Niš: Pad od giganta do prosjaka

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Niš -- Niš je na 70. mestu po primanjima u Srbiji. Ipak, samo 30.000 ljudi radi u proizvodnji, a ni oni nemaju redovne plate. Penzije i naknade za nezaposlene mizerne.



Brojke su neumoljive, mada često ne odražavaju realnu sliku.

Kad je Niš u pitanju, njihovo poređenje pokazuje zbog čega je ovaj grad sa oko 260.000 stanovnika, jedan od najsiromašnijih u Srbiji, sa prosečnom zaradom na 70. mestu rang liste.

Prema podacima niške filijale Fonda PIO na teritoriji grada ima ukupno 55.344 penzionera po svim osnovama, dok je na evidenciji filijale Nacionalne službe za zapošljavanje najmanje 34.448 lica (ne računajući ljude koji se zbog neredovnog javljanja redovno brišu sa spiska). Dakle, ukupan broj onih koji ne privređuju, iznosi 89.792, što je nešto više od trećine žitelja grada.

Nišavski okrug stoji jednako loše

Kada je u pitanju Nišavski okrug, koji uglavnom pokrivaju pomenute filijale, brojke su takođe poražavajuće. Penzionera ima ukupno 84.838, nezaposleno je 49.367 lica (bez brisanih) dok je broj onih koji se vode kao zaposleni, 87.358.



S druge strane, podaci iz Niške filijale Fonda zdravstvenog osiguranja govore (na osnovu izdatih zdravstvenih knjižica), da Niš ima 69.631 zaposlenog u svim sektorima, dakle, 20.000 manje nego što je penzionera i nezaposlenih.

"Mada je teško utvrditi tačan broj, prema nekim procenama, od pomenutog broja zaposlenih, samo oko polovina radi u proizvodnji, ostali su u takozvanom neproizvodnom sektoru", kaže Milovan Kocić, predsednik Regionalne privredne komore.

Kada se sve sabere i oduzme, ispada da tridesetak hiljada ljudi (mnogi neredovno, pa čak i mesecima ne primaju ionako uglavnom minimalnu zaradu) stvara dohodak za čak 124.000 sugrađana, koji primaju ili penzije ili naknade za nezaposlenost ili zarađenu platu u prosveti, državnoj administraciji i drugim delatnostima.

Što je mnogo mnogo je. Do pre petnaestak godina, samo u EI i MIN radilo je oko 40.000 uglavnom radnika u proizvodnji. Danas oba ova nekadašnja privredna giganta, jedva zapošljavaju između dve i tri huljade ljudi. Kažemo, zapošljavaju, jer u nekim od njihovih delova, radnici nisu primili platu ni 100 meseci.

A zašto je to tako, u nekadašnjem gradu elektronike i mašinogradnje, možda najbolje potkrepljuju i reči predsednika Tadića prilikom nedavne posete Nišu.

"Grad Niš je jadan od najvažnijih strateških tačaka u našoj zemlji, ali ovde decenijama nije bilo suštinskih investicija, pa ni dominantnih ulaganja u infrastrukturu. Tek kada se to reši, a moraće, Niš će moći da ostvari sve svoje strateške prednosti. Dotle moramo da se izborimo da očuvamo radna mesta koja danas postoje", naglasio je Boris Tadić.

Sve je to tačno, znaju to dobro i same Nišlije, ali se na svim formalnim i neformalnim sastancima i na ulici ili pijaci svakodnevno pitaju, dokle će da čekaju bolje dane? Traže posao, a ne milostinju.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=11&dd=29&nav_id=475595

Zašto je stanje u Nišu ovakvo?Prosto,iz njihovog kraja su na vlast i u vrhove stranaka na vlasti u zadnjih 10 godina dolazili sve sami lopovi koji su po dolasku u BG zahvalili sugrađanima tako što su im još zavukli ruku u džep.
 
Tema odlicna, naravno komentar pogresan.

Najmanje je ljudi "na vlasti" bilo iz Nisa, a i to 'silom prilika", a zasto je tako u Nisu - ne znam - zbog merntaliteta ljudi i zbog velikog broja pridoslih u Nis, koji "kupuju" svoja radna mesta, mahom u vanprivredi. S druge strane mnogi se dotiraju 'crkavicom" sa sela i od penzija, verovatno, tako da zivotare evo vec decenijama.

Samo se u sve to ne uklapa gde je jos 100.000 ljudi?

Neka je 50.000 dece i ucenika (do 18 god), ali jos 50.000 je zapravo nezaposleno, ali se nije prijavilo na biro.

Nis je mozda najbolji primer Srbije "u malom" jer se jos nije izvukao iz 'komunizma" (primer - EI), a za nesto novo niti ima ideje, niti novca, ali ponajvise volje.

Neuspesno kopira tu i tamo Beograd, kao sto i Beograd neuspesno kopira EU u tom nekom kvalitativnom smislu.

Ustajala bara i zabokrecina - to su dva prava (duhovna) izraza za Nis vec dugo.
 
I vi ste imali Cedu za potpredsednika Vlade pa nikom nista.

Tu Nislije nista nisu krive, Uostalom, kosi se sa elementarnom logikom da je neko mogao za 6 meseci (koliko je bio premijer) da uradi nesto za Nis, jer bi ga u suprotnom optuzili da radi za svoj interes.

Na kraju krajeva, njega su birali za premijera ljudi iz DS tada, i iako mi nije cilj da ga branim, on je najmanje stete bar ucinio od svih premijera - nije se mesao "u svoj posao".

No tema nije o Zivkovicu, a ako zelis da devastiras sopstvenu temu - samo izvoli, ja te u tome necu prekidati.

(Cuj, jedan covek kriv za 20 godina tavorenja i propadanja Nisa. Kakvo plitko razmisljanje.).

P.S. I samo da dodam - kriva je i nesposobna lokalna vlast vec godinama, ali i mentalitet ljudi, koji je po mom misljenju, presudan.
 
Poslednja izmena:
Ako ti kažeš da su Nišlije krive,ja nemam šta da dodam.Ti poznaješ svoje komšije bolje od mene.

Naravno da ga poznajem, zato i nemamo ljude koji ce adekvatno da nas predstavljaju u vlasti, vec ima sitnosopstvenicki, sitnoposednicki mentalitet, koji ce da gleda uvek pre svoj inetres nego da ucini nesto (lepo) za grad.

I kad se pojave takvi ljudi, vecina nesposobnih "na visem polozaju" ih "ugusi". Retko je sta pohvaljeno, ili je samo to. Nema nastavka.

A Beogradu je najmanje stalo da podrzi i protezira takve ljude, on zivi za sebe i zbog sebe, to je posebna i jos gora prica. No naravno, nije ni u decentralizaciji spas, kad se na celu imaju podmitljivi i ljudi bez 'sirine" i vizije.

I jos nesto da dodam - iako su na celu nesposobni i "levi" ljudi, naravno da bi znacilo da Nis ima vise para u kasi, ali ni to ne zanima Beograd. Bitno je da se Beograd razvija. Zato Republika (Beograd) treba da pomogne Nis i da napravi specijalni plan za oporavak grada, bez obzira na ovdasnje vlasti.

P.S. Da li vam ovaj covek, '73 godiste, inace gradonacelnik Nisa iz DS-a (sa ustima vecim i od Vucicevih), uliva poverenje da je covek od akcije i vizije, odsecan i sposoban u poslu??


20381_legalizacija-simonovic_f.jpg
 
Poslednja izmena:
P.S. Da li vam ovaj covek, '73 godiste, inace gradonacelnik Nisa iz DS-a (sa ustima vecim i od Vucicevih), uliva poverenje da je covek od akcije i vizije, odsecan i sposoban u poslu??


20381_legalizacija-simonovic_f.jpg
Na prvi pogled ne ali to ne mora ništa da znači.Meni se 90-ih godina uopšte nije svideo Čović ali je itekako trčao po gradu(Beogradu) i jurio da završi razne poslove koji su se razvlačili.
 
Poslednja izmena:
Ne moze niko u Nisu da zameni nislije.A vi ste losi.Koliko godina su vam stajale pare od privatizacije Duvanske industrije,niste mogli da se dogovorite kako da ih trosite,samo ste se medjusobno svadjali i borili za vlast.Niko vam nije kriv,ponajmanje Beograd.U goroj situaciji je bio Kragujevac duplo,najmanje duplo,a mislim da sada mnogo bolje stoji.lokalne probleme morate da resavate vi,niko drugi nece,pa i u dovlacenju investitora.
 
Imali ste premijera,jedinstvenog polupismenog premijera u istoriji Srbije.Od gomile pravih intelektualaca koji žive u Nišu na vlast se popeo jedan džiber.

Ne lupaj.. Zoki je bio pemijer zato što je to sticaj okolnosti... Neserćnih.

Sem toga Zoki uopšte nije bio loš kao premijer za to kratko vreme...

Dalje... EI i MIN niko nije rešaao jer su to preveliki zalogaji za bilo koju vlast.. Zastava je rešena prodajom tek posle dvadeset godina sufinasiranja iz budžeta... Evde nije imalo šta da se proda, jer su svi pogoni uglavnom već rasprodati i služe kao magacini raznim malim firmama...
 
Ne moze niko u Nisu da zameni nislije.A vi ste losi.Koliko godina su vam stajale pare od privatizacije Duvanske industrije,niste mogli da se dogovorite kako da ih trosite,samo ste se medjusobno svadjali i borili za vlast.Niko vam nije kriv,ponajmanje Beograd.U goroj situaciji je bio Kragujevac duplo,najmanje duplo,a mislim da sada mnogo bolje stoji.lokalne probleme morate da resavate vi,niko drugi nece,pa i u dovlacenju investitora.

Opet begradska glupa logika... "Kasa je kod nas, a probleme rešavajte sami"... Tako u Bosliegradu, tako u Kuršumliji, Tako u Nišu, a tako je bilo i na Kosovu...

Jedini način na kojii to Niš može sam da reši je autonomijom, jer jedino tako zadržava deo finansija koje se odlivaju porezima...

Država će ili da pomogne, ili će imati još jednu autonomnu jedinicu...
 
Opet begradska glupa logika... "Kasa je kod nas, a probleme rešavajte sami"... Tako u Bosliegradu, tako u Kuršumliji, Tako u Nišu, a tako je bilo i na Kosovu...

Jedini način na kojii to Niš može sam da reši je autonomijom, jer jedino tako zadržava deo finansija koje se odlivaju porezima...

Država će ili da pomogne, ili će imati još jednu autonomnu jedinicu...


Koju kasu vi punite,od cega?
Od svojih fabrika ste napravili magacine koje ste prodali vasim mafijasima.
Zastava je propala zato sto je imala 500 kooperanata iz bivse SFRJ koji jednostavno nisu hteli vise da saradjuju.Kljuc u bravu,nemoguce je bilo proizvoditi bez tih delova.Pa se ipak to,uz tesku muku,nekako resilo i kakva-takva proizvodnja je isla,nista nije prodato za magacine a moglo je i to jos kako,firma je u centru grada.
Sada je druga prica i vec sledece godine ce to biti korektna proizvodnja koja dovlaci i komponentase i fabrike se vec grade.
A Nis?!
Imao sam masinu za pranje posudja niske proizvodnje,korektan proizvod.Zasto je ugasena proizvodnja bele tehnike pa smo onda,a i sada,uvozili raznorazno djubre,a to narodu treba,to moras da kupujes.Imali ste najmoderniju liniju za peroizvodnju katodnih cevi.Ugaseno,uvozimo tudje,vi napravili magacine da bi neko pokupio pare.I sad vam kriv Beograd.pa ne moze niko da vam da pamet koju ocigledno nemate,a zinulo vam doope da pokradete pare za kratko vreme.Imate dobar geografski polozaj,raj za svercere,pa ste imali i "Nini",Kragujevac to nije imao,nije uzalud nazivan dolinom gladi.Ali na celu kragujevca je godinama privrednik a ne svercer i lopov i to daje rezultate,ali na duzi rok.I daje.Najveci krivci za lose stanje u Nisu su nislije,najlakse je kukati na Beograd koji vam je "pokrao pare",sta da vam pokrade kad ste goli ko mis u gvozdjari?!:)
 
Opet begradska glupa logika... "Kasa je kod nas, a probleme rešavajte sami"... Tako u Bosliegradu, tako u Kuršumliji, Tako u Nišu, a tako je bilo i na Kosovu...

Jedini način na kojii to Niš može sam da reši je autonomijom, jer jedino tako zadržava deo finansija koje se odlivaju porezima...

Država će ili da pomogne, ili će imati još jednu autonomnu jedinicu...

АУТОНИМИЈА, зар ту страшну издајничку, сепаратистичку реч да изговориш (напишеш)!

Видим грешне те мисли муче, зар да касу од београдске одвојиш и бугарској припојиш!:per:
 

Back
Top