Nizak rast

Poruka
63
Za nekoliko dana punim 20 godina, a visok sam samo 170 cm (ujutru, uveče 168,3). Problem je u tome što su mi rodelji srednje visine (otac 177, majka 168) i što sam sve do 7. razreda bio prosečne visine u generaciji (čak sam jedno vreme bio među višima). Od tada su svi dosta porasli, jedino sam ja ostao na visini iz sedmog-osmog razreda (u osmom sam imao 167).

Obećavali si mi da ću porasti, da se najviše raste u 1. godini srednje škole, a kada je prošla 1. godina, onda su mi govorili kako muškarci rastu do 20 godina. Ja sam u osnovnoj školi hteo samo da uradim analizu krvi, da vidim imam li dovoljno hormona rasta, ni to mi roditelji nisu dali.

Pošto su mi noge relativno kratke (81,5 cm u odnosu na 170 cm visine), razmišljam o tome da odem na operaciju nogu, te da produžim noge 5 do 7 cm. Tada bih bio očeve visine, a imao bih i proporcije Da Vinčijevog Vitruvijevog čoveka (barem kada je reč o dužini nogu). Svestan sam brojnih rizika i zato se još nisam odlučio, ali ne mogu da podnesem koliko sam fizički zaostao u odnosu na svog oca i svoje vršnjake. Skoro sve ostalo u životu mogu da poboljšam (obrazovanje, materijalno stanje, društveni status, mogu da budem koristan član društva i [pokušam] da promenim nešto u samom društvu...) i ne želim da mi nedostatak visine zagorčava život, naročito zato što sam siguran da sam mogao da porastem još, samo da sam se na vreme obratio lekaru.

Molim za savete.

Zasto bi ti nedostatak visine zagorcao zivot?
Jedan od mojih najboljih prijatelja je 168cm visok, i ne vidim da mu je to ikada zasmetalo u zivotu.
Kada god smo negde zajedno putovali, zavideo sam mu jer mu je svako sediste dovoljno veliko da moze da drema i uziva kao covek. Bukvalno, ne vidim downside.

Da parafraziram Tolkina: "nija na nama da kukamo zbog onoga sto nam je dato, vec da to vreme, koje se zove zivot, iskoristimo da uradimo najbolje sto mozemo sa time sto nam je dato".

Zasto bi ti nedostatak visine zagorcao zivot?
Jedan od mojih najboljih prijatelja je 168cm visok, i ne vidim da mu je to ikada zasmetalo u zivotu.
Kada god smo negde zajedno putovali, zavideo sam mu jer mu je svako sediste dovoljno veliko da moze da drema i uziva kao covek. Bukvalno, ne vidim downside.

Da parafraziram Tolkina: "nija na nama da kukamo zbog onoga sto nam je dato, vec da to vreme, koje se zove zivot, iskoristimo da uradimo najbolje sto mozemo sa time sto nam je dato".
Zato što nedostatak visine čini da sam mnogo manje atraktivan u odnosu na to kakav bih bio da sam nekoliko centimetara viši. Zagorčava mi život i činjenica da sam ovo mogao izbeći da sam se na vreme javio lekaru.

Nemoj imati komplekse ovog tipa. Ne poredi sebe sa drugima, neka drugi to rade za tebe. :zelenko3:
Ne možeš to promeniti i tako stoje stvari. Nije to ništa strašno.
Mogu da promenim hirurški. Postoji operacija produživanja nogu (ona se npr. radi i kada neko ima jednu nogu kraću ili neku ozbiljnu povredu). To ne bi poremetilo proporcije mog tela (s obzirom na to da imam kratke noge u odnosu na visinu), naprotiv, ali problem je taj što je operacija rizična, skupa, oporavak je dugotrajan i ostaju ožiljci.

Mogu da promenim hirurški. Postoji operacija produživanja nogu (ona se npr. radi i kada neko ima jednu nogu kraću ili neku ozbiljnu povredu). To ne bi poremetilo proporcije mog tela (s obzirom na to da imam kratke noge u odnosu na visinu), naprotiv, ali problem je taj što je operacija rizična, skupa, oporavak je dugotrajan i ostaju ožiljci.
Prevaziđi komplekse, i život će ti biti mnogo lakši i lepši. Ko te iskreno voli voleće te i sa visinom od 170 cm.

Imaš komplekse, druže. Kakve crne operacije. Da nešto krene po zlu pa da te obogalje za ceo život i onda da se ubiješ. Prihvati realnost i cepaj dalje. Znaš li ti kakve sam ja kepece viđao, a šetaju strašne ribe. Tako da, to je sve u tvojoj glavi.

Samo opušteno, bolje da si nizak nego bogalj. Zamisli nešto loše pođe po zlu sa operacijom i ceo život onda imaš posledice. Ne žali za onimšto nemaš nego budi zahvalan na onom šta imaš.
Tačno je da je bolje biti nizak, ali od goreg uvek ima gore. Ako sagledamo širu sliku, videćemo da sve u životu nosi sa sobom izvesni rizik. Ja samo nisam siguran da li je ovaj rizik racionalan...

Imaš komplekse, druže. Kakve crne operacije. Da nešto krene po zlu pa da te obogalje za ceo život i onda da se ubiješ. Prihvati realnost i cepaj dalje. Znaš li ti kakve sam ja kepece viđao, a šetaju strašne ribe. Tako da, to je sve u tvojoj glavi.
U tome i jeste poenta – oni su kepeci. Dakle, nije sve u mojoj glavi; ja sam kepec.

Nisam pronalazak partnera za vezu naveo kao glavni problem, već sȃm fizički izgled (i privlačnost) kao takav.

Za nekoliko dana punim 20 godina, a visok sam samo 170 cm (ujutru, uveče 168,3). Problem je u tome što su mi rodelji srednje visine (otac 177, majka 168) i što sam sve do 7. razreda bio prosečne visine u generaciji (čak sam jedno vreme bio među višima). Od tada su svi dosta porasli, jedino sam ja ostao na visini iz sedmog-osmog razreda (u osmom sam imao 167).

Obećavali si mi da ću porasti, da se najviše raste u 1. godini srednje škole, a kada je prošla 1. godina, onda su mi govorili kako muškarci rastu do 20 godina. Ja sam u osnovnoj školi hteo samo da uradim analizu krvi, da vidim imam li dovoljno hormona rasta, ni to mi roditelji nisu dali.

Pošto su mi noge relativno kratke (81,5 cm u odnosu na 170 cm visine), razmišljam o tome da odem na operaciju nogu, te da produžim noge 5 do 7 cm. Tada bih bio očeve visine, a imao bih i proporcije Da Vinčijevog Vitruvijevog čoveka (barem kada je reč o dužini nogu). Svestan sam brojnih rizika i zato se još nisam odlučio, ali ne mogu da podnesem koliko sam fizički zaostao u odnosu na svog oca i svoje vršnjake. Skoro sve ostalo u životu mogu da poboljšam (obrazovanje, materijalno stanje, društveni status, mogu da budem koristan član društva i [pokušam] da promenim nešto u samom društvu...) i ne želim da mi nedostatak visine zagorčava život, naročito zato što sam siguran da sam mogao da porastem još, samo da sam se na vreme obratio lekaru.

Molim za savete.
Trebao si da se malo vise bavis basketom, odbojkom ...i moji nisu nesto preterano visoki sem ujaka i jos par rodjaka ali sam dogurao do 184cm , mada se tada nisam time opterecivao, jednostavno sam voleo sport, jedino mi nakratko zasmetalo u osnovnoj kada su neke devojcice bile vise od mene, naravno zbog ranijeg puberrteta ali sam ih posle presisao sve.

Zato što nedostatak visine čini da sam mnogo manje atraktivan u odnosu na to kakav bih bio da sam nekoliko centimetara viši.
Pa sta? Zasto je vazno biti atraktivan?
Ko te je ubedio u to da je to uopste, i najmanje, bitno u tvom zivotu?
Zagorčava mi život i činjenica da sam ovo mogao izbeći da sam se na vreme javio lekaru.
Ovo je posledica toga sto si stsvio visinu kao nesto bitno i vazno.

A uopste nije vazno. Mnogo je vaznije biti bogat duhom, empatijom, biti obrazovan, biti sposoban da volis i da deliš.

Visina je danas, u 21. veku, najmanje bitna stvar da bi covek bio srećan.

Trebao si da se malo vise bavis basketom, odbojkom ...i moji nisu nesto preterano visoki sem ujaka i jos par rodjaka ali sam dogurao do 184cm , mada se tada nisam time opterecivao, jednostavno sam voleo sport, jedino mi nakratko zasmetalo u osnovnoj kada su neke devojcice bile vise od mene, naravno zbog ranijeg puberrteta ali sam ih posle presisao sve.
Isto kao što žirafe nisu visoke zato što su hiljadama godina izduživale vratove, već zato što su jedinke sa dužim vratom bile evolutivno prilagođenije, košarkaši i odbojkaši nisu visoki zato što su se izdužili, već zato što oni viši postižu bolje rezultate (u proseku). Povezanost između sportova i visine nikada nije dokazana, tako da nemam razloga da dodatno prebacujem odgovornost na sebe.

Dozvoli malo da prođe vreme i prihvatićeš sebe takvog kakav jesi.
Mislim da sam već prihvatio kod sebe stvari na koje nije bilo moguće da utičem, a koje je moguće amortizovati. Npr. prihvatio sam svoju abnormalnu (homo)seksualnu orijentaciju, ali samo zato što se ona toleriše u našem društvu (iako se još uvek ne prihvata) i zato što je danas moguće sklopiti istopolni brak (doduše, još uvek ne i u Srbiji).

Na visinu sam mogao da utičem i mogu da utičem i sada. Pitanje je kolika je cena toga (ne mislim samo na novac).

Pa sta? Zasto je vazno biti atraktivan?
Ko te je ubedio u to da je to uopste, i najmanje, bitno u tvom zivotu?

Ovo je posledica toga sto si stsvio visinu kao nesto bitno i vazno.

A uopste nije vazno. Mnogo je vaznije biti bogat duhom, empatijom, biti obrazovan, biti sposoban da volis i da deliš.

Visina je danas, u 21. veku, najmanje bitna stvar da bi covek bio srećan.
Meni je prvom izgled važan (ne i presudan) kod izbora partnera.

Više od toga – kao da nije dovoljno to što sam gej, već moram da budem i nizak i golobrad. A ionako sam kvalifikovan kao neko ko je previše uglađen i mlak (iako nisam ni najmanje feminiziran).

Meni je prvom izgled važan (ne i presudan) kod izbora partnera.

Više od toga – kao da nije dovoljno to što sam gej, već moram da budem i nizak i golobrad. A ionako sam kvalifikovan kao neko ko je previše uglađen i mlak (iako nisam ni najmanje feminiziran).

Lepo si rekao - ne i presudan. Velikoj vecini, takodje, nije presudan.

A visina je samo jedan od elemenata izgleda, a i ona sama nije presudna.

Dakle, da rezimiramo: patis zbog necega sto nije presudan element (visina) u necemu sto nije presudno (izgled).

Patis no zbog cega :)

Ja ovih dana skupljam pare za jednu devojku iz Srbije, koja boluje od raka limfoma i treba joj skupa terapija u inostranstvu. Mlada, prelepa, dobar covek, tek je zivot pred njom. E, to je problem!

Ti nemas problem, i nemoj da patis.
Budi srecan. Imas tek 20 godina. Ceka te mnogo toga lepog u zivotu, ne mozes ni da zamislis koliko lepog. Ali ako budes patio - uskratices sebi to lepo. Veruj mi.

Lepo si rekao - ne i presudan. Velikoj vecini, takodje, nije presudan.

A visina je samo jedan od elemenata izgleda, a i ona sama nije presudna.

Dakle, da rezimiramo: patis zbog necega sto nije presudan element (visina) u necemu sto nije presudno (izgled).

Patis no zbog cega :)

Ja ovih dana skupljam pare za jednu devojku iz Srbije, koja boluje od raka limfoma i treba joj skupa terapija u inostranstvu. Mlada, prelepa, dobar covek, tek je zivot pred njom. E, to je problem!

Ti nemas problem, i nemoj da patis.
Budi srecan. Imas tek 20 godina. Ceka te mnogo toga lepog u zivotu, ne mozes ni da zamislis koliko lepog. Ali ako budes patio - uskratices sebi to lepo. Veruj mi.
Patim i zbog toga što sam (u izvesnom smislu) inferioran u odnosu na druge muškarce. I zbog toga što su skoro svi moji muški prijatelji viši od svojih očeva (dok sam ja 7 cm niži), dakle zato što nazadujem. I zato što sam pogrešio, jer nisam reagovao (ili mi roditelji nisu dali da reagujem) na vreme, kada sam možda mogao (hormonskom terapijom) da povećam visinu.
.
.
.

Patim i zbog toga što sam (u izvesnom smislu) inferioran u odnosu na druge muškarce. I zbog toga što su skoro svi moji muški prijatelji viši od svojih očeva (dok sam ja 7 cm niži), dakle zato što nazadujem.
To je veoma nebitna stvar u zivotu, osim ako je sam ne napravis bitnom.
Opet se vracamo na onog mog druga iz prvog posta - i on je dosta nizi od svog oca, a opet je covek potpuno ostvaren na svim poljima.
Naravno, kada je bio mlad kao ti, imao je i on tripova zbog visine, ali ga je to samo podstaklo da jace radi na drugim segmentima sebe, i rezultat toga je srecan covek.

I zato što sam pogrešio, jer nisam reagovao (ili mi roditelji nisu dali da reagujem) na vreme, kada sam možda mogao (hormonskom terapijom) da povećam visinu.

Ne bih se zaiebavao sa hormonskom terapijom osim ako je u pitanju zivot ili smrt.

Back