Nisu samo četnici spasavali pilote

ljubuški

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.196
http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=14357
Partizani su spasli 1.585 pilota i članova posade, tvrdi predsednik Subnora Slavko Popović
„Mi partizani smo to godinama činili. I to mnogo više nego četnici! Po nekim podacima kojima raspolažemo, oni su spasli ukupno 263, a mi 1.585 pilota i članova posade”, navodi ovaj iskusni vojni starešina rodom iz Vladičinog Hana, koji je ceo rat proveo na jugu Srbije. General Popović napominje da su svih 180 njihovih odbora u Srbiji uputili protestna pisma Višem sudu u Beogradu, gde se razmatra rehabilitacije Draže Mihailovića. Zato mu, kako kaže, smeta što se u poslednje vreme toliko potencira uloga ravnogoraca u spasavanju američkih i britanskih vazduhoplovaca.

– Mi smo imali nekoliko aerodroma širom Srbije, s kojih smo slali ranjenike za Italiju i vraćali izlečene, pa smo tim putem evakuisali i oborene američke i britanske pilote. To su bili aerodromi na Širokoj planini, kod Bojnika i kod Kosančića. Već početkom oktobra 1943. dobili smo u Srbiji prvu savezničku misiju, kada je i prekinuta pomoć četnicima, posle dogovora Čerčila, Ruzvelta i Staljina. Dobili smo desetak misija, američkih i engleskih, s 32 člana, koje su bile namenjene komandama divizija i Glavnom štabu Srbije. Aprila 1944. godine prebacili smo ih u Glavni štab Srbije, nedaleko od Bojnika. Sve ovo govori da su odnosi NOVJ sa saveznicima bili više nego bliski. Dobijali smo opremu, odeću, obuću i naoružanje. Ove isporuke su, počev od 1943, stizale padobranom, otprilike jednom mesečno. A od 1944. godine dobijali smo i rusku pomoć – otkriva Popović.

vojska je to bila, ne ko ravnogorci razulrena banda gibaničara
 
Pa nisu baš ustaše, ali jesu oni Hrvati koji su bili za bratstvo i jedinstvo, oni koji su poštovali ostale narode i manjine na svojim prostorima (dok ih je još bilo tamo), oni koji su bili za Jugoslaviju i borili se protiv mrskih fašista.
Evo recimo... kapetan Mikula Mali, čak je i čokoladu dobio od pilota... gled'o ja.
 
Pa nisu baš ustaše, ali jesu oni Hrvati koji su bili za bratstvo i jedinstvo, oni koji su poštovali ostale narode i manjine na svojim prostorima (dok ih je još bilo tamo), oni koji su bili za Jugoslaviju i borili se protiv mrskih fašista.
Evo recimo... kapetan Mikula Mali, čak je i čokoladu dobio od pilota... gled'o ja.

Истину збориш...и ја видео.
 
http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=14357


vojska je to bila, ne ko ravnogorci razulrena banda gibaničara

А колико су ваше усташе спасле савезничких пилота?
Какве везе ти као хрват имаш са тим партизанима? Ја овде нећу написати да су партизани били лоша војска, било је међу њима много храбрих срба, једино што им се може замерити је комунизам и Тито!
Оне локације које се помињу у тексту који си поставио , да је са њих вршена евакуација све су у Србији, што значи да су савезнике тамо спашавали срби а не хрвати!
 
e blago nama kad su i partizani bili tako uvidjavni...e sad mi je lakse..inace vidim ja d a u poslednje vreme ne mogu da spavam bas najbolje :)
sad mi je mnogo lakse :)
a si nasao da su i ustase spasavale pilote a?

Они су се меџусобно потукли ко да их спаси па тако Енглези нису знали коме да се захвале.
 
А колико су ваше усташе спасле савезничких пилота?
Какве везе ти као хрват имаш са тим партизанима? Ја овде нећу написати да су партизани били лоша војска, било је међу њима много храбрих срба, једино што им се може замерити је комунизам и Тито!
Оне локације које се помињу у тексту који си поставио , да је са њих вршена евакуација све су у Србији, што значи да су савезнике тамо спашавали срби а не хрвати!

ustaše nisu naše. oni su bili saveznici fašista, a samim tim neprijatelji hrvatskog naroda.
ustaše nisu spašavali pilote. to su im bili neprijatelji i nije im trebalo pšenice ko gibaničarima za protuuslugu
 
Partizani nisu ni imali priliku da spasvaju savezničke pilote jer nije ni bilo bombardovanja ciljeva u blizini teritorija koje su bombardovali saveznici.Bombardovani su gradovi,uglavnom u Srbiji koja je većim delom bila pod kontrolom snaga Draže Mihalovića.Partizani su se skrivali po bosanskim pećinama.
 

Back
Top