od zena da je visina bitna, realno. U tim godinama se kompleks visine navuce za sekund.

Visina i jeste bitna za muskarca, ali svakako da nije ultimativno bitna i da je bilo kakav realan hendikep.

Osim u slucaju devojke sa solidnom visinom kad obuje stikle, e tad im je malo bedak.

Zato sto je mlad momak i neprekidno slusa od zena da je visina bitna, realno. U tim godinama se kompleks visine navuce za sekund.

Visina i jeste bitna za muskarca, ali svakako da nije ultimativno bitna i da je bilo kakav realan hendikep.

Osim u slucaju devojke sa solidnom visinom kad obuje stikle, e tad im je malo bedak.

Pa sve je bitno, ali ne treba da bude uzrok bedaka i toga da se osecamo lose ako nesto od toga ne ispunjavamo :)

Normalno je da se u nekim mladjim godinama neke stvari dozivljavaju prejako, a da se u kasnijim godinama tome smejemo :)

Zato treba malo mi stariji da podsecamo mladje da se ne sekiraju zbog stvari koje ce im vrlo brzo postati nebitne i smesne.

Pa sve je bitno, ali ne treba da bude uzrok bedaka i toga da se osecamo lose ako nesto od toga ne ispunjavamo :)

Normalno je da se u nekim mladjim godinama neke stvari dozivljavaju prejako, a da se u kasnijim godinama tome smejemo :)

Zato treba malo mi stariji da podsecamo mladje da se ne sekiraju zbog stvari koje ce im vrlo brzo postati nebitne i smesne.

To je ona klasika, da mi je ova pamet i one godine.. 😀

Narocito u erama mladosti sa drustvenim mrezama, kad je fizicki izgled prakticno pa jedina bitna stvar, gadno je danas biti u tim godinama, narocito ako imas vidne nedostatke.

Upravo tako!

Hvala na lepim rečima! Posetiću endokrinologa svakako.
Nema na čemu! Svakako je tvoj slučaj vredan pažnje da se pogleda, a zaista internet nije mesto za tako nešto.
Da ti objasnim bliže : vrlo je važna i progresija rasta, kako je to išlo od starta i kako je napredovalo vremenom i vrlo je važno utvrditi koštanu zrelost trenutno , odnosno da li su se okrajci dugih kostiju zatvorili. I naravno uraditi hormone. To je neka polazna tačka.

Rast traje do 25. godine ali kao što su ti gore napisali - visina čoveka nije ono što čoveka čini čovekom. Život je suviše lep da bi ti visina uticala na to kako ćeš da ga vodiš.
Stvarno?

A kako to da sam nedavno uradio rendgenski snimak leve šake na osnovu kojeg je utvrđeno da je koštani razvoj završen, tj. da ne postoji nikakva mogućnost da porastem?

Koliko sam samo vremena i energije uložio u to da porastem! Govorili su mi da je to zato što imam manjak vitamina D, da se ne izlažem dovoljno suncu, pa sam ja kao idiot išao na bazen samo da bih se sunčao (u vodu nisam ni ulazio) i u oktobru nosio šorts. Moji vršnjaci su rasli, a moja porodica i rođaci su činili da se osećam krivim jer sam prestao da rastem ili su me ubeđivali da se ne sekiram i da ima vremena jer je taj i taj bio najniži u odeljenju pa je posle porastao u drugoj godini srednje. Samo što je tu reč o zakasnelom pobertetu, dok je meni glas mutirao u 4 osnovne. Da se onda reagovalo i da mi je odgođen pubertet porastao bih na normalnu visinu. Do ulaska u pubertet sam uvek bio srednji u vrsti na fizičkom, onda sam u 5. razredu bio najviši, da bih u 7. prestao sa rastom i završio kao najniži u generaciji u srednjoj školi.

Potpuno sam očajan i uopšte ne znam šta da radim. Niko sa mnom više ne želi ni da razgovara.

Morao sam čak i umnjake da izvadim jer mi vilica nije porasla dovoljno da bi umnjaci izrasli. Operacijom mogu samo da produžim noge i to za 5 cm. I onda ću biti ispod ciljne visine (179 cm), visine koju bih imao da se prerani pubertet lečio. Od 8. razreda nisam kupio cipele, sve se nadajući da ću ih prerasti. Ne mogu da prihvatim da ću zauvek nositi broj 39, a stopalo ne mogu da povećam. Mogao bih prste na nogama, ali za to bi mi trebalo 10 operacija. Poželim i da odsečem stopala. Toliko ne mogu da podnesem više svoje telo.

Još imam i bubuljice na licu. A sve sam uradio, išao i na tretmane, ukinuo slatkiše, masnu hranu... Bubuljice mi se i dalje pojavljuju, a jedini rezultat je taj da imam manjak holesterola (jer sam potpuno izbacio masti). Sva krivica za akne koju su svi svaljivali na mene ispostavila se potpuno besmislenom.

Može li neko nešto da mi kaže (tj. napiše) a da to ne bude osuda. Nikada se nisam osećao usamljenije.

Back